Σελ. 91 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 1634
  1. #1351
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε εκνευρίζουν

    Τα δικά μου
    Συνημμένο Αρχείο 211127

    100άρα οπτική Παλιό Φάληρο.

    ΥΓ
    Εδώ και καιρό κάθε Βυρωνιώτης που παίρνει οπτική μας δείχνει νούμερα σαν τα δικά σου.
    Σας βαρέθηκα
    είμαστε ενοχλητικοί η αλήθεια είναι (αν και εγω είμαι Καισαριανή παρότι παίρνω net και τηλέφωνο απο Βύρωνα, γι αυτο και έφτασαν τελευταίες εδώ οι ίνες και δεν είχα ποτε vdsl δίκτυο και ούτε θα έχω όπως φαίνεται!)
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  2. #1352
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χωρίς να εχω τις τεχνικες γνωσεις πιστευω οτι η διαφορα στη ταχυτητα εχει να κανει με το configuration του καθε παροχου. Λογικα στη vodafone εχουν πιο ψηλα το "κοφτη" η δουλευει με αλλο τροπο.
    Αν εχετε δει κιολας σε vdsl απο kv της vodafone ο συγχρονισμος ηταν στα 51200(οσο δηλαδη θα επρεπε να ειναι για τα 50mbps) ενω στα kv της comoste το προφιλ ειναι στα 49999.
    Οποτε λογικα κατι παρομοιο παιζει και στο ftth.

  3. #1353
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να εχω τις τεχνικες γνωσεις πιστευω οτι η διαφορα στη ταχυτητα εχει να κανει με το configuration του καθε παροχου. Λογικα στη vodafone εχουν πιο ψηλα το "κοφτη" η δουλευει με αλλο τροπο.
    Αν εχετε δει κιολας σε vdsl απο kv της vodafone ο συγχρονισμος ηταν στα 51200(οσο δηλαδη θα επρεπε να ειναι για τα 50mbps) ενω στα kv της comoste το προφιλ ειναι στα 49999.
    Οποτε λογικα κατι παρομοιο παιζει και στο ftth.
    ναι κάτσε όμως...

    στον Βύρωνα (περιοχή Παγκράτι) πάροχος υποδομής δικτύου FTTH είναι η VODAFONE
    αλλά πάροχος (δικής μου σύνδεσης) είναι η COSMOTE

    έτσι έχω πάνω από 100 και πάνω από 10

    (αυτή την στιγμή που μιλάμε δεν θυμάμαι) ποιος είναι ο πάροχος υποδομής στις περιοχές του Πειραιά και Παλαιού Φαλήρου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 31-01-20 στις 18:01.

  4. #1354
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην με βρίσεις για την παρακάτω ερώτηση

    τι καλώδιο έχεις μεταξύ ρούτερ - υπολογιστή υποστηρίζει Gigabit?

    τι κάρτα δικτύου έχεις στον υπολογιστή υποστηρίζει Gigabit?

    γιατί όντως το θέμα σου είναι περίεργο (χάνεις και στο Down και στο Up)

    δεν δικαιολογείτε τέτοια απώλεια...

    και δεν το λέω μόνο επειδή είμαι Βύρωνα/Παγκράτι

    αλλά έχω δει και αλλού εγκαταστάσεις οπτικών ινών και το 100άρι το βλέπουν και στο speedtest.net και στο fast.com (που θεωρώ καλύτερο για επιβεβαίωση της ταχύτητας)
    Γιατί να σε βρίσω, να βοηθήσεις προσπαθείς

    Τα καλώδια ελεγμένα cat5e
    Δοκιμές και με desktop kai με laptop (dell latitude E6230) οπότε τα καλώδια τουλάχιστον 2
    Πόρτες 1000άρες

    Και οι περισσότερες δοκιμές έχουν γίνει με μόνο 1 pc στο router, wifi κλειστό
    Και με win10 και με linux

    O κόφτης θα μπορούσε να είναι δικαιολογία, πολλοί όμως στο Βύρωνα έχουν πάροχο cosmote

    Στο Παλιό Φάληρο έσκαψε η cosmote και έχω πάροχο cosmote.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #1355
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να σε βρίσω, να βοηθήσεις προσπαθείς

    Τα καλώδια ελεγμένα cat5e
    Δοκιμές και με desktop kai με laptop (dell latitude E6230) οπότε τα καλώδια τουλάχιστον 2
    Πόρτες 1000άρες

    Και οι περισσότερες δοκιμές έχουν γίνει με μόνο 1 pc στο router, wifi κλειστό
    Και με win10 και με linux

    O κόφτης θα μπορούσε να είναι δικαιολογία, πολλοί όμως στο Βύρωνα έχουν πάροχο cosmote

    Στο Παλιό Φάληρο έσκαψε η cosmote και έχω πάροχο cosmote.
    ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω
    εγώ περίμενα ότι θα αντιμετωπίσω προβλήματα λόγω δύο εμπλεκόμενων εταιρειών αλλά...
    το καλό είναι ότι βγήκαμε όλοι/ες από την δουλειά σήμερα για φαγητό/ποτό έτσι γιατί χρειάζεται λίγο για να ξεχνάς
    έτσι βρήκα ευκαιρία και μίλησα με τους συναδέλφους από το Παλαιό Φάληρο και να τους πω τι θέλω να κάνουν το Σαββατοκύριακο
    συγνώμη που δεν κάθομαι περισσότερο αλλά "ήπια λίγο παραπάνω" και είμαι λίγο λιώμα...

  6. #1356
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    υπάρχει πιθανότητα οι μειωμένες ταχύτητες να οφείλονται σε κατασκευαστικά λάθη;
    δηλ. να μην έγιναν σωστά οι κολλήσεις των οπτικών ινών;;

    από' ότι ξέρω όταν γίνεται μία κόλληση θα πρέπει το μηχάνημα (splicer) να δείξει 0.00dB απώλεια
    αν δείξει πχ 0.03 dB σημαίνει ότι υπάρχει απώλεια
    και απ' ότι έχω ακούσει οι κολλήσεις που κάνουν στο σπίτι έχουν απώλειες
    δεν ξέρω αν είναι θέμα κακοτεχνίας ή το ότι κολλάνε τρις διαφορετικές κατηγορίες ινών

    πχ
    μια κατηγορία είναι αυτή που έρχεται από την καμπίνα,
    άλλη κατηγορία είναι αυτή που εγκαθιστούν μέσα στα κανάλια στο σπίτι
    και άλλη κατηγορία αυτή που έχει η πρίζα.

  7. #1357
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει πιθανότητα οι μειωμένες ταχύτητες να οφείλονται σε κατασκευαστικά λάθη;
    δηλ. να μην έγιναν σωστά οι κολλήσεις των οπτικών ινών;;

    από' ότι ξέρω όταν γίνεται μία κόλληση θα πρέπει το μηχάνημα (splicer) να δείξει 0.00dB απώλεια
    αν δείξει πχ 0.03 dB σημαίνει ότι υπάρχει απώλεια
    και απ' ότι έχω ακούσει οι κολλήσεις που κάνουν στο σπίτι έχουν απώλειες
    δεν ξέρω αν είναι θέμα κακοτεχνίας ή το ότι κολλάνε τρις διαφορετικές κατηγορίες ινών

    πχ
    μια κατηγορία είναι αυτή που έρχεται από την καμπίνα,
    άλλη κατηγορία είναι αυτή που εγκαθιστούν μέσα στα κανάλια στο σπίτι
    και άλλη κατηγορία αυτή που έχει η πρίζα.
    Μέσα απο μια ινα μπορείς να περάσουν 10δες Gbit, στο Gpon για παράδειγμα περνάνε 2.5Gbit λόγο του εξοπλισμού, πιστεύεις οτι θα επηρεάσει κάποιον που θέλει να κατεβάσει με 100Mbit;

  8. #1358
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να σε βρίσω, να βοηθήσεις προσπαθείς

    Τα καλώδια ελεγμένα cat5e
    Δοκιμές και με desktop kai με laptop (dell latitude E6230) οπότε τα καλώδια τουλάχιστον 2
    Πόρτες 1000άρες

    Και οι περισσότερες δοκιμές έχουν γίνει με μόνο 1 pc στο router, wifi κλειστό
    Και με win10 και με linux

    O κόφτης θα μπορούσε να είναι δικαιολογία, πολλοί όμως στο Βύρωνα έχουν πάροχο cosmote

    Στο Παλιό Φάληρο έσκαψε η cosmote και έχω πάροχο cosmote.
    Για δές κι παρακάτω ένα ενδιαφέρον άρθρο.

    "If you’re experiencing connection issues (e.g. lack of internet access or slow speeds), a key troubleshooting step is to try connecting your computer directly to the ONT to see if the problem goes away.

    To do this, get a network cable (also known as an Ethernet / LAN cable) and connect your computer to the ONT, plugging it into the ONT’s active port 1 (the one supplying your MyRepublic broadband).

    If the problem goes away with a direct connection to the ONT, then the issue does not lie with the MyRepublic connection to your residence, but somewhere within your home networking setup i.e. with your router or your wireless connection or your computer".

    https://support.myrepublic.com.sg/hc...roubleshooting

  9. #1359
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα απο μια ινα μπορείς να περάσουν 10δες Gbit, στο Gpon για παράδειγμα περνάνε 2.5Gbit λόγο του εξοπλισμού, πιστεύεις οτι θα επηρεάσει κάποιον που θέλει να κατεβάσει με 100Mbit;
    αυτά που λες ισχύουν όταν οι τεχνικοί έχουν κάνει σωστά τις κολλήσεις και δεν υπάρχουν απώλειες

    διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι κάποιοι με 100άρες συνδέσεις πιάνουν 102, 101 και κάποιοι 96 και κάποιοι 93Mbps
    αυτό που οφείλεται;

    και αν δεν πρέπει να ανησυχούμε για το αν θα πιάσει 100 (σε κάποιους ούτε αυτά πιάνει) τότε ανησυχώ πολύ αν θα πιάσει το 1Gbps.

    οι ίνες που βάζουν τώρα πρέπει να είναι 1Gbps ready, έτσι λέει το site της sfbb, το οποίο δεν θα το πιάσει αν τώρα γίνουν κακοτεχνίες.

  10. #1360
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δές κι παρακάτω ένα ενδιαφέρον άρθρο.

    "If you’re experiencing connection issues (e.g. lack of internet access or slow speeds), a key troubleshooting step is to try connecting your computer directly to the ONT to see if the problem goes away.

    To do this, get a network cable (also known as an Ethernet / LAN cable) and connect your computer to the ONT, plugging it into the ONT’s active port 1 (the one supplying your MyRepublic broadband).

    If the problem goes away with a direct connection to the ONT, then the issue does not lie with the MyRepublic connection to your residence, but somewhere within your home networking setup i.e. with your router or your wireless connection or your computer".

    https://support.myrepublic.com.sg/hc...roubleshooting
    Θα το δοκιμάσω κι αυτό, να δούμε τι άλλο
    Αύριο Κυριακή πάω σε φίλο 5 τετράγωνα πιό πάνω, άλλη καμπίνα, φαί ποτό και speedtest.


    Σήμερα ψιλιάστηκα και με το καλώδιο που έβαλε ο ΟΤΕτζής (ΟΝΤ->WAN) που δεν είχε καμμία σήμανση. Το άλλαξα με cat5e, τζίφος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 01-02-20 στις 14:39.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #1361
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Ετσι οπως το βλεπω μου φαινεται το προβλημα βρισκεται σε καποια ρυθμιση απο πλευρα παροχου και οχι απο τη δικια σου.

  12. #1362
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτά που λες ισχύουν όταν οι τεχνικοί έχουν κάνει σωστά τις κολλήσεις και δεν υπάρχουν απώλειες

    διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι κάποιοι με 100άρες συνδέσεις πιάνουν 102, 101 και κάποιοι 96 και κάποιοι 93Mbps
    αυτό που οφείλεται;

    και αν δεν πρέπει να ανησυχούμε για το αν θα πιάσει 100 (σε κάποιους ούτε αυτά πιάνει) τότε ανησυχώ πολύ αν θα πιάσει το 1Gbps.

    οι ίνες που βάζουν τώρα πρέπει να είναι 1Gbps ready, έτσι λέει το site της sfbb, το οποίο δεν θα το πιάσει αν τώρα γίνουν κακοτεχνίες.
    Το ξαναλέω, μπορούν να περάσουν 10δες Gbit, εσυ στο μυαλό σου έχεις τον χαλκό, δεν ισχύουν εδώ τα προβλήματα του χαλκού, σίγουρα όχι για τα 2.5Gbit

  13. #1363
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξαναλέω, μπορούν να περάσουν 10δες Gbit, εσυ στο μυαλό σου έχεις τον χαλκό, δεν ισχύουν εδώ τα προβλήματα του χαλκού, σίγουρα όχι για τα 2.5Gbit
    όλα αυτά που λες ισχύουν, όπως σου είπα και πιο πάνω, ΑΝ οι τεχνικοί κάνουν σωστά την δουλειά τους,
    αν κάνουν τσαπατσούλικες κολλήσεις στις οπτικές ίνες η απόδοση πέφτει, αυτό είναι το θέμα που προσπαθώ να αναδείξω
    αν δεν γίνουν σωστά θα βγαίνουν πολλά transmission errors και ένα μεγάλο μέρος από το bandwidth θα καταναλώνεται στο correction

  14. #1364
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα αυτά που λες ισχύουν, όπως σου είπα και πιο πάνω, ΑΝ οι τεχνικοί κάνουν σωστά την δουλειά τους,
    αν κάνουν τσαπατσούλικες κολλήσεις στις οπτικές ίνες η απόδοση πέφτει, αυτό είναι το θέμα που προσπαθώ να αναδείξω
    αν δεν γίνουν σωστά θα βγαίνουν πολλά transmission errors και ένα μεγάλο μέρος από το bandwidth θα καταναλώνεται στο correction
    Αν υπάρχει πρόβλημα τότε απλά δεν θα υπάρχει σύνδεση, δεν είναι όπως τον χαλκό που αν δεν γίνει σωστά η μούφα πχ θα σου ρίξει 2mbit

  15. #1365
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει πρόβλημα τότε απλά δεν θα υπάρχει σύνδεση, δεν είναι όπως τον χαλκό που αν δεν γίνει σωστά η μούφα πχ θα σου ρίξει 2mbit
    και όμως είναι,
    το splicer βγάζει την ποιότητα της κόλλησης σε dB,
    0.00 dB είναι η τέλεια κόλληση
    0.03 db δεν είναι τέλεια και έχει απώλειες,

    επίσης απώλειες υπάρχουν και όταν κολλάς διαφορετικής ποιότητας οπτικές ίνες,
    και στην δική μας την περίπτωση έχουμε 3 διαφορετικές ποιότητες ινών
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρέα : 01-02-20 στις 16:47.

Σελ. 91 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας