Σελ. 88 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.306-1.320 από 1634
  1. #1306
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Εγω με vodafone δεν ειχα θεμα με το ιντερνετ αυτες τις μερες, αν ειχα θα το ειχα ποσταρει. Η γνωμη μου ειναι οτι ειτε ηταν προβλημα που αφορουσε ενα μικρο ποσοστο σπιτιων (πχ καποιο καλωδιο η καφαο παρουσιασε προβλημα) ειτε ηταν τεχνικο προβλημα απο μερια της cosmote.

  2. #1307
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Καλησπέρα σας

    Γνωρίζει κάποιος συμφορουμίτης από τον Βύρωνα αν η Vodafone που υλοποίησε το δίκτυο περίμενε να τελειώσουν όλα τα σκαψίματα της περιοχής και μετά να διαθέσει την υπηρεσία ftth ή έδινε την υπηρεσία όπου ήταν έτοιμα τα σκαψίματα και οι καμπίνες σε κάποιον Τ.Κ. και συνέχιζε παράλληλα τα σκαψίματα σε δρόμους της υπόλοιπης περιοχής;

  3. #1308
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας

    Γνωρίζει κάποιος συμφορουμίτης από τον Βύρωνα αν η Vodafone που υλοποίησε το δίκτυο περίμενε να τελειώσουν όλα τα σκαψίματα της περιοχής και μετά να διαθέσει την υπηρεσία ftth ή έδινε την υπηρεσία όπου ήταν έτοιμα τα σκαψίματα και οι καμπίνες σε κάποιον Τ.Κ. και συνέχιζε παράλληλα τα σκαψίματα σε δρόμους της υπόλοιπης περιοχής;
    στην ιστοσελίδα της δράσης sfbb.gr βάζεις τον ΤΚ και βλέπεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα

    έτσι έκανα και εγώ ΤΚ 11633 περιοχή Παγκράτι

    υποδομή VODAFONE λόγω Βύρωνα

    πάροχος σύνδεσης COSMOTE

  4. #1309
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Καλημέρα Zerocool, ευχαριστώ, το κάνω αυτό εδώ και πάρα πολύ καιρό. Άλλη είναι η ερώτηση , αφορά στην πρακτική που ακολουθεί η εταιρεία στην υλοποίηση του δικτύου [καθώς υπάλληλος της Vodafone πριν 2 μήνες ( που όμως δεν ήξερε πολύ καλά το θέμα του fthh) μου είχε πει ότι πρέπει να τελειώσουν όλα τα σκαψίματα του Α/Κ και μετά να δώσουν σε διαθεσιμότητα την υπηρεσία].
    Δεν φαίνεται να έχει λογική να έχεις καμπίνες και σκαψίματα έτοιμα σε ένα τμήμα του Α/Κ (π.χ σε έναν συγκεκριμένο Τ.Κ.) και να περιμένεις να σκαφτεί ένας δρόμος κάπου πιο μακριά και σε άλλον Τ.Κ. και που θα εξυπηρετείται από καμπίνα που θα φτιαχτεί αλλού.
    Εξ όσων διάβασα, η Cosmote σε δίκτυο ftth δικό της έδινε την υπηρεσία και συνέχιζε τα σκαψίματα.

    Για αυτό και έκανα την σχετική ερώτηση εδώ

  5. #1310
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Zerocool, ευχαριστώ, το κάνω αυτό εδώ και πάρα πολύ καιρό. Άλλη είναι η ερώτηση , αφορά στην πρακτική που ακολουθεί η εταιρεία στην υλοποίηση του δικτύου [καθώς υπάλληλος της Vodafone πριν 2 μήνες ( που όμως δεν ήξερε πολύ καλά το θέμα του fthh) μου είχε πει ότι πρέπει να τελειώσουν όλα τα σκαψίματα του Α/Κ και μετά να δώσουν σε διαθεσιμότητα την υπηρεσία].
    Δεν φαίνεται να έχει λογική να έχεις καμπίνες και σκαψίματα έτοιμα σε ένα τμήμα του Α/Κ (π.χ σε έναν συγκεκριμένο Τ.Κ.) και να περιμένεις να σκαφτεί ένας δρόμος κάπου πιο μακριά και σε άλλον Τ.Κ. και που θα εξυπηρετείται από καμπίνα που θα φτιαχτεί αλλού.
    Εξ όσων διάβασα, η Cosmote σε δίκτυο ftth δικό της έδινε την υπηρεσία και συνέχιζε τα σκαψίματα.

    Για αυτό και έκανα την σχετική ερώτηση εδώ
    καλά έκανες και ρωτάς

    εγώ σου είπα την ιστοσελίδα της δράσης sfbb.gr καθώς εκεί βάζοντας τον ΤΚ θα δεις αν έχεις κάλυψη δικτύου και από ποιον ή σε ποιον θες να πας

    από όσα γνωρίζω (από το συνεργείο) η VODAFONE έχει τελειώσει με τον Βύρωνα δεν έχει εργασίες σε εκκρεμότητα εκτός μερικές διορθώσεις σε κάτι "μικροπροβλήματα"

    από φρεάτιο FTTH που ανήκει στην VODAFONE που παίρνει από καμπίνα FTTH η οποία ανήκει στην VODAFONE παίρνει υποδομή το ακίνητο που μένω και από αυτήν την υποδομή με έχει συνδέσει η COSMOTE στο πρόγραμμα της 100/10

    ναι ισχύει και αυτό που λες για την COSMOTE

  6. #1311
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Για την υποχρεωτική διαθεσιμότητα χοντρικά στους παρόχους το γνωρίζω, διαβάζω καιρό τώρα εξάλλου και ξέρουμε οι περισσότεροι πια ότι ο καταναλωτής θα επιλέξει ανεξάρτητα από το ποιός πάροχος υλοποιεί το δίκτυο (έχουμε συνομιλήσει και μαζί εξάλλου όπως θυμάσαι).

    Η ερώτηση κατέτεινε όπως κατάλαβες στο αν όλο το αστικό κέντρο θα ενεργοποιηθεί ταυτόχρονα ως εμπορικά διαθέσιμο για όλους τους Τ.Κ που αφορούν το κέντρο αυτό. Αν δηλαδή η Vodafone διαθέτει στους λοιπούς παρόχους και κατ' επέκταση στους καταναλωτές το δίκτυό της ταυτόχρονα για όλους τους Τ.Κ. της περιοχής που ανέλαβε και αφότου τελειώσει όλη την περιοχή. Προσωπικά μου φάνηκε περίεργο (αν όχι παράλογο) αυτό που μου μετέφερε η υπάλληλος της Vodafone παλαιότερα.

    Με το ftth είσαι ευχαριστημένος αλήθεια; Τίποτα παιδικές ασθένειες;;

  7. #1312
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα σας.
    μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε από την στιγμή που θα μπεί η οπτική ίνα στο χώρο μέσα στο σπίτι μου,πόσο καιρό κάνει να έρθει ο τεχνικός να ενεργοποιήσει την οπτική ίνα και να φέρει το ρούτερ;Γιατί περιμένω από τον Ιούνιο και έχει φτάσει Οκτώβριος και όταν τους καλώ και τους ρωτώ μου λένε θα με καλέσουν στο κινητό για περισσότερες διευκρινήσεις,αλλά τίποτα.Η πάροχος εταιρεία είναι η cosmote,υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

  8. #1313
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την υποχρεωτική διαθεσιμότητα χοντρικά στους παρόχους το γνωρίζω, διαβάζω καιρό τώρα εξάλλου και ξέρουμε οι περισσότεροι πια ότι ο καταναλωτής θα επιλέξει ανεξάρτητα από το ποιός πάροχος υλοποιεί το δίκτυο (έχουμε συνομιλήσει και μαζί εξάλλου όπως θυμάσαι).

    Η ερώτηση κατέτεινε όπως κατάλαβες στο αν όλο το αστικό κέντρο θα ενεργοποιηθεί ταυτόχρονα ως εμπορικά διαθέσιμο για όλους τους Τ.Κ που αφορούν το κέντρο αυτό. Αν δηλαδή η Vodafone διαθέτει στους λοιπούς παρόχους και κατ' επέκταση στους καταναλωτές το δίκτυό της ταυτόχρονα για όλους τους Τ.Κ. της περιοχής που ανέλαβε και αφότου τελειώσει όλη την περιοχή. Προσωπικά μου φάνηκε περίεργο (αν όχι παράλογο) αυτό που μου μετέφερε η υπάλληλος της Vodafone παλαιότερα.

    Με το ftth είσαι ευχαριστημένος αλήθεια; Τίποτα παιδικές ασθένειες;;
    με το FTTH 100/10 είμαι ευχαριστημένος δεν το έχω μετανιώσει.

    θα ήμουν περισσότερο αν ήταν πραγματικό FTTH δηλαδή 100/100 αλλά δεν πειράζει

    ναι έχει κάτι παιδικές ασθένειες (μην ξεχνάμε είναι κάτι το καινούργιο) αλλά όλα διορθώνονται

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flora Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε από την στιγμή που θα μπεί η οπτική ίνα στο χώρο μέσα στο σπίτι μου,πόσο καιρό κάνει να έρθει ο τεχνικός να ενεργοποιήσει την οπτική ίνα και να φέρει το ρούτερ;Γιατί περιμένω από τον Ιούνιο και έχει φτάσει Οκτώβριος και όταν τους καλώ και τους ρωτώ μου λένε θα με καλέσουν στο κινητό για περισσότερες διευκρινήσεις,αλλά τίποτα.Η πάροχος εταιρεία είναι η cosmote,υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
    εμένα πάντως έκανε τρεις μήνες για να ολοκληρωθεί

    σε άλλες περιπτώσεις που θα διαβάσεις εδώ κάνει παραπάνω

    εξαρτάται δυστυχώς από τα συνεργεία ιδιωτών εργολάβων και των παρόχων

    ανάλογα τον φόρτο εργασίας που έχουν.

  9. #1314
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Το ξέρω οτι χρειάζεται ορισμένο διάστημα για την μεταφορά της οπτικής ίνας μέσα στο σπίτι σου.Εμένα εκαναν τρεις μήνες μεχρι να την φέρουν απο το δρόμο μέσα στο σπίτι μου μέχρι ένα σημείο.Ξεκίνησαν Απρίλιο και τέλειωσαν Ιούνιο.Εγω μιλάω για το τελευταίο στάδιο της ενεργοποίησης της οπτικής ίνας και να μου φέρουν το ρούτερ.Απο τον Ιούνιο φτάσαμε Νοέμβριο 5 μήνες .Θεωρείται όλο αυτό λογικο΄; Τόση καθυστέρηση η μάλλον τους χρειάζεται καταγγελία στην ΕΕΤΤ γιατι και τηλέφωνα που παίρνω δεν βρίσκω άκρη.

  10. #1315
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    HOL - ΕΡΑΤΕΙΝΗ
    Router
    ZYXEL 660
    SNR / Attn
    10db(dB) / 9db(dB)
    Καλησπέρα παιδιά,
    έκανα αίτηση στον Cosmote για 200/20. Ήρθε ένας τεχνικός, τσέκαρε την πολυκατοικία, μου έδωσε ένα σχεδιάγραμμα για το πως θα περάσει η οπτική ίνα και ένα χαρτί για να το υπογράψει ο διαχειριστής. Το έστειλα με email στο nga_vodafone. Πόσο καιρό θα πάρει για να γίνει η εγκατάσταση; Θα έχω καμία ενημέρωση;

  11. #1316
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει στάνταρτ χρονοδιάγραμμα. Από ένα έως 3 μήνες ή και παραπάνω. Ανάλογα το εύρος των εργασιών που πρέπει να γίνουν και την σειρά προτεραιότης του εργολάβου.
    Πρώτα θα περάσει η Vodafone που νομίζω έχει αναλάβει την περιοχή σας, θα εγκαταστήσει την εσωτερική εγκατάσταση σε κάθε όροφο στον διάδρομο και μετά θα έρθει ο τεχνικός της Cosmote για να σε συνδέσει.

  12. #1317
    Εγγραφή
    13-12-2019
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κύριος
    παιδια καλημερα .Ειμαι νεο μελος εδω και δεν γνωριζω.εκανα αιτηση στην cosmote για τα 100 mbps μου εστειλαν το Nokia G-010G-A Optical Network Terminal.ξερει καποιος την ολοι διαδικασια ποσο καιρο περιπου θελει?Αθήνα-βύρωνας.το Nokia G-010G-A Optical Network Terminal,θα συνδεθη με το μοντεμ?

  13. #1318
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νίκος Κ 53 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια καλημερα .Ειμαι νεο μελος εδω και δεν γνωριζω.εκανα αιτηση στην cosmote για τα 100 mbps μου εστειλαν το Nokia G-010G-A Optical Network Terminal.ξερει καποιος την ολοι διαδικασια ποσο καιρο περιπου θελει?Αθήνα-βύρωνας.το Nokia G-010G-A Optical Network Terminal,θα συνδεθη με το μοντεμ?
    Ειχα την εντυπωση οτι το GPON το φερενει ο τεχνικος μαζι του, οταν ειναι να κανει την τελικη συνδεσμολογια.

  14. #1319
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα την εντυπωση οτι το GPON το φερενει ο τεχνικος μαζι του, οταν ειναι να κανει την τελικη συνδεσμολογια.
    ο τεχνικός φέρνει το ΝΟΚΙΑ μαζί με το SPEEDPORT PLUS και τα συνδέει.

  15. #1320
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο τεχνικός φέρνει το ΝΟΚΙΑ μαζί με το SPEEDPORT PLUS και τα συνδέει.
    Ετσι εγινε και σε μενα. απλα ο φιλος απο πανω λεει οτι του το στειλανε.

Σελ. 88 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας