Σελ. 57 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 3747525556575859626777 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 841-855 από 1634
  1. #841
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω σε ολα οσα ειπατε. Ερωτηση. Στο σπιτι εχω το τηλεφωνο στο σαλονι και το ρουτερ στο υπνοδωματιο. Αρα εχω δυο πριζες με τηλεφωνο - Internet. Αν μπει η οπτικη στο σαλονι μπορω να περασω το internet απο την πριζα του σαλονιου και να παει στην πριζα του υπνοδωματιου και εκει να βαλω ενα δικο μου ρουτερ ωστε να εχω ιντερνετ? Ετσι να αποφυγω το καλωδιο δικτυου εξωτερικα? Δηλαδη να στειλω το internet μεσω του χαλκου στην αλλη πριζα?
    Από την κεντρική πρίζα οπτικών ινών φεύγει καλώδιο οπτικής ίνας και πάει στο NOKIA από το ΝΟΚΙΑ φεύγει καλώδιο δικτύου και πάει στο SPEEDPORT PLUS

    Έτσι το έχουν συνδέσει σε εμένα

    Δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν αυτό που λες γιατί σε εμένα παρέκαμψαν κάθε πράγμα που είχε σχέση με την παλιά εγκατάσταση ADSL/VDSL ας είχα καλώδια δικτύου εκτός των τηλεφωνικών καλωδίων

    Εννοείται ότι δεν έχω ξηλώσει τίποτα από την παλιά εγκατάσταση.

  2. #842
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σε περίπτωση που βάλω καλώδιο ethernet χρειάζεται cat 6?

  3. #843
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οποιοδήποτε καλώδιο UTP κάνει, από Cat5e και πάνω.

  4. #844
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    εάν η εσωτερική εγκατάσταση από την μία πρίζα στην άλλη ήταν utp νομίζω ότι μπορείς εύκολα να τα κάνεις. Να φτιάξεις μόνο τα πριζάκια με RJ-45. Εγώ έκανα κάτι παρόμοιο

  5. #845
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και σε αυτή την περίπτωση, μία μόνο πρίζα μπορεί να συνδέσει σε άλλο δωμάτιο και μάλιστα αποσυνδέοντας τυχόν πρίζες σε άλλα δωμάτια. Αν θέλει και αλλού τηλέφωνο, τότε η ταχύτητα θα είναι Fast Ethernet και όχι Gigabit.

  6. #846
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    εάν η εσωτερική εγκατάσταση από την μία πρίζα στην άλλη ήταν utp νομίζω ότι μπορείς εύκολα να τα κάνεις. Να φτιάξεις μόνο τα πριζάκια με RJ-45. Εγώ έκανα κάτι παρόμοιο
    η βασικη πριζα του σαλονιου εχει 3 μαυρα και 3 κοκκινα καλωδια. Απο τι καταλαβα απλα δινει και στις αλλες. Αυτο που λες δεν ξερω τι ειναι αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο που εχω!

    - - - Updated - - -

    Ασχετο τωρα με το fiber αλλα γενικα πολυ παραπληροφορηση απο vodafone. Με πηρανε σημερα και μου λενε θα προχωρησετε τελικα με fiber να ακυρωσουμε την αιτηση vdsl? ΤΟυς λεω μου ειπατε δεν εχει vdsl Ο βυρωνας. Οχι εχει μου λεει . Μιλαμε το απολυτο χαος. Αν μιλησω με αλλο τωρα θα μου πει αλλα.

  7. #847
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Εκανα αιτηση Τεταρτη για voda 100mbps, το συμβολαιο μου με τη wind λειγει σε δυο βδομαδες περιπου και μετα θα παει 40κατι ευρω το μηνα αοριστου χρονου μεχρι να τελειωσουν τα εργα και να γινει φορητοτητα που και εκει μαλλος καποια επιπλεον χρεωση θα υπαρχει απο wind (υποθετω), μπορω να κανω τιποτα καλυτερο απο πλευρα οικονομιας; Αν δε παει αοριστου χρονου χανεται ο αριθμος του σταθερου σωστα;

  8. #848
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά ερώτηση η οπτική θα είναι στο σαλόνι και ήδη έχω φτιάξει καλώδιο δικτύου για μέσα που θα έχω τον υπολογιστή. Στο σαλόνι είναι επίσης και η τηλεόραση η οποία θα συνδέεται με το WiFi από το router. Πιστεύεται ότι θα είναι αρκετό για να έχω το 4k streaming στο Netflix? Η να πάρω ένα splitter Lan γιατί το καλώδιο που πέρασα περνάει πίσω από την τηλεόραση και να τη συνδέσω με ethernet επίσης?

  9. #849
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ερώτηση η οπτική θα είναι στο σαλόνι και ήδη έχω φτιάξει καλώδιο δικτύου για μέσα που θα έχω τον υπολογιστή. Στο σαλόνι είναι επίσης και η τηλεόραση η οποία θα συνδέεται με το WiFi από το router. Πιστεύεται ότι θα είναι αρκετό για να έχω το 4k streaming στο Netflix? Η να πάρω ένα splitter Lan γιατί το καλώδιο που πέρασα περνάει πίσω από την τηλεόραση και να τη συνδέσω με ethernet επίσης?
    θα πρότεινα εγώ αν θες 4K Streaming στο Netflix καλύτερα να βάλεις καλώδιο
    αλλιώς WiFi 5GHz (αυτή μου προτείνει και το Google Chromecast Ultra 4K) το οποίο δέχεται και καλώδιο LAN αλλά δουλεύει και με WIFI

  10. #850
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι μάλλον για καλώδιο το πάω. Για να μη τραβάω και δεύτερο από το ρούτερ μπορώ φαντάζομαι να βάλω τονlan splitter σωστά ? Ώστε από ένα ethernet να δίνω σε δύο συσκευές μέσω του διακλαδωτη?

  11. #851
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μάλλον για καλώδιο το πάω. Για να μη τραβάω και δεύτερο από το ρούτερ μπορώ φαντάζομαι να βάλω τονlan splitter σωστά ? Ώστε από ένα ethernet να δίνω σε δύο συσκευές μέσω του διακλαδωτη?
    δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο

    εμένα από το κουτί (ΝΟΚΙΑ) που κουμπώνει η οπτική ίνα πάει ένα καλώδιο LAN στο SPEEDPORT PLUS
    από το SPEEDPORT PLUS φεύγει ένα καλώδιο LAN και πάει στο SAMKNOWS WHITEBOX και άλλα δύο καλώδια LAN στα XBOX One τα οποία μοιράζονται το ένα με το XBOX 360
    από το SAMKNOWS WHITEBOX φεύγουν καλώδια LAN για σταθερούς/φορητούς υπολογιστές και προς ένα SWITCH για μελλοντική χρήση...

  12. #852
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μάλλον για καλώδιο το πάω. Για να μη τραβάω και δεύτερο από το ρούτερ μπορώ φαντάζομαι να βάλω τονlan splitter σωστά ? Ώστε από ένα ethernet να δίνω σε δύο συσκευές μέσω του διακλαδωτη?
    Θα πρέπει να πάρεις switch, κάτι ταφ που υπάρχουν με βίσμα rj45 δεν είναι για δίκτυο

  13. #853
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να πάρεις switch, κάτι ταφ που υπάρχουν με βίσμα rj45 δεν είναι για δίκτυο
    θα συμφωνήσω με τον φίλο sdikr ένα switch πάρε

    εγώ δεν το μετάνιωσα που πήρα και ας γίνεται κόλαση με τα καλώδια (ευτυχώς όλα περνάνε μέσα από κανάλι) αλλά ...

  14. #854
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    24/04/2019 εστειλα την αιτηση με υπογραφες
    χθες και σημερα ολοκληρωσανε τις εγκαταστασεις στην πολυκατοικια

  15. #855
    Εγγραφή
    06-05-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    VodafoneVdslOteVdslWind4G
    μπραβο παιδια τυχεροι ειστε.εμεις εδω παλευουμε να δουμε vdsl αλλα τιποτα....καμια ελπιδα...

Σελ. 57 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 3747525556575859626777 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας