Σελ. 44 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 646-660 από 1634
  1. #646
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    Ευχαριστώ για την απάντηση !!
    Εάν έχει κάποιος τον νόμο ...θα ήταν χρήσιμο γιατί όλο και κάποιος θα τον χρειαστεί ...

  2. #647
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δες εδώ.

  3. #648
    Εγγραφή
    13-08-2015
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στη παρέα!Την Δευτέρα μου τελείωσε και εμένα ο τεχνικός τις εργασίες για την οριζόντια εγκατάσταση FTTH.Αλλά μου είπε οτι δεν με είχαν συνδέσει στη σωστή πόρτα και γι'αυτό δεν μπορώ προς το παρόν να πάρω σήμα (αναβοσβήνει το λαμπάκι connection στον μετατροπέα,το μαύρο αυτό κουτάκι).Αλλά μου είπε οτι μέσα στην εβδομάδα θα διορθωθεί και θα είναι όλα εντάξει.Να τον πιστέψω ή θα περιμένω κανά μήνα+ πάλι;Γενικώς απο τον Σεπτέμβρη είχα κάνει την αίτηση τώρα ξεμπέρδεψα επιτέλους... -.- Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  4. #649
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ου! Δεν έχω υπόψη κάποια συσκευή στην οποία να ισχύει αυτό. Εσύ έχεις;

    - - - Updated - - -


    Η μόνη περίπτωση να κερδίσει είναι, αν 2 μόνο ασύρματες συσκευές συνδέονται ad-hoc μεταξύ τους και μεταφέρουν αρχεία από την εσωτερική μνήμη ή δίσκο.
    Σε οποιαδήποτε περίπτωση που επικοινωνούν μέσω άλλης συσκευής (π.χ. router, AP κλπ), χάνουν από τα αποδυτήρια.

    Το καλώδιο ... παίζει μεγάλη μπάλα, Μονότερμα.
    Για ad-hoc συμφωνώ, όσο για ρούτερ και πιθανόν ap (με επιφύλαξη) μπορούν να δώσουν πάνω από 100Mbps με την προϋπόθεση να υποστηρίζει και η ασύρματη κάρτα δικτύου channel bonding ή Dual Band 802.11n.
    Κάποιες κάρτες της Intel υποστηρίζουν, για άλλους κατασκευαστές δεν ξέρω.
    Ρούτερ και ίσως AP έχουν αυτή την δυνατότητα.
    Μιλάμε για ΣΠΑΝΙΑ περίπτωση (έχουν και κάποιο κόστος), και φυσικά κάποιες προϋποθέσεις από πλευράς ασύρματης κάρτας δικτύου ...
    Για κινητά, ταμπλέτες, κονσόλες, δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση (με επιφύλαξη) ότι δεν υποστηρίζουν αυτή την δυνατότητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε βαρέθηκα
    Το thinkpad δεν έχει ethernet
    Θέλει αντάπτορα usb2eth

    Aμαν

    ΥΓ
    Δεν ξέρω που έχω βάλει τον αντάπτορα.
    Το wifi είναι πιό γρήγορο
    Φυσικά και είναι πιο γρήγορο γιατί χρησιμοποιείς μετατροπέα usb to ethernet που είναι πιο αργό και από ... χελώνα.
    Αν είχες κανονική ethernet θύρα τότε το ethernet είναι πιο γρήγορο από το wifi.

  5. #650
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alazarou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση !!
    Εάν έχει κάποιος τον νόμο ...θα ήταν χρήσιμο γιατί όλο και κάποιος θα τον χρειαστεί ...
    ως ιδιοκτήτης διαμερίσματος εννοείται ότι συμφώνησα να συμμετέχω στην δράση SFBB και να βάλω FTTH στο διαμέρισμα μου καθώς τώρα παίρνω VDSL από το Α/Κ (DSLAM) η καμπίνα μου αργεί να αναβαθμιστεί
    έτσι ήταν μονόδρομος να μπω στην δράση και να έχω οπτική ίνα αντί χαλκού να ξεφορτωθώ το ISDN κτλ...

    ως διαχειριστής δεν δυσκολεύτηκα καθόλου στο να κάνουν εγκατάσταση του κεντρικού κατανεμητή FTTH στην πολυκατοικία και κατανεμητή FTTH σε κάθε όροφο της πολυκατοικίας
    τα χαρτιά ως διαχειριστής τα υπέγραψα με πλήρη πλειοψηφία 100% +1 από την Γ.Σ. των ιδιοκτητών

    τα διαμερίσματα που ενοικιάζονται (ειδικά στο airbnb) παίρνουν αξία με την ύπαρξη της FTTH

    όπως αναφέρει και ο φίλος jkoukos

    Του αναφέρεις νόμο (ν.4463/2017) και άρθρο ενημερώνοντας ότι έστω κι ένας ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας να θέλει σύνδεση, θέλουν δεν θέλουν οι άλλοι θα το αποδεχθούν. Πλέον ότι ισχύει και στο φυσικό αέριο.

    Άρθρο 8, παράγραφος:

    6. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου προσαρμοσμένη σε υψηλές ταχύτητες, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων επικοινωνιών έχουν δικαίωμα:

    α) τερματισμού του δικτύου τους στο χώρο του συνδρομητή, εφόσον συμφωνεί ο συνδρομητής ή και

    β) τερματισμού του δικτύου τους σε νέο σημείο πρόσβασης σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο του κτιρίου όπου θα εγκαθίσταται νέος κεντρικός κατανεμητής, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 41020/819/2012 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και Περιβάλλοντος και Ενέργειας (Β΄ 2776).

    Στην περίπτωση β΄ οι πάροχοι μπορούν να εγκαθιστούν ενεργό εξοπλισμό και κάθετο κατανεμητή κάθετη καλωδίωση, όπου αυτό απαιτείται για την ολοκλήρωση του τερματισμού της εσωτερικής καλωδίωσης στο χώρο των συνδρομητών ή και τελικών χρηστών.

    Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των ανωτέρων εργασιών.

    Αν για τις ανωτέρω εργασίες δεν αρκεί η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου αλλά απαιτείται πρόσβαση σε ιδιωτική ιδιοκτησία, οι εργασίες υλοποιούνται μετά τη συναίνεση του ιδιοκτήτη ο οποίος μπορεί να ζητήσει από τον ενδιαφερόμενο πάροχο δημόσιου δικτύου επικοινωνιών μελέτη επιπτώσεων και αποκατάστασης και υπογραφή σχετικού συμφωνητικού.

    Σε κάθε περίπτωση, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών που εγκαθιστούν υποδομή εντός κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου, οφείλουν να ελαχιστοποιούν τις επιπτώσεις στην κοινόχρηστη ή κοινόκτητη ή ιδιωτική ιδιοκτησία χρησιμοποιώντας την υφιστάμενη φυσική υποδομή, η οποία είναι διαθέσιμη στο κτίριο, να αποκαθιστούν πλήρως τα στοιχεία των ιδιωτικών ή κοινόχρηστων ή κοινόκτητων ιδιοκτησιών που επηρεάζονται κατά τις εργασίες εγκατάστασης της υποδομής και πριν από την πραγματοποίηση των εργασιών να ενημερώνουν το νόμιμο εκπρόσωπο των ιδιοκτητών για το είδος των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν και τον τρόπο αποκατάστασης των χώρων.

  6. #651
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    Ευχαριστώ για την απάντηση !!

    Βρήκα το σχετικό νόμο από την εφημερίδα της κυβερνήσεως εδω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alazarou : 08-02-19 στις 16:45.

  7. #652
    Εγγραφή
    01-12-2017
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    tp link vr600 v1
    https://www.speedtest.net/my-result/...f-10e249abe3bf

    Σήμερα τελείωσε και η δική μου σύνδεση, πέρασαν 5 μηνάκια αλλa ντάξει! Στις 9.35 ήρθε ο τεχνικός τελείωσε τσακ μπάμ se 25 λεπτά , και μετά από κανένα 4ωρο ήρθε και το τηλέφωνο.

  8. #653
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Καλορίζικο

  9. #654
    Εγγραφή
    01-12-2017
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    tp link vr600 v1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικο
    Moυ πήραν την χαρά μέσα απο το στόμα ολά καλά πηγαιναν αλλα κράτησε μόνο 8 ώρες που έπεσαν όλα, ουτε τηλεφωνο ουτε ιντερνετ,τίποτα. Δε, έβγαλα άκρη φυσικα στο τηλεφωνο και περιμενω απλά να το φτιαξουν γιατι ειναι συστημικο λάθος... Τι να πεις υπομονη, βεβαια θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ γιατί παρα έγινε το κακό.

  10. #655
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Εκνευριζόμασταν στην αρχή όταν οι συνδέσεις παίρναν 2-3 μήνες για να γίνουν και τώρα ειναι 5+ μήνες
    Καλορίζικο!

  11. #656
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκνευριζόμασταν στην αρχή όταν οι συνδέσεις παίρναν 2-3 μήνες για να γίνουν και τώρα ειναι 5+ μήνες
    Καλορίζικο!
    10 Οκτ 2018 παραγγελία
    5 Φεβ 2019 λειτουργιά
    Πόσοι μήνες είναι ?
    Παλιό Φάληρο, cosmote, περιοχή OTE

    ΥΓ
    Οταν ήρθαν για την οριζόντια, έφεραν μαζί και άλλους 2, εκπαιδευόμενους
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #657
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκνευριζόμασταν στην αρχή όταν οι συνδέσεις παίρναν 2-3 μήνες για να γίνουν και τώρα ειναι 5+ μήνες
    Καλορίζικο!
    Φαντάσου να μην ήταν στους 2-3 δήμους (έστω πόσοι είναι) το FTTH, αλλά παντού όπως γκρίνιαζαν αρκετοί όταν γινόντουσαν έργα για FTTC. Το 5-6μηνο θα ήταν ιδανικό...

  13. #658
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μετά από 3 μήνες δούλεψε η vodafone tv!

  14. #659
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Τα κουπονια ισχυουν μεχρι τελος Μαρτιου, αυτο σημαινει μονο οτι μετα δε βγαινουν αλλα η πρεπει να το δωσεις μεχρι τοτε; Αν κανω αιτηση την αλλη βδομαδα πχ και εχω τη συνδεση πες τελος Μαιου μπορει να μου λενε βλακειες οτι το κουπονι δεν ισχυει;

  15. #660
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκε παράταση για ένα έτος.

Σελ. 44 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας