Σελ. 55 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 3545505354555657606575 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 811-825 από 1634
  1. #811
    Εγγραφή
    14-06-2007
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    230
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    Η θύρα STP μπορεί να γίνει LAN4 μέσα από το μενού του Speedport Plus και αν ναι, υπάρχουν σε κάποιο ποστ οδηγίες?

  2. #812
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zakos52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θύρα STP μπορεί να γίνει LAN4 μέσα από το μενού του Speedport Plus και αν ναι, υπάρχουν σε κάποιο ποστ οδηγίες?
    Ναι γίνεται
    Το έχω κάνει ήδη καθώς στην LAN 1 πάει το NOKIA στο οποίο συνδέεται η οπτική ίνα έτσι αν δεν το έκανα θα είχα μόνο δύο LAN οπότε μπήκα στο μενού του SPEEDPORT PLUS και όρισα την LAN 4 από STB σε LAN

    οδηγίες δεν έχω είναι εύκολο

  3. #813
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καμία εμπειρία από Vodafone Βύρωνα? Κάπου διάβασα ότι δεν έχει καλό ρούτερ? Βασικά cosmote έχω και πηγαινα για cosmote απλά ήταν απότομοι στην επικοινωνία . Στη Vodafone μου είπανε ακριβώς πώς θα γίνει ποτέ θα έρθουν οι τεχνικοί ότι θα με ενημερώσουν τι θα γίνει για να το πω στον ιδιοκτήτη κτλ. Στην cosmote μαύρο σκοταδι. Έτσι διαλεξα vodafone

  4. #814
    Εγγραφή
    08-04-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους,
    Αίτηση σε vodafone για FTTH στον Βύρωνα στις 19/09/2018.
    Στις 09/11/2018 ήρθε sms που έλεγε ότι η αίτηση μου παρελήφθει και την προωθήσανε προς υλοποίηση...(ότι να 'ναι νουμερο 1)
    Στις 25/02/2019 και ώρα 15:00 ήρθε sms που έλεγε ότι στις 25/02/2019 και από ώρα 09:00 ως 17:00 θα επισκεφτεί τεχνικός της vodafone το κτίριο για να προβεί στις απαραίτητες εργασίες κατασκευής... (ότι να 'ναι νουμερο 2)
    Τελικά το συνεργείο ήρθε στις 28/02/2019 και σε δύο ημέρες ολοκλήρωσαν την κάθετη κατασκευή των οπτικών στην πολυκατοικία και στους πέντε ορόφους.
    Στις 01/03/2019 με πήραν τηλέφωνο από την vodafone για να με ρωτήσουν αν ακόμη με ενδιαφέρει η σύνδεση στο FTTH δίκτυο τους. Τους απάντησα θετικά και μου είπαν ότι θα προωθήσουν το αίτημα. (ότι να 'ναι νουμερο 3)
    Στις 21/03/2019 και ώρα 15:00 με καλέσανε από Vodafone για να μου κλείσουν ραντεβού την επόμενη ημέρα ώστε να έρθει συνεργείο για την οριζόντια κατασκευή της οπτικής ίνας και τον τερματισμό στο διαμέρισμα μου. Με καλέσανε στις 15:00 λες και δεν έιχα άλλες δουλειές να κάνω από το να περιμένω το συνεργείο και να κανονίσω άμεσα να πάρω άδεια από την εργασία μου... (ότι να 'ναι νουμερο 4) Χωρίς πολλά περαιτέρω τους έκλεισα ραντεβού για την επόμενη ημέρα 22/03/2019 στις 09:00.
    Το συνεργείο ήρθε και κατασκεύασε την οπτική ίνα από το τον κατανεμητή του ορόφου μου μέχρι το σημείο που τους υπέδειξα στο διαμέρισμα μου. Και εκεί άρχισαν τα προβλήματα... Έπειτα από πολύ ώρα και αφού έχασα σχεδόν όλη την ημέρα μου μαζί με το συνεργείο ανακάλυψα ότι δεν έχουν ενεργοποιήσει την οπτική που τερματίζει στο διαμέρισμα μου αλλά μία αντίστοιχη στον επόμενο όροφο... Το συνεργείο που ήρθε βρήκε το πρόβλημα και επικοινώνησε επανειλημμένα με Vodafone για το πρόβλημα... Έπειτα από πολύ ώρα συμπλήρωσαν ένα δελτίο τεχνικού ελέγχου που καταγράφει ακριβώς το πρόβλημα, δηλαδή ότι η οπτική έχει το νούμερο χ και εσείς έχετε ενεργοποιήσει την οπτική ψ με αποτέλεσμα να μην τελειώσει η διαδικασία ενεργοποίησης.
    Στις ημέρες που έχουν περάσει από τότε άλλοι δύο γείτονες στην ίδια πολυκατοικία συνδέθηκαν επιτυχώς και χωρίς προβλήματα. Ένας στο Ισόγειο και ο άλλος στον πέμπτο. Εγώ είμαι στον πρώτο όροφο και η οπτική που έχουν ενεργοποιήσει είναι στον δεύτερο...
    Σήμερα 08/04/2019 ακόμη δεν έχει γίνει τίποτα από την Vodafone...
    Τους έχω πάρει πολλές φορές τηλέφωνο και τους έχω ζητήσει να μου δώσουν ημερομηνία που θα διορθώσουν το πρόβλημα.... Τίποτα...
    Vodafone κύριοι... εγγύηση...
    Σκέφτηκα να κάνω ακύρωση της σύνδεσης και αίτηση σε Cosmote αλλά σκέφτομαι ότι εδώ στον Βύρωνα το δίκτυο των οπτικών ανήκει στην Vodafone άρα και ο Cosmote θα ζητήσει από την Vodafone την ενεργοποίηση της οπτικής και εφόσον για κάποιο άγνωστο λόγο δεν μπορεί να το κάνει μόνη της και να μην χάσει τον πελάτη, θα το κάνει για την Cosmote????

    Πάλι καλά που έχω ADSL και τηλέφωνο σε Forthnet και ακόμη λειτουργεί...

  5. #815
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Καταγγελία σε EETT για να τρέξουν λίγο

    Το κουπόνι το πήραν υποθέτω, οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να πας αλλου.

  6. #816
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Το κουπόνι το δίνεις στον πρώτο λογαριασμό οπότε δεν έχουν τίποτα. Πέρα απο καταγγελία απλά απείλησε οτι θα φύγεις και θα τρέξουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία εμπειρία από Vodafone Βύρωνα? Κάπου διάβασα ότι δεν έχει καλό ρούτερ? Βασικά cosmote έχω και πηγαινα για cosmote απλά ήταν απότομοι στην επικοινωνία . Στη Vodafone μου είπανε ακριβώς πώς θα γίνει ποτέ θα έρθουν οι τεχνικοί ότι θα με ενημερώσουν τι θα γίνει για να το πω στον ιδιοκτήτη κτλ. Στην cosmote μαύρο σκοταδι. Έτσι διαλεξα vodafone
    Και η cosmote και η voda είναι ψιλό ότι-νανε με τόσο κόσμο που τους έκατσε. Αλλά γενικότερα η vodafone είναι αρκετά χειρότεροι στο θέμα της σύνδεσης (έχει μπόλικες σελίδες το thread για να διαβάσεις). Όσο αναφορά τα ρούτερ, η voda έχει θεμα γενικά με το firmware που τρέχουν στο ρουτερ τους και ψιλοκρασάρει η τηλεφωνία.
    Η διαφορά με την cosmote είναι οτι στην cosmote μπορείς να αλλάξεις το ρουτερ, ενώ στην vodafone δεν μπορείς.

  7. #817
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Να σας πω την αληθεια για cosmote πηγαινα αλλα η επικοινωνια τους ειναι οτι να ναι. Μου ειπαν θα ερθει τεχνικος να κανει μελετη αν κανετε τωρα την αιτηση αλλα απο τι στιγμη που θα ερθει δεν μπορειτε ευκολα να υπαναχωρησετε κτλ. Ετσι πηγα vodafone που μου το ανελυσαν πολυ καλα. Γενικα αγχωθηκα τωρα να μην εχω αποσυνδεσεις και λοιπες βλακειες. Μιας και προχθες εστειλα την αιτηση στην κοπελα που εχει αναλαβει την υλοποιηση αραγε να ειναι ευκολο να το ξεκινησω απο την αρχη με cosmote?

  8. #818
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Όταν λέω για σύνδεση μιλάω για την διαδικασία εγκατάστασης btw. Η γραμμή αυτή καθε αυτή είναι σταθερότατη. Απλά ίσως σου παρουσιάσει θέμα η τηλεφωνία

  9. #819
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Έχει παρατηρήσει κανείς με Voda προβλήματα με site που δεν φορτώνουν? Το Facebook για παράδειγμα μπαίνει με vpn μόνο...

  10. #820
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει παρατηρήσει κανείς με Voda προβλήματα με site που δεν φορτώνουν? Το Facebook για παράδειγμα μπαίνει με vpn μόνο...
    Μάλλον είναι πρόβλημα του FB, ούτε με Wind ανοίγει εδώ και μερικά λεπτά.

  11. #821
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Το mini ups που ανεφερε ο zerocool, ειναι για ολους τους συνδρομητες fiber, δωρεαν?

  12. #822
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το mini ups που ανεφερε ο zerocool, ειναι για ολους τους συνδρομητες fiber, δωρεαν?
    Δίνεται δωρεάν αν πεις ότι έχεις συναγερμό ή όπως είπα εγώ ότι υπάρχει ηλικιωμένο άτομο για το οποίο θέλω να δουλεύει τηλέφωνο 24/7

    Εμένα μου έδωσαν δύο και θα αγοράσω ακόμα ένα

  13. #823
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνεται δωρεάν αν πεις ότι έχεις συναγερμό ή όπως είπα εγώ ότι υπάρχει ηλικιωμένο άτομο για το οποίο θέλω να δουλεύει τηλέφωνο 24/7

    Εμένα μου έδωσαν δύο και θα αγοράσω ακόμα ένα
    Σε ολες τις εταιριες γινεται αυτο;

  14. #824
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ολες τις εταιριες γινεται αυτο;
    Δεν είναι υποχρεωμένοι

    Αν δεν το ζητήσεις επίσης δεν στο δίνουν

    Εγώ το ζήτησα και επειδή υπάρχει ιδιαιτερότητα στην εγκατάσταση καθώς αλλού είναι το NOKIA (το κουτί που κουμπώνει η οπτική ίνα) και αλλού είναι το SPEEDPORT PLUS και οι τηλεφωνικές συσκευές

    Έβαλαν δύο miniUPS.

  15. #825
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    πως είναι αυτό το miniUPS;;;

    βάλτε μια φώτο να το δούμε

Σελ. 55 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 3545505354555657606575 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας