Σελ. 26 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 1634
  1. #376
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Τους ζήτησα και εγώ τηλέφωνο, μου λένε ότι δεν ξέρουν το τηλέφωνό του τμήματος να με συνδέσουν.
    Οπότε αν κάποιος από δω που ακόμα είναι να παρει εξοπλισμό καταφέρει και πάρει και κάνα τηλέφωνό για το κωλοτμημα τους, θα του είμαστε ευγνώμονες.

  2. #377
    Εγγραφή
    05-11-2018
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greg21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγότερο από μήνα από όταν τελείωσαν οι πρώτες εργασίες στην πολυκατοικία. 15 μέρες πριν έκλεισαν τα κουτιά εσωτερικά της πολυκατοικίας. Στο τρίτο ραντεβού έγινε και η σύνδεση. Το ρούτερ είναι πολύ απλό ( Vodafone H 300S ) και σύντομα θα προσθέσω το fritzbox που έχω στο wan.
    Οταν λες οτι θα προσθέσεις το fritzbox εννοεείς οτι θα έχεις και τα 2 πάνω; Ρωτώ επειδη εχθες μου είπε η vodafone οτι δεν γινεται να δουλέψει η φάση χωρίς το h 300s. Μου είπε οτι το δικό τους έχει περασμένα πάνω τα Virtual Circuits για να πάρει Internet απο το ONT. Μου φαίνετε πολυ περίεργο παντως να σου λεει οτι δεν μπορει να δουλεψει αλλο router πανω την στιγμη που στο δικό τους, δεν μπορεις καν να κανεις banwidth Control.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omrtlegol : 21-11-18 στις 10:04.

  3. #378
    Εγγραφή
    27-06-2011
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Ubiquiti USG Pro 4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από omrtlegol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες οτι θα προσθέσεις το fritzbox εννοεείς οτι θα έχεις και τα 2 πάνω; Ρωτώ επειδη εχθες μου είπε η vodafone οτι δεν γινεται να δουλέψει η φάση χωρίς το h 300s. Μου είπε οτι το δικό τους έχει περασμένα πάνω τα Virtual Circuits για να πάρει Internet απο το ONT. Μου φαίνετε πολυ περίεργο παντως να σου λεει οτι δεν μπορει να δουλεψει αλλο router πανω την στιγμη που στο δικό τους, δεν μπορεις καν να κανεις banwidth Control.
    Με ενδιαφερει και μένα αυτό γιατι οταν ηρθαν σπιτι για να συζητήσουμε τους ρωτησα "Μπορω να βαλω δικο μου router και οπως καταλαβαινω απλα δε θα χω και καλα support αν συμβεί κατι, θα πρεπει δηλαδη για να κάνουνε μετρησεις κτλ να βαλω το Η300S" και μου απαντησαν ΝΑΙ (ξερω να πουλησουν θελουν) μπορει.... εχω ένα usg pro και δεν θα το θάψω για να βάλω το μπρίκι της Voda....OTAN με το καλο αποφασίσουν να έρθουν.

  4. #379
    Εγγραφή
    05-11-2018
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosjkd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενδιαφερει και μένα αυτό γιατι οταν ηρθαν σπιτι για να συζητήσουμε τους ρωτησα "Μπορω να βαλω δικο μου router και οπως καταλαβαινω απλα δε θα χω και καλα support αν συμβεί κατι, θα πρεπει δηλαδη για να κάνουνε μετρησεις κτλ να βαλω το Η300S" και μου απαντησαν ΝΑΙ (ξερω να πουλησουν θελουν) μπορει.... εχω ένα usg pro και δεν θα το θάψω για να βάλω το μπρίκι της Voda....OTAN με το καλο αποφασίσουν να έρθουν.
    Εγω δεν καταφερα τιποτα καμια εβδομαδα που παλευω.(χωρις καν να με ενδιαφερει το σταθερο). Η vodafone μου είπε οτι το δικο μου μπορεί να μπει μονο μετα το H300s σαν access point.

  5. #380
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε FTTH η σύνδεση τρέχει παράλληλα με δεκάδες άλλες συνδέσεις στην ίδια ίνα, σε αντίθεση με τις συνδέσεις DSL όπου η καθεμιά είναι στο δικό της χάλκινο ζεύγος.
    Γι' αυτό παίζουν μέσω VLANs με τις κατάλληλες ρυθμίσεις ασφάλειας και φυσικά κλειδωμένη η συσκευή. Το ίδιο συμβαίνει και σε Inalan.
    Όμως κανονικά υπάρχουν λύσεις να έχουμε τον δικό μας router πίσω από αυτόν της εταιρείας, αρκεί να επιτρέπεται να γίνουν οι σχετικές επιλογές και να μην είναι κλειδωμένες.
    Θα μπορούσε κάποιος να δώσει screenshoots με τις επιλογές σε WAN, LAN και Firewall; Επίσης κοιτάξτε μήπως υπάρχει κάπου επιλογή για ρύθμιση DMZ (συνήθως στο Firewall).

  6. #381
    Εγγραφή
    05-11-2018
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε FTTH η σύνδεση τρέχει παράλληλα με δεκάδες άλλες συνδέσεις στην ίδια ίνα, σε αντίθεση με τις συνδέσεις DSL όπου η καθεμιά είναι στο δικό της χάλκινο ζεύγος.
    Γι' αυτό παίζουν μέσω VLANs με τις κατάλληλες ρυθμίσεις ασφάλειας και φυσικά κλειδωμένη η συσκευή. Το ίδιο συμβαίνει και σε Inalan.
    Όμως κανονικά υπάρχουν λύσεις να έχουμε τον δικό μας router πίσω από αυτόν της εταιρείας, αρκεί να επιτρέπεται να γίνουν οι σχετικές επιλογές και να μην είναι κλειδωμένες.
    Θα μπορούσε κάποιος να δώσει screenshoots με τις επιλογές σε WAN, LAN και Firewall; Επίσης κοιτάξτε μήπως υπάρχει κάπου επιλογή για ρύθμιση DMZ (συνήθως στο Firewall).
    Δεν ειμαι σπιτι δυστυχώς

  7. #382
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν βιαζόμαστε! Όποτε υπάρχει ευχέρεια.

  8. #383
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Και τώρα ώρα για ένα ανέκδοτο, μόλις πήρα μήνυμα ότι αύριο θα έρθει ο τεχνικός για την διασύνδεση του διαμερίσματος. Το οποίο είχε γίνει την προηγούμενη βδομάδα υπενθυμίζω

  9. #384
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά είναι τελείως τραγικοί, αρχίζει να γίνεται σήριαλ η υπόθεση μου.

    Λοιπόν, κάποια στιγμή σήμερα λέω, δεν αρχίζω τα καθιερωμένα μου καθημερινά τηλέφωνα να δω τι γίνεται + combo με αναμονή live chat.

    Πάντα οι ίδιες ερωτήσεις και απαντήσεις. Μετά από πολλές φορές αναμονής στο τηλέφωνο και κάποιες φορές που απλά μου το κλείσανε, μου λένε πάλι θα σας καλέσουν για να κλείσετε ραντεβού για την οριζόντια εγκατάσταση.
    Τους λέω, σας έχω πει επανειλημμένως πως έχουν ολοκληρωθεί και οι 2 εγκαταστάσεις, η οριζόντια εδώ και μια εβδομάδα, μου έχουν συνδέσει μέχρι και Router/ONT και απλώς δεν με ενεργοποιείτε εσείς!

    Τελικώς, μετά από ώρες και ψάξιμο, αποδείχθηκε πως ΜΑΛΛΟΝ την ημέρα της ολοκλήρωσης της οριζόντιας εγκατάστασης η βάση δεδομένων της Vodafone ήταν down και έτσι ποτέ δεν πήραν το ΟΚ πως έγινε.

    Ευτυχώς είχα κρατήσει το τηλέφωνο του συνεργείου και τους πήρα, οπότε αν όλα πάνε καλά θα περάσουν αύριο πάλι να δουν πως όλα είναι οκ και να στείλουν σήμα στην Vodafone.
    Βέβαια τους είπα πως θα τους πάρω σε λίγο να τους πω τι ώρα να περάσουν για να κανονίσω το πρόγραμμα μου και τώρα δεν απαντάνε!

    Τελικά εμένα έπρεπε να πρήξουν και να παίρνω κάθε μέρα να επιμένω, μήπως και βγάλω το φίδι από την τρύπα. Γιατί στην αρχή έκανα υπομονή, έλεγα άντε να περιμένω πότε θα ενεργοποιηθώ, μπορεί να έχουν πολλές αιτήσεις κλπ.

    Οπότε αν σας συμβεί κάτι παρόμοιο, μην επαναπαύεστε και περιμένετε, γιατί μάλλον θα περιμένετε για πάντα...

    Στο chat περίμενα να συνδεθεί ο "διαθέσιμος εκπρόσωπος" ακριβώς 2 ώρες, από τις 16:00 μέχρι τις 18:00, και το έκλεισα στο τέλος στέλνοντας τους πως είναι απαράδεκτοι και πως θα το σκεφτώ για Cosmote.

  10. #385
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παντού είναι τραγικοί

    Παλιό Φάληρο, κοσμοτέ, ενάμιση μήνα μετά το μόνο που κατάφεραν είναι να με βάλουν σε adsl 14άρι. Ούτε την πολυκατοικία έχουν δεί. Εχω δρόμο

    Το μόνο που τους λέω είναι ότι το καλοκαίρι θα λείπω, θα πάω διακοπές
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #386
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    Χαχα, ε τι να πεις δεν ξέρω...

    Από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει πάρε δώσε με "εταιρίες", από ΟΤΕ 56k μετά Vivodi όταν πρωτοήρθε το ADSL 1mbps στην χώρα, πολλά χρόνια πίσω δηλαδή, ΠΑΝΤΑ ήταν όλοι τους τραγικοί, είναι και θα συνεχίσουν να είναι, για τις overpriced υπηρεσίες τους.

  12. #387
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Εδώ η κοσμοτέ δεν έχει αριθμό για βλάβες, πρέπει να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών το 13888.

    Από κινητό μιας κι έχεις βλάβη

    Με αναμονές 15 και 30 λεπτών
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #388
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχεις μείνει πίσω. Ενημερώσου!

    13738 Αναγγελία βλαβών Κινητής Τηλεφωνίας, στο δίκτυο ή τη σύνδεσή σας

    Ωράριο Λειτουργίας
    24ωρη εξυπηρέτηση

    Χρεώσεις
    Χωρίς χρέωση


    13788 Αναγγελία βλαβών Σταθερής Τηλεφωνίας, στο δίκτυο ή τη σύνδεσή σας

    Ωράριο Λειτουργίας
    24ωρη εξυπηρέτηση

    Χρεώσεις
    Χωρίς χρέωση

  14. #389
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μείνει πίσω. Ενημερώσου!
    Ευχαριστώ

    Ο τεχνικός του ΟΤΕ που έφερε το entry
    Το 13888

    που ρωτήθηκαν μου είπανε ότι καλώ το 13888 (έχω την συνήθεια να κολλάω τα χρήσιμα τηλέφωνα στο ρουτερ)

    Ψάξιμο στο ιντερνετ, βρήκα ένα πενταψήφιο, το κάλεσα, δεν ισχύει

    Το δικό σου, 13788, δουλεύει
    Και πάλι ευχαριστώ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #390
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Και το τραγικό είναι ότι οι manager της vodafone , ote κλπ παίρνουν μερικά χιλιάδες ευρώ κάθε μήνα και καλά ότι είναι επιτυχημένοι! Ανεβάζω σε λίγο screenshots από το φοβερό ρούτερ της Vodafone!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screen1.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  52,3 KB 
ID: 198921
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screen2.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  57,4 KB 
ID: 198922
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screen3.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  102,6 KB 
ID: 198923

    Γενικά όλα είναι κλειδωμένα ... Δεν έχει να επιλέξεις και πολλά πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greg21 : 21-11-18 στις 22:14.

Σελ. 26 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας