Σελ. 80 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 1634
  1. #1186
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stef_gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους,

    ειχε κανεις προσφατη εμπειρια με βλαβη;
    Αν ναι,ποσο καιρο πηρε να αποκατασταθει και σε ποιον παροχο ειναι;

    Η πρωτη περιπτωση βλαβης που ειχα ηταν το Φεβρουαριο,που ειχα μεινει χωρις υπηρεσιες (σταθερο και ιντερνετ 100αρι) για 45 ημερες.
    Παρακαλια,απειλες,καταγγελια στην ΕΕΤΤ,τιποτα δεν εκανε διαφορα.

    Τωρα παλι απο 30/5 ειμαι χωρις υπηρεσιες και η κατασταση δεν παει αλλο,πραγματικα.
    Το περιεργο στην υποθεση,ειναι οτι ερχεται το ιντερνετ για μερικες ωρες μετα τη 01:00 το βραδυ και κοβεται παλι κατα τις 05:00-06:00 τα ξημερωματα.
    Αλλα τοτε τι να το κανω; Αχρηστο μου ειναι. Χωρια ολες οι online συνδρομες που τρεχουν και δεν μπορω να τις αξιοποιησω (netflix,spotify,καποια πληρωμενα online μαθηματα,κτλπ..)

    Ειμαι ο μονος στο Βυρωνα που τα τραβαει αυτα;
    Στην περιπτωση μου τι πρεπει να κανω; Υπομονη; Nα αλλαξω παροχο; Να γυρισω σε ταχυτητα εως 24(που αν εβλεπα 9mbps,χαιρομουν κιολας);

    Στην περιοχη της Αναληψης ειμαι και ο παροχος μου ειναι η Cosmote.
    Εγω ειχα ενα θεμα με vodafone, η υπηρεσια δουλευε κανονικα εκτως απο το οτι επεφτε τις ιδιες ωρες καθε μερα, το φτιαξαν μετα απο 16 μερες ημερολογιακα, την τριτη που μας περασε.

    Τι σου ειπαν οτι εφταιγε οταν το εφτιαξαν την πρωτη φορα; Αν αλλαζες παροχο θα εφτιαχνε; Δε ξερω τι παιζει και με το κουπονι ομως γιατι λογικα το εχεις δωσει και δε ξερω αν θα μπορεις να παρεις αλλο απο sfbb μετα σε περιπτωση που αλλαξεις παροχο.

  2. #1187
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ειχα ενα θεμα με vodafone, η υπηρεσια δουλευε κανονικα εκτως απο το οτι επεφτε τις ιδιες ωρες καθε μερα, το φτιαξαν μετα απο 16 μερες ημερολογιακα, την τριτη που μας περασε.

    Τι σου ειπαν οτι εφταιγε οταν το εφτιαξαν την πρωτη φορα; Αν αλλαζες παροχο θα εφτιαχνε; Δε ξερω τι παιζει και με το κουπονι ομως γιατι λογικα το εχεις δωσει και δε ξερω αν θα μπορεις να παρεις αλλο απο sfbb μετα σε περιπτωση που αλλαξεις παροχο.
    Την πρωτη φορα μου ειπαν απο την Cosmote πως εκανε κατι λαθος η Vodafone (που εχει κανει την εγκατασταση και τα εργα) και πως πρεπει να στειλουν εκεινοι τεχνικους,ωστε να το διορθωσουν. Οντως και ετσι εγινε,οι ανθρωποι της Vodafone ηρθαν σε 2 μερες και μου ειπαν οτι απο τη μερια τους ηταν ενταξει η γραμμη πλεον και να αναλαβει η Cosmote.
    Στις τηλεφωνικες επικοινωνιες με την Cosmote μου ελεγαν πως εχει εντοπιστει βλαβη και δε συγχρονιζει η γραμμη. Μολις ηρθε ξανα τεχνικος της Cosmote (35 μερες μετα τους τεχνικους της Vodafone) αποδειχθηκε πως επρεπε να μου αλλαξει απλα το ρουτερ.

    Δεν ξερω αν θα διορθωθει αν αλλαξω παροχο,οπως και δε γνωριζω τι γινεται με το κουπονι.

    Αλλα ετσι οπως εχει ερθει η κατασταση,αρχιζει να μη με ενδιαφερει το κουπονι. Οκ,καλοδεχουμενη η εκπτωση,αλλα οχι να μενω χωρις υπηρεσιες για 2 εως 6 εβδομαδες τη φορα. Τι να την κανω αυτην την εξοικονομηση,οταν μου κοστιζει σε ταλαιπωρια,χρονο και πεταμενα λεφτα σε online υπηρεσιες;

  3. #1188
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stef_gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους,

    ειχε κανεις προσφατη εμπειρια με βλαβη;
    Αν ναι,ποσο καιρο πηρε να αποκατασταθει και σε ποιον παροχο ειναι;

    Η πρωτη περιπτωση βλαβης που ειχα ηταν το Φεβρουαριο,που ειχα μεινει χωρις υπηρεσιες (σταθερο και ιντερνετ 100αρι) για 45 ημερες.
    Παρακαλια,απειλες,καταγγελια στην ΕΕΤΤ,τιποτα δεν εκανε διαφορα.

    Τωρα παλι απο 30/5 ειμαι χωρις υπηρεσιες και η κατασταση δεν παει αλλο,πραγματικα.
    Το περιεργο στην υποθεση,ειναι οτι ερχεται το ιντερνετ για μερικες ωρες μετα τη 01:00 το βραδυ και κοβεται παλι κατα τις 05:00-06:00 τα ξημερωματα.
    Αλλα τοτε τι να το κανω; Αχρηστο μου ειναι. Χωρια ολες οι online συνδρομες που τρεχουν και δεν μπορω να τις αξιοποιησω (netflix,spotify,καποια πληρωμενα online μαθηματα,κτλπ..)

    Ειμαι ο μονος στο Βυρωνα που τα τραβαει αυτα;
    Στην περιπτωση μου τι πρεπει να κανω; Υπομονη; Nα αλλαξω παροχο; Να γυρισω σε ταχυτητα εως 24(που αν εβλεπα 9mbps,χαιρομουν κιολας);

    Στην περιοχη της Αναληψης ειμαι και ο παροχος μου ειναι η Cosmote.
    Η υποδομή στην περιοχή του Βύρωνα είναι της VODAFONE

    Ο πάροχος της σύνδεσης σου είναι η COSMOTE

    ότι αφορά την "βλάβη" μάλλον είσαι από τις "λίγες περιπτώσεις"

    πάντως επειδή η σύνδεση οπτικών ινών εκτός από την σύνδεση με το διαδίκτυο περιλαμβάνει και τηλεφωνία VoIP (ένα από τα βασικά αγαθά)

    δεν μπορούν να σε αφήσουν χωρίς ...μέρες εκτός ότι σηκώνει καταγγελία αλλά και αποζημίωση σηκώνει και πρόστιμα από την ΕΕΤΤ

    επίσης θα σε συμβούλευα να δεις και την ιστοσελίδα της δράσης SFBB όπου βγαίνει το κουπόνι και η επιδότηση τι αναγράφει για την περίπτωση βλάβης ώστε να έχεις μια άποψη

    όχι δεν στο συμβουλεύω να αλλάξεις ταχύτητα σε καμία των περιπτώσεων

    αλλά μπορείς να πιέσεις καταστάσεις αν έχεις σωστή πληροφόρηση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ειχα ενα θεμα με vodafone, η υπηρεσια δουλευε κανονικα εκτως απο το οτι επεφτε τις ιδιες ωρες καθε μερα, το φτιαξαν μετα απο 16 μερες ημερολογιακα, την τριτη που μας περασε.

    Τι σου ειπαν οτι εφταιγε οταν το εφτιαξαν την πρωτη φορα; Αν αλλαζες παροχο θα εφτιαχνε; Δε ξερω τι παιζει και με το κουπονι ομως γιατι λογικα το εχεις δωσει και δε ξερω αν θα μπορεις να παρεις αλλο απο sfbb μετα σε περιπτωση που αλλαξεις παροχο.
    το κουπόνι βγαίνει μια φορά

    έτσι δεν μπορείς να ξανά βγάλεις

    ούτε να αλλάξεις πάροχο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stef_gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πρωτη φορα μου ειπαν απο την Cosmote πως εκανε κατι λαθος η Vodafone (που εχει κανει την εγκατασταση και τα εργα) και πως πρεπει να στειλουν εκεινοι τεχνικους,ωστε να το διορθωσουν. Οντως και ετσι εγινε,οι ανθρωποι της Vodafone ηρθαν σε 2 μερες και μου ειπαν οτι απο τη μερια τους ηταν ενταξει η γραμμη πλεον και να αναλαβει η Cosmote.
    Στις τηλεφωνικες επικοινωνιες με την Cosmote μου ελεγαν πως εχει εντοπιστει βλαβη και δε συγχρονιζει η γραμμη. Μολις ηρθε ξανα τεχνικος της Cosmote (35 μερες μετα τους τεχνικους της Vodafone) αποδειχθηκε πως επρεπε να μου αλλαξει απλα το ρουτερ.

    Δεν ξερω αν θα διορθωθει αν αλλαξω παροχο,οπως και δε γνωριζω τι γινεται με το κουπονι.

    Αλλα ετσι οπως εχει ερθει η κατασταση,αρχιζει να μη με ενδιαφερει το κουπονι. Οκ,καλοδεχουμενη η εκπτωση,αλλα οχι να μενω χωρις υπηρεσιες για 2 εως 6 εβδομαδες τη φορα. Τι να την κανω αυτην την εξοικονομηση,οταν μου κοστιζει σε ταλαιπωρια,χρονο και πεταμενα λεφτα σε online υπηρεσιες;
    εγώ θα πρότεινα να ενημερωθείς σωστά από την ιστοσελίδα της δράσης

    να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ εναντίων της VODAFONE η οποία έχει την υποδομή στην περιοχή και εναντίων της COSMOTE η οποία είναι ο πάροχος της σύνδεσης σου

    να τους πεις ακριβώς ότι δεν έχεις σύνδεση με το διαδίκτυο αλλά και τηλεφωνία VoIP (που είναι άκρως απαραίτητη)

    όλες οι πληροφορίες να είναι ακριβής και άστους να τρέχουν

    καθώς όλα αυτά που περιγράφεις πίστεψε με σηκώνουν πρόστιμα και είναι υψηλά

    γιατί από την δική σου σύνδεση παίρνουν χρήματα επιδότησης άρα και οι δύο εταιρείες θα πρέπει να "σκιστούν" να βρουν τους λόγους/αιτίες που δεν έχεις υπηρεσία.

  4. #1189
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stef_gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πρωτη φορα μου ειπαν απο την Cosmote πως εκανε κατι λαθος η Vodafone (που εχει κανει την εγκατασταση και τα εργα) και πως πρεπει να στειλουν εκεινοι τεχνικους,ωστε να το διορθωσουν. Οντως και ετσι εγινε,οι ανθρωποι της Vodafone ηρθαν σε 2 μερες και μου ειπαν οτι απο τη μερια τους ηταν ενταξει η γραμμη πλεον και να αναλαβει η Cosmote.
    Στις τηλεφωνικες επικοινωνιες με την Cosmote μου ελεγαν πως εχει εντοπιστει βλαβη και δε συγχρονιζει η γραμμη. Μολις ηρθε ξανα τεχνικος της Cosmote (35 μερες μετα τους τεχνικους της Vodafone) αποδειχθηκε πως επρεπε να μου αλλαξει απλα το ρουτερ.

    Δεν ξερω αν θα διορθωθει αν αλλαξω παροχο,οπως και δε γνωριζω τι γινεται με το κουπονι.

    Αλλα ετσι οπως εχει ερθει η κατασταση,αρχιζει να μη με ενδιαφερει το κουπονι. Οκ,καλοδεχουμενη η εκπτωση,αλλα οχι να μενω χωρις υπηρεσιες για 2 εως 6 εβδομαδες τη φορα. Τι να την κανω αυτην την εξοικονομηση,οταν μου κοστιζει σε ταλαιπωρια,χρονο και πεταμενα λεφτα σε online υπηρεσιες;
    Απ'οσα εχεις πει φαινεται να ειναι προβλημα απο την μερια τους γιατι αν ηταν το ρουτερ/εγκατασταση δε νομιζω να δουλευε ουτε το βραδυ. Αν θες δωσε καποιες παραπανω πληροφοριες μηπως μπορει να βοηθησει καποιος, logs απο ρουτερ, τι λαμπακια αναβουν στο ρουτερ και στο ΟΝΤ (το κουτι που συνδεεται με το ρουτερ), κτλ.

    Τι θα κανεις ειναι δικια σου αποφαση, αν αυτη η κατασταση σου φαιρνει στρες (λογικο αφου τοσα πραγματα εξαρτουνται απο το νετ πλεον) εγω θα σου προτεινα να δεις πως να αλλαξεις παροχο μεσω ΕΕΤΤ η αν μπορεις να βαλεις vdsl 50 γιατι δεν αξιζει να χαλιεσαι για την καθε cosmote. Το καλυτερο βεβαια ειναι να μπορεις να εχεις την ταχυτητα αυτη χωρις προβληματα. Ειπες οτι ειχες κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ την αλλη φορα, τι εγινε με αυτο;

  5. #1190
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'οσα εχεις πει φαινεται να ειναι προβλημα απο την μερια τους γιατι αν ηταν το ρουτερ/εγκατασταση δε νομιζω να δουλευε ουτε το βραδυ. Αν θες δωσε καποιες παραπανω πληροφοριες μηπως μπορει να βοηθησει καποιος, logs απο ρουτερ, τι λαμπακια αναβουν στο ρουτερ και στο ΟΝΤ (το κουτι που συνδεεται με το ρουτερ), κτλ.

    Τι θα κανεις ειναι δικια σου αποφαση, αν αυτη η κατασταση σου φαιρνει στρες (λογικο αφου τοσα πραγματα εξαρτουνται απο το νετ πλεον) εγω θα σου προτεινα να δεις πως να αλλαξεις παροχο μεσω ΕΕΤΤ η αν μπορεις να βαλεις vdsl 50 γιατι δεν αξιζει να χαλιεσαι για την καθε cosmote. Ειπες οτι ειχες κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ την αλλη φορα, τι εγινε με αυτο;
    εγώ πάντως είμαι αντίθετος στο να αλλάξει πάροχο και υπηρεσία

    δεν θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο αντιθέτως θα έλεγα θα χαλιέται περισσότερο και θα νευριάζει (αν έχεις απόσταση από Α/Κ ή από ΚΑΜΠΙΝΑ) απλά ξέχασε αυτές τις σκέψεις για αλλαγή καθώς θα το μετανιώσεις...να είσαι σίγουρος.

    να συμβουλευτεί την ιστοσελίδα της δράσης sfbb η οποία χρηματοδοτεί την σύνδεση του και πληρώνει την VODAFONE/COSMOTE

    να κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ ώστε να τους βάλει στην θέση τους

  6. #1191
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

    Λοιπον

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    επίσης θα σε συμβούλευα να δεις και την ιστοσελίδα της δράσης SFBB όπου βγαίνει το κουπόνι και η επιδότηση τι αναγράφει για την περίπτωση βλάβης ώστε να έχεις μια άποψη
    Οκ,θα κοιταξω να βρω ολες τις πληροφοριες που υπαρχουν για αυτο το θεμα στο sfbb.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων


    το κουπόνι βγαίνει μια φορά

    έτσι δεν μπορείς να ξανά βγάλεις



    Αρα,στην περιπτωση αλλαγης παροχου (που δε νομιζω να το κανω τελικα),χανεται το κουπονι και πληρωνουμε κανονικα την τιμη της υπηρεσιας.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων


    να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ εναντίων της VODAFONE η οποία έχει την υποδομή στην περιοχή και εναντίων της COSMOTE η οποία είναι ο πάροχος της σύνδεσης σου

    να τους πεις ακριβώς ότι δεν έχεις σύνδεση με το διαδίκτυο αλλά και τηλεφωνία VoIP (που είναι άκρως απαραίτητη)

    όλες οι πληροφορίες να είναι ακριβής και άστους να τρέχουν

    καθώς όλα αυτά που περιγράφεις πίστεψε με σηκώνουν πρόστιμα και είναι υψηλά

    γιατί από την δική σου σύνδεση παίρνουν χρήματα επιδότησης άρα και οι δύο εταιρείες θα πρέπει να "σκιστούν" να βρουν τους λόγους/αιτίες που δεν έχεις υπηρεσία.

    Απο τη στιγμη που θεωρητικα δεν εχω παρε-δωσε με τη Vodafone,μπορω να κανω καταγγελια και σε αυτους; Καταλαβαινω τη λογικη και συμφωνω,αλλα την Cosmote πληρωνω. Δε θα επρεπε να ειναι εκεινη υπολογη για τη Vodafone;

    Οπως και να εχει,θα κανω παλι καταγγελια στην ΕΕΤΤ αφου ενημερωθω καλα επι του θεματος,και μακαρι να "σκιστουν" οπως λες και εσυ. Αν και θα επρεπε να το ειχαν κανει ηδη μονοι τους με το ιστορικο που εχουν στη δικη μου περιπτωση.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'οσα εχεις πει φαινεται να ειναι προβλημα απο την μερια τους γιατι αν ηταν το ρουτερ/εγκατασταση δε νομιζω να δουλευε ουτε το βραδυ. Αν θες δωσε καποιες παραπανω πληροφοριες μηπως μπορει να βοηθησει καποιος, logs απο ρουτερ, τι λαμπακια αναβουν στο ρουτερ και στο ΟΝΤ (το κουτι που συνδεεται με το ρουτερ), κτλ.

    Τι θα κανεις ειναι δικια σου αποφαση, αν αυτη η κατασταση σου φαιρνει στρες (λογικο αφου τοσα πραγματα εξαρτουνται απο το νετ πλεον) εγω θα σου προτεινα να δεις πως να αλλαξεις παροχο μεσω ΕΕΤΤ η αν μπορεις να βαλεις vdsl 50 γιατι δεν αξιζει να χαλιεσαι για την καθε cosmote. Το καλυτερο βεβαια ειναι να μπορεις να εχεις την ταχυτητα αυτη χωρις προβληματα. Ειπες οτι ειχες κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ την αλλη φορα, τι εγινε με αυτο;

    Οταν κοβεται το ιντερνετ,στο ρουτερ αναβει μονο το power και το WLAN. Στο ΟΝΤ ειναι μονιμα αναμμενο το power,το LAN και αναβοσβηνει το ΟΝΤ. Σημερα παρατηρησα πως για καποιες ωρες ηταν μονιμα αναμμενο το alarm σε κοκκινο χρωμα. Πρωτη φορα το ειδα αυτο.

    Πρωτος στοχος φυσικα και ειναι η ταχυτητα που διαλεξα,απροβληματιστα. Αλλα αληθεια,μου το εχουν βγαλει απο τη μυτη. Δε νομιζω να προχωρησω σε αλλαγη παροχου ή ταχυτητας προς το παρον,αλλα τα παντα ειναι ανοιχτα στο μυαλο μου.

    Οταν ειχα κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ πριν 2 μηνες και κατι,δεν ειδα να γινεται κατι. Απο τη μερια τους,πηρα μονο εναν αριθμο πρωτοκολλου και ενα μαιλ στο οποιο ελεγε οτι θα κοιταξουν την υποθεση μου. Βεβαια ποιος ξερει,αν δεν το ειχα κανει τοτε,μπορει ακομα να ημουν στην πρωτη βλαβη. Ικανους τους εχω!

    Το ιντερνετ ηρθε την περιοδο που ζηταγα γραπτως τις ηχογραφησεις που μου εκλειναν ραντεβου για τεχνικο και δεν ερχοταν ποτε κανεις,με αποτελεσμα να χασω αρκετες εργασιμες ημερες περιμενοντας τους.
    Ειχα ετοιμαστει να κινησω νομικες διαδικασιες,αλλα απο τη στιγμη που αποκαταστησαν τη βλαβη,το παρατησα. Δεν ειχα κουραγιο να σπαταλησω ουτε αλλο ενα λεπτο για αυτους.

  7. #1192
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ στην θέση σου θα έκανα τα παρακάτω βήματα

    1. Ενημέρωση από την sfbb
    2. Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και για την VODAFONE καθώς είναι υπεύθυνη για την υποδομή στην περιοχή και κατά 99% η βλάβη είναι από την δική της μεριά (έχω ακούσει πάρα πολλά) και για COSMOTE αφού είναι ο πάροχος που πληρώνεις μέσω του κουπονιού και με δικά σου χρήματα
    3. Νομικές ενέργειες στις οποίες θα ζητούσα αποζημίωση

  8. #1193
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το γράφετε συνεχώς, αλλά η πραγματικότητα είναι μία. Η δράση του του sfbb ΔΕΝ έχει καμία απολύτως σχέση με την λειτουργία της παρεχόμενης υπηρεσίας και τα τυχόν προβλήματα αυτής.
    Αρμόδιος είναι ο εκάστοτε πάροχος με τον οποίο έχουμε σύμβαση και μόνο με αυτόν επικοινωνούμε εγγράφως για να έχουμε τα απαραίτητα δεδομένα για το επόμενο βήμα της καταγγελίας στην ΕΕΤΤ.

  9. #1194
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stef_gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν κοβεται το ιντερνετ,στο ρουτερ αναβει μονο το power και το WLAN. Στο ΟΝΤ ειναι μονιμα αναμμενο το power,το LAN και αναβοσβηνει το ΟΝΤ. Σημερα παρατηρησα πως για καποιες ωρες ηταν μονιμα αναμμενο το alarm σε κοκκινο χρωμα. Πρωτη φορα το ειδα αυτο.

    Πρωτος στοχος φυσικα και ειναι η ταχυτητα που διαλεξα,απροβληματιστα. Αλλα αληθεια,μου το εχουν βγαλει απο τη μυτη. Δε νομιζω να προχωρησω σε αλλαγη παροχου ή ταχυτητας προς το παρον,αλλα τα παντα ειναι ανοιχτα στο μυαλο μου.

    Οταν ειχα κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ πριν 2 μηνες και κατι,δεν ειδα να γινεται κατι. Απο τη μερια τους,πηρα μονο εναν αριθμο πρωτοκολλου και ενα μαιλ στο οποιο ελεγε οτι θα κοιταξουν την υποθεση μου. Βεβαια ποιος ξερει,αν δεν το ειχα κανει τοτε,μπορει ακομα να ημουν στην πρωτη βλαβη. Ικανους τους εχω!

    Το ιντερνετ ηρθε την περιοδο που ζηταγα γραπτως τις ηχογραφησεις που μου εκλειναν ραντεβου για τεχνικο και δεν ερχοταν ποτε κανεις,με αποτελεσμα να χασω αρκετες εργασιμες ημερες περιμενοντας τους.
    Ειχα ετοιμαστει να κινησω νομικες διαδικασιες,αλλα απο τη στιγμη που αποκαταστησαν τη βλαβη,το παρατησα. Δεν ειχα κουραγιο να σπαταλησω ουτε αλλο ενα λεπτο για αυτους.
    Αν πας εδω σελιδα 43 λεει πως το κοκκινο alarm σημαινει οτι το σημα που δεχεται το ΟΝΤ απο τις οπτικες ειναι αδυναμο, απο οτι μου εχουν πει τα παιδια το δικο σου ΟΝΤ ειναι λιγο διαφορετικο απο το δικο μου (vodafone) αλλα της ιδιας εταιριας ειναι απλα αντι για το μοντελο G-010G-P ειναι το G-010G-Q:

    https://fccid.io/ANATEL/03080-16-080...6FB21184B1/PDF

    Παρε ενα τηλεφωνο και πες στη Cosmote οτι το ειδες αυτο, ισως χρειαστει να ξαναερθει τεχνικος απο voda για να δει την εγκατασταση. Ελπιζω να βρεις λυση οσο πιο γρηγορα γινεται.

  10. #1195
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stef_gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν κοβεται το ιντερνετ,στο ρουτερ αναβει μονο το power και το WLAN. Στο ΟΝΤ ειναι μονιμα αναμμενο το power,το LAN και αναβοσβηνει το ΟΝΤ. Σημερα παρατηρησα πως για καποιες ωρες ηταν μονιμα αναμμενο το alarm σε κοκκινο χρωμα. Πρωτη φορα το ειδα αυτο.
    Μπορεί και να είναι άσχετο, αλλά, όπως έγραψα και στο νήμα του Πειραιά, σε μένα συνέβη αυτό:
    Ακόμα δεν έχω ενεργοποιηθεί (υποδομή της Vodafone, πάροχός μου η Cosmote). Τη μέρα που ήρθαν οι τεχνικοί της Cosmote για να μου φέρουν τον εξοπλισμό και να με ενεργοποιήσουν, το λαμπάκι του ONT αναβόσβηνε συνεχώς και, απ' ό,τι έιπαν (χωρίς και μεγάλη σιγουριά, να φανταστείτε είχαν τυπωμένο το manual και διάβαζαν), αυτό σημαίνει ότι δεν έρχεται γραμμή. Μίλησαν και με κάποιον από τα κεντρικά τους και τους είπε να φύγουν και να το δηλώσουν βλάβη στο Vodafone, όπως και έκαναν.
    Δύο μέρες αργότερα, ήρθε άνθρωπος της Vodafone, ο οποίος μέτρησε τόσο στο floorbox όσο και στο πριζάκι μέσα στο σπίτι και είπε ότι δίνει μια χαρά σήμα. Αυτός το απέδωσε είτε σε ελαττωματικό ONT είτε σε δικτυακό πρόβλημα της Cosmote. Εδώ και τρεις μέρες περιμένω νέα της τελευταίας.

  11. #1196
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και να είναι άσχετο, αλλά, όπως έγραψα και στο νήμα του Πειραιά, σε μένα συνέβη αυτό:
    Ακόμα δεν έχω ενεργοποιηθεί (υποδομή της Vodafone, πάροχός μου η Cosmote). Τη μέρα που ήρθαν οι τεχνικοί της Cosmote για να μου φέρουν τον εξοπλισμό και να με ενεργοποιήσουν, το λαμπάκι του ONT αναβόσβηνε συνεχώς και, απ' ό,τι έιπαν (χωρίς και μεγάλη σιγουριά, να φανταστείτε είχαν τυπωμένο το manual και διάβαζαν), αυτό σημαίνει ότι δεν έρχεται γραμμή. Μίλησαν και με κάποιον από τα κεντρικά τους και τους είπε να φύγουν και να το δηλώσουν βλάβη στο Vodafone, όπως και έκαναν.
    Δύο μέρες αργότερα, ήρθε άνθρωπος της Vodafone, ο οποίος μέτρησε τόσο στο floorbox όσο και στο πριζάκι μέσα στο σπίτι και είπε ότι δίνει μια χαρά σήμα. Αυτός το απέδωσε είτε σε ελαττωματικό ONT είτε σε δικτυακό πρόβλημα της Cosmote. Εδώ και τρεις μέρες περιμένω νέα της τελευταίας.
    Δεν εκαναν καλη προετοιμασια για ftth απο τεχνικη πλευρα οι παροχοι παρα το εβγαλαν στην αγορα οσο πιο γρηγορα γινεται και τωρα παρουσιαζονται πολλα προβληματα. Ειμαι σιγουρος οτι για πολλα απο αυτα τα προβληματα οι τεχνικοι μαθαινουν στη πραξη, εγω οταν μιλησα με voda για το τεχνικο προβλημα που ειχα μου ειπαν οι τεχνικοι οτι πρωτη φορα το βλεπουν αυτο για να καταλαβεις.

  12. #1197
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δυστυχώς θα συμφωνήσω ότι πολλά πράγματα τα βλέπουν για πρώτη φορά οι τεχνικοί των παρόχων σε ότι αφορά το FTTH και τον εξοπλισμό
    μπορεί να έχουν εκπαιδευτεί σε αυτά από τις εταιρείες αλλά δεν έχουν την εμπειρία δυστυχώς

  13. #1198
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ στην θέση σου θα έκανα τα παρακάτω βήματα

    1. Ενημέρωση από την sfbb
    2. Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και για την VODAFONE καθώς είναι υπεύθυνη για την υποδομή στην περιοχή και κατά 99% η βλάβη είναι από την δική της μεριά (έχω ακούσει πάρα πολλά) και για COSMOTE αφού είναι ο πάροχος που πληρώνεις μέσω του κουπονιού και με δικά σου χρήματα
    3. Νομικές ενέργειες στις οποίες θα ζητούσα αποζημίωση

    1.Ειμαι στη διαδικασια της ενημερωσης απο το site της sfbb,αλλα προς το παρον δεν εχω βρει καποια ενοτητα για βλαβες,ή για τις υποχρεωσεις των παροχων. Δεν εχω τελειωσει το διαβασμα,αν βρω κατι θα βαλω το λινκ στο forum,μηπως φανει χρησιμο και σε καποιον αλλον.
    2.Σημερα εστειλα γραπτως μηνυμα στην Cosmote,για να εχω προχωρησω σε καταγγελια μολις μου απαντησουν. Απο Τριτη που θα δουλευουν οι τεχνικοι,θα παρω να ρωτησω αν εχουν εντοπισει την αιτια της βλαβης. Η γραμμη της Vodafone,ή η Cosmote.(Δεν πιστευω να βγαλω ακρη,αλλα τελοσπαντων)
    3.Για νομικες ενεργειες,φανταζομαι πως χρειαζεται δικηγορος,χρονος και χρηματα. Θα μαθω και για αυτο απο βδομαδα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας εδω σελιδα 43 λεει πως το κοκκινο alarm σημαινει οτι το σημα που δεχεται το ΟΝΤ απο τις οπτικες ειναι αδυναμο, απο οτι μου εχουν πει τα παιδια το δικο σου ΟΝΤ ειναι λιγο διαφορετικο απο το δικο μου (vodafone) αλλα της ιδιας εταιριας ειναι απλα αντι για το μοντελο G-010G-P ειναι το G-010G-Q:

    https://fccid.io/ANATEL/03080-16-080...6FB21184B1/PDF

    Παρε ενα τηλεφωνο και πες στη Cosmote οτι το ειδες αυτο, ισως χρειαστει να ξαναερθει τεχνικος απο voda για να δει την εγκατασταση. Ελπιζω να βρεις λυση οσο πιο γρηγορα γινεται.

    Σ'ευχαριστω για το λινκ,θα τους ενημερωσω μηπως βοηθησει την κατασταση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και να είναι άσχετο, αλλά, όπως έγραψα και στο νήμα του Πειραιά, σε μένα συνέβη αυτό:
    Ακόμα δεν έχω ενεργοποιηθεί (υποδομή της Vodafone, πάροχός μου η Cosmote). Τη μέρα που ήρθαν οι τεχνικοί της Cosmote για να μου φέρουν τον εξοπλισμό και να με ενεργοποιήσουν, το λαμπάκι του ONT αναβόσβηνε συνεχώς και, απ' ό,τι έιπαν (χωρίς και μεγάλη σιγουριά, να φανταστείτε είχαν τυπωμένο το manual και διάβαζαν), αυτό σημαίνει ότι δεν έρχεται γραμμή. Μίλησαν και με κάποιον από τα κεντρικά τους και τους είπε να φύγουν και να το δηλώσουν βλάβη στο Vodafone, όπως και έκαναν.
    Δύο μέρες αργότερα, ήρθε άνθρωπος της Vodafone, ο οποίος μέτρησε τόσο στο floorbox όσο και στο πριζάκι μέσα στο σπίτι και είπε ότι δίνει μια χαρά σήμα. Αυτός το απέδωσε είτε σε ελαττωματικό ONT είτε σε δικτυακό πρόβλημα της Cosmote. Εδώ και τρεις μέρες περιμένω νέα της τελευταίας.

    Η λογικη λεει οτι αφου ηρθαν παλι οι τεχνικοι της Vodafone και ειπαν οτι ειναι οκ απο τη μερια τους,την ευθυνη παιρνει πλεον η Cosmote. Μακαρι να μη σε κανουν μπαλακι μεταξυ τους αυτοι οι δυο και να βγαλεις γρηγορα ακρη. Αν και σε μενα,2 φορες που χρειαστηκε να ερθουν τεχνικοι απο τη Vodafone,ηρθαν αμεσα.

  14. #1199
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Όσο και να το ψάξεις, ακόμη και τηλέφωνο να πάρεις, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
    Να το ξαναγράψω; Ας το ξαναγράψω. Η δράση sfbb δεν έχει καμία σχέση και αρμοδιότητα με τυχόν βλάβες ή δυσλειτουργίες της σύνδεσης.

  15. #1200
    Εγγραφή
    27-06-2011
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Ubiquiti USG Pro 4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Όσο και να το ψάξεις, ακόμη και τηλέφωνο να πάρεις, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
    Να το ξαναγράψω; Ας το ξαναγράψω. Η δράση sfbb δεν έχει καμία σχέση και αρμοδιότητα με τυχόν βλάβες ή δυσλειτουργίες της σύνδεσης.
    Αυτό... Παιδιά δεν έχει σχέση η sfbb, χάνετε πολύτιμο χρόνο. Εγώ πού περίμενα 3,5-4 μηνες την Vodafone έστειλα ένα ωραιότατο emailακι στην EΕΤΤ με CC ότι email είχα απτήν Vodafone...Σε 2 εργάσιμες μέρες μου απάντησε η EΕΤΤ με αριθμό case (πρωτοκόλλου). Την επομένη με πήρε η Voda για να προγραμματίσουμε ραντεβού...Είναι δεδομένο οτι ΔΕΝ ήταν έτοιμοι για FTTH (Cosmote/Voda)αλλά το τεννις που κάνουν τον πελάτη ειναι να σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...

Σελ. 80 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας