Σελ. 68 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.006-1.020 από 1634
  1. #1006
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Θα δοκιμασω να παρω τηλ. αυριο πρωι/μεσημερι. Επεσε παλι πριν λιγα λεπτα τη συγκεκριμενη ωρα και ειμαι σιγουρος σε κανα 9 λεπτο θα ξαναπεσει οποτε δε γινεται πρεπει να τους το πω. Επισης φιλε Zerocool δε ξερω αν ειχες ποτε wind αλλα το χειμωνα που ειχα ενα θεμα μου ειπαν οτι τωρα πια για επισκεψη τεχνικου θελουν 10 ευρω ακομα και αν ειναι δικο τους προβλημα επειδη ειναι εξωτερικοι συνεργατες και ξερω γω.

  2. #1007
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δοκιμασω να παρω τηλ. αυριο πρωι/μεσημερι. Επεσε παλι πριν λιγα λεπτα τη συγκεκριμενη ωρα και ειμαι σιγουρος σε κανα 9 λεπτο θα ξαναπεσει οποτε δε γινεται πρεπει να τους το πω. Επισης φιλε Zerocool δε ξερω αν ειχες ποτε wind αλλα το χειμωνα που ειχα ενα θεμα μου ειπαν οτι τωρα πια για επισκεψη τεχνικου θελουν 10 ευρω ακομα και αν ειναι δικο τους προβλημα επειδη ειναι εξωτερικοι συνεργατες και ξερω γω.
    Μπορεί να πέφτει όταν πάει να κάνει συγχρονισμό με τον ACS server..για επαλήθευση των ρυθμίσεων, έλεγχο για firmware update κλπ..τι να πώ..
    Αυτό στο 07:33:28 μήπως στο γράφει όποτε πέφτει;
    Το log χάνει την ημερομηνία; Αρχίζει από την αρχή μετά από κάθε disconnect η γράφει μόνο ip & phone down/up...


    Αυτό που σου είπε η wind κουφό..αλήθεια το γράφει κάπου;;
    Στο τιμοκατάλογο βλέπω μόνο το (Επίσκεψη τεχνικού 39.90 €)...που υποθέτω χρεώνεται άμα το πρόβλημα είναι στο συνδρομητή..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-05-19 στις 00:57.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #1008
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να πέφτει όταν πάει να κάνει συγχρονισμό με τον ACS server..για επαλήθευση των ρυθμίσεων, έλεγχο για firmware update κλπ..τι να πώ..
    Αυτό στο 07:33:28 μήπως στο γράφει όποτε πέφτει;
    Το log χάνει την ημερομηνία; Αρχίζει από την αρχή μετά από κάθε disconnect η γράφει μόνο ip & phone down/up...


    Αυτό που σου είπε η wind κουφό..αλήθεια το γράφει κάπου;;
    Στο τιμοκατάλογο βλέπω μόνο το (Επίσκεψη τεχνικού 39.90 €)...που υποθέτω χρεώνεται άμα το πρόβλημα είναι στο συνδρομητή..
    Το σκεφτικα και αυτο αλλα δε λενε τπτ τα logs για κατι τετοιο, παντα οταν πεφτει ειναι χωρις να εχει συμβει καποιο γεγονος η error, αν και για καποιο λογο τωρα που επεσε πριν μια ωρα μου εγραψε "DSL is not responding (DSL synchronization failed). (R006) " και μετα "DSL synchronization running. (R008)" οταν επανερχοταν, πρωτη φορα μου το γραφει αυτο και δε ξερω ποια σχεση εχει το dsl με οπτικες. Μια τυπικη φορα που θα πεσει το ρουτερ στα logs φαινεται καπως ετσι: https://imgur.com/a/0SCb6rN

    Οσο για τη wind, ¯\_(ツ)_/¯.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dsinc : 25-05-19 στις 01:27.

  4. #1009
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δοκιμασω να παρω τηλ. αυριο πρωι/μεσημερι. Επεσε παλι πριν λιγα λεπτα τη συγκεκριμενη ωρα και ειμαι σιγουρος σε κανα 9 λεπτο θα ξαναπεσει οποτε δε γινεται πρεπει να τους το πω. Επισης φιλε Zerocool δε ξερω αν ειχες ποτε wind αλλα το χειμωνα που ειχα ενα θεμα μου ειπαν οτι τωρα πια για επισκεψη τεχνικου θελουν 10 ευρω ακομα και αν ειναι δικο τους προβλημα επειδη ειναι εξωτερικοι συνεργατες και ξερω γω.
    εγώ είμαι συνδρομητής COSMOTE ως ιδιώτης
    αλλά ως εταιρεία είμαι συνδρομητής COSMOTE/VODAFONE/WIND και ουδέποτε μας έχουν χρεώσει για "βλάβη" είτε εξοπλισμού είτε γραμμής πάντα λόγω δικής τους υπαιτιότητας...

  5. #1010
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκεφτικα και αυτο αλλα δε λενε τπτ τα logs για κατι τετοιο, παντα οταν πεφτει ειναι χωρις να εχει συμβει καποιο γεγονος η error, αν και για καποιο λογο τωρα που επεσε πριν μια ωρα μου εγραψε "DSL is not responding (DSL synchronization failed). (R006) " και μετα "DSL synchronization running. (R008)" οταν επανερχοταν, πρωτη φορα μου το γραφει αυτο και δε ξερω ποια σχεση εχει το dsl με οπτικες. Μια τυπικη φορα που θα πεσει το ρουτερ στα logs φαινεται καπως ετσι: https://imgur.com/a/0SCb6rN

    Οσο για τη wind, ¯\_(ツ)_/¯.
    ¯\_(ツ)_/¯...καλό...

    Μπορεί έτσι τυπικά να γράφει για dsl..
    Πάντως όλα αυτά που σου γράφει στο log πες τα στους τεχνικούς..
    Ολίγον μπέρδεμα το log σου..
    12:27:20 που πέφτει...στη φωτό η ip πέφτει μόνο μου φαίνεται..θέλει έρευνα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #1011
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¯\_(ツ)_/¯...καλό...

    Μπορεί έτσι τυπικά να γράφει για dsl..
    Πάντως όλα αυτά που σου γράφει στο log πες τα στους τεχνικούς..
    Ολίγον μπέρδεμα το log σου..
    12:27:20 που πέφτει...στη φωτό η ip πέφτει μόνο μου φαίνεται..θέλει έρευνα..
    Το ξερω ουτε εγω βγαζω ακρη, και ειναι πολυ περιεργο που ειναι παντα τις ιδιες ωρες πρωι και βραδυ, σχεδον στο δευτερολεπτο, 12:27 και 12:42. Ευχαριστω για την προσπαθεια, θα παρω αυριο τηλ. και θα ενημερωσω και εδω καποια στιγμη, και οταν ολα εχουν ξεμπερδεψει θα κανω και ενα γενικο review, speedtest, κτλ, την εμπειρια μου.

  7. #1012
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξερω ουτε εγω βγαζω ακρη, και ειναι πολυ περιεργο που ειναι παντα τις ιδιες ωρες πρωι και βραδυ, σχεδον στο δευτερολεπτο, 12:27 και 12:42. Ευχαριστω για την προσπαθεια, θα παρω αυριο τηλ. και θα ενημερωσω και εδω καποια στιγμη, και οταν ολα εχουν ξεμπερδεψει θα κανω και ενα γενικο review, speedtest, κτλ, την εμπειρια μου.
    Παρόμοιο πρόβλημα..R006,R008,R009..σε vdsl όμως..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...43#post5416243
    https://www.insomnia.gr/forums/topic...ment=56462178/
    https://translate.google.gr/translat...301-66350.html

    Πες τους το συγκεκριμένο διάστημα που στο κάνει..θα δούνε τα logs οι τεχνικοί..

    Good Luck αύριο..και με τη νίκη που λένε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-05-19 στις 01:53.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #1013
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Δεν είναι απαραίτητα θέμα του ρουτερ, αλλά αν ψάξεις στις προηγούμενες σελίδες του thread, θα δείς πως και άλλοι χρήστες Voda (και εγώ) είχαμε αντιμετωπίσει ή αντιμετωπίζουμε θέμα με το τηλέφωνο. Στην δικιά μου περίπτωση μου έκανε 2-3 βλακείες στην αρχή και μετά έφτιαξε μόνο του.

  9. #1014
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Συνδεθηκα χθες παιδια ολα τελεια
    στο ookla βγαζω ping 1 ms και 102-11 ταχυτητα
    δοκιμασα στο https://openspeedtest.com/ και βγαζω Ping 52ms Και στο https://www.nperf.com/en/r/3192395848480152-E6UMicaQ βγαζω jitter 2ms και average 39 ms
    ειμαι ενταξει?
    -----------
    ασχετο επειδη τραβηκα καλωδιο για μεσα στο δωματιο αλλα για ενα μετρο δε φτανει στο router
    αν παρω μια μουφα και το ενωσω με ενα αλλο καλωδιο δικτυου πιστευετε θα εχει προβλημα? Η να φτιαξω το καλωδιο απο την αρχη (ευτυχως δεν εχω κλεισει τρυπες κτλ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgiokatr : 25-05-19 στις 15:34.

  10. #1015
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδεθηκα χθες παιδια ολα τελεια
    στο ookla βγαζω ping 1 ms και 102-11 ταχυτητα
    δοκιμασα στο https://openspeedtest.com/ και βγαζω Ping 52ms Και στο https://www.nperf.com/en/r/3192395848480152-E6UMicaQ βγαζω jitter 2ms και average 39 ms
    ειμαι ενταξει?
    -----------
    ασχετο επειδη τραβηκα καλωδιο για μεσα στο δωματιο αλλα για ενα μετρο δε φτανει στο router
    αν παρω μια μουφα και το ενωσω με ενα αλλο καλωδιο δικτυου πιστευετε θα εχει προβλημα? Η να φτιαξω το καλωδιο απο την αρχη (ευτυχως δεν εχω κλεισει τρυπες κτλ)
    Δοκίμασε με μούφα. Είναι φτηνές.
    Εαν είσαι ΟΚ τύλιξε τα δύο καλώδια και την μούφα με μονωτική να μην κουνάει.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #1016
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδεθηκα χθες παιδια ολα τελεια
    στο ookla βγαζω ping 1 ms και 102-11 ταχυτητα
    δοκιμασα στο https://openspeedtest.com/ και βγαζω Ping 52ms Και στο https://www.nperf.com/en/r/3192395848480152-E6UMicaQ βγαζω jitter 2ms και average 39 ms
    ειμαι ενταξει?
    -----------
    ασχετο επειδη τραβηκα καλωδιο για μεσα στο δωματιο αλλα για ενα μετρο δε φτανει στο router
    αν παρω μια μουφα και το ενωσω με ενα αλλο καλωδιο δικτυου πιστευετε θα εχει προβλημα? Η να φτιαξω το καλωδιο απο την αρχη (ευτυχως δεν εχω κλεισει τρυπες κτλ)
    εγώ λέω καλώδιο από την αρχή να τραβήξεις

    άσε τις "μπακαλίστικες μεθόδους"

  12. #1017
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    εχω ενα tp link extender Και το σεταρα διπλα στο ρουτερ. Στο ρουτερ πετυχαινω ταχυτητες κοντα στα 50(2,4) ενω οταν συνδεομαι στο extender παροτι διπλα στο ρουτερ πιανω μονο 10...
    εχεις κανεις καποιο παρομοιο προβλημα?

  13. #1018
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ενα tp link extender Και το σεταρα διπλα στο ρουτερ. Στο ρουτερ πετυχαινω ταχυτητες κοντα στα 50(2,4) ενω οταν συνδεομαι στο extender παροτι διπλα στο ρουτερ πιανω μονο 10...
    εχεις κανεις καποιο παρομοιο προβλημα?
    εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα με κανένα WiFi Access Point - Repeater - Extender - Powerline που χρησιμοποιώ στην παρούσα σύνδεση COSMOTE FTTH (αν και το φοβόμουν στην αρχή με το Speedport Plus

    ούτε Battery Power Drain που να οφείλεται στο WiFi έχω αντιμετωπίσει

  14. #1019
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    ενδεχομένως να έχει χάλασει το extender η κάποια ρύθμιση στο ρούτερ της Vodafone. Θα το ψαξω.

  15. #1020
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ενα tp link extender Και το σεταρα διπλα στο ρουτερ. Στο ρουτερ πετυχαινω ταχυτητες κοντα στα 50(2,4) ενω οταν συνδεομαι στο extender παροτι διπλα στο ρουτερ πιανω μονο 10...
    εχεις κανεις καποιο παρομοιο προβλημα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα με κανένα WiFi Access Point - Repeater - Extender - Powerline που χρησιμοποιώ στην παρούσα σύνδεση COSMOTE FTTH (αν και το φοβόμουν στην αρχή με το Speedport Plus

    ούτε Battery Power Drain που να οφείλεται στο WiFi έχω αντιμετωπίσει

    Γενικά απ'ότι έχω καταλάβει άλλο πράγμα το repeater & άλλο το extender..η κάνω λάθος και είναι απλά θέμα ορολογίας..;

    Τέσπα..

    Κάτι tp-link ip cam που έχω κάνουν extend το κυρίως δίκτυο και δουλεύει τέλεια.
    Κάποια repeaters όχι επώνυμα που είχα δοκιμάσει έκοβαν μέχρι κ τη μισή ταχύτητα της γραμμής κ ας είχαν μέτριο προς καλό σήμα..έτσι είναι η φύση των repeaters βέβαια..όπου μεσολαβούν πολλές συσκευές η ταχύτητα πάει περίπατο..
    Κατέληξα απ το κυρίως ρούτερ να τραβήξω 10μέτρα ethernet να κάνω ένα άλλο router Access Point κάπου στη μέση, και από εκεί να δώσω στο wifi repeater, Access Point & repeater τα έβαλα στο ίδιο ύψος περίπου..έτσι όλα οκ..μέχρι στιγμής με adsl, με τις ταχύτητες του vdsl όοταν έρθει θα δείξει..

    Προσπαθώ να αποφύγω τα powerline λόγω κάποιον ιστοριών που είχα ακούσει ότι εάν έχει κάποιος άλλος κοντά σου ίδια συσκευή ξέρω γω..μπορεί να "δει" τη συσκευή σου & ίσως; το δίκτυο σου;..Απορία, οι γειώσεις & οι ουδέτεροι δεν είναι κοινοί σε μια πολυκατοικία;
    Πάντως τα powerline λογικά έχουν κρυπτογράφηση, αν ζητάνε password για να συνδεθείς δεν ξέρω..αλλά ας μας διαφωτίσει κάποιος που έχει εμπειρία πάνω στα powerline..

    Τώρα..

    @giorgiokatr...
    Αν το tp-link που έχεις έχει ethernet καλό θα ήταν να το ενώσεις με το router με καλώδιο..αν δεν είναι μακριά, θα βελτιωθεί μαχαίρι το repeating..
    Η μετά αν κάνεις ότι εγώ με ένα Access Point κάπου στη μέση..
    Αν τα παραπάνω σενάρια δεν παίζουν..
    Κατέβασε ένα Network Analyzer App και κάνοντας χρήση αυτού με το κινητό δοκίμασε να μετακινήσεις το κυρίως router η την κεραία του (αν έχει) η αν δεν το μετακινήσεις, δες που πιάνει καλό σήμα το κινητό σου και βάλε το repeater εκεί..
    Αν τώρα router & repeater είναι ήδη κοντά, δοκίμασε να κάνεις reset κ στα 2 ώστε να πάρουν τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ξανασέταρε το repeater..σώσε config αν έχεις κάνει τυχόν ρυθμίσεις για να τα ξαναβάλεις μετά..

    Τέλος με το Network Analyzer App δοκίμασε να βρεις πιο είναι το λιγότερο χρησιμοποιούμενο κανάλι κ άλλαξε το, δοκίμασε αλλαγές σε 20/40mhz, Short guard interval, Long/short preamble κλπ κλπ μέχρι να δεις βελτίωση..
    Κανονικά οι παραπάνω ρυθμίσεις πάνε ανά περιβάλλον, αλλά όπου δεις βελτίωση άστο εκεί..
    Τα rf transmit power να είναι τέρμα αν δεν έχουν καλό σήμα οι συσκευές..

    Γενικά θέλει αρκετή μελέτη μέχρι να βρεις τη σωστή λύση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 26-05-19 στις 15:26.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 68 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας