Σελ. 56 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758616676 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 826-840 από 1634
  1. #826
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως είναι αυτό το miniUPS;;;

    βάλτε μια φώτο να το δούμε
    Η COSMOTE αυτά δίνει και όπως βλέπετε είναι φτηνά για αγορά αν θες παραπάνω τεμάχια


    https://www.e-shop.gr/conceptum-mrca...w-p-PER.664522
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails PER.664522.jpg  


  2. #827
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με 4 ευρώ παραπάνω παίρνεις κανονικό Ups

    https://www.e-shop.gr/energenie-ups-...w-p-PER.583430 το όποιο δεν έχει τον περιορισμό στα πόσα A (1A max στα 12v, το oxygen για παράδειγμα θέλει παραπάνω και έχουν αναφερθεί πρόβληματα με λιγότερα A) μπορεί να δώσει όπως το concemptum, αλλά και μπορείς να βάλεις πάνω και άλλες συσκευές.

    Για τζάμπα ναι καλό είναι, αλλά όχι για να το αγοράσεις στα 35.

  3. #828
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Αρκεί βέβαια να μην υπάρχει εμφανισιακό θέμα.

  4. #829
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 4 ευρώ παραπάνω παίρνεις κανονικό Ups

    https://www.e-shop.gr/energenie-ups-...w-p-PER.583430 το όποιο δεν έχει τον περιορισμό στα πόσα A (1A max στα 12v, το oxygen για παράδειγμα θέλει παραπάνω και έχουν αναφερθεί πρόβληματα με λιγότερα A) μπορεί να δώσει όπως το concemptum, αλλά και μπορείς να βάλεις πάνω και άλλες συσκευές.

    Για τζάμπα ναι καλό είναι, αλλά όχι για να το αγοράσεις στα 35.
    Εγώ αν θυμάμαι καλά το βρήκα μέσω του skroutz.gr και το αγόρασα αν θυμάμαι καλά 20 ευρώ

    Ναι τα άλλα UPS είναι καλύτερα

    Προσωπικά χρησιμοποιώ APC πολύπριζο ασφαλείας , UPS , Power Bank

  5. #830
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    15 μέρες μετά την πρώτη αίτηση ήρθε ο τεχνικός για τον πρώτο έλεγχο του σπιτιού και της πολυκατοικίας. Έφαγα μια γκρίνια με τα κουτιά που θα μπουν σε κάθε όροφο και περιμένω τη συνέλευση των ιδιοκτητών. Ευτυχώς ο τεχνικός τους είπε ότι αργά η γρήγορα θα αναγκαστούν να βάλουν οπότε κάπως ηρέμησε το πράγμα. Η μόνη βλακεία είναι ότι η οπτική θα πάει στο σαλόνι και εγώ το ρούτερ το έχω στο μέσα δωμάτιο που έχω και τον υπολογιστή. Οπότε τώρα η τραβάω καλώδιο μέσα η με WiFi?

  6. #831
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    15 μέρες μετά την πρώτη αίτηση ήρθε ο τεχνικός για τον πρώτο έλεγχο του σπιτιού και της πολυκατοικίας. Έφαγα μια γκρίνια με τα κουτιά που θα μπουν σε κάθε όροφο και περιμένω τη συνέλευση των ιδιοκτητών. Ευτυχώς ο τεχνικός τους είπε ότι αργά η γρήγορα θα αναγκαστούν να βάλουν οπότε κάπως ηρέμησε το πράγμα. Η μόνη βλακεία είναι ότι η οπτική θα πάει στο σαλόνι και εγώ το ρούτερ το έχω στο μέσα δωμάτιο που έχω και τον υπολογιστή. Οπότε τώρα η τραβάω καλώδιο μέσα η με WiFi?
    Οπτική με wifi ?
    Aρχισε από τώρα να σκέφτεσαι από που θα περάσεις καλώδιο.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #832
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    15 μέρες μετά την πρώτη αίτηση ήρθε ο τεχνικός για τον πρώτο έλεγχο του σπιτιού και της πολυκατοικίας. Έφαγα μια γκρίνια με τα κουτιά που θα μπουν σε κάθε όροφο και περιμένω τη συνέλευση των ιδιοκτητών. Ευτυχώς ο τεχνικός τους είπε ότι αργά η γρήγορα θα αναγκαστούν να βάλουν οπότε κάπως ηρέμησε το πράγμα. Η μόνη βλακεία είναι ότι η οπτική θα πάει στο σαλόνι και εγώ το ρούτερ το έχω στο μέσα δωμάτιο που έχω και τον υπολογιστή. Οπότε τώρα η τραβάω καλώδιο μέσα η με WiFi?
    Σύμφωνα με την νομοθεσία που ισχύει και για το φυσικό αέριο

    Για να μην μπουν οπτικές ίνες θα πρέπει υπάρχει απόλυτη πλειοψηφία το όχι αν ένας θέλει τότε είναι υποχρεωμένος ο διαχειριστής να βάλει την υπογραφή του δεν απαιτείται καμία πλειοψηφία.

    Η δική μου πολυκατοικία ήταν η πρώτη στο Παγκράτι
    Εγώ ο πρώτος ιδιοκτήτης που ήθελε
    Επίσης διαχειριστής της πολυκατοικίας
    Υπέγραψα τα χαρτιά αφού ενημέρωσα τυπικά τους άλλους 19 ιδιοκτήτες και ξεκίνησαν οι εργασίες.

  8. #833
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι αυτό σκέφτομαι. Πώς θα περάσω οπτική στις άλλες πρίζες. Αρχίζω να καλό σκέφτομαι το VDSL . Χαλκός αλλα σε όλες τις πρίζες ιντερνετ. Δε ξέρω βέβαια τι ταχύτητα θα πιάσω εδώ στο βυρωνα

  9. #834
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό σκέφτομαι. Πώς θα περάσω οπτική στις άλλες πρίζες. Αρχίζω να καλό σκέφτομαι το VDSL . Χαλκός αλλα σε όλες τις πρίζες ιντερνετ. Δε ξέρω βέβαια τι ταχύτητα θα πιάσω εδώ στο βυρωνα
    η οπτικη θα φτασει στο ρουτερ (θα τους πεις να την φτασουν μεχρι το δωματιο που ειναι το ρουτερ) και απο εκει τα γνωστα ,μαλλον με wifi τα υπολοιπα?

  10. #835
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuorigioco1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η οπτικη θα φτασει στο ρουτερ (θα τους πεις να την φτασουν μεχρι το δωματιο που ειναι το ρουτερ) και απο εκει τα γνωστα ,μαλλον με wifi τα υπολοιπα?
    δεν είναι υποχρεωμένοι

    η υποχρέωση τους είναι να βάλουν την οπτική ίνα και το κουτί (ΝΟΚΙΑ) μέχρι την κεντρική πρίζα που έχει μπει η οπτική ίνα από το προηγούμενο συνεργείο

    βέβαια αν πέσεις σε καλούς όπως εγώ σου βάζουν το καλώδιο δικτύου μέχρι το δωμάτιο που θες και συνδέουν το ρούτερ ώστε όλα να είναι ελεγμένα από αυτούς ότι δουλεύουν

    εμένα όταν ήρθαν έβαλαν το κουτί (ΝΟΚΙΑ) στην είσοδο του διαμερίσματος καθώς εκεί ήταν η κεντρική πρίζα με το καλώδιο της οπτικής ίνας από το "Floor Box"
    και μετά πήραν το καλώδιο δικτύου (CAT6) που είχα έτοιμο και μου το πέρασαν από όπου ήθελα (είχα έτοιμες τις τρύπες στον τοίχο) και τα κανάλια και το έφτασαν μέχρι το δωμάτιο μου όπου έβαλαν το ρούτερ (SPEEDPORT PLUS)
    μου εγκατέστησαν και τα miniUPS και όλα είναι εντάξει.

  11. #836
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αν ήταν δικό μου το σπίτι αυτό θα έκανα αλλά τώρα για να φτάσω εκεί που θέλω πρέπει να τρυπήσω 4 τοίχους και είμαι ενοικιαστης. Κακά τα ψέματα και εγώ αν ήταν δικό μου το σπίτι δε θα ήταν και η καλύτερη μου όσο και αν εκτιμώ τη νέα τεχνολογία και τη θεωρώ πλέον απαραίτητη. Για μενα ιδανικη λύση θα ήταν το fiber to the building και μετά ότι φτάσει μέχρι επάνω δηλαδή μέχρι 100 φανταζομαι δεν θα υπάρχει θέμα. Τώρα εμείς πάμε να στήσουμε υποδομές για να υποδεχθούμε το 1 Gbps? Δε λέω όλα καλά και καλό να επενδύσεις στο νέο αλλά πολλά εμπόδια....ειδικά για τους ενοικιαστές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgiokatr : 19-04-19 στις 02:23.

  12. #837
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν δικό μου το σπίτι αυτό θα έκανα αλλά τώρα για να φτάσω εκεί που θέλω πρέπει να τρυπήσω 4 τοίχους και είμαι ενοικιαστης. Κακά τα ψέματα και εγώ αν ήταν δικό μου το σπίτι δε θα ήταν και η καλύτερη μου όσο και αν εκτιμώ τη νέα τεχνολογία και τη θεωρώ πλέον απαραίτητη. Για μενα ιδανικη λύση θα ήταν το fiber to the building και μετά ότι φτάσει μέχρι επάνω δηλαδή μέχρι 100 φανταζομαι δεν θα υπάρχει θέμα. Τώρα εμείς πάμε να στήσουμε υποδομές για να υποδεχθούμε το 1 Gbps? Δε λέω όλα καλά και καλό να επενδύσεις στο νέο αλλά πολλά εμπόδια....ειδικά για τους ενοικιαστές.
    Αυτή η τεχνολογία είναι προστιθέμενη αξία για το σπίτι έτσι δεν νομίζω να φέρει αντιρρήσεις ο ιδιοκτήτης.

  13. #838
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν δικό μου το σπίτι αυτό θα έκανα αλλά τώρα για να φτάσω εκεί που θέλω πρέπει να τρυπήσω 4 τοίχους και είμαι ενοικιαστης. Κακά τα ψέματα και εγώ αν ήταν δικό μου το σπίτι δε θα ήταν και η καλύτερη μου όσο και αν εκτιμώ τη νέα τεχνολογία και τη θεωρώ πλέον απαραίτητη. Για μενα ιδανικη λύση θα ήταν το fiber to the building και μετά ότι φτάσει μέχρι επάνω δηλαδή μέχρι 100 φανταζομαι δεν θα υπάρχει θέμα. Τώρα εμείς πάμε να στήσουμε υποδομές για να υποδεχθούμε το 1 Gbps? Δε λέω όλα καλά και καλό να επενδύσεις στο νέο αλλά πολλά εμπόδια....ειδικά για τους ενοικιαστές.
    Στα σπίτια ενοικιαζόμενα ή ιδόκτητα, διαμένουν ζώντες άνθρωποι και όχι αερικά.
    Αν δεν αποδείξεις την ζώσα ύπαρξή σου, κατατάσσεσαι στα αερικά

    Ορισμένες επεμβάσεις στις κατοικίες κατατάσσονται στις "φυσιολογικές φθορές" και ορισμένες στις ανακαινίσεις.

    Παρόλαυτά, αρκετοί ιδιοκτήτες παλεύουν να μην επιστρέψουν την εγγύηση γιαυτό και πολλοί ενοικιαστές συμψηφίζουν την εγγύηση με ενοίκιο.

    Κοντολογίς, βάλε παιδάκι μου ethernet να δεις το φως το αληθινό

    ΥΓ
    "και εγώ αν ήταν δικό μου το σπίτι δε θα ήταν και η καλύτερη μου"

    Ντουλάπια άλλαξες στην κουζίνα ?
    Είδη υγιεινής στο μπάνιο ?
    Εβαλες παραπάνω πρίζες γιατί μας ήρθε ο ηλεκτρισμός?
    Πρίζες τηλεόρασης ? (μας ήρθε κι αυτή)
    Διπλά τζάμια?
    Αέριο ?

    Ε βάλε και πρίζες data
    Μας ήρθε και το youtube

    Kαι το taxisnet (gsis) φτου-φτου..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 19-04-19 στις 08:44.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #839
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα σπίτια ενοικιαζόμενα ή ιδόκτητα, διαμένουν ζώντες άνθρωποι και όχι αερικά.
    Αν δεν αποδείξεις την ζώσα ύπαρξή σου, κατατάσσεσαι στα αερικά

    Ορισμένες επεμβάσεις στις κατοικίες κατατάσσονται στις "φυσιολογικές φθορές" και ορισμένες στις ανακαινίσεις.

    Παρόλαυτά, αρκετοί ιδιοκτήτες παλεύουν να μην επιστρέψουν την εγγύηση γιαυτό και πολλοί ενοικιαστές συμψηφίζουν την εγγύηση με ενοίκιο.

    Κοντολογίς, βάλε παιδάκι μου ethernet να δεις το φως το αληθινό

    ΥΓ
    "και εγώ αν ήταν δικό μου το σπίτι δε θα ήταν και η καλύτερη μου"

    Ντουλάπια άλλαξες στην κουζίνα ?
    Είδη υγιεινής στο μπάνιο ?
    Εβαλες παραπάνω πρίζες γιατί μας ήρθε ο ηλεκτρισμός?
    Πρίζες τηλεόρασης ? (μας ήρθε κι αυτή)
    Διπλά τζάμια?
    Αέριο ?

    Ε βάλε και πρίζες data
    Μας ήρθε και το youtube

    Kαι το taxisnet (gsis) φτου-φτου..
    Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος μας Δημήτρης είναι τα πράγματα.

  15. #840
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Συμφωνω σε ολα οσα ειπατε. Ερωτηση. Στο σπιτι εχω το τηλεφωνο στο σαλονι και το ρουτερ στο υπνοδωματιο. Αρα εχω δυο πριζες με τηλεφωνο - Internet. Αν μπει η οπτικη στο σαλονι μπορω να περασω το internet απο την πριζα του σαλονιου και να παει στην πριζα του υπνοδωματιου και εκει να βαλω ενα δικο μου ρουτερ ωστε να εχω ιντερνετ? Ετσι να αποφυγω το καλωδιο δικτυου εξωτερικα? Δηλαδη να στειλω το internet μεσω του χαλκου στην αλλη πριζα?

Σελ. 56 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758616676 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας