Σελ. 14 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 1634
  1. #196
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι. Με την πρώτη αίτηση για σύνδεση FTTH θα έρθει η ίνα στον κεντρικό οπτικό κατανεμητή στον κοινόχρηστο χώρο και από εκεί θα συνεχίσουν σε αντίστοιχους μικρότερους σε κάθε όροφο, πάλι σε κοινόχρηστο χώρο.
    Από εκεί και πέρα για να έρθει στα υπόλοιπα διαμερίσματα, πρέπει πρώτα να γίνει αίτημα από τον κάτοικο καθενός μεμονωμένα.

  2. #197
    Εγγραφή
    06-08-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Με την πρώτη αίτηση για σύνδεση FTTH θα έρθει η ίνα στον κεντρικό οπτικό κατανεμητή στον κοινόχρηστο χώρο και από εκεί θα συνεχίσουν σε αντίστοιχους μικρότερους σε κάθε όροφο, πάλι σε κοινόχρηστο χώρο.
    Από εκεί και πέρα για να έρθει στα υπόλοιπα διαμερίσματα, πρέπει πρώτα να γίνει αίτημα από τον κάτοικο καθενός μεμονωμένα.
    και πως θα μου ρθει στον 6το?
    εχουν γερανο?
    η απο τα κοινοχρηστα παραθυρα σιγα σιγα?
    ευχαριστω

  3. #198
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όταν με το καλό γίνει η πρώτη αίτηση από ένοικο της πολυκατοικίας, θα έρθει τεχνικός του παρόχου που έχει αναλάβει την περιοχή και θα κάνει έλεγχο μαζί με τον διαχειριστή εξεύρεσης της βέλτιστης όδευσης και θα γίνει σχετική μελέτη εργασιών.

  4. #199
    Εγγραφή
    06-08-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν με το καλό γίνει η πρώτη αίτηση από ένοικο της πολυκατοικίας, θα έρθει τεχνικός του παρόχου που έχει αναλάβει την περιοχή και θα κάνει έλεγχο μαζί με τον διαχειριστή εξεύρεσης της βέλτιστης όδευσης και θα γίνει σχετική μελέτη εργασιών.
    οκ αλλα ο μονος που θελει ειμαι εγω
    επισης αν γινει απο κοινοχρηστο χωρο οκ,αλλιως δεν το βλεπω,πρωινα ολοι δουλευουν,οποτε προσβαση απο διαμερισματα δεν παιζει

  5. #200
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Σε κάθε όροφο μικραίνει το καλώδιο ναι. Η φώτο αυτή είναι το 8ρι καλώδιο που έφευγε απο τον κατανεμητή στο ισόγειο προς τον πρώτο

  6. #201
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panaeolus Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ αλλα ο μονος που θελει ειμαι εγω
    επισης αν γινει απο κοινοχρηστο χωρο οκ,αλλιως δεν το βλεπω,πρωινα ολοι δουλευουν,οποτε προσβαση απο διαμερισματα δεν παιζει
    Δεν έχει σημασία αν είσαι ο μόνος τώρα. Υποχρεωτικά (σε περίπτωση πολυκατοικίας) θα μπουν οπτικές ίνες σε κάθε όροφο (σε κοινόχρηστο χώρο) με αναμονή για τυχόν μετέπειτα συνδέσεις ανά διαμέρισμα.
    Το από που θα περάσουν, κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει (ούτε ο πάροχος) αφού όπως ανέφερα θα γίνει ενδελεχής έλεγχος. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

  7. #202
    Εγγραφή
    06-08-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ευχαριστω θα ενημερωσω την πολικατοικια γιατι απο vodaphone ολα ευκολα

  8. #203
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.241
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    το θεμα όμως ειναι αν η οδευση των καλωδίων γινεται με βάση το χαμηλότερο κόστος για τον κατασκευαστή ή τις εντολές του διαχειριστή?
    Γιατι αυτοι μπορεί να θέλουν να βάλουν το καλώδιο όπως όπως για να γλιτώσουν χρόνο και χρήμα και να μην τους ενδιαφέρει το αισθητικό αποτέλεσμα ειτε στον κοινόχρηστο χώρο είτε μέσα στο σπίτι.

    Εμένα πχ που ειμαι και fiberοβιος αν ήταν να περάσουν το χοντροκαλώδιο με την ίνα μέσα απ΄ το σαλόνι και να κάνει αυτές τις κουρβες γύρω απ' τον πολυέλαιο θα τους έλεγα μαζέψτε τα όπως είστε και παρτε δρόμο.

  9. #204
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε κάθε διαμέρισμα έρχεται 1 ίνα πάχους 1/4 του UTP που θα τερματίσει σε μια πρίζα στον χώρο που θα υποδείξεις.

  10. #205
    Εγγραφή
    01-12-2017
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    tp link vr600 v1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isikol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 197610

    σε εμενα επεμενα να μου περασουν τη γραμμη εξωτερικα...δεν ηταν κατι φοβερο...τους πηρε σχετικα λιγο χρονο και....οκ...απλα εχω ενα σωληνα να "τρεχει" καθετα στα μπαλκονια....νομιζω πολυ καλυτερα απο το να γεμισω τρυπες την πολυκατοικια....

    Συγνώμη βρε Ισικολ που σε ρωτάω ξάνα, σε εσενα που περασαν καθετα τις οπτικες και βαλαν ενα Floor Box σε καθε οροφο τα δικα σου τα βελάκια, μετα επρεπε να πανε σε καθε διαμερισμα και να βαλουν καθε κουτακι εξωτερικα ? Η αυτος που ειχε κανει την αιτηση εβαζαν το δικο του κουτακι μετα ξεχωριστα για να περαστει η οπτικη ινα μετα σπιτι κατι απλα μετα ο καθενας εβαζε το δικο του κουτακι εξωτερικα με δικη του αιτηση,στα ρωταω ολα αυτα διοτι αν και διαχειριστης εχω 1-2 περιεργους και δυστηχως οταν ηρθε ο τεχνικος ελειπα προσωπικα.

  11. #206
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Μια φωτογραφία από το φρεάτιο της Vodafone.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20181005_144608.jpg 
Εμφανίσεις:  537 
Μέγεθος:  869,3 KB 
ID: 197651

  12. #207
    Εγγραφή
    06-08-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καταρχην εμενα με εχουν ζαλισει
    και μου ειπαν για δωρεαν εγκατασταση
    λογικα η αρχικη θα ειναι και οχι αυτη που στελνει την ινα στο διαμερισμα μου
    θελω να ρωτησω αν την αφησω κατω τι απωλειες θα χω

  13. #208
    Εγγραφή
    06-10-2018
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μενω Βυρωνα και έχω κινησει τις διαδικασίες για να μπουν οπτικές ινες στην πολυκατοικια. Να κάνω μια ερώτηση που μου έχουν κάνει οι υπόλοιποι ένοικοι (και δεν μπορω να βρω την απάντηση πουθενα). Αν έρθει η Vodafone για την εγκατάσταση των οπτικών ινών στην πολυκατοικια, θα μπορεί κάποιος ένοικος στο μέλλον να χρησιμοποιήσει αυτη την εγκατάσταση για Cosmote ή Wind Fiber? Υπάρχει καποιο link που να το αναφέρει αυτο? Εγω το θεωρώ δεδομένο οτι ισχύει, αλλά από την άλλη δεν αναφέρεται πουθενά.

  14. #209
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, κανονικά. Ο κανονισμός υποχρεώνει* τον πάροχο που έχει αναλάβει μια περιοχή, να παρέχει στην χοντρική την υπηρεσία στους άλλους παρόχους.
    Είναι θέμα πολιτικής των άλλων παρόχων, να νοικιάσουν στην χοντρική και να δώσουν υπηρεσία στη λιανική (δικούς τους πελάτες).
    Γι' αυτό και η Vodafone που έχει αναλάβει την περιοχή σας, έχει εκδώσει τιμοκατάλογο υπηρεσιών χοντρικής. Αντίστοιχα έχουν κάνει και οι άλλοι πάροοχοι που έχουν αναλάβει άλλες περιοχές.
    Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τις καμπίνες του ΟΤΕ από τις οποίες παρέχουν υπηρεσία και οι άλλοι πάροχοι.

    * ΦΕΚ 4505/Β/30.12.2016
    Κάθε πάροχος δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών ο οποίος συμμετέχει στη διαδικασία εισαγωγής της τεχνολογίας VDSL vectoring στο δίκτυο πρόσβασης, όπως αυτή αναλυτικά περιγράφεται στην παρούσα, υποχρεούται να συμμορφώνεται με την εν λόγω διαδικασία και να παρέχει, στις περιοχές οι οποίες του ανατίθενται με τη διαδικασία του Παραρτήματος 3 της παρούσας, τα σχετικά προϊόντα χονδρικής, ιδίως εικονικού χονδρικού προϊόντος (τύπου VULA), με κοινές τεχνικές προδιαγραφές εγκεκριμένες από την ΕΕΤΤ και με όρους διαφάνειας και μη διακριτικής μεταχείρισης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 06-10-18 στις 15:17.

  15. #210
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πάντως βλέπω έχει σκαλώσει το θέμα με την εγκατάσταση στην πολυκατοικία. Ξέρουμε αν έχουν μόνο ένα συνεργείο που κάνει τις εγκαταστάσεις;

Σελ. 14 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας