Σελ. 76 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 5666717475767778818696 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.126-1.140 από 1634
  1. #1126
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ουσία θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ΟΝΤ είναι το μόντεμ..και το ρούτερ είναι χώρια..απορία..το ρούτερ που δίνουν μετά είναι μόντεμ/ρούτερ τύπου xdsl με wan input...η σκέτο ρούτερ;
    Την ταχύτητα του χρήστη πως την ορίζουν άραγε; Με προφίλ; Και που;
    Χοντρικά ναι! Το ONT έχει τον ρόλο του modem, μόνο που εδώ όλη η επικοινωνία είναι διαφορετική. Router δίνουν ξεχωριστά, αλλά συμαβτό με τις υπηρεσίες που δίνει κάθε πάροχος. Ωστόσο μπορούμε να βάλουμε το δικό μας, αρκεί να παίζουν αυτές οι υπηρεσίες (π.χ. VoIP, IPTV). Κάποιοι πάροχοι (π.χ. Inalan) η συσκευή ΟΝΤ που δίνουν είναι και router, αλλά με πολλές κλειδωμένες επιλογές.
    Δες γενικές πληροφορίες για το Gpon, πως γίνεται η επικοινωνία και σε ποια ταχύτητα ανάλογα την σύνδεση αλλά και οι κίνδυνοι ασφάλειας που υπάρχουν.

  2. #1127
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω θεματα με DC σε συγκεκριμενες ωρες καθε μερα, για καποιο λογο το ONT χανει τη συνδεση του σε αυτες τις ωρες (σα να κανει reboot απο μονο του), εχω μιλησει με τη voda 5-6 φορες και εχουν ερθει τεχνικοι σπιτι αλλες 2 και ακομα δεν εχει βρεθει λυση. Τους εχω ζητησει πολλες φορες τουλαχιστον να κανουν αντικατασταση στον εξοπλισμο αλλα ολο μου λενε οτι το κοιτανε οι τεχνικοι και αν δεν πουν αυτοι το οκ δε μπορουν να κανουν αντικατασταση. Οποτε κοιταω ολες τις επιλογες μου, αν δε μπορουν αυτοι να με βοηθησουν, θα φυγω. Απλα δυστυχως απο οτι φαινεται και cosmote να παω δε γλιτωνω απο τη συγκεκριμενη συσκευη.



    Το pdf εχει οδηγιες και για telnet και gui αλλα δε με νοιαζει να αλλαξω τπτ απο τις ρυθμισεις, δε ξερω τι να εβαζα ετσι κι αλλιως, τα logs μονο θελω μηπως εχει τπτ που μπορει να μου εξηγησει τα DC αλλα δε φαινεται να εχει τπτ τετοιο απο τα screenshots.



    Τους ρωτισα για ups και τετοια οταν εκαναν εγκαταση στο διαμερισμα, μου ειπαν αυτα να τα κανονιζα μονο με vodafone και θα ηταν με επιπλεον χρεωση.
    Εγώ δεν πλήρωσα δύο τα οποία μου τα έδωσε δωρεάν η COSMOTE τα άλλα πληρώθηκαν από μένα.

  3. #1128
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο παροχος με πολλα λογια λεει οτι δεν εχει ιδεα και πως πρωτη φορα τυχαινει αυτο. Τωρα αν ειναι αληθεια η δε θελουν να παραδεχθουν οτι εχει γινει καποιο λαθος στην εγκατασταση/εξοπλισμο, τι να πω. Το reboot με πειραζει γιατι χανω το ιντερνετ και το τηλεφωνο καθε φορα που γινεται, 4 φορες καθε μερα, που σημαινει οτι οχι μονο δε μπορω να κανω κατι που χρειαζεται ιντερνετ εκεινες τις ωρες γιατι ξερω οτι θα πεσει, αλλα αλλαζω και 4 IP την ημερα, πραγμα που δε μου αρεσει και δε θα ανεχθω. Εχω δοκιμασει να βγαλω μπαταριες απο ολα τα πραγματα που βγαζουν καποιο σημα στο σπιτι (διαφορα τηλεκοντρολ και gamepad) και να κλεισω το ρευμα στα παντα απο το γενικο εκτως απο μια πριζα που ειχα συνδεσει το ΟΝΤ, επεσε και τοτε, που μου λεει οτι δε παιζει παρεμβολη απο καποια αλλη συσκευη για οποιοδηποτε λογο καθως ηταν το μονο πραγμα που λειτουργουσε εκεινη τη στιγμη στο σπιτι.
    Να ξαναρωτήσω..αν είναι κλειστό το ρούτερ πάλι κάνει reboot το ΟΝΤ; Λογικά θα φαίνεται από τα λαμπάκια του;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν πλήρωσα δύο τα οποία μου τα έδωσε δωρεάν η COSMOTE τα άλλα πληρώθηκαν από μένα.
    Κ εγώ αυτό που έχω είναι από παλιά στην κοτε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #1129
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξαναρωτήσω..αν είναι κλειστό το ρούτερ πάλι κάνει reboot το ΟΝΤ; Λογικά θα φαίνεται από τα λαμπάκια του;

    - - - Updated - - -



    Κ εγώ αυτό που έχω είναι από παλιά στην κοτε..
    Φυσικα, το ΟΝΤ θα πεσει παντα εκεινες τις ωρες, ειτε το ρουτερ ειναι ανοιχτο ειτε κλειστο, και το ιδιο για οποιαδηποτε αλλη συσκευη στο σπιτι, αν παιζει καποιο θεμα παρεμβολης δεν ειναι στο διαμερισμα μεσα.

  5. #1130
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα, το ΟΝΤ θα πεσει παντα εκεινες τις ωρες, ειτε το ρουτερ ειναι ανοιχτο ειτε κλειστο, και το ιδιο για οποιαδηποτε αλλη συσκευη στο σπιτι, αν παιζει καποιο θεμα παρεμβολης δεν ειναι στο διαμερισμα μεσα.
    Πάρε προμήθειες και πλάκωσέ τους στα τηλέφωνα
    Ας κάνουν copy/paste την γραμμή του Zer0c00L
    Ας δουν τα logs
    Ας φωνάξουνε παπά

    Θέμα παρεμβολών σε ΟΝΤ δεν τίθεται
    Θέμα ελλατωματικού εξοπλισμού τίθεται
    Θέμα ηλεκτρικής εγκατάστασης τίθεται

    Ελπίζω νάσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στο ΟΝΤ και όχι στον ρούτερ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #1131
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε προμήθειες και πλάκωσέ τους στα τηλέφωνα
    Ας κάνουν copy/paste την γραμμή του Zer0c00L
    Ας δουν τα logs
    Ας φωνάξουνε παπά

    Θέμα παρεμβολών σε ΟΝΤ δεν τίθεται
    Θέμα ελλατωματικού εξοπλισμού τίθεται
    Θέμα ηλεκτρικής εγκατάστασης τίθεται

    Ελπίζω νάσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στο ΟΝΤ και όχι στον ρούτερ
    Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει πρόβλημα τώρα είναι στον κεντρικό εξοπλισμό (κεντρικός κατανεμητής/κατανεμητής ορόφου/πρίζα) ή στον εξοπλισμό που έχει ο φίλος μας

    σιγά που θα αφήσω εγώ να κάνουν copy/paste την γραμμή μου δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...

  7. #1132
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι μετρήσεις που δίνω είναι από το πρόγραμμα Samknows Whitebox το οποίο συμμετέχω επίσημα με την COSMOTE FTTH 100/10 από 15/04/2019 έως και σήμερα

    δεν είναι μετρήσεις που δείχνουν την ταχύτητα μου ή το πόσο κατεβάζω από HTTP/FTP/TORRENT

    ούτε μετρήσεις του εσωτερικού δικτύου

    αυτά τα χρωστάω όταν είναι έτοιμα θα ανέβουν
    .
    Μήπως το ξέχασες;

  8. #1133
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το ξέχασες;
    όχι δεν ξέχασα τίποτα

    όταν είναι έτοιμα θα ανέβουν στο παρών θέμα

  9. #1134
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε προμήθειες και πλάκωσέ τους στα τηλέφωνα
    Ας κάνουν copy/paste την γραμμή του Zer0c00L
    Ας δουν τα logs
    Ας φωνάξουνε παπά

    Θέμα παρεμβολών σε ΟΝΤ δεν τίθεται
    Θέμα ελλατωματικού εξοπλισμού τίθεται
    Θέμα ηλεκτρικής εγκατάστασης τίθεται

    Ελπίζω νάσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στο ΟΝΤ και όχι στον ρούτερ
    Σιγουρος οσον αφορα το οτι το ρουτερ δε "ριχνει" το ΟΝΤ ναι εφοσον το ΟΝΤ πεφτει και οταν δε δουλευει το ρουτερ, τωρα αν υπαρχει καποιος αλλος λογος που το ρουτερ μπορει να φταιει για το χασιμο της συνδεσης απο το ΟΝΤ δε ξερω.

    Αν εφταιγε ηλεκτρικη εγκαταση δε θα ειχα προβλημα και με αλλα πραγματα στο σπιτι; Η οταν ειχα adsl; Αυτο το πραγμα συμβαινει μονο απο τοτε που βαλαμε τις ινες, στη προηγουμενη συνδεση δεν ειχα θεμα. Εκτως αν εννοεις τα κουτια των ινων για τα οποια μου ειπαν και σημερα που μιλησα παλι με voda οτι οι τεχνικοι λενε πως οι οπτικες δουλευουν σωστα, θελουν λεει να κανουν ελεγχο ακομα 2-3 μερες και αν δε βρεθει το προβλημα θα δοκιμασουν αντικατασταση, εντομεταξυ σημερα ειναι η 15η μερα απο τοτε που το ανεφερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει πρόβλημα τώρα είναι στον κεντρικό εξοπλισμό (κεντρικός κατανεμητής/κατανεμητής ορόφου/πρίζα) ή στον εξοπλισμό που έχει ο φίλος μας

    σιγά που θα αφήσω εγώ να κάνουν copy/paste την γραμμή μου δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...
    Πραγματικα ελπιζω να ειναι θεμα του δικου μου εξοπλισμου γιατι οταν καποια στιγμη γινει η πολυποθητη αντικατασταση τοτε λογικα θα φτιαξει, αλλιως αντε να τους πεισεις οτι φταιει κατι αλλο μιας και οπως εγραψα και πιο πριν στο ποστ ο υπαλληλος που εχει ανατεθει στο θεμα μου λεει πως οι τεχνικοι απο το τμημα δικτυου δε διαπιστωσαν βλαβη στις οπτικες ινες.

  10. #1135
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρος οσον αφορα το οτι το ρουτερ δε "ριχνει" το ΟΝΤ ναι εφοσον το ΟΝΤ πεφτει και οταν δε δουλευει το ρουτερ, τωρα αν υπαρχει καποιος αλλος λογος που το ρουτερ μπορει να φταιει για το χασιμο της συνδεσης απο το ΟΝΤ δε ξερω.

    Αν εφταιγε ηλεκτρικη εγκαταση δε θα ειχα προβλημα και με αλλα πραγματα στο σπιτι; Η οταν ειχα adsl; Αυτο το πραγμα συμβαινει μονο απο τοτε που βαλαμε τις ινες, στη προηγουμενη συνδεση δεν ειχα θεμα. Εκτως αν εννοεις τα κουτια των ινων για τα οποια μου ειπαν και σημερα που μιλησα παλι με voda οτι οι τεχνικοι λενε πως οι οπτικες δουλευουν σωστα, θελουν λεει να κανουν ελεγχο ακομα 2-3 μερες και αν δε βρεθει το προβλημα θα δοκιμασουν αντικατασταση, εντομεταξυ σημερα ειναι η 15η μερα απο τοτε που το ανεφερα.



    Πραγματικα ελπιζω να ειναι θεμα του δικου μου εξοπλισμου γιατι οταν καποια στιγμη γινει η πολυποθητη αντικατασταση τοτε λογικα θα φτιαξει, αλλιως αντε να τους πεισεις οτι φταιει κατι αλλο μιας και οπως εγραψα και πιο πριν στο ποστ ο υπαλληλος που εχει ανατεθει στο θεμα μου λεει πως οι τεχνικοι απο το τμημα δικτυου δε διαπιστωσαν βλαβη στις οπτικες ινες.
    Αυτοί που έβαλαν τον κεντρικό εξοπλισμό οπτικής ίνας στο ακίνητο

    Αλλά και τον εξοπλισμό στο σπίτι σου έχουν τα τεχνικά μέσα για να βρουν τι φταίει και αν χρειάζεται κάτι αντικατάσταση.

  11. #1136
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί που έβαλαν τον κεντρικό εξοπλισμό οπτικής ίνας στο ακίνητο

    Αλλά και τον εξοπλισμό στο σπίτι σου έχουν τα τεχνικά μέσα για να βρουν τι φταίει και αν χρειάζεται κάτι αντικατάσταση.
    Εχουν στειλει 2 φορες τεχνικο σπιτι απο τοτε που ανοιξε το θεμα και ειναι ενας απο αυτους που ηρθαν για να συνδεσουν εσωτερικα στο διαμερισμα. Του ζητησα να κανει καποια μετρηση μου λεει δε χρειαζεται το βλεπουν απο εκει, και τις δυο φορες που ηρθε δεν εγινε κατι, απλα μιλησε στο τηλεφωνο με καποιον απο vodafone που του ειπε οτι θα το κοιταξουν απο κει και εφυγε. Οτι ξερεις ξερω.

  12. #1137
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δε νομίζω πάντως να είναι κάτι από τα παραπάνω που αναφέρθηκαν..ακόμα ούτε ελαττωματική συσκευή υποπτεύομαι..
    Από ότι είπε ο dsinc το κάνει σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα..
    Οπότε φαίνεται σαν κάτι να είναι ρυθμισμένο να γίνει στη χ χρονική στιγμή..να γίνεται όταν κάνει συγχρονισμό με τον ACS server..για επαλήθευση των ρυθμίσεων, έλεγχο για firmware update κλπ..; καμιά λάθος ρύθμιση; κάτι στο δίκτυο;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #1138
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Για πρωτη φορα σημερα απο τοτε που εβαλα τη συνδεση δεν επεσε το μεσημερι καμια απο τις δυο φορες. Αρχιζω να κανω προσευχη σε ολους τους θεους που υπαρχουν μηπως το εφτιαξαν.

  14. #1139
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πρωτη φορα σημερα απο τοτε που εβαλα τη συνδεση δεν επεσε το μεσημερι καμια απο τις δυο φορες. Αρχιζω να κανω προσευχη σε ολους τους θεους που υπαρχουν μηπως το εφτιαξαν.
    Αν όντως έφτιαξε...για μάθε αν μπορέσεις τι έκαναν..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #1140
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όντως έφτιαξε...για μάθε αν μπορέσεις τι έκαναν..
    Θα δειξει, ακομα δε με εχουν παρει τηλεφωνο που σημαινει οτι η και αυτοι περιμενουν να δουν τι θα γινει η δεν εχουν κανει κατι και ηταν τυχαιο που δεν επεσε, προ το παρον περιμενω τα μεσανυχτα να δω αν θα πεσει...

Σελ. 76 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 5666717475767778818696 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας