Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    21-12-2015
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα παίδες.

    Τον τελευταίο 1,5 χρόνο είμαι συνδρομητής στο χάλι που λέγεται Cyta.
    Έπιανα σταθερά 10 Mbps από τότε που μετακόμισα στο Περιστέρι με 24άρα γραμμή.

    Τον τελευταίο μήνα στα ξαφνικά η ταχύτητα έπεσε στα 2 Mbps και το upload στο 0,5.
    Παίρνω τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη με το που παρουσιάζεται, βλέπουν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα και έρχεται τεχνικός στο σπίτι, ο οποίος μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα με το καφάο κοντά στο σπίτι. Δηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ και μετά από 2-3 μέρες μου αποσυνδέεται το τηλέφωνο για μια βδομάδα και το πρόβλημα επιμένει.
    Ξαναπαίρνω τηλέφωνο, μου λένε ότι από τον οτε με ξανασύνδεσαν, κλείνουν συνδυαστικό ραντεβού για 3-4 μέρες μετά με τον τεχνικό του ΟΤΕ, συναντιούνται και τίποτα. Η χαμηλή ταχύτητα παραμένει.
    Πάλι τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη, όπου μου λένε ότι έχει πρόβλημα το καφαο, ότι είμαι σε ένα περίεργο mode ώστε να έχω ίσα ίσα γραμμή και δεν κάνουν τίποτα.
    Τηλέφωνο μια βδομάδα μετά, μου λέει ο τηλεφωνητής ότι το πολύ σε μια βδομάδα θα χει λυθεί.
    Άλλη μια βδομάδα περνά, άλλο ένα τηλέφωνο, ο τηλεφωνητής ήταν πιο άχρηστος από τασάκι σε μοτοσικλέτα. Τον ρώταγα και η μόνη απάντηση ήταν "εεεε,δεν ξέρω".
    Το πιο εξοργιστικό έγινε σήμερα. Ξαναπήρα και μου λέει αυτός που απάντησα ότι είναι γενικό πρόβλημα του καφαο, ότι σίγουρα όλη η γειτονιά έχει πρόβλημα και ότι πρέπει να το φτιάξει ο οτε. Ρωτάω μερικούς γείτονες από το κτίριο (κατά τύχη) οι οποίοι δεν έχουν πρόβλημα.

    Και εδώ είναι το πρόβλημά μου. Απ' ό,τι φαίνεται με κοροϊδεύουν κατάμουτρα. Τι μπορώ να κάνω προκειμένου να λυθεί κάπως?
    Αν είναι όντως πρόβλημα του ΟΤΕ, που μπορώ να πάρω να ρωτήσω πότε θα φτιαχτεί?

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    ΥΓ: Λόγω δουλειάς, μάλλον δε θα είμαι σε θέση να απαντήσω άμεσα. Συγχωρήστε μου την όποια καθυστέρηση.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Ανέβασε τα στατιστικά του router.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-12-2015
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αυτά εννοείς?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  86,7 KB 
ID: 165099

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Εγω με SNR 17,5 πιανω 11mb σιγουρα επιανες 10 εσυ?
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  5. #5
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Με βάση δεδομένων που έχεις, είσαι αρκετά μακριά από το αστικό κέντρου του ΟΤΕ. Αν είχες πριν 10, και μετά έχει πέσει μέχρι το 2, τότε το πρόβλημα είναι στο KV. Δοκίμασες με άλλο router; Αν όχι, βάλε να δεις αν θα αλαξει κάτι. Αν όχι, τότε το πρόβλημα είναι του καφάου. Εδώ μπορεί να κάνει κάτι μόνο ΟΤΕ. Καλύτερα πηγαινε στην Forthnet. Από την Cyta

  6. #6
    Εγγραφή
    21-12-2015
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω με SNR 17,5 πιανω 11mb σιγουρα επιανες 10 εσυ?
    Μα τον Cthulhu :P. Για να είμαι απολύτως ακριβής, έπαιζε από 9700 - 9900. Γι' αυτό έχω σκάσει, επειδή έχει πέσει στο 1/5.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση δεδομένων που έχεις, είσαι αρκετά μακριά από το αστικό κέντρου του ΟΤΕ. Αν είχες πριν 10, και μετά έχει πέσει μέχρι το 2, τότε το πρόβλημα είναι στο KV. Δοκίμασες με άλλο router; Αν όχι, βάλε να δεις αν θα αλαξει κάτι. Αν όχι, τότε το πρόβλημα είναι του καφάου. Εδώ μπορεί να κάνει κάτι μόνο ΟΤΕ. Καλύτερα πηγαινε στην Forthnet. Από την Cyta
    Είμαι 3 χλμ μακριά. Ευχαριστώ για την πρόταση, σκεφτόμουν να αλλάξω γραμμή σε 3 μήνες που λήγει το συμβόλαιο ούτως ή άλλως.
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να επικοινωνήσω εγώ με τον ΟΤΕ να τσεκάρουν το καφάου ή μπορεί μόνο η Cyta?

    Edit: Συγχωρήστε μου την άγνοια, αλλά αν αλλάξω γραμμή θα πρέπει να αποσυνδεθώ/ξανασυνδεθώ στο κέντρο του οτε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avaric3 : 22-12-15 στις 18:15.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    H γραμμή σου δείχνει να παίζει σαν μονόπολο. Έχει σχεδόν ίδιο Attenuation σε Down/Up. Αν έχει γίνει και συνδυαστικό και δεν έγινε τίποτα, προφανώς και ο ΟΤΕ δεν προβαίνει σε αλλαγή προβληματικού ζεύγους. Σενάρια πολλά παίζουν. Δεν έχουν ελεύθερα ζεύγη, δεν θέλουν να κάνουν αλλαγή, χρειάστηκε ο ΟΤΕ καλό ζεύγος και πήρε το δικό σου, κλπ. Η Cyta τι επίσημη απάντηση σου έδωσε?? Μπορείς να τους στείλεις επιστολή ζητώντας απάντηση και λέγοντάς τους για καταγγελία σε ΕΕΤΤ. Σε περίπτωση αλλαγής Παρόχου, παίρνεις μαζί και το πρόβλημα μιας και δεν γίνεται αλλαγή στην γραμμή, εκτός της μεταφοράς σου από τον καθρέπτη της Cyta στον καθρέπτη του άλλου Παρόχου, μέσα στο Α/Κ. Μόνο αν πας ΟΤΕ, συνήθως κοιτάνε ιστορικό και έρχονται για παράδοση άρτιου βρόχου, ώστε να πεις ότι πήγα ΟΤΕ και ησύχασα..

  8. #8
    Εγγραφή
    20-05-2013
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8948/1027
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Router
    ZTE ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    7.8(dB) / 19.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avaric3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τον Cthulhu :P. Για να είμαι απολύτως ακριβής, έπαιζε από 9700 - 9900. Γι' αυτό έχω σκάσει, επειδή έχει πέσει στο 1/5.
    Την έχει ρίξει κάποιος απο cyta στα 2/512 για να μην κάνει αποσυνδέσεις το μοντεμ σου, μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avaric3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit: Συγχωρήστε μου την άγνοια, αλλά αν αλλάξω γραμμή θα πρέπει να αποσυνδεθώ/ξανασυνδεθώ στο κέντρο του οτε?
    Θα σου δώσουν ακριβώς το ίδιο ζευγάρι. Θα αλλάξουν απλώς όριο στον Γ/Κ.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-12-2015
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Απ' ό,τι κατάλαβα θα πάρει καιρό να φτιαχτεί, αν γίνει τελικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    H γραμμή σου δείχνει να παίζει σαν μονόπολο. Έχει σχεδόν ίδιο Attenuation σε Down/Up. Αν έχει γίνει και συνδυαστικό και δεν έγινε τίποτα, προφανώς και ο ΟΤΕ δεν προβαίνει σε αλλαγή προβληματικού ζεύγους. Σενάρια πολλά παίζουν. Δεν έχουν ελεύθερα ζεύγη, δεν θέλουν να κάνουν αλλαγή, χρειάστηκε ο ΟΤΕ καλό ζεύγος και πήρε το δικό σου, κλπ. Η Cyta τι επίσημη απάντηση σου έδωσε?? Μπορείς να τους στείλεις επιστολή ζητώντας απάντηση και λέγοντάς τους για καταγγελία σε ΕΕΤΤ. Σε περίπτωση αλλαγής Παρόχου, παίρνεις μαζί και το πρόβλημα μιας και δεν γίνεται αλλαγή στην γραμμή, εκτός της μεταφοράς σου από τον καθρέπτη της Cyta στον καθρέπτη του άλλου Παρόχου, μέσα στο Α/Κ. Μόνο αν πας ΟΤΕ, συνήθως κοιτάνε ιστορικό και έρχονται για παράδοση άρτιου βρόχου, ώστε να πεις ότι πήγα ΟΤΕ και ησύχασα..
    Από τη Cyta μου λένε (σε γενικές γραμμές) ότι έχει πρόβλημα το καφάο, φταίει ο οτε και δεν κάνουν τίποτα και μετά λέει ο καθένας ό,τι νομίζει. Μάλλον θα καταφύγω στην ΕΕΤΤ. Γίνεται να μου πάρουν το ζεύγος από τον οτε έτσι, επειδή θέλουν?

  10. #10
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Και να στο πήραν δε μπορείς να αποδείξεις ότι στο πήραν
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με τη μπαταρια
    Από chris23 στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 18:38
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-15, 02:51
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-15, 17:58
  4. Πρόβλημα με την γραμμή εντολών!
    Από babaliaris στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-15, 04:06
  5. Προβλημα με τη γραμμη
    Από __Christos__ στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-15, 20:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας