Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    Καλημέρες,


    Σάββατο βράδυ μπαίνω σπίτι και γεμάτη χαρά η γυναίκα, μου λέει:
    -αγάπη κοίτα τι ωραίο κ καθαρό είναι το λάπτοπ μου..
    -Μα πως, της απαντάω..
    -Να μωρέ, συνεχίζει, πήρα αυτόν τον ωραίο αφρό που έχεις για το πληκτρολόγιο και το καθάρισα...
    -Παντού;;
    -Ναι,ναι το πέρασα από άκρη σε άκρη...

    Μη τα πολυλογώ περαιτέρω,
    1o try για boot, μετά το post ακούγεται ο δίσκος να στροφάρει και το λαπτοπ σβήνει..
    2o try...same shit...
    3o try, κατά το post μου εμφανίζει error pxe-e61 media failure, check cable.. googlαρω κ βλέπω ότι είτε μιλάει για CMOS είτε για HDD προβλήματα.

    Παίρνω ηλεκτρική σκούπα και αρχίζω να ρουφάω από όποια τρύπα είχε το λάπτοπ. Το αφήνω για μισή ωρίτσα να ξεκουραστεί και ξαναπροσπαθώ...
    4o try για boot, περνάει πόστ και φτάνουμε στο login screen των windows.. Πατάω κωδικό αλλά δεν εμφανίζεται τίποτα στην οθόνη.
    Shutdown και πάτημα όλων των κουμπιών στο πληκτρολόγιο, ένα προς ένα και κατόπιν πολλά μαζί..
    5ο try, μετά το post μπαίνει σε recovery software της samsung.(για το οποίο χρειάζεται να πατηθεί το F4)
    6ο, 7ο, 8ο.. τα ίδια...
    9o try, φτάνει πάλι στο login screen, αυτή τη φορά με πατημένο κάποιο κουμπί και ώς εκ τούτου το πεδίο του password γεμίζει με κουκίδες...backspace δεν υπακουει, enter δεν υπακούει..touchpad όμως λειτουργεί. Μαρκάρω τις κουκίδες και με del σβήνουν από το πεδίο....όμως αυτόματα ξαναγεμίζει με νέες, σαν να είναι κάτι πατημένο..(φλας μπακ, ότι για το samsung recovery πρεπει να πατηθεί f4..). Φτού κ από την αρχή.. shutdown..πιστολάκι με κρύο αέρα γύρω γύρω στα κουμπιά στο πληκτρολόγιο και εκκίνηση...προσπάθεια 10η...φτάνουμε στο login screen και δεν είναι πατημένο τίποτα... αλλά δυστυχώς δε πατιέται και τίποτα από αυτα που πληκτρολογώ. Ανοίγω on screen keyboard, βάζω κωδικό μπαίνω windows...device manager> ολα ΟΚ. Χαζεύω ιντερνετ να δώ πως ανταποκρίνεται ο δίσκος κ 10 λεπτά μετά φαίνοντα όλα ΟΚ. Άρα λέω πλέον ξηλώνω πληκτρολόγιο, κάνω και το σταυρό μου, να καθαρίζεται και να δουλεύει.

    Πράγματι, παίρνω κατσαβίδια, ανάβω τσιγάρο κ ξεβιδώνω...ευτυχώς το πληκτρολόγιο βγαίνει χώρις το υπόλοιπο plate. Προσπαθώντας να το απελευθερώσω όμως από τα γατζάκια του περιμετρικά σπάω το F8.. μαγεία λέω, για καλύτερα είπα να το ανοίξω..χειρότερα το έχω κάνει μέχρι στιγμής..
    Απελευθερώνω πληκτρολόγιο, βγάζω καλωδιοταινία, αλλά η βρώμα πουθενά....τουλάχιστον όχι εμφανής βρώμα από τα "κατακάθια" του αφρού. Όπως και να ΄χει, αρπάζω το οινόπνευμα και καθαρίζω ότι μπορώ κ βλέπω.. Κουμπώνω πάλι πληκτρολόγιο, ξανακάνω το σταυρό μου, ανάβω δέυτερο τσιγάρω και bootαρω..

    11ο try, bootάρει, φτάνει στο login screen, πάταω τα πάντα εκτός του F8 που έχω ξυλώσει και πλέον έχουμε δυο λειτουργικά κουμπιά το 5 και το =. Αυτά όμως..κάνενα άλλο...
    Και φτάνουμε επιτέλους στο ερώτημα...
    Τό οτι υπάρχουν λειτουργικά πλήκτρα (έστω αυτά τα δυο μόνο) σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στο πληκτρολόγιο και όχι στο λαπτοπ; Αν γίνει αγορά νέου πληκτρολογίου (αφού και γώ του σκίσα τα πρέκια) θα σωθεί το λαπτοπάκι; Υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσω χωρίς δοκιμή άλλου πληκτρολόγιου ότι δεν φταίει το σημείο σύνδεσης της καλωδιοταινίας, ή κάτι άλλο στη μητρική πχ, έχοντας ώς σκεπτικό να μη δώσω λεφτά για πληκτρολόγιο και τελικά να φταίει κάτι άλλο;

    Συγνώμη για το μακροσκελές θέμα μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον το διαβάσει..

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσω χωρίς δοκιμή άλλου πληκτρολόγιου ότι δεν φταίει το σημείο σύνδεσης της καλωδιοταινίας, ή κάτι άλλο στη μητρική πχ, έχοντας ώς σκεπτικό να μη δώσω λεφτά για πληκτρολόγιο και τελικά να φταίει κάτι άλλο;
    Μπορείς να δοκιμάσεις εξωτερικό (usb) πληκτρολόγιο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    Θεωρώ πως το usb keyboard θα λειτουργεί μια χαρά γι αυτό δεν έκανα έλεγχο αν κ για του λόγου το αληθές θα το δοκιμάσω το βράδυ που θα επιστρέψω σπίτι. Το θέμα είνα μήπως η ζημιά έχει γίνει στο πεδίο της μητρικής που φαίνεται κάτω από το πληκτρολόγιο και όχι περαιτέρω. Ούτως ή άλλως από device manager φαίνεται να διαβάζει τα πάντα σωστά.
    Eπισυνάπτω βίντεο για αναφορά στο μοντέλο του λάπτοπ (αν και το δικό μου είναι το r540 και όχι 530, είναι ίδια τα πλαστικα τους) και για να υπάρχει και οπτική επαφή με αυτά που αναφέρω πιο πάνω.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ πως το usb keyboard θα λειτουργεί μια χαρά γι αυτό δεν έκανα έλεγχο αν κ για του λόγου το αληθές θα το δοκιμάσω το βράδυ που θα επιστρέψω σπίτι.
    Η δοκιμή με εξωτερικό πληκτρολόγιο, θα σου δείξει αν έχει πρόβλημα η μητρική.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    Δε πολυκατανοώ πως συνδέονται αυτά τα δύο, ώστε να γίνει τέτοιος έλεγχος αλλά σαφώς και θα το δοκιμάσω όπως προείπα.
    Όπως και να ΄χει γι αυτό έγραψα το ποστ, ώστε να μου δώσετε ιδέες μήπως και λύσουμε το πρόβλημα.. Thnx Cranky, ελπίζω να τη γλυτώσω απλά αγοράζοντας πληκτρολόγιο.

    Υγ: Ξέχασα να αναφέρω, πως σηκώνοντας το πληκτρολόγιο κ κοιτώντας το από κάτω υπάρχει μια ζελατίνα πάνω στη μεταλλική πλάκα η οποία δεν είναι εμφανής στο βίντεο. Στην επιφάνεια ανάμεσα στη μεταλλικη πλάκα και τη ζελατίνα υπάρχει σκόνη και βρώμα - σκέφτομαι μήπως δε πέρασε ποτέ από κάτω ο αφρός να φτάσει στη μητρική

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε πολυκατανοώ πως συνδέονται αυτά τα δύο, ...
    Αν το λαπτοπ ανταποκριθεί σε όλα τα πλήκτρα του εξωτερικού πληκτρολογίου, φταίει το ενσωματωμένο και όχι η μητρική.
    Απλό.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    βρε ναι, δεν είμαι ντιπ για ντιπ , αλλά μου φαίνεται περίεργο αν υπάρχει πρόβλημα στη μητρική να έχει επιλεκτική ανταπόκριση στα πλήκτρα. Θεωρούσα ότι αν φταίει η μητρική δε θα "παίζει" καθόλου.. anyway.. νεότερα το βράδυ μετά τον έλεγχο, ευχαριστώ και πάλι.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    Λοιπόν usb keyboard δουλευει κανονικά.
    Στο δικό του πληκτρολόγιο λειτουργεί το = και το f11..όχι πια το 5!! Επίσης λειτουργεί το backspace ως δε ξέρω τι (στο chrome ανοίγει τα developer tools ακα Ctrl+Shift+I)..

    Το θέμα είναι πως ξέρω ότι είναι στο πληκτρολόγιο το πρόβλημα και όχι στη καλωδιοταινία ή στη μητρική;

  9. #9
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Λογικα θα πρεπει να ειναι το keyboard μονο. Θα εχει φτιαξει ο αφρος με την σκονη μαζι ενα μειγμα μεσα και σου βραχυκυκλωνει τις επαφες στα πληκτρα.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Αν ισχύει αυτό τότε με ένα σπρευ επαφών ίσως λυθεί το πρόβλημα.
    AMD FX-6300 3.5GHz | 8GB Ram |Sapphire R9 290 4GB | SSD Sandisk Ultra Plus 256 GB | HD 400GB SATA II | Windows 7

  11. #11
    Εγγραφή
    17-08-2008
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ΕΙχα ενα παρομοιο θεμα με πληκτρολογιο ειχαν ριξει κοκα κολα. Το εβγαλα και το βουτηξα ολο μεσα σε ενα ταψακι με καθαρη βενζίνη. Αυτη που αγοραζεις απο σουπερ μαρκετ για καθαρισμα ρουχων. Μετα απο κανα διλεπτο που το αφησα μεσα και το κουναγα δεξια αριστερα για να παει η βενζινη παντου το εβγαλα και το στεγνωσα με πιστολακι μαλλιων. Ασε το πρωτα να στεγνωσει λιγο στον αερα μην παρεις καμμια φωτια με το πιστολακι. Πιστευω να σου λυθει το προβλημα

  12. #12
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    Σπρέυ επαφών: WD40? Nα το λούσω ή με ρέγουλα;

    Βενζίνη; Αλήθεια; Ρε σεις μη μου λέτε βλακείες γιατί θα τις δοκιμάσω

    Πάντως χθες βράδυ που χρειάστηκε και άνοιξα πάλι το laptop, έφτασε μέχρι το login screen όπου εμφανίζοταν πατημένο κάποιο πλήκτρο στο πεδίο του κωδικού. Χιλιοπατώντας πολλα πλήκτρα σταμάτησε με κάποιο τρόπο να "γράφει" (άρα κάτι ήταν κολλημένο. πάλι) και με το usb keyboard το οποίο είναι πλέον μόνιμα συνδεδεμένο μπήκα στα windows.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βενζίνη; Αλήθεια; Ρε σεις μη μου λέτε βλακείες γιατί θα τις δοκιμάσω
    Η βενζίνη, πιθανώς να επηρεάσει τα πλαστικά του πληκτρλογίου.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπρέυ επαφών: WD40? Nα το λούσω ή με ρέγουλα;

    Βενζίνη; Αλήθεια; Ρε σεις μη μου λέτε βλακείες γιατί θα τις δοκιμάσω

    Πάντως χθες βράδυ που χρειάστηκε και άνοιξα πάλι το laptop, έφτασε μέχρι το login screen όπου εμφανίζοταν πατημένο κάποιο πλήκτρο στο πεδίο του κωδικού. Χιλιοπατώντας πολλα πλήκτρα σταμάτησε με κάποιο τρόπο να "γράφει" (άρα κάτι ήταν κολλημένο. πάλι) και με το usb keyboard το οποίο είναι πλέον μόνιμα συνδεδεμένο μπήκα στα windows.
    WD40 , δοκιμάζεις, βενζίνη μπορεί να σου λιώσει κ τίποτα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #15
    Εγγραφή
    20-02-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Βενζίνη ούτε εγώ θα συνιστούσα. Μπορεί να μη λιωσουν τα πλαστικά αλλά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να αλλοιωθεί το χρώμα.
    AMD FX-6300 3.5GHz | 8GB Ram |Sapphire R9 290 4GB | SSD Sandisk Ultra Plus 256 GB | HD 400GB SATA II | Windows 7

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με τη γραμμή
    Από Avaric3 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-15, 23:09
  2. Πρόβλημα με laptop e-machine e442
    Από thanasis38 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-15, 01:55
  3. Πρόβλημα με την σύνδεση wi-fi στο laptop
    Από vasia23 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 18:28
  4. Πρόβλημα με ανάλυση laptop
    Από stavata στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 18:10
  5. Πρόβλημα με laptop toshiba
    Από iptamenos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 18:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας