Παιδιά Καλημέρα,

Έχω ένα θέμα σύνδεσης,γραφείο που μέχρι πρόσφατα είχε ADSL από Forthnet πάνω σε ISDN λειτουργούσαν τα εξής:

ADSL
2 ταυτόχρονες γραμμές ομιλίας τις οποίες αν δεν απαντούσε κανείς έβγαινε ο αυτόματος τηλεφωνητής.
Να σημειώσω πως οι συσκευές που χρησιμοποιεί είναι ασύρματες και η μια απ' αυτές έχει επάνω αυτόματο τηλεφωνητή.

ΦΑΞ σε ξεχωριστό τηλεφωνικό αριθμό.

Πήγε λοιπόν και γύρισε σε ΟΤΕ, χωρίς να έχει ρωτήσει κανέναν, ISDN/ADSL... και εγώ είμαι το θύμα που θα πρέπει να δώσει τη λύση, άσχετα με το γεγονός ότι εδώ και 3 χρόνια είμαι πια... σερβιτόρος!!!

Έχουμε λοιπόν και λέμε...

Έκανα τον προγραμματισμό msn να χτυπάει ο κεντρικός τηλ. αριθμός και στις 2 αναλογικές θύρες του ELCON ώστε όταν μιλάει η μια γραμμή να χτυπάει το άλλο τηλέφωνο.
Ο τηλεφωνητής δουλεύει άψογα μετά από Χ χτυπήματα κτλ.
Το φαξ όμως; Είπα να το βάλω στη δεύτερη θύρα σαν 2ο MSN και να παίρνει τη γραμμή στα 7 χτυπήματα... αλλά ΤΣΟΥΠ το σηκώνει ο τηλεφωνητής στα 5!

Είπα να συνδέσω τον τηλεφωνητή / τηλέφωνο επάνω στο φαξ γιατί διαθέτει λειτουργία ANS/FAX αλλά μετά το ΦΑΞ δεν απαντούσε...

Μετά από καμιά 10αριά άτομα που μίλησα στον ΟΤΕ μου είπαν ότι θα χρειαστεί άλλη γραμμή για το ΦΑΞ... ή να βάλει τηλεφωνικό κέντρο!

Σκαλίζοντας χαμένες αναμνήσεις του παρελθόντος θυμήθηκα ότι είχα κάνει κάτι παρόμοιο απλά προσθέτοντας μια συσκευή ISDN στο NT1 του ΟΤΕ... αλλά μπορεί και να μη θυμάμαι καλά!

Λέτε να δουλέψει;
Μια ISDN συσκευή σαν αυτή
Μια αναλογική στο ab1 με το Κεντρικό νούμερο προγραμματισμένο στα MSN
και στην άλλη αναλογική μόνο με τον αριθμό του ΦΑΞ;

Help!!!