Σελ. 3 από 69 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 1021

Θέμα: Asus DSL-AC56U

  1. #31
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.412
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μπορείς να το περάσεις για να δεις αν θ αλλάξει κατι και μετα μπορείς να γυρίσεις στο παλιό 1.1.0.4. Δεν χάνεις κάτι

  2. #32
    Εγγραφή
    06-08-2010
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55 Mbps/5,5 Mbps
    ISP
    COSMΟΤΕ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Spectrum.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  65,9 KB 
ID: 166740

    Γιατί δεν χρησιμοποιεί για Upload τις αρχικές συχνότητες και γιατί κάνει αυτά τα σπασίματα και δεν είναι συνεχόμενο;

  3. #33
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οκ, το αναφερα να το τσεκαρουν αλλα καλο θα ειναι να βγαλεις τηλεφωνο αν ειναι κοντα, οταν το βγαλεις κανε επαναικινηση, μαλλον αυτο θα φταει που ανεβο-κατεβαινει το σημα
    http://www.pcworld.com/article/22797..._fix_them.html

    επισης καταλαβαινω που δεν θελεις να περασεις βετα αλλα το βαζω επειδη μου το ειπαν να το αναφερω και στο τοπικ εδω σεν το εκανα
    οι αλλαγες απο την official 1.1.0.4 στην βετα 1.1.0.9 ειναι οι εξης
    - [New Feature][DSL-N17U][DSL-AC56U][DSL-AC52U][DSL-N16][DSL-N55U_D1][DSL-N55U_C1][DSL-N16U] Now supports OpenVPN Server/Client.

    - [New Feature] Now supports Bandwidth Limiter feature.

    - [New Feature] Support Reboot Scheduler feature.

    - [New Feature] Support Guest Network - MAC Filter feature.

    - [New Feature][Models with USB port] Now supports DSL Line Diagnostic(Debug Log Capture) feature(Administration > Feedback).

    - [New Feature] Now supports UI/ SSH/ Telnet login brute-force attack protection.

    - [Enhancement] QIS Manual setup/ Auto detection - add Germany ISP account format notice.

    - [Enhancement] Update pppd to support mppc.

    - [Enhancement][DSL] Add three additional DSLAM vendors.

    0x414E4456 = Analog Devices

    0x53544D49 = STMicroelectronics

    0x544D4D42 = Thomson Multimedia Broadband

    - [Enhancement][DSL Setting] Add '4dB' option for Stability Adjustment (VDSL).

    - [Enhancement][Security][OpenSSL] Updated to OpenSSL 1.0.2d.

    - [Enhancement][DSL Log] Separate path mode into downstream and upstream.

    - AiCloud updated - v2.0.1.2.

    - [Enhancement][DSL Log] Get 'Downstream Interleave Depth' and show it on DSL Log.

    - [Enhancement][WiFi] Refine log message of AP SETKEYS messages.

    - [Enhancement][Bugfix][DSL Log] Add TCM (Trellis Coded Modulation) in DSL Log. Fixed interleave depth display issue.

    - [Enhancement][PPTPD] Update PPTP vpn server for new UI style.

    - [Enhancement][VDSL] Add 12a/8a multi mode for VDSL models.

    - [Enhancement][Firewall] Implement proper DoS function. Fine tune rules.

    - Various bug fixes.
    και υπαρχει και αυτη η ανακοινωση για το τυχον κακοβουλο προγραμμα

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...98#post5868398

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Diagrafeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Spectrum.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  65,9 KB 
ID: 166740

    Γιατί δεν χρησιμοποιεί για Upload τις αρχικές συχνότητες και γιατί κάνει αυτά τα σπασίματα και δεν είναι συνεχόμενο;
    μαλλον στην γραμμη σου δεν σηκωνει αλλες συχνοτητες λογω καποιων ρυθμισεων η απο θορυβο στην γραμμη η το συγκεκριμενο μοντεμ η λογω αποστασης ... το αλλο/προηγουμενο (ισως του παροχου) ηταν γεματο?

  4. #34
    Εγγραφή
    02-02-2016
    Περιοχή
    Άγιος Στέφανος Αττικής
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Thomson TG585 v.8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εισαι σε μακρυνη γραμμη εμενα η γνωμη μου ειναι να πας με αναλογο μοντεμ στο κεντρο παροχου

    Αν το θελεις για την εμβελεια wifi τοτε το τπ λινκ νομιζω θα εχει σημα σε πιο μακρυνα σημεια

    Αν καποιο θελεις για την καλυτερη τεχνολογια και δυναμη (πχ αν θελεις να εχεις πολλες συσκευες συνδεμενες) και γενικες γραμμες ενα καλο μοντεμ και future proof .. νομιζω το ασος
    Ενταξει, θα παρω φωτο απο τις ενδειξεις του ρουτερ και θα επανερθω συντομα.
    Λογω της υπεροχης στο future proof κλεινω περισσοτερο στο Asus και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις για εκπομπη σε μεγαλη αποσταση αφου χρησιμοποιω wireless access point για αυτη την δουλεια.
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.

    --- Επανέρχομαι με το αποτελεσμα των ενδειξεων.
    Αναφερω στον διαχειριστη του θεματος πως γνωριζω οτι ειμαι εκτος θεματος, ομως προσπαθω να αποφυγω μια κακη αγορα σε τετοιες εποχες.
    Ευχαριστω για την κατανοηση και την ανοχη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  66,3 KB 
ID: 166750
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stoum : 04-02-16 στις 20:17.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-08-2010
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55 Mbps/5,5 Mbps
    ISP
    COSMΟΤΕ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    μαλλον στην γραμμη σου δεν σηκωνει αλλες συχνοτητες λογω καποιων ρυθμισεων η απο θορυβο στην γραμμη η το συγκεκριμενο μοντεμ η λογω αποστασης ... το αλλο/προηγουμενο (ισως του παροχου) ηταν γεματο?
    To παλιό modem ήταν ADSL2+ οπότε ούτως η άλλως μέχρι τα 2.2MHz χρησιμοποιούσε.
    Τώρα αυτό μπορεί και χρησιμοποιεί μέχρι τα 17MHz(17a profile φαίνεται να χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ).
    Πάντως max rate μου λέει ~75/15.5 Mbps. Οπότε λογικά είναι θέμα ρυθμίσεων απο OTE μεριά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Diagrafeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράξενα πράγματα.
    Το inSSIDer λέει ac max 54Mbps.
    To WirelessNetView δεν λέει τίποτα για a,b,g,n,ac(είναι κενό) αλλά λέει max 867Mbps.
    Τα Windows λένε n και δείχνουν ταχύτητα 292-325 Mbps.
    Δεν βαριέσαι δεν ασχολούμε άλλο.
    Τουλάχιστον στα 5GHz είναι σταθερό ενώ στα 2.4GHz ανεβοκατεβαίνει και η ισχύς και η ταχύτητα πολύ εύκολα.
    Έβαλα τον USB Wireless Adapter (Netis WF2190) από το Desktop σε ένα laptop στο 1-2 μέτρα από το ASUS και συνδέεται κανονικά στα 867Mbps.
    Και στα 2.4GHz συνδέεται σταθερά στα 300Μbps χωρίς σκαμπανεβάσματα.
    Πάντως τα Windows παρόλο που συνδέεται στα 867 πάλι n το λένε το δίκτυο (δεν έχουν μάθει το ac ακόμα...)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Diagrafeas : 05-02-16 στις 07:45.

  6. #36
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stoum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και καλως σας βρηκα. Σκεφτομαι να παρω αυτην τη συσκευη με την προσφορα των "τρελλων Κυριακών" και να το βαλω στη Forthnet γραμμη μου αντικαθιστωντας το TG585 v.8.
    Υπαρχει καποιος ενδοιασμος ή αντιπροταση απο την πλευρα σας μιας και βλεπω πως οι περισσοτεροι το εχετε πανω σε cosmote;
    Μηπως η επιλογη μιας ηπιοτερης οικονομικα συσκευης πχ TP-Link TD-W9980 θα ειναι φρονιμοτερη και εξισου αποδοτικη;
    Επισης σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω και σε ενδεχομενη αναβαθμιση της γραμμης μου σε vdsl. Στην περιοχη που μενω διατιθεται vdsl απο καμπινα active kv, ευχαριστω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stoum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει, θα παρω φωτο απο τις ενδειξεις του ρουτερ και θα επανερθω συντομα.
    Λογω της υπεροχης στο future proof κλεινω περισσοτερο στο Asus και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις για εκπομπη σε μεγαλη αποσταση αφου χρησιμοποιω wireless access point για αυτη την δουλεια.
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.

    --- Επανέρχομαι με το αποτελεσμα των ενδειξεων.
    Αναφερω στον διαχειριστη του θεματος πως γνωριζω οτι ειμαι εκτος θεματος, ομως προσπαθω να αποφυγω μια κακη αγορα σε τετοιες εποχες.
    Ευχαριστω για την κατανοηση και την ανοχη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  66,3 KB 
ID: 166750
    Βλεπω οτι εχεις ηδη παρα πολλα λαθη και το σνρ εχει κατεβει στα 2,5
    Παρολα αυτα το τομσον ν8 που εχεις ειναι infineon και απο τα στατιστικα εισαι σε infineon κεντρο
    (Vendor ID Local/Remore TMMB/IFNT)
    Καπου εχει θεμα η γραμμη αλλα το τομσον σαν συνμβατο κραταει την γραμμη αρκετα καλα και επισης δεν βλεπω αποσυνδεσεις
    Θα ελεγα να πας για το τπ λινκ που ειπες γιατι στην περιπτωση σου ειναι η καλυτερη λυση στο θεμα γραμμης,
    Ισως και το τπ λινκ (με τα στατιστικα που κρινω) να σου κανει μια φορα την βδομαδα αποσυνδεση γιατι εχει το καινουριο Lantiq που εχει μια πολυ μικρη αποκλειση με το παλιο infineon που εχει ο παροχος σου (lantiq = συνεχεια του infineon) ... Αλλα Αν αυτο σου κανει θεμα, παντως ειναι η πιο καλυτερη επιλογη τουλαχιστον για την ωρα, με μοντεμ adsl/vdsl ολα σε ενα

    Τωρα σε vdsl μπορει να εχεις αλλο dslam αν σου δωσουν απο καμπινα ... αλλα αν ειναι κοντα παλι το τπ λινκ θα ειναι σιγουρα οκ και σε vdsl

    Επειδη το τοσμον ειναι απο τα καλυτερα μοντεμ σε θεμα γραμμης (στην περιπτωση σου) και δεν νομιζω αλλο να το συναγωνιζεται για την σταθεροτητα του σε adsl γραμμη (σε σχεση με τα καινουρια γενιας μοντεμ) σκεψου και την περιπτωση να το κρατησεις, μεχρι να βαλεις vdsl
    To λεω γιατι ειπες τωρα με τα οικονομικα να μην κανεις ασκοπες αγορες

    ΑΝ ξερεις αργοτερα κανεις ενα ελενχο στην εσωτερικη καλωδιωση απο την μερια σου (σποιλερ) μηπως ενοπισεις τυχον βλαβη απο την μερια σου
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 05-02-16 στις 09:30.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-02-2016
    Περιοχή
    Άγιος Στέφανος Αττικής
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Thomson TG585 v.8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα σε vdsl μπορει να εχεις αλλο dslam αν σου δωσουν απο καμπινα ... αλλα αν ειναι κοντα παλι το τπ λινκ θα ειναι σιγουρα οκ και σε vdsl
    Απο την καμπινα active KV(μπλε χρωμα στον χαρτη) με τον αριθμο 209 θα μου δωσουν vdsl, οπως και τωρα με το adsl απο εκει παιρνω σημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη το τοσμον ειναι απο τα καλυτερα μοντεμ σε θεμα γραμμης (στην περιπτωση σου) και δεν νομιζω αλλο να το συναγωνιζεται για την σταθεροτητα του σε adsl γραμμη (σε σχεση με τα καινουρια γενιας μοντεμ) σκεψου και την περιπτωση να το κρατησεις, μεχρι να βαλεις vdsl. To λεω γιατι ειπες τωρα με τα οικονομικα να μην κανεις ασκοπες αγορες
    Θα το κρατησω φυσικα, αλλα εκτος συνδεσης, επειδη εχω στησει nas που εξυπηρετει 3 συσκευες με a/v απαιτησεις, χρειαζομαι gigabit lan οπωσδηποτε για τον διαμοιρασμο των αρχειων που το τομσον δυστυχως δεν εχει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ ξερεις αργοτερα κανεις ενα ελενχο στην εσωτερικη καλωδιωση απο την μερια σου (σποιλερ) μηπως ενοπισεις τυχον βλαβη απο την μερια σου
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    Ειλικρινεστατο ευχαριστω για τις συμβουλες και τις οδηγιες σου.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stoum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την καμπινα active KV(μπλε χρωμα στον χαρτη) με τον αριθμο 209 θα μου δωσουν vdsl, οπως και τωρα με το adsl απο εκει παιρνω σημα.
    Δεν νομιζω με line attenuation 31,5 να παιρνεις απο καμπινα, αλλα και ακομα αν παιρνεις adsl δεν νομιζω να σου δωσουν vdsl σε τοση αποσταση, το πολυ μεχρι 17-20 db attenuation αποσταση δεινουν σε vdsl, εκτος αν σου αλλαξουν καμπινα ... επισης απο οσο ξερω η φορθνετ δεν εχει δικες της καμπινες αλλα αρχιζει να νοικιαζει απο οτε ... και ο οτε συνηθως παιζει με broadcom καμπινες, οποτε κανενα απο τα 2 δεν τελειο με vdsl (απο θεμα γραμμης) αλλα οπως ειπα αν εισαι κοντα κανενα μοντεμ δεν θα εχει προβλημα σε μελλοντικο vdsl, οποτε αφοβα η οποια επιλογη σε μοντεμ αν δεν εισαι μακρυα η να εχει προβλημα η γραμμη οπως τωρα
    Μπορει ομως να ειμαι λαθος σε αυτους τους υπολογισμους
    Θα το κρατησω φυσικα, αλλα εκτος συνδεσης, επειδη εχω στησει nas που εξυπηρετει 3 συσκευες με a/v απαιτησεις, χρειαζομαι gigabit lan οπωσδηποτε για τον διαμοιρασμο των αρχειων που το τομσον δυστυχως δεν εχει.

    Ειλικρινεστατο ευχαριστω για τις συμβουλες και τις οδηγιες σου.
    οκ εγω ειπα την γνωμη μου στα 2 μοντελα που ανφερες σε διαφορες (wifi, hardware) και επισης απο θεμα γραμμης ... αλλος χρηστης ας βοηθησει, απο εμενα καλη επιλογη

  9. #39
    Εγγραφή
    06-08-2010
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55 Mbps/5,5 Mbps
    ISP
    COSMΟΤΕ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Diagrafeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Spectrum.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  65,9 KB 
ID: 166740

    Γιατί δεν χρησιμοποιεί για Upload τις αρχικές συχνότητες και γιατί κάνει αυτά τα σπασίματα και δεν είναι συνεχόμενο;
    Βρήκα μια σελίδα που εξηγεί πώς κατανέμονται οι συχνότητες.
    http://www.joepeesoft.com/Public/DSL...tra_VDSL2.html
    Το band plan 998 είναι για ασύμμετρες συνδέσεις (που μας ενδιαφέρει) και το 997 για συμμετρικές.

  10. #40
    Εγγραφή
    24-01-2016
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Καλημέρα,
    θα ήθελα να εκφράσω και εγω τις απόψεις μου σχετικά με το DSL-AC56U που αγοράσα σε προσφορά λίγο πριν την πρωτοχρονιά.
    Είμαι με Forthnet VDSL καί μέχρι και σήμερα το μοντεμ δεν έχει κάνει αποσυνδέσεις απο την γραμμή.
    Εχει σοβαρά προβλήματα όμως με to port forwarding. Ενω το Synology το βρήσκει σαν upnp compliant router και ενημερώνει για τις πόρτες που χρειάζεται, το μοντεμ δουλέυει για καμμιά ωρά περιπου σωστά και μετά τις κλείνει ολές. Ακόμα και αν τις βάλω μια μια στο virtual server/port forwarding.
    Διαβασα καππου οτι φταίει το Hardware NAT, το απενεργοποίησα χωρίς αποτέλεσμα.
    Ο μόνος τρόπος να δουλέψει σωστά κάτι πίσω απο το μοντεμ, είναι να το βάλεις στο DMZ!!!!.

    Ήλπιζα να άλλαζε κάτι με το Beta 1.1.0.9 firmware αλλά όταν παω να το αναβαθμίσω μου λέει invalid firmware και κανει reboot.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2016-02-06 (2).png 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  50,1 KB 
ID: 166796Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2016-02-06.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  62,0 KB 
ID: 166797
    Αυτές είναι οι τιμές που μου δίνει by the way.

  11. #41
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα ελεγα να ξαναδοκιμασεις το λινκ για αναβαθμηση (μηπως εγινε καποιο προβλημα στο κατεβασμα)
    https://www.asuswebstorage.com/navig...83947A380FE5BY
    και στο τωρινο λογισμικο να του κανεις reset πατωντας το πισω κουμπακι για 4-6 δευτερα και μετα ξανα δοκιμη για αναβαθμηση και ξανα καλου κακου κανε ενα reset και χωρις να περασεις back up file, ολα απο την αρχη

  12. #42
    Εγγραφή
    24-01-2016
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Θα το δοκιμασω το μεσημερι με reset.
    Αν και το κατεβασα αρκετες φορες και προσπαθησα.
    Εχω αρκετη εμπειρια και δεν ειναι η πρωτη φορα που αναβαθμιζω κατι με firmware.

    Γενικότερα νομίζω ότι ενώ η asus εχει κανει καλη δουλεια με τα RT με broadcom, στα DSL και λογω του Mediatek, εχει θεματα να λυσει με το ASUSWRT.
    Στο smbforums που διαβαζα για τα συγκεκριμενα δεν λενε και τα καλυτερα.
    Ελπιζω να λυσει το προβλημα με το port forward.
    Ευχαριστω παντως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrists : 06-02-16 στις 13:34.

  13. #43
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrists Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δοκιμασω το μεσημερι με reset.
    Αν και το κατεβασα αρκετες φορες και προσπαθισα.
    Εχω αρκετη εμπειρια και δεν ειναι η πρωτη φορα που αναβαθμιζω κατι με firmware.

    Γενικότερα νομίζω ότι ενώ η asus εχει κανει καλη δουλεια με τα RT με broadcom, στα DSL και λογω του Mediatek, εχει θεματα να λυσει με το ASUSWRT.
    Στο smbforums που διαβαζα για τα συγκεκριμενα δεν λενε και τα καλυτερα.
    Ελπιζω να λυσει το προβλημα με το port forward.
    Ευχαριστω παντως.
    δοκιμασε με reset και αν δεν πιασει κανα πιο παλιο λογισμικο αν δεν εχει ιδιο θεμα ... αλλα δεν βλεπω παραπονα ιδια στα 2 θεματα που εχεις ... αλλα οκ ενημερωσε αν το reset πιασει, αλλιως θα τους ενημερωσω και για το λογισμικο και για το πορτ, αν και θα ειναι κλειστα μεχρι τις 17 λογω Νεου Χρονου εκει κατω

  14. #44
    Εγγραφή
    24-01-2016
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκιμασε με reset και αν δεν πιασει κανα πιο παλιο λογισμικο αν δεν εχει ιδιο θεμα ... αλλα δεν βλεπω παραπονα ιδια στα 2 θεματα που εχεις ... αλλα οκ ενημερωσε αν το reset πιασει, αλλιως θα τους ενημερωσω και για το λογισμικο και για το πορτ, αν και θα ειναι κλειστα μεχρι τις 17 λογω Νεου Χρονου εκει κατω
    Μετά απο δύο ρεσετ και αφου εβγαλα ένα homeplug απο επανω δούλεψε το update.
    Δοκιμάζω και port forwarding με το synology μου και βλεπουμε.
    Για το δευτερο μονο να πω οτι σε αρκετα ξενα φορουμ έχει ξανα ανεφερθεί το πρόβλημα με το forwarding και την συγκεκριμένη σειρά ADSL-ACΧΧX της ασσους.
    Άντε να δούμε ......

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrists Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο δύο ρεσετ και αφου εβγαλα ένα homeplug απο επανω δούλεψε το update.
    Δοκιμάζω και port forwarding με το synology μου και βλεπουμε.
    Για το δευτερο μονο να πω οτι σε αρκετα ξενα φορουμ έχει ξανα ανεφερθεί το πρόβλημα με το forwarding και την συγκεκριμένη σειρά ADSL-ACΧΧX της ασσους.
    Άντε να δούμε ......
    update.
    upnp forwarding τα ιδια.
    Αφήνει ανοιχτές τις πόρτες για λίγο και μετά τις κλείνει.
    Αν μπορεί να το δοκιμάσει και κάποιος άλλος γιατι πάει να με τρελανει το βλ....νο.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrists Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο δύο ρεσετ και αφου εβγαλα ένα homeplug απο επανω δούλεψε το update.
    Δοκιμάζω και port forwarding με το synology μου και βλεπουμε.
    Για το δευτερο μονο να πω οτι σε αρκετα ξενα φορουμ έχει ξανα ανεφερθεί το πρόβλημα με το forwarding και την συγκεκριμένη σειρά ADSL-ACΧΧX της ασσους.
    Άντε να δούμε ......

    - - - Updated - - -



    update.
    upnp forwarding τα ιδια.
    Αφήνει ανοιχτές τις πόρτες για λίγο και μετά τις κλείνει.
    Αν μπορεί να το δοκιμάσει και κάποιος άλλος γιατι πάει να με τρελανει το βλ....νο.
    Τοτε με το τελευταιο λογισμικο μαλλον οντως εχει προβλημα, γιατι μολις εριξα μια ματια στα φορoυμ τους και στο Ν66 (πανω κατω ιδιο λογισμικο) και θυμηθηκα (αν εχει / μαλλον σχεση) ανεφεραν παρομοιο θεμα με το upnp
    Το θεμα λυθηκε με το να γινει disable το ΝΑΤ Acceleration και με επανκινηση ... το port forward sto ασος θελει καποιες φορες επανακινηση

    Δυστυχως μεχρι τις 17 του μηνα στο παιδι που μιλω και κοιταζει τυχον θεματα, εχουν διακοπες γιατι στα μερη τους εχουν Νεο Χρονο οποτε φανταζομαι θα αργησουν να μου απαντησουν (υπο κανονικες συνθηκες το κοιταζουν αμεσως) ... για τον λογο αυτο ανοιξε και ενα ticket στο support μηπως πιασουν την περιπτωση πιο γρηγορα
    https://vip.asus.com/VIP2/Services/Q...orm?lang=en-gr

    EDIT

    για την αναβαθμηση φαινεται δεν του αρεσει κατι αλλο συνδεμενο, θα το αναφερω αλλα οπως ειπα μπορει να εχω αργα απαντηση αυτο το καιρο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 06-02-16 στις 20:03.

Σελ. 3 από 69 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-15, 20:24
  2. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  3. Asus R7 250X και drivers από το site της Asus. Μάλλον κάτι δεν πάει καλά
    Από alexgk στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 09:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας