Σελ. 62 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 425257606162636467 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 916-930 από 1021

Θέμα: Asus DSL-AC56U

  1. #916
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χρόνια Πολλά σε όλους.Είχα το συγκεκριμένο ρούτερ με Vodafone 50άρα και δούλευε μια χαρά.Πρίν λίγο καιρό έκανα αναβάθμιση σε 100άρα και λόγο voip το έβγαλα και έβαλα το H300s της Vodafone.Προχθές ήθελα να δοκιμάσω κάτι και ενώ ξανά σύνδεσα το Asus,δεν έπαιρνε ίντερνετ.Χρειάζεται διαφορετικές ρυθμίσεις για την 100άρα και αν ισχύει αυτό ξέρει κάποιος να μου τις πει;

  2. #917
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δοκιμασε και παιξεις με τo g.vector & to profile αν ειναι στο αυτοματο βαλε το 17a μηπως δεν το παιρνει αυτοματα, επισης ασε το 2-3 λεπτα, μπορει να θελει χρονο να συνχρονισει, βαλε το upbo disable για δοκιμη, ισως κατι εκει μεσα στις ρυθμσεις

  3. #918
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια Μπάμπη.Είχες δίκιο ήθελε παραπάνω ώρα για να συγχρονίσει.

    - - - Updated - - -

    Κάτι ακόμα.Εδώ και λίγες ημέρες,προσπαθώ να συνδέσω σε bridge mode το ASUS με ένα ZTE ZXHN H367N που έχω από την Vodafone.Ξεκίνησα με reset του ZTE (η σύνδεση έγινε με root access) και απενεργοποίησα τα wifi,firewall,dhcp,dms,ftp και upnp.Το ZTE έχει lan ip την 192.168.2.1
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  32,3 KB 
ID: 210727
    Μετά πήγα στην καρτέλα Dsl Configuration και αφού έσβησα όλα τα προφίλ που είχε,δημιούργησα ένα καινούργιο ''Bridge Mode to Asus'' με τις παρακάτω ρυθμίσεις
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  27,3 KB 
ID: 210728 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  24,8 KB 
ID: 210729
    και στην καρτέλα Internet->Port Binding επέλεξα στο προφίλ που δημιούργησα την Lan1
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  22,9 KB 
ID: 210730
    Στο ASUS έχω συνδέσει το καλώδιο από το splitter και έχω κανονικά ίντερνετ χωρίς να πειράξω κάποια ρύθμιση.Το μόνο που έκανα ήταν να πάω στην καρτέλα Wan->Internet Connection->Service Unit επέλεξα το Service 2 με τις παρακάτω ρυθμίσεις
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  128,2 KB 
ID: 210731 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  128,7 KB 
ID: 210732 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  37,6 KB 
ID: 210733
    Το ZTE είναι συνδεμένο από την δική του Lan1 στην Lan4 του ASUS και έχει πάνω του στην είσοδο Voip1 συνδεμένη την συσκευή του σταθερού τηλεφώνου.Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για τις δικές μου συσκευές και την Vodafone παρά μόνο για την Cosmote και τις δικές της συσκευές.Προσπάθησα να τα εφαρμόσω στα δικά μου δεδομένα αλλά ενώ έχω κανονικά ίντερνετ,το σταθερό δεν δουλεύει.Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη.

  4. #919
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το σταθερο ειναι συνδεμενο επανω στο ZTE? μηπως θελει αντι για bridge, ethernet type ή route ... κατι παρομοιο σαν του οτε εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...70#post5840970

    δυστυχως ακομα δεν εχω voip να κανω τυχον πειραματα (οταν μπορω πλεον) ηθελαν να μου βαλουν voip σε μια βλαβη, αλλα τους ειπα οτι εχω δικο μου εξοπλισμο και οι δικοι μκου ειναι αρρωστοι και δεν επεμειναν ... εμεινα με το pstn

  5. #920
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 46vale Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κάτι ακόμα.Εδώ και λίγες ημέρες,προσπαθώ να συνδέσω σε bridge mode το ASUS με ένα ZTE ZXHN H367N που έχω από την Vodafone.Ξεκίνησα με reset του ZTE (η σύνδεση έγινε με root access) και .
    Εγω βλεπω οτι το asus κανει κανονικα κληση και εχει και ιντερνετ. αρα ΔΕΝ ειναι bridge . Τουλαχιστον αυτο δειχνουν οι φωτο .

    Επισης βαζεις και το ZTE να κανει κληση??? Εχεις ενεργοποιησει το PPPoE passthru ? Τι credentials βαζεις στο ΖΤΕ ?

    Δεν νομιζω να δουλεψει ποτέ αυτο που θελεις να κανεις.

    Εσυ θελεις να κανει κληση το ΖΤΕ η απλα να παρει ιντερνετ ? Με τι παροχο ειναι ?
    The gr81 .

  6. #921
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το σταθερο ειναι συνδεμενο επανω στο ZTE? μηπως θελει αντι για bridge, ethernet type ή route ... κατι παρομοιο σαν του οτε εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...70#post5840970

    δυστυχως ακομα δεν εχω voip να κανω τυχον πειραματα (οταν μπορω πλεον) ηθελαν να μου βαλουν voip σε μια βλαβη, αλλα τους ειπα οτι εχω δικο μου εξοπλισμο επισης οι δικοι μου ειναι αρρωστοι και δεν επεμειναν ... εμεινα με το pstn

  7. #922
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 29.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω θέματα με αποσυνδέσεις με πτώσεις snr στο συγκεκριμένο router και είμαι με forthnet. Υπάρχει ενδεχόμενο να αλλάξω πάροδο και να υπάρξει βελτίωση έως και εξάλειψη του προβλήματος? Ευχαριστώ. Πιθανή αλλαγή σε wind. Είμαι θεσσαλονίκη dslam Τούμπας.

  8. #923
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @babis3g με αφορμή τον φίλο γράφω το παρακάτω αλλά εμένα τελείως διαφορετικός παράγοντας:
    Στο Γαλάτσι από την Παρασκευή νομίζω ή την Πέμπτη έπεσα νέκρα σε αρκετούς σε σταθερά-Internet wind,vodafone και σε μένα, με την διαφορά ότι εγώ είχα Internet μέχρι χθες και σήμερα για κάποια ώρα νομίζω... έχασα και το Internet,ώσπου προς το απόγευμα φτιάχτηκε ΜΕΝ ΑΛΛΑ πλέον το router συγχρονίζει σε ταχύτητα φωτός (θυμίζει Forhnet 2mbit student)

    Η ερ μου είναι: υπάρχει πιθανότητα να με "μεταφέρανε" αλλού, οπότε αντίστοιχα αυξήθηκε και το attenuation, γιατί από τα ~10 με πείραγμα στο Snr, έφτασα να έχω το Forthnet 2mbit student (υπήρχε ένα πακέτο κάποτε)

    Υ.Γ Σε περίπτωση λάθους του post, να γίνει μεταφορά άμεσα !
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  46,2 KB 
ID: 210967
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 27-01-20 στις 10:53.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  9. #924
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από foris23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω θέματα με αποσυνδέσεις με πτώσεις snr στο συγκεκριμένο router και είμαι με forthnet. Υπάρχει ενδεχόμενο να αλλάξω πάροδο και να υπάρξει βελτίωση έως και εξάλειψη του προβλήματος? Ευχαριστώ. Πιθανή αλλαγή σε wind. Είμαι θεσσαλονίκη dslam Τούμπας.
    Εχεις κανει καποιο ελεγχο και εχεις δει οτι φταιει ο παροχος? Αν ειναι καλωδιακο το προβλημα ( ειτε στην εσωτερικη σου καλωδιωση ειτε εκτος οικιας ) τοτε σε οποιο παροχο και να πας το ιδιο προβλημα θα εχεις. Ανεβασε τα log να δουμε τι γινεται μπας και βγει μια ακρη. αλλα θα πρεπει να δωσεις περισσοτερα στοιχεια.
    The gr81 .

  10. #925
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Update: Τώρα δεν ξέρω αν αυτό ήταν "default" απάντηση,μου ανέφεραν ότι πρέπει να υπάρχει βραχυκύκλωμα στο ΚΑΦΑΟ της Τράλλεων, προχώρησαν σε δήλωση βλάβης σταθερού-Internet και θα το προωθήσουν και σε ΟΤΕ.....!
    Αυτά!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  11. #926
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω βλεπω οτι το asus κανει κανονικα κληση και εχει και ιντερνετ. αρα ΔΕΝ ειναι bridge . Τουλαχιστον αυτο δειχνουν οι φωτο .

    Επισης βαζεις και το ZTE να κανει κληση??? Εχεις ενεργοποιησει το PPPoE passthru ? Τι credentials βαζεις στο ΖΤΕ ?

    Δεν νομιζω να δουλεψει ποτέ αυτο που θελεις να κανεις.

    Εσυ θελεις να κανει κληση το ΖΤΕ η απλα να παρει ιντερνετ ? Με τι παροχο ειναι ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σταθερο ειναι συνδεμενο επανω στο ZTE? μηπως θελει αντι για bridge, ethernet type ή route ... κατι παρομοιο σαν του οτε εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...70#post5840970

    δυστυχως ακομα δεν εχω voip να κανω τυχον πειραματα (οταν μπορω πλεον) ηθελαν να μου βαλουν voip σε μια βλαβη, αλλα τους ειπα οτι εχω δικο μου εξοπλισμο επισης οι δικοι μου ειναι αρρωστοι και δεν επεμειναν ... εμεινα με το pstn
    Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για το ενδιαφέρον.Αυτό που θέλω να κάνω,είναι αυτό που περιγράφει ο kostask στο λίνκ που δίνει ο Μπάμπης.Να αναλάβει δηλαδή όλη την δουλειά το ASUS μπαίνοντας πρώτο (το καλώδιο από το spliter που έρχεται από τον τοίχο να είναι πάνω του) και να δίνει ίντερνετ από τις lan που έχει αλλά και από το wifi.Μετά να μπεί πάνω στο ASUS το ZTE και να δίνει μόνο την τηλεφωνία.Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;Μήπως δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος;

  12. #927
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξερω με vodafone ... ειμαι εκτος παρακολουθης εξελιξεων (μιας και εδω ακομα ουτε voip, ουτε vdsl) ... αν σε βοηθησει δες παρομοιο τροπο σαν του οτε

    https://www.adslgr.com/forum/threads...70#post5840970
    https://www.adslgr.com/forum/threads...21#post5880121
    https://www.adslgr.com/forum/threads...93#post5880693

  13. #928
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΓΡΙΝΙΟ
    καλησπερα.εδω και 20 μερες εχω προβλημα στο upload με οτε vdsl30.ενω ανεβαζα με 250 τωρα ανεβαζω με 20kb.πηρα τηλ τον οτε και μου ειπαν δεν βλεπου προβλημα στην γραμμη μου ειναι μια χαρα μου εκανα ρεσετ απο πανω τιποτα παλι τα ιδια δοκιμασα και με ethernet και παλι τα ιδια. στο κατεβασμα πιανω 3mb μονο στο ανεβασμα εχω.παρακλαω πολυ οποιοα βοηθεια δεκτη ευχαριστω.


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpompa : 20-02-20 στις 16:01.

  14. #929
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpompa Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.εδω και 20 μερες εχω προβλημα στο upload με οτε vdsl30.ενω ανεβαζα με 250 τωρα ανεβαζω με 20kb.πηρα τηλ τον οτε και μου ειπαν δεν βλεπου προβλημα στην γραμμη μου ειναι μια χαρα μου εκανα ρεσετ απο πανω τιποτα παλι τα ιδια δοκιμασα και με ethernet και παλι τα ιδια. στο κατεβασμα πιανω 3mb μονο στο ανεβασμα εχω.παρακλαω πολυ οποιοα βοηθεια δεκτη ευχαριστω.
    Νομιζω ηθελες να γραψεις 3ΜΒ αντι για 3mb ???

    Οι μετρησεις σου πως γινονται ?

    Επισης ΜΟΝΟ ΚΑΛΩΔΙΑΚΑ και οχι ασυρματα. Αλλιως δεν θα βλεπεις σωστες μετρησεις.
    The gr81 .

  15. #930
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω ηθελες να γραψεις 3ΜΒ αντι για 3mb ???

    Οι μετρησεις σου πως γινονται ?

    Επισης ΜΟΝΟ ΚΑΛΩΔΙΑΚΑ και οχι ασυρματα. Αλλιως δεν θα βλεπεις σωστες μετρησεις.
    ναι 3 mbs ηθελα να γραψω σου παραθετω φωτο απο της μετρησεις

    η πρvτη φωτο ειναι με wifi




    η δευτερη ειναι με ethernet



    ξέχασα να άναφερω ότι έχω κατεβάσω καμία φορά έχω και σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα download
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpompa : 20-02-20 στις 22:50.

Σελ. 62 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 425257606162636467 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-15, 20:24
  2. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  3. Asus R7 250X και drivers από το site της Asus. Μάλλον κάτι δεν πάει καλά
    Από alexgk στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 09:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας