Σελ. 29 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031343949 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 1021

Θέμα: Asus DSL-AC56U

  1. #421
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Σε ευχαριστώ πολύ

    έκανα μια ερώτηση και εκεί

  2. #422
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexgyf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ

    έκανα μια ερώτηση και εκεί
    Δυστυχως ακομα δεν ειναι σιγουροι τι ακριβως θελεις να κανεις με το nat loopback ... αν μπορεις να γινεις πιο σαφης, αλλιως θα πας σε ρισκο αν το παρεις

  3. #423
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως ακομα δεν ειναι σιγουροι τι ακριβως θελεις να κανεις με το nat loopback ... αν μπορεις να γινεις πιο σαφης, αλλιως θα πας σε ρισκο αν το παρεις
    Δυστυχώς ούτε εγώ γνωρίζω αν ισχύει αυτό που ζητάω, έτσι μου το είπαν.
    Έχω μια εφαρμογή στο κινητό που διαχερίζομαι τον συναγερμό του σπιτιού.
    Αυτή την στιγμή για να δουλέψει έχω περάσει 2 συστήματα (1 λογαριασμός όταν είμαι με το δίκτυο του σπιτιού, και άλλον έναν όταν μπάινω απο 3g και είμαι εκτός σπιτιού).
    Εγω θέλω να έχω έναν λογαριασμό είτε είμαι σπίτι είτε μπαίνω απο 3g. Και μου είπαν απο άλλο forum ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει το router μου να υποστηρίζει nat loopback.

    Ελπίζω να στο εξήγησα καλά.

    Ευχαριστώ

  4. #424
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μου απαντησαν οτι δεν εχουν συναγερμο να δοκιμασουν, αλλα υποστηριζει ΝΑΤ Loopback
    Θα εχεις προσβαση σε αυτο που θελεις μεσω wan address ... ειτε εισαι συνδεμενος σε lan (wlan) ή wan (απομακρυσμενα) πρεπει να χρησιμοποισεις wan ip address
    DSL-AC52U, DSL-AC56U support NAT loopback.
    He could access via wan address no matter he is at lan side or wan side.
    Να πω οτι υπαρχει ακομα πιο φτηνο μοντελο το dsl ac52u, ΑΝ πας για Asus
    Eπισης δεν υπαρχουν ρυθμισεις να αλλαξουμε εμεις για το nat loopback, ειναι ρυθμισμενο απο μονο του να δουλευει αυτοματα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 12-10-17 στις 17:02.

  5. #425
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου απαντησαν οτι δεν εχουν συναγερμο να δοκιμασουν, αλλα υποστηριζει ΝΑΤ Loopback
    Θα εχεις προσβαση σε αυτο που θελεις μεσω wan address ... ειτε εισαι συνδεμενος σε lan (wlan) ή wan (απομακρυσμενα) πρεπει να χρησιμοποισεις wan ip address

    Να πω οτι υπαρχει ακομα πιο φτηνο μοντελο το dsl ac52u, ΑΝ πας για Asus
    Eπισης δεν υπαρχουν ρυθμισεις να αλλαξουμε εμεις για το nat loopback, ειναι ρυθμισμενο απο μονο του να δουλευει αυτοματα
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω και εγω πολλά, αλλα δεν χρειάζεται συναγερμό για να δοκιμάσουν. Νομίζω ότι είναι ακριβως το ίδιο πχ με μια ip camera, εννοώ η ίδια διαδικασία σε Port forwarding κτλ.
    Θα το ψάξω λίγο ακόμα για να σιγουρευτώ το πως γίνεται όλο αυτό.

  6. #426
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι σε αυτο εχεις δικιο, αλλα εννοουν οτι δεν εχουν συναγερμο να δοκιμασουν στην περιπτωση που υπαρχει bug, με αλλα λογια λογια δεν δοκιμσαν συναγερμο, ip, port forward κλπ ... αν θυμαμαι καλα ... παλια, καποιος ειχε αναφερει οτι αργουσε να γεμισει η σελιδα στο nat ... αλλα αν τυχει θεμα θα το αναφερουμε αμεσως

  7. #427
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά.
    Είμαι κι εγώ ένας χαρούμενος κάτοχος ενός DSL-AC56U. Έχω το modem/router λιγότερο από ένα μήνα και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Θα ήθελα όμως να καταθέσω την εμπειρία μου σε σχέση με ένα ζήτημα που αντιμετωπίζω.

    Χρησιμοποιώ το Firmware Version:1.1.2.3_345.
    Στο WAN - Internet Connection έχω επιλέξει το IPv4 / IPv6
    Στο IPv6 - έχω ορίσει Native connection type και πιο κάτω Stateless Auto Configuration. Από πάνω εμφανίζεται η IPv6 διεύθυνση και το prefix.

    Το λειτουργικού ΗΥ με τον οποίο έκανα τις δοκιμές, έχει Windows 10 και έχω ενεργοποιήσει το IPv6 με αυτόματες ρυθμίσεις.

    Το IPv6 λειτουργεί κανονικά για ένα διάστημα μερικών ημερών. Ο έλεγχος στη σελίδα http://www.test-ipv6.com/ βγαίνει θετικός και το ping στη IPv6 διεύθυνση 2620:0:ccc::2 (OpenDNS IP) ολοκληρώνεται χωρίς προβλήματα.
    Μετά από μερικές ημέρες παρουσιάζεται πρόβλημα. Αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα εύκολα και σχεδόν άμεσα, όταν φορτώνει μια σελίδα που βασίζεται σε υπηρεσίες της Google που λειτουργούν σε IPv6 και φυσικά αργούν πολύ να φορτώσουν ή δε φορτώνουν καθόλου. Μόλις αντιληφθώ το πρόβλημα, ξεκινάω πάλι ping από command prompt προς την IP 2620:0:ccc::2 στο οποίο έχω πολλά timeouts.

    Προσανατολίζομαι πως ο υπεύθυνος για όλη αυτή την κατάσταση είναι η Forthnet, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν είχε ποτέ κανείς κάποια αντίστοιχη συμπεριφορά.

  8. #428
    Εγγραφή
    17-04-2009
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Την έχει προσφορά στα 70 ευρώ σε αγγλικό Amazon.
    https://www.amazon.co.uk/ASUS-DSL-AC...f_=ya_aw_od_pi

    Μπορείτε να καταθέσετε όσοι την έχουν πάνω από 1 χρόνο την εμπειρία τους σε θέματα αξιοπιστίας,σταθερότητας και bug free λειτουργία.

    Έχω αυτή την στιγμή μάμα router από hol/Vodafone που έδιναν που το έχω μια 8ετια και σκεφτόμουν να προχωρήσω σε αναβάθμιση.

    Σε αυτά τα 8 χρόνια 2 φορές χρειάστηκε να μου το αντικαταστήσουν αλλά κατά τα αλλά κανένα θέμα δεν είχα από άποψη ποιοτική σύνδεση στο Ίντερνετ(μηδέν αποσυνδέσεις,υψηλή ταχύτητα download και σταθερότατη)

    Υπόψη ότι στην περίοχη μου γίνονται τακτικά στιγμιαίες διακοπές ρεύματος 1-2 δευτερολέπτων 5-7 φορές το μήνα.

    Κα αυτό είναι που φοβάμαι μήπως η νέα συσκευή της Asus που λογικά έχοντας μεγαλύτερο πλούτο λειτουργιών σε σχέση με μαμά router από hol/Vodafone είναι και πιο ευαίσθητο σε αυτές τις διακοπές ρεύματος και ελλοχεύει ο κίνδυνος να χαλάσει πιο εύκολα.

  9. #429
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο θεμα λειτουργειας και bug free, πιστευω θα σου πουν αλλοι φιλοι ...

    Επεμβαινω μονο Για το θεμα διακοπων γιατι γινονται τακτικα και στην περιοχη μου (χωριο) και ποτε δεν ειχα θεμα με διαφορα μοντελα που εχω απο την Asus στα 4 χρονια που ειμαι εδω ... καποιες φορες κοβεται το ρευμα και ξανα ερχεται, κανει κατι διακοπες και επαναφορα δευτερολεπτων και ξανα κοβεται ... δηλαδη εδω γινονται διακοπες και 5 φορες σε ενα λεπτο και καποιες φορες ετυχε 5 φορες σε λιγα δευτερα
    1 ψυγειο και και ενας καταψυκτης πηγαν στο βροντο (οχι την ιδια στιγμη) για να καταλαβεις ποσο ασχημα ειναι η περιπτωση μου ... τα modems ομως ειναι ενταξει μεχρι τωρα και δεν τα εχω σε power protector η καποιου ειδους ασφαλειας
    Του γειτονα μια flat τηλεοραση του αφησε καθετες μονιμες μαυρες γραμμες στην οθονη

    Λογικα θα μπορουσε ομως λιγο λιγο τη φορα να επιρεαζει καποια λειτουργικα κομματια οπως πχ το τροφοδοτικο ή πυκνωτες

    2 που μου καηκαν (η dsl θυρα τους) ηταν απο κεραυνο που επεσε πολυ κοντα (δηλαδη για να καταλαβεις το σπιτι ειχα την αισθηση οτι τρανταχτηκε εκεινη την ωρα, αφου και ενιωσα οτι μεσα μου με κουνησε η βροντη)

    EDIT
    βεβαια μπορει να ειμαι περιπτωση και με τον πρωτη διακοπη να σου εχουν θεμα, αλλα σαν παθων μεχρι τωρα δεν χαλασαν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 19-11-17 στις 14:06.

  10. #430
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπαμπη μπορεις να μαθεις αν το DSL modem μπορει να παρει αναβαθμιση και για 35b profile (200/300 Mbps) ή δεν το αντεχει το DSP?

    https://www.asus.com/gr/Networking/D...pecifications/

  11. #431
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαμπη μπορεις να μαθεις αν το DSL modem μπορει να παρει αναβαθμιση και για 35b profile (200/300 Mbps) ή δεν το αντεχει το DSP?

    https://www.asus.com/gr/Networking/D...pecifications/
    Το ρωτησα πριν καιρο, δεν ειναι θεμα αν το σηκωνει το modem cpu, firmware κλπ ... χρειαζεται αλλο hardware ... αν ηταν θεμα αναβαθμησεως, η Asus θα το ειχε κανει γιατι ειναι απο τους πρωτους (οχι ομως ο πρωτος) που ηδη δινει 35b μεσω του ac88u που ειναι και το μονο απο τα προίοντα τους

  12. #432
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρωτησα πριν καιρο, δεν ειναι θεμα αν το σηκωνει το modem cpu, firmware κλπ ... χρειαζεται αλλο hardware ... αν ηταν θεμα αναβαθμησεως, η Asus θα το ειχε κανει γιατι ειναι απο τους πρωτους (οχι ομως ο πρωτος) που ηδη δινει 35b μεσω του ac88u που ειναι και το μονο απο τα προίοντα τους
    Μαλιστα. €400 δεν δινω για router.

    "VDSL2 Upstream: 150Mbps, Downstream: 200Mbps"

    Βασει αυτου, πιστευεις θα ειναι ΟΚ για 200αρα (με 20 Mbps upload) σε 17a ή θα θελει οπωσδηποτε 35b?

  13. #433
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το 88αρι το βρισκεις 250 απο αμαζον και ελλαδα 270-280
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  14. #434
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmakro Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 88αρι το βρισκεις 250 απο αμαζον και ελλαδα 270-280
    https://www.skroutz.gr/s/13264823/Asus-DSL-AC88U.html

    Και 250 πολλα ειναι εδω που τα λεμε...

  15. #435
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα. €400 δεν δινω για router.

    "VDSL2 Upstream: 150Mbps, Downstream: 200Mbps"

    Βασει αυτου, πιστευεις θα ειναι ΟΚ για 200αρα (με 20 Mbps upload) σε 17a ή θα θελει οπωσδηποτε 35b?
    Το 17a δεν παει μεχρι 200 .... Θα ειναι οκ, αλλα .... για να πιασει 200αρα το τωρινο ac56 και τα υπολοιπα asus μοντελα, θα πρεπει να δωσουν 30a profile που δεν νομιζω να γινει εδω Ελλαδα λογω επιρεασμων vdsl / 30a ... αυτο βαση γιατι δεν εχει γινει σε Ευπωπαικη χωρα απο οσο λενε τα παιδια εδω μεσα

Σελ. 29 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031343949 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-15, 20:24
  2. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  3. Asus R7 250X και drivers από το site της Asus. Μάλλον κάτι δεν πάει καλά
    Από alexgk στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 09:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας