Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και τώρα ξαφνικά... πρόβλημα στην γραμμή.
    Ο ΟΤΕ το θεωρεί λέει φυσιολογικό και κανονικά στατιστικά...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n1CtuR4.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  141,5 KB 
ID: 173984

    Εσείς θα το δεχόσασταν ?

    ( και με βάση το δεδομένο ότι θα βάζατε άμεσα 100άρα με το που δωθεί το vectoring πακέτο εμπορικά )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 31-08-16 στις 19:32. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από αυτά που δείχνεις, φαίνεται ότι έπεσε η πραγματική ταχύτητα στο downstream και ανέβηκε στο upstream.
    Τα CRC (που μας ενδιαφέρουν) είναι σε λογικά πλαίσια. Τα FEC μας είναι αδιάφορα.
    Στην εξασθένιση κοιτάς κυρίως την πρώτη περιοχή, αλλά γενικά οι αυξημένες τιμές είναι σε λογικά πλαίσια αν υπολογίσεις ότι μέσα στο 8μηνο σίγουρα έχουν αυξηθεί στην περιοχή σου οι συνδέσεις VDSL και λογικά αυξήθηκε η εξασθένιση σε όλες τις γραμμές.

  3. #18
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To upload είναι στα ίδια όπως πρίν.

    Το download υποφέρει και δεν πιάνει ότι έπιανε πρίν.

    Η πτώση στα καλά καθούμενα από 18db SNR στα 9db δεν την βρίσκεις τουλάχιστον υπερβολική ?

    Στην περιοχή που είμαι, δεν παίζει να αυξήθηκε ούτε ο αριθμός των VDSL χρηστών, ούτε του internet γενικότερα, νεολαία ( σου μετράω σαν νεολαία και τους 30-35 ) δεν παίζει, οι περισσότεροι είναι 40+ με την λέξη internet να τους είναι άγνωστη

    Θα ήθελα πολύ να είχα πρόσβαση στα στατιστικά του ΟΤΕ για την περιοχή μου, αλλά μόνο εικασίες μπορώ να κάνω και... ελέγχους στα modem/wifi που έχω πρόσβαση

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το SNR δείχνει ακριβώς ότι έχουν αυξηθεί οι ενεργές συνδέσεις στην περιοχή σου και έπεσε για να κρατήσει τον ίδιο συγχρονισμό (50/5).
    Θα το διαπίστωνες καλύτερα αν η συσκευή έδειχνε και την μέγιστη τιμή συγχρονισμού, που τώρα λογικά πρέπει να είναι μειωμένη σε σχέση με τον πρώτο καιρό.
    Π.χ. πρώτα θα είχες μέγιστο 80/15, οπότε με ένα SNR 19/30 έπαιζε "κόφτης" για να είσαι στα 50/5 και τώρα λόγω του αυξημένου crosstalk από τις περισσότερες ενεργές συνδέσεις, η τιμή του SNR ("κόφτης") έπεσε σε σχέση με την μείωση του μέγιστου συγχρονισμού που τώρα μπορεί να είναι 65/10.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    To upload είναι στα ίδια όπως πρίν.
    Πώς είναι το ίδιο; Για κάνε τις πράξεις.
    Είχες 40GB σε 76 ώρες και έχεις 7GB σε 5 ώρες.

  5. #20
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τις γραμμές που λες, μόλις πρίν λίγο έκανα μια βόλτα από τα modem configuration (webconfig) των modem των τριγύρω μου... όπως ήταν έχουν, ADSL2+ στα 7Mbps όπως ήταν ο δίπλα, τα ίδια για τον παραδίπλα, κλπ.
    Δεν βλέπω ούτε έναν με VDSL στα 2 γειτονικά τετράγωνα.

    Μην με κάνεις να πάρω το laptop και να αλώσω όλα τα 8 τετράγωνα τριγύρω μου, ξέρω πολύ καλά πως με το ζόρι θα μετρήσω 10 συνδρομητές VDSL στην περιοχή μου.

    Μα δεν έκανα χρήση της γραμμής για τα stats ( GB up down ).
    Αυτό ήταν το traffic μου ( από web browsing, seeding, downloads, etc ).

    Προφανώς και δεν είχα μειωμένο upload.

    Πρίν είχα 47.3Mbps down / 4.76Mbps up
    Τώρα έχω 46.4Mbps down / 4.72Mbps up

    Στα torrent βεβαίως και σε download από γρήγορο server ( π.χ. nvidia ) είχα καρφωτά 5.6MB/s πρίν, ενώ τώρα δεν πιάνει πάνω από 5.2MB/s και αυτό δεν καρφώνεται αρκετά όπως πρίν αλλά παίζει μεταξύ 4.8MB/s και 5.2MB/s.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το SNR δείχνει ακριβώς ότι έχουν αυξηθεί οι ενεργές συνδέσεις στην περιοχή σου και έπεσε για να κρατήσει τον ίδιο συγχρονισμό (50/5).
    Θα το διαπίστωνες καλύτερα αν η συσκευή έδειχνε και την μέγιστη τιμή συγχρονισμού, που τώρα λογικά πρέπει να είναι μειωμένη σε σχέση με τον πρώτο καιρό.
    Π.χ. πρώτα θα είχες μέγιστο 80/15, οπότε με ένα SNR 19/30 έπαιζε "κόφτης" για να είσαι στα 50/5 και τώρα λόγω του αυξημένου crosstalk από τις περισσότερες ενεργές συνδέσεις, η τιμή του SNR ("κόφτης") έπεσε σε σχέση με την μείωση του μέγιστου συγχρονισμού που τώρα μπορεί να είναι 65/10.

    - - - Updated - - -


    Πώς είναι το ίδιο; Για κάνε τις πράξεις.
    Είχες 40GB σε 76 ώρες και έχεις 7GB σε 5 ώρες.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάτι έχει καταλάβει λάθος με το SNR. Αφού έχεις τον ίδιο συγχρονισμό, εσύ πως εξηγείς την πτώση του SNR;

    Για τα GB απλά συνέκρινα τα στοιχεία που δείχνεις στην εικόνα, χωρίς να γνωρίζω πόση πραγματικά ήταν η κίνησή σου και για πόσο χρόνο. Υπολόγισα αυτά που έγραψες, τίποτα παραπάνω.
    Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στην πραγματική ταχύτητας πλοήγησης και κυρίως ο φόρτος του δικτύου και οι συνδέσεις με το εξωτερικό του εκάστοτε παρόχου.

  7. #22
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πως είσαι τόσο σίγουρος οτι η περιοχή δεν έχει άλλους VDSL χρήστες; Με την ίδια λογική και εσύ δεν θα έπρεπε να έχεις, ποτέ δεν ξέρεις τι έχει ο άλλος, ποιος είναι, αν έχει ανοικτό WiFi κλπ εκτος και αν δεν καταλαβαίνω κάτι απο την σιγουριά σου.

    Μπορεί να είναι απο crosstalk, μπορεί και να είναι απο πρόβλημα στην καμπίνα η σε box(πχ να πήγε τεχνικός και να έκανε κάτι με το ζεύγος σου), μπορεί και να είναι απο τον κατανεμητή σου(φαντάζομαι το έχεις ελέγξει).

  8. #23
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περισσότερος θόρυβος στην γραμμή = πτώση του SnR δίχως να κάνει ο πάροχος κάτι τέτοιο

    Εξάλλου παρατηρείται αύξηση του attenuation σε όλες τις συχνότητες πέραν του λογικού από απλή αύξηση του crosstalk π.χ.
    Αν κατέβαζε ο πάροχος το SnR για να κρατάει σταθερά η γραμμή για αρχή... θα το ξέρανε οι τεχνικοί που μίλησα ( πλέον κρατάνε log κανονικότατα για τα πάντα ) και δεν θα είχε ανέβει το attenuation.

    Για το πως είμαι σίγουρος Pokas για το τι έχουν οι γειτόνοι κλπ, ας πούμε απλά απλά ότι μπορώ και μπαίνω στα router τους μέσω WiFi ( δεν χρειάζεται να πούμε το πως, μπορείς να μαντέψεις, ζημιά δεν κάνω, απλά είδα πως πάνε οι γραμμές τους και τι έχουν )

  9. #24
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περισσότερος θόρυβος στην γραμμή = πτώση του SnR δίχως να κάνει ο πάροχος κάτι τέτοιο

    Εξάλλου παρατηρείται αύξηση του attenuation σε όλες τις συχνότητες πέραν του λογικού από απλή αύξηση του crosstalk π.χ.
    Αν κατέβαζε ο πάροχος το SnR για να κρατάει σταθερά η γραμμή για αρχή... θα το ξέρανε οι τεχνικοί που μίλησα ( πλέον κρατάνε log κανονικότατα για τα πάντα ) και δεν θα είχε ανέβει το attenuation.

    Για το πως είμαι σίγουρος Pokas για το τι έχουν οι γειτόνοι κλπ, ας πούμε απλά απλά ότι μπορώ και μπαίνω στα router τους μέσω WiFi ( δεν χρειάζεται να πούμε το πως, μπορείς να μαντέψεις, ζημιά δεν κάνω, απλά είδα πως πάνε οι γραμμές τους και τι έχουν )
    Τεσπα εσύ ξέρεις καλύτερα την γειτονιά σου απλά μου κάνει εντυπωση, δηλαδή, ενα ΚΑΦΑΟ μπορεί να εξυπηρετει και 200 νοικοκυριά. μπορεί και παραπάνω, δεν είναι μόνο η πολυκατοικία σου, μπορεί να είναι εως και 6 οικοδομικά τετράγωνα, αλλά ξανα λέω εσύ ξέρεις την περιοχή σου, εγώ εικασίες κάνω

    - - - Updated - - -

    Μήπως είδες καμια VDSL με στοιχεία τα οποία είναι καλύτερα απο τα δικά σου;

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν κατεβάζει κανένας πάροχος το SNR. Κακώς το λέμε έτσι, αλλά έχει επικρατήσει.
    Ο πάροχος ορίζει μια σταθερή τιμή, ανάλογα τα προφίλ που έχει, για την γραμμή σου ώστε να συγχρονίσει στην επιθυμητή ταχύτητα. Αυτή δεν αλλάζει ποτέ.
    Αυτό που βλέπουμε είναι η μεταβολή που υπολογίζει η συσκευή μας, ανάλογα την απόσταση, την εξασθένιση, την ισχύς σήματος και τον θόρυβο την δεδομένη χρονική στιγμή, ώστε να διατηρήσει σταθερό τον συγχρονισμό.
    Έχεις σε όλο τα φάσμα μεγαλύτερη εξασθένιση και λογικά μικρότερη τιμή SNR, για τον ίδιο συγχρονισμό. Αυτό είτε είναι καλωδιακό πρόβλημα είτε αυξημένο crostalk. Θα καταλάβαινες καλύτερα αν η συσκευή έδειχνε και την μέγιστη τιμή συγχρονισμού (attainable rate) που έχει η γραμμή σου.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περισσότερος θόρυβος στην γραμμή = πτώση του SnR δίχως να κάνει ο πάροχος κάτι τέτοιο

    Εξάλλου παρατηρείται αύξηση του attenuation σε όλες τις συχνότητες πέραν του λογικού από απλή αύξηση του crosstalk π.χ.
    Αν κατέβαζε ο πάροχος το SnR για να κρατάει σταθερά η γραμμή για αρχή... θα το ξέρανε οι τεχνικοί που μίλησα ( πλέον κρατάνε log κανονικότατα για τα πάντα ) και δεν θα είχε ανέβει το attenuation.

    Για το πως είμαι σίγουρος Pokas για το τι έχουν οι γειτόνοι κλπ, ας πούμε απλά απλά ότι μπορώ και μπαίνω στα router τους μέσω WiFi ( δεν χρειάζεται να πούμε το πως, μπορείς να μαντέψεις, ζημιά δεν κάνω, απλά είδα πως πάνε οι γραμμές τους και τι έχουν )
    Τα νέα ρουτερακιά όμως και ειδικά τα vdsl enabled δεν είναι τόσο εύκολα
    Ένα καφαο άνετα έχει 300 συνδρομητές, όχι μόνο απο ΟΤΕ αλλά και απο άλλους παρόχους


    Εγώ πάντως πιστεύω οτι ο ΟΤΕ ξήλωσε την καμπίνα και την πήγε ποιο μακρυά απο εσένα επίτηδες γιατί ήξερε οτι θα το κάνεις θέμα

  12. #27
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά δεν υπάρχουν πολυκατοικίες στην περιοχή μου.
    Με όριο τους 3 ορόφους είμαστε, και τα περισσότερα είναι μονοκατοικίες.

    Δεν είμαι στα Πατήσια, ούτε στην Καλλιθέα.
    Σε μια περιοχή που ακόμα και τώρα την λες χωριό είμαι

  13. #28
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όλως τυχαίως ξαφνικά ήρθε πρός τα αρχικά της η γραμμή ( φαίνεται έκοψαν το VDSL2 πολλοί από τους πολλούς συνδρομητές στην Σταμάτα yeah right )


  14. #29
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #30
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες.
    Προφανώς και δεν ισχύει γιατί δεν έφυγε κανένας συνδρομητής.
    Όταν πόσταρα προηγουμένως εδώ, υπήρχε πρόβλημα στην γραμμή και κάποιοι εδώ επέμεναν πως δεν υπήρχε κάτι και ότι δήθεν ήταν από την αύξηση των συνδρομητών VDSL2 στην περιοχή.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FEC errors
    Από ela002 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-20, 13:22
  2. Πολλά Rx Errors & Rx Drops σέ ΖΤΕ H108NS router
    Από markos26 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 16:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας