Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Exclamation
    Εκανα φορητοτητα απο Forthnet σε Wind για αναβαθμιση του upload. Το εμπορικο τμημα της Forthnet αρνουνταν πεισματικα να μου δωσει 10αρι upload, παροτι τεχνικα ειναι εφικτο με τα DSLAM που εχουν στο Α/Κ και τα χαρακτηριστικα του βροχου μου (αποσταση οχι πανω απο 900m).

    Πριν:





    Μετα:





    Σχολια/παρατηρησεις:

    1) Το attenuation επεσε 1dB περιπου, χωρις να αλλαξει τιποτα απο μεριας μου σε καλωδιακο επιπεδο. Προφανως καποια τσαπατσοδουλεια ειχε γινει την προηγουμενη φορα στην μικτονομηση στο Α/Κ και το φτιαξανε τωρα...

    2) Παρ' ολο που επεσε το TX power του downstream κατα 1.5dB, ο συγχρονισμος ειναι υψηλοτερος και πρακτικα full θα ελεγα. Ακομα και με πειραγμενο SNRm στα 5dB δεν ειχα δει πανω απο 47 Mbps στην καλυτερη: http://i.imgur.com/feSXgSL.png

    Αυτα απο εναν καλοπληρωτη πελατη που τους εσκαγε 300αρια ντουκου καθε χρονο για 12μηνη ανανεωση (πλεον εχουν 24μηνη δεσμευση και χωρις προπληρωμενο)... βρε τι παρακαλια να αυξησουν το upload, τιποτα αυτοι, αμετακινητοι! Τι ψεματα ακουσα για προστιμο διακοπης (σε προπληρωμενο, ε? καραλολ) και για το οτι η Wind δινει μεχρι 5αρι upload οχι 10 (5 μεσω KV και 10 μεσω Α/Κ). Εν τελει ημουν πιο ξεροκεφαλος απο τα τζιμανια του εμπορικου και επεμενα να γινει η φορητοτητα, οπως και εγινε τελικα.

    Προτεινω σε ολους οσους εχουν Forthnet VDSL απο Α/Κ και θελουν 10αρι upload, να κανουν φορητοτητα ΑΜΕΣΑ (ειτε σε Wind, ειτε σε Cyta), εφοσον φυσικα το σηκωνει ο βροχος τους! Οσο πιο πολλοι φυγουν για αυτο τον λογο (και το δηλωσουν ευθαρσως), τοσο πιο πολυ θα πιεστει η Forthnet να δωσει 10αρι upload.

    Θυμιζω οτι καποτε (προ δεκαετιας) εδιναν μεχρι 512 Kbps upload και μονο οταν τους ζορισε ο ανταγωνισμος εδωσαν 1024 Kbps upload.

    Κυριοι της Forthnet δυστυχως εσεις χασατε, οχι εγω! Καλες γιορτες να εχουμε...

  2. #2
    Εγγραφή
    07-06-2010
    Περιοχή
    Andromeda Galaxy
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43500/5000
    ISP
    Forthnet VDSL
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστούμε για το info...ρώτησα και εγω για φορητότητα και μου είπανε 26ευρω το μήνα+35ευρώ για την μεταφορά. Ισχύει αυτό ? γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα...

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν ρωτας για Wind, εμενα μου ειπαν €35 η φορητοτητα και αλλα €20 για VDSL, συνολο €55. Εφαπαξ κοστος αυτα.

    Ο μηνας για το πρωτο 6μηνο βγαινει €22 και μετα παει €27, με 24μηνη δεσμευση.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ρωτας για Wind, εμενα μου ειπαν €35 η φορητοτητα και αλλα €20 για VDSL, συνολο €55. Εφαπαξ κοστος αυτα.

    Ο μηνας για το πρωτο 6μηνο βγαινει €22 και μετα παει €27, με 24μηνη δεσμευση.
    Αν και σε ζηλεύω, εγώ στην Wind δεν πάω... ίσως αν σταματήσουν να με παίρνουν κάθε μέρα τηλέφωνο και να μου στέλνουν 10 μηνύματα για να κερδίσω αμάξια και άλλα διάφορα, να σταματήσω να τους βρίζω, αλλά μέχρι εκεί. Μεγείες πάντως.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σκεψου για Cyta τοτε. Εκτος αν εχεις ειδικες απαιτησεις (π.χ. IPv6) που καλυπτει μονο η Forthnet.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεψου για Cyta τοτε. Εκτος αν εχεις ειδικες απαιτησεις (π.χ. IPv6) που καλυπτει μονο η Forthnet.
    Τα σκέφτομαι τα τελευταία 2 χρόνια, αλλά δεν νομίζω ότι θα το κάνω το βήμα. Προς το παρόν απλά θα περιμένω. Την Wind την φοβάμαι για κρυφές χρεώσεις και την Cyta για προβλήματα στην υπηρεσία.. με την Forthnet τουλάχιστον κοιμάμαι ήσυχος

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...61#post5908861

    Για να δουμε, τωρα θα δωσουν 10αρι upload?

  8. #8
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εγώ πάντως έφυγα από τη forthnet γιατί 2 χρονια είχα αγανακτήσει! είχα δηλώσει αμέτρητες βλάβες είχαν στείλει τεχνικούς με και χωρίς συνδυαστικό ραντεβού πολλές φορες δεν θυμάμαι πόσες
    Όλοι αναγνώριζαν το πρόβλημα αλλα δεν κάναν τίποτα ούτε μια πόρτα για δοκιμη δεν άλλαζαν
    Και το κερασάκι στην τούρτα ήταν τελευταία φορα που είχα μιλήσει με έναν βαρύμάγκα άσχετο τεχνικό τους τηλεφωνικά και υποτίθεται πως δοκίμαζε διαφορα σε μια ερωτηση που εκανα μου μίλησε άσχημα (αν δεν ήξερε ας μην απαντούσε) και μου είπε έτσι είναι αν σου αρέσει

    Μετά από 1 ώρα έκανα αίτηση στον οτε και σε 2 μέρες πήραν τον πούλο
    Όταν τηλεφώνησαν από forthnet να κάνουν προσφορα τους είπα τι έγινε με τον τεχνικό με το ονοματεπώνυμο του και το πρόβλημα με τη γραμμή
    Τα 30 ευρώ του εκκαθαριστικού τους τα πληρώνω 50 λεπτά τον μηνα και αν τους αρέσει αν διαμαρτυρηθούνε θα τους τα δινω σε 10λεπτά και μέχρι το μονόλεπτο έχει ο θεός!

    με το 589 επέφε η γραμμή πάνω από 3 φορες την μέρα και έμπαινα με ip τελλας... για να ξαναπαρει ip forthnet έπρεπε να κάνω καποιες φορες και 10 επανεκκινήσεις...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0F8MDAO.png 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  187,7 KB 
ID: 169119

    Με το άσους ευτυχώς δεν κλείδωνε σε τελλας dslam αλλα οποτε έπεφτε η γραμμή όπως και με το 589 τουλάχιστον 3 φορες την ημερα κλείδωνε χαμηλά...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0IK2guR.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  23,0 KB 
ID: 169120


Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-15, 11:57
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 19:19
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-15, 13:00
  4. Σας αλλαξε το upload απο 851 σε 950;
    Από Προφέσσορας_Χάος στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 12:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας