Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 74
  1. #31
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελαφρώς off topic: η πλάκα βέβαια είναι ότι απόψε στην τηλεόραση η Cosmote παρουσίασε «πρώτη» το hybrid access και 3 (τρεις) διαφημίσεις μετά η Vodafone παρουσίασε «πρώτη» το (ακριβώς ίδιο) Home Speed+. Με βάση τη σειρά των διαφημίσεων προηγείται η Cosmote, αλλά σε άλλο κανάλι μπορεί και να κερδίζει στο νήμα η Vodafone :-)
    Είχε το miami vice προχθές στο star και την είχα δει την διαφήμιση της cosmote αλλά για βοντα μόνο σήμερα είδα

  2. #32
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Να ρωτήσω , εγω που έχω το modem που φαίνεται στο προφίλ μου , το οποίο δέχεται USB stick modem , θα μπορώ άραγε να το δουλέψω έτσι?

  3. #33
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sanctusmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα από το κατάστημα στην Τσιμισκή για να μου κάνουν επίδειξη.
    Έχουν δύο κοπέλες με δύο Laptop. Το ένα είναι συνδεμένο με vdsl έχει κάνει sync στα 22mbps (όπως με ενημέρωσαν) και το άλλο laptop είναι συνδεμένο με το Hybrid Access όπου είναι μία γραμμή vdsl πάλι στα 22mbps (όπως με ενημέρωσαν) συν το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας που ήταν συνδεδεμένο σε 4G. Τρέχουν και στα δύο laptop ταυτόχρονα speedtest στο http://speedtest.net αλλά το site στο Laptop με το hybrid access ήταν λίγο διαφορετικό (δύστυχος δεν είδα το Link). Το ένα laptop έπιασε 10mbps και το άλλο έπιασε 100mbps (με spikes στα 15 και 120mbps αντίστοιχα). Το δεύτερο τεστ που κάνουν είναι download το image του freebsd από το ftp του ntua, το οποίο όμως το κάνουν download με το Plugin του firefox DownThemAll!. Στην μία περίπτωση έπιασε 1MB/s και στην άλλη έπιασε 10MB/s (με spikes στα 1,2 και 15ΜΒ/σ αντίστοιχα). Στο hybrid access όταν έκανε download η ταχύτητα ήταν κανονικά στην αρχή δηλαδή στο 1MB/s και μετά από 30-50 δευτερόλεπτα άρχιζε να ανεβάζει στα 10-15MB/s. Ακόμη με ενημέρωσαν ότι το router κάνει αυτόματα fail over, δηλαδή αν κοπεί η μία σύνδεση γυρνάει αυτόματα στην άλλη.
    Από αυτά που είπε ο SanctusMob μπορούμε να συμπεράνουμε με μια σχετική ασφάλεια ότι η τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί θα είναι ίδια με αυτή που χρησιμοποιεί η Deutsche Telekom
    Πιστεύω ότι τα βασικά στοιχεία της υπηρεσίας θα είναι παρόμοια με αυτά εμφανίζονται στο site της Deutsche, στα διάφορα forums αλλά και στο manual του Speedport Hybrid Access:
    • Προτεραιότητα στην σύνδεση έχει η επίγεια γραμμή. Σε περίπτωση που αυτή πιάσει το pick της τότε "ξυπνάει" η LTE σύνδεση και δίνει bandwidth που ζητάς (μέχρι το όριο που θα δώσουν). Αυτή η διαδικασία παίρνει κάποιο χρόνο μέχρι να ενεργοποιηθεί. (ίσως μέχρι 1 λεπτό)
    • Δεν μπορείς να δώσεις προτεραιότητα στην LTE σύνδεση. Αυτή χρησιμοποιείται μόνο σαν προέκταση της DSL. Μπορείς όμως να ρυθμίσεις κάποιες υπηρεσίες να περνάνε μόνο από την DSL (πχ VOIP) και όχι από την LTE.
    • Σε περίπτωση που πέσει η DSL, η κίνηση γυρνάει αυτόματα σε LTE. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορείς απλά να βγάλεις το καλώδιο του τηλεφώνου για να βγαίνεις μόνο μέσω LTE.
    • Σε περίπτωση που η κυψέλη/κεραία έχει μεγάλο όγκο κίνησης, προτεραιότητα έχουν τα κινητά τηλέφωνα που συνδέονται σε αυτήν και όχι τα Hybrid Connections. Λογικό, μιας και αυτά συνδέονται με ογκοχρέωση.
    • Σε περίπτωση που δεν έχεις καλό σήμα LTE, ανάλογα με το router μπορείς να χρησιμοποιήσεις εξωτερικές LTE κεραίες (που σίγουρα είναι καλύτερες από αυτές του κινητού μας) . Στο speedport φαίνεται να έχει 2 SMA connectors για αυτό τον σκοπό.
    • Με μια μικρή επιφύλαξη: Δεν θα μπορούν να έχουν όσοι θέλουν Hybrid Access σπίτι τους.. θα πρέπει να υπάρχει λογικά κάποιος περιορισμός στον αριθμό των συνδέσεων ανα γεωγραφική περιοχή / κάλυψη κεραιών.

    Με εκτίμηση όσων κυκλοφορούν, η κίνηση θα βγαίνει με bonding GRE tunnel. 1 IP θα φαίνεται έξω. Τώρα αν η κίνηση θα γίνεται με connection/flow based distribution (με την μέγιστη ταχύτητα να εμφανίζεται με πολλαπλά connections) ή με packet based distribution (με την μέγιστη ταχύτητα να εμφανίζται και με 1 connection), αυτό μένει να φανεί. Αν και από αυτά που είπε ο sanctusmob, προβλέπω την πρώτη περίπτωση.

    Μερικές από τις πληροφορίες προέρχονται από πηγές που γράφτηκαν στο ξεκίνημα της υπηρεσίας στην Deutsche. Μπορεί από τότε να έχουν λύσει κάποια από τα προβλήματα (όπως το γεωγραφικός περιορισμός).

    Πηγές:
    Working from home

  4. #34
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6779/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    χρησιμες οι πληροφοριες σου iLLiCiT.

    στην DT δεν φαινεται να υπαρχει ογκοχρεωση ή καποιος αλλος περιορισμος data. Μακαρι να γινει και εδω αυτο.

  5. #35
    και ερωτω εγω που δεν εχω dsl adsl και εχω συνδεση 3g θα μπορεσω να επωφεληθω????

    πιθανολογω οτι αν δεν εχει ογκοχρεωση ναι ..αν εχει ομως μια απο τα ιδια

  6. #36
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δηλαδη χοντρικα μπορουμε να πουμε οτι ειναι ενα ειδος συνδεσης 2 γραμμων σε ενα ρουτερ αλλα οχι διπλασιασμο γραμμης απλα οπως καναμε σε καποια ρουτερ κυριως cisco που οταν επεφτε η μια γραμμη η εφτανε στο ανωτατο σημειο εμπαινε και η αλλη ετσι ωστε να εχεις παντα συνδεση

  7. #37
    Εγγραφή
    02-05-2012
    Μηνύματα
    530
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Γνωριζουμε μοντελο του ρουτερ?
    The best thing about UDP jokes is that I don't care if you get them or not

    If you can't explain it simply, you don't understand it well enough

  8. #38
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε πάλι μηνύματα με γκρίνια κλπ.

    Η τεχνολογία προχωράει και ας μην έχει έρθει στην πόρτα μας ακόμα. Αν δεν έχετε VDSL τα παράπονα σας στον εκάστοτε δήμαρχο που το πιθανότερο είναι πως ζητάει τον ουρανό με τα άστρα για να επιτρέψει να σκάψουν για νέο δίκτυο και στις διάφορες "επιτροπές" κατοίκων οι οποίες πάνε και κατεβάζουν κεραίες γιατί δεν θέλουν τον καρκίνο δίπλα τους.
    εδω θα συμφωνησω με τον "nnn" εχει απολυτα δικιο

    φωναζουμε για το γρηγορο ιντερνετ αλλα σιγουρα "καποιος" απο την δημοτικη αρχη εχει κανει την "μαμακια" του
    φωναζουμε οτι δεν εχουμε σημα για το κινητο αλλα σιγουρα "καποιοι" εγιναν αιτια να ξηλωσουν μερικες κεραιες απο την περιοχη....

  9. #39
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι κακό να υπάρχει, αλλά είναι ανούσιο. Το capacity των ασυρματων δικτύων είναι εγγενώς περιορισμένο. Λίγοι θα δουν κάποια διαφορά και σχεδόν κανείς (αν όχι κανείς) σημαντική διαφορά. Ισως στο upstream κομματι να δώσει κάτι ουσιαστικό. Ακόμα και αυτό είναι κάτι. Αλλά όπως και το vectoring και το G.fast , ετσι και αυτό , το βλέπω ως απέλπιδα προσπαθεια των providers να αναβάλουν προσωρινά το αναπόφευκτο, την πλήρη ανάπτυξη FTTH δικτύων παγκοσμίως. Ολα αυτα τα ημιμετρα με απογοητευουν ως καταναλωτή και με εξοργίζουν ως FTTH engineer .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    εγω ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω? μονο στην ελλαδα ειμαστε "ολο γκρινια" το λεω γιατι εχω φιλους στο εξωτερικο που ζουν μονιμα π.χ στην γερμανια σε μικρες/μεγαλες πολεις , αγγλια , ολλανδια και δεν τους εχω ακουσει να παραπονιουνται για τις ταχυτητες που εχουν στο διαδικτυο (που μερικοι απο αυτους την "μοιραζονται με αλλους στο κτιριο που μενουν) βεβαια οι τιμες δεν ειναι ιδιες με τις δικες μας οπως και το πως βλεπει η εταιρεια τον πελατη.
    Εχοντας μία συνδεση cable 120/12 (μας αναβαθμισαν από 120/10) στο Αϊντχοφεν για όλο τον όροφο (11 σπιτια συνολικά), αρκετές φορές τις ωρες αιχμης ψιλοσερνομαστε ή τελος πάντων δεν πάει σφαίρα. Στις 3 το πρωί πιάνω 10+ MB/δευτερολεπτο. Θα έβαζα FTTH , αλλά η καλωδιακή συνδεση είναι μεσα στο ενοίκιο ηδη . Πάντως έχω έτοιμη την αναμονή για FTTH. Ηρθε ενας τεχνικός το Σεπτέμβρη και έκανε τη μικτονόμηση στο διαμέρισμά μου.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  10. #40
    Εγγραφή
    05-08-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Thomson 585 v2
    το θεμα ειναι ποσο θα κοστιζει αν.. και οταν...

  11. #41
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι να αφήσουν τα ελλιπή μαρκετίστικα ημίμετρα και να ξεκινησουν να στρώνουν παντού οπτικές ίνες για Active Etehrnet Point-to-Point FTTH. Ολα τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  12. #42
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6779/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να αφήσουν τα ελλιπή μαρκετίστικα ημίμετρα και να ξεκινησουν να στρώνουν παντού οπτικές ίνες για Active Etehrnet Point-to-Point FTTH. Ολα τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε.
    στην Ελλαδα του 2016 με 27% ανεργια, με τα εισοδηματα κουτσουρεμενα, με τις μισες εταιριες να εχουν κλεισει και η πλειοψηφια των υπολοιπων με το ενα ποδι στο λουκετο, ποια εταιρια θα επενδυσει σε ενα τοσο μεγαλο & πολυδαπανο εργο, και ποιος καταναλωτης θα πληρωσει το επιπλεον κοστος που θα προκυψει;

  13. #43
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο ΟΤΕ σίγουρα διαθέτει τα απαιτούμενα κεφάλαια. Ακόμη πιο σιγουρα όμως, θέλει να μην αναπτυχθει δίκτυο FTTH από κανεναν (ούτε καν από τον ίδιο), έτσι ώστε να συνεχίζει να ξεζουμίζει το last mile (local loop & subloop) εις το διηνεκές. Κοινώς, την κάτσαμε. Αν και η ιστορία είναι αρκετά κοινή ως προς τους incumbent providers σχεδόν παγκοσμίως. Ως προς τους καταναλωτές, υπάρχει ζήτηση για μεγαλύτερες ταχύτητες, πράγμα που φαίνεται από την εμπορική επιτυχια του VDSL. Φυσικά, ακριβώς τέτοια έργα υποδομής όπως το FTTH παράγουν προστιθεμενη αξία και πάνε την οικονομία μπροστά. Ασε που η αύξηση του bitrate είναι ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος αύξησης του ARPU των providers (ακριβώς ό,τι συμβαινει με το VDSL) .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  14. #44
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6779/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    ο ΟΤΕ ριχνει λεφτα στο δικτυο, προφανως δεν θα ριξει πολλα περισσοτερα εαν βλεπει οτι δεν θα τα κανει αποσβεση σε λογικο διαστημα. Ακριβως δηλαδη οτι κανουν οσες επιχειρησεις εχουν μεινει ζωντανες.

  15. #45
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειδικά σε Αθηνα-Θεσ/κη μια χαρά λεφτά θα βγαλει από το FTTH, ειδικά από το GPON που ειμαι απολυτως σιγουρος ότι δυστυχως θα επιλεξει μελλοντικά. Αλλά σιγά μη χάσει το μονοπώλιο σε χάλκινο local loop & subloop. Μέχρι τότε θα βαρεθούμε να βλέπουμε μαρκετίστικα ανούσια τρικ (δελτια για διάθεση 4G+ στο Mall και επιδειξη hybrid) και τεχνική στασιμότητα (το VDSL από τον ΟΤΕ έχει παραμείνει ταβανιασμένο στα 50 Mbps από day1) . Αντε να τη βγάλουμε με κανα G.fast για να λέμε ότι κάτι κάναμε ...
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 03:36
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-15, 22:31
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-15, 23:53
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-15, 07:40
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-15, 22:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας