Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49999
    ISP
    Forthnet
    Router
    3com 3CDWDR200A-75
    Καλησπέρα παιδιά. Σχετικά με τα δίκτυα και τα modem τώρα τελευταία έχω πιαστεί να μάθω,βασικά ότι μου ειναι χρήσιμο. Μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλά εγω που έχω το 788, του έκλεισα το ασύρματο και απλά σε μια θύρα Ethernet κούμπωσα ένα tp-link 8970 που είχα επί καιρών Adsl, το οποίο το έχω βάλει να ειναι σε router mode only. Τι θα μου προσέφερε παραπάνω αν χακαρα το 788 και ενεργοποιούσα το bridge mode?

  2. #17
    Εγγραφή
    22-04-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    14,8(dB) / 7,2(dB)
    Καλησπέρα.

    Εγινα admin, έβγαλα το user.ini, αλλά δεν κατάλαβα καλά τα βήματα 2 και 4
    Βήμα 2 εννοείς να κάνω τις αλλαγές από μέσα από το WI του ρούτερ με το change config που ανοίγει το wizard; Και υπηρεσίες άχρηστες εννοείς τα dhcp που είναι με tickbox;
    Στο βήμα 4 πιο section πειράζω στο αρχείο; Καταλαβαίνω τη λογική αλλά ποιός είναι ο κώδικας και σε ποιο πεδίο μπαίνει;
    Ακόμη δεν έχω πάρει το νέο ρούτερ και είμαι στο στάδιο κότας-μελέτης!
    Ευχαριστώ!
    -kfilip
    _____
    i7-2600K@3.4GHz, Asrock Fatal1ty P67, 24Gb DDR3 Corsair 9-9-9-24, RADEON HD 6990 2Gb, OCZ Vertex 2 120Gb/WD Caviar Blue 1Tb,
    Coolermaster Silent Pro Gold 1200W PSU, Win7 x64, 26"+20" Dual monitor (LG), Razer Orbweaver gaming keypad, Razer Blackwidow Ultimate gaming keyboard, Roccat Nyth gaming mouse

  3. #18
    Εγγραφή
    29-05-2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    VMG1312 RT-AC56U RP-AC56
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kfilip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Εγινα admin, έβγαλα το user.ini, αλλά δεν κατάλαβα καλά τα βήματα 2 και 4
    Βήμα 2 εννοείς να κάνω τις αλλαγές από μέσα από το WI του ρούτερ με το change config που ανοίγει το wizard; Και υπηρεσίες άχρηστες εννοείς τα dhcp που είναι με tickbox;
    Στο βήμα 4 πιο section πειράζω στο αρχείο; Καταλαβαίνω τη λογική αλλά ποιός είναι ο κώδικας και σε ποιο πεδίο μπαίνει;
    Ακόμη δεν έχω πάρει το νέο ρούτερ και είμαι στο στάδιο κότας-μελέτης!
    Ευχαριστώ!
    Καλημέρα εάν εννοείς στο ποστ του commando, ναι να απενεργοποιησεις dhcp κτλ.
    Στο βήμα 4 πηγαινε και μεσω telnet και δωσε τις εντολες αυτούσιες όπως περιγράφονται. Μετα Έλεγξε μέσω iflist όπως σου περιγράφει στο κώδικα ο merez οτι σου επιστρέφει ακριβως τα ίδια όπως ποστάρει ο merez

    το ποστ που στηρίζεσε είναι αυτο
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από merez Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νταξει κουτσα-στραβα επαιξε.. Εβαλα τον wizard του GSF:
    https://www.dropbox.com/s/0gt6szlehe..._v1.23.7z?dl=1
    Διάλεξα VDSL bridge mode, vlan 835 (είμαι από καμπίνα, αν είσαι ΑΚ νομίζω θέλει 1102) και πήρα αυτά:
    Κώδικας:
    {admin}=>:eth bridge vlan iflist
    Virtual LAN's for bridge instance "bridge":
    Vid      Name            Bridge interfaces (* = untagged)
    ---      ----            --------------------------------
    1        default         OBC*, ethport1*, ethport2*, ethport3*, ethport4*, virt*
    , WLAN*, Internet*
    835      WAN
    {admin}=>
    Πέταξα μέσα και τα παρακάτω που λενε τα παιδια σε αλλο thread:
    Κώδικας:
    eth bridge vlan ifadd name=WAN intf=ethport4
    eth bridge vlan ifadd name=WAN intf=Internet untagged=disabled
    eth bridge vlan ifdelete name=default intf=ethport4
    saveall
    και πλεον ειναι ετσι:
    Κώδικας:
    {admin}=>:eth bridge vlan iflist
    Virtual LAN's for bridge instance "bridge":
    Vid      Name            Bridge interfaces (* = untagged)
    ---      ----            --------------------------------
    1        default         OBC*, ethport1*, ethport2*, ethport3*, virt*, WLAN*, In
    ternet*
    835      WAN             ethport4*, Internet
    Οπότε γίνεται το ppp στη πόρτα 4!
    Δε ξέρω τι διαφορά έχει από τα δικά μας config αν εξαιρέσεις το VLAN Name (Data2 αντί WAN) αλλά παίζει...

    Jan 12 00:35:29 gw pppd[30496]: RP-PPPoE plugin version 3.8p compiled against pppd 2.4.7
    Jan 12 00:35:29 gw pppd[30496]: pppd 2.4.7 started by root, uid 0
    Jan 12 00:35:29 gw kernel: [22310.920000] eth1: link up (100Mbps/Full duplex)
    Jan 12 00:35:29 gw kernel: [22310.920000] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): eth1: link becomes ready
    Jan 12 00:35:29 gw netifd: Network device 'eth1' link is up
    Jan 12 00:35:29 gw netifd: Interface 'wan' has link connectivity
    Jan 12 00:35:34 gw pppd[30496]: PPP session is 1677
    Jan 12 00:35:34 gw pppd[30496]: Connected to 78:ba:f9:7d:87:a2 via interface eth1
    Jan 12 00:35:35 gw pppd[30496]: Using interface pppoe-wan
    Jan 12 00:35:35 gw pppd[30496]: Connect: pppoe-wan <--> eth1
    Jan 12 00:35:35 gw pppd[30496]: PAP authentication succeeded
    Jan 12 00:35:35 gw pppd[30496]: peer from calling number 78:BA:F9:7D:87:A2 authorized
    Jan 12 00:35:35 gw pppd[30496]: local IP address 188.4.x.x
    Jan 12 00:35:35 gw pppd[30496]: remote IP address 213.16.246.11

    Τα screenshots:
    http://prntscr.com/9p321f
    http://prntscr.com/9p32bc


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Capone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Σχετικά με τα δίκτυα και τα modem τώρα τελευταία έχω πιαστεί να μάθω,βασικά ότι μου ειναι χρήσιμο. Μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλά εγω που έχω το 788, του έκλεισα το ασύρματο και απλά σε μια θύρα Ethernet κούμπωσα ένα tp-link 8970 που είχα επί καιρών Adsl, το οποίο το έχω βάλει να ειναι σε router mode only. Τι θα μου προσέφερε παραπάνω αν χακαρα το 788 και ενεργοποιούσα το bridge mode?

    Τωρα τη κινηση σου συνεχιζει να τη φιλτραρει και να τη ρυθμιζει το TG788. Εαν το βαλεις σε bridge mode, θα διαχειριζεται ολη τη κινηση σου και τις λειτουργείες του δικτυου σου το router που θα επιλεξεις. Επισης δεν ειναι hacking.

    Εαν δεν χρειαζεσαι καποιες παραπανω λειτουργεις ή σου παιζει καλα το TG788 ισως να μη θες να ασχοληθεις

  4. #19
    Εγγραφή
    22-04-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    14,8(dB) / 7,2(dB)
    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Κατάλαβα ότι το συγκεκριμένο ποστ που αναφέρεις είναι αυτό που έχει το μυστικό. Απλά μού λείπει ο κώδικας. Μόνο το δεύτερο "κουτί" έχει εντολές, το 1ο και 3ο έχουν την εντολή που σού δείχνει τι έχεις κάνει. Εγώ αναζητώ τις εντολές πο επιφέρουν το αποτέλεσμα αυτό. Αρα μου χρειάζνται ή οι εντολές για το τελνετ ή έστω το user.ini καποιου που το έχει κάνει ώστε να κάνω τις αλλαγές στο δικό μου με copy/paste. Ο λόγος που ασχολούμαι με το θέμα είναι ότι το 788 δεν αποδίδει καλά σε Ρ2Ρ όπου πιάνει ασταθώς 2-3ΜΒ/s και το γράφημα του download είναι σαν πριόνι όση ώρα κι αν περάσει, όσα τορεντς κι αν βαλω (δεν είναι θέμα peers/tracker δλδ). Αντίθετα, από Steam έχω κατεβάσει παιχνίδι 3Gb με σχεδόν κολλημένο στα 4ΜΒ/s όπου το γράφημα είναι ευθεία. Θεωρώ ότι η κακή απόδοση στο Ρ2Ρ είναι από την πτωχή διαχείριση συνδέσεων που μάλλον κάνει το 788. Το πριονωτό γράφημα μάλλον είναι ενδεικτικό του ότι γεμίζει το buffer του (πτώση ταχύτητας) και μετά αδειάζει (αύξηση ταχύτητας). Ίδια εμπειρία είχε φίλος με άλλο ρούτερ και έφτιαξε μόλις το άλλαξε. Επίσης κλειδώνω σε 49999 και σε άμεσο κατέβασμα δε φαίνεται να έχω πρόβλημα. Βέβαια η φόρθνετ δε σού αφήνει επίσημα την επιλογή να έχεις το δικό σου ρούτερ/μόντεμ και αυτό μας κάνει να γεμίζουμε το φόρουμ
    -kfilip
    _____
    i7-2600K@3.4GHz, Asrock Fatal1ty P67, 24Gb DDR3 Corsair 9-9-9-24, RADEON HD 6990 2Gb, OCZ Vertex 2 120Gb/WD Caviar Blue 1Tb,
    Coolermaster Silent Pro Gold 1200W PSU, Win7 x64, 26"+20" Dual monitor (LG), Razer Orbweaver gaming keypad, Razer Blackwidow Ultimate gaming keyboard, Roccat Nyth gaming mouse

  5. #20
    Εγγραφή
    29-05-2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    VMG1312 RT-AC56U RP-AC56
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kfilip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Κατάλαβα ότι το συγκεκριμένο ποστ που αναφέρεις είναι αυτό που έχει το μυστικό. Απλά μού λείπει ο κώδικας. Μόνο το δεύτερο "κουτί" έχει εντολές, το 1ο και 3ο έχουν την εντολή που σού δείχνει τι έχεις κάνει. Εγώ αναζητώ τις εντολές πο επιφέρουν το αποτέλεσμα αυτό. Αρα μου χρειάζνται ή οι εντολές για το τελνετ ή έστω το user.ini καποιου που το έχει κάνει ώστε να κάνω τις αλλαγές στο δικό μου με copy/paste. Ο λόγος που ασχολούμαι με το θέμα είναι ότι το 788 δεν αποδίδει καλά σε Ρ2Ρ όπου πιάνει ασταθώς 2-3ΜΒ/s και το γράφημα του download είναι σαν πριόνι όση ώρα κι αν περάσει, όσα τορεντς κι αν βαλω (δεν είναι θέμα peers/tracker δλδ). Αντίθετα, από Steam έχω κατεβάσει παιχνίδι 3Gb με σχεδόν κολλημένο στα 4ΜΒ/s όπου το γράφημα είναι ευθεία. Θεωρώ ότι η κακή απόδοση στο Ρ2Ρ είναι από την πτωχή διαχείριση συνδέσεων που μάλλον κάνει το 788. Το πριονωτό γράφημα μάλλον είναι ενδεικτικό του ότι γεμίζει το buffer του (πτώση ταχύτητας) και μετά αδειάζει (αύξηση ταχύτητας). Ίδια εμπειρία είχε φίλος με άλλο ρούτερ και έφτιαξε μόλις το άλλαξε. Επίσης κλειδώνω σε 49999 και σε άμεσο κατέβασμα δε φαίνεται να έχω πρόβλημα. Βέβαια η φόρθνετ δε σού αφήνει επίσημα την επιλογή να έχεις το δικό σου ρούτερ/μόντεμ και αυτό μας κάνει να γεμίζουμε το φόρουμ
    Καλημέρα,

    τρεχοντας το wizard απο το dropbox του GSF, περνεις το αποτελεσμα απο το πρώτο iflist. Σε εκεινο το σημειο μπορεις να κανεις extract το user.ini, και να το συγκρινεις με το δικο σου που θα εχεις κανει backup και να δεις τι έχει αλλάξει. (ισως εαν ψάξεις στα post του GSF στο topic για το 788 να βρεις τι έχει βάλει μεσα, ή οταν κατεβασεις το 7z file και το ψαξεις λιγο) Για το δευτερο κομματι είναι οι εντολες που θα δωσεις μεσω telnet για να πάρεις τα αποτελέσματα του τελευταίου. Ειναι καλυτερα μέσω telnet απο το να πας και να κάνεις κατευθείαν edit το user.ini. Για telnet αμα εισαι σε linux macos πας κατευθειαν μεσω terminal και δινεις "telnet 192.168.1.254 23" εαν εισαι απο windows πας μεσω putty ή αμα ξερεις πως να το ενεργοποιησεις απο τη γραμμη εντολων.
    Να σου πω την αληθεια σε θεμα P2P δεν εχω δει και εγω πανω απο 3.8 αλλα θεωρω οτι ειναι οτι δε βρισκω καλυτερη ποιοτητα peers. Σε θεματα εσωτερικου δικτυου και UPnP που με ενδιεφερε τα θεματα που ειχα φτιαχτηκαν και ξεπεραστηκαν

  6. #21
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49999
    ISP
    Forthnet
    Router
    3com 3CDWDR200A-75
    Καλησπερα και παλι. Εφοσον διορθωθηκαν τα πραγματα με την γραμμη και την ταχυτητα ειπα να ασχοληθω και παλι με το modem. Χωρις να με θεωρησετε χαζο, χε χε, υπαρχει περιπτωση καποιος να μας γραψει/βοηθησει με τα βηματα και να καψουμε μερικες ωρες για να πετυχουμε bridge mode?
    Πολυ απλα και σταρατα πραγματακια αλλα απο την αρχη. Πχ θα χρειαστεις ethernet συνδεση και απο win να τρεξεις αυτο το προγραμμα για να μιλησεις με το modem κτλ κτλ. Δεν ειπα να μας εξηγηθουν και ολοι οι οροι, νομιζω οτι οποιος εχει μυαλο και ψαξει ολα τα βρισκει απο εκει και περα. Απλα εναν λιγο πιο αναλυτικο βηματισμο!
    Με τις ευχες σας! Και μην βαρατε! Merci.

  7. #22
    Εγγραφή
    29-05-2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    VMG1312 RT-AC56U RP-AC56
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kfilip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Κατάλαβα ότι το συγκεκριμένο ποστ που αναφέρεις είναι αυτό που έχει το μυστικό. Απλά μού λείπει ο κώδικας. Μόνο το δεύτερο "κουτί" έχει εντολές, το 1ο και 3ο έχουν την εντολή που σού δείχνει τι έχεις κάνει. Εγώ αναζητώ τις εντολές πο επιφέρουν το αποτέλεσμα αυτό. Αρα μου χρειάζνται ή οι εντολές για το τελνετ ή έστω το user.ini καποιου που το έχει κάνει ώστε να κάνω τις αλλαγές στο δικό μου με copy/paste. Ο λόγος που ασχολούμαι με το θέμα είναι ότι το 788 δεν αποδίδει καλά σε Ρ2Ρ όπου πιάνει ασταθώς 2-3ΜΒ/s και το γράφημα του download είναι σαν πριόνι όση ώρα κι αν περάσει, όσα τορεντς κι αν βαλω (δεν είναι θέμα peers/tracker δλδ). Αντίθετα, από Steam έχω κατεβάσει παιχνίδι 3Gb με σχεδόν κολλημένο στα 4ΜΒ/s όπου το γράφημα είναι ευθεία. Θεωρώ ότι η κακή απόδοση στο Ρ2Ρ είναι από την πτωχή διαχείριση συνδέσεων που μάλλον κάνει το 788. Το πριονωτό γράφημα μάλλον είναι ενδεικτικό του ότι γεμίζει το buffer του (πτώση ταχύτητας) και μετά αδειάζει (αύξηση ταχύτητας). Ίδια εμπειρία είχε φίλος με άλλο ρούτερ και έφτιαξε μόλις το άλλαξε. Επίσης κλειδώνω σε 49999 και σε άμεσο κατέβασμα δε φαίνεται να έχω πρόβλημα. Βέβαια η φόρθνετ δε σού αφήνει επίσημα την επιλογή να έχεις το δικό σου ρούτερ/μόντεμ και αυτό μας κάνει να γεμίζουμε το φόρουμ
    Καλημέρα ξανα,

    μιας που ειχαμε αναφερθει στο θεμα torrents και ταχυτητα κατεβασματος, τουλαχιστον σε εμενα, αλλαζοντας τον αριθμο connections ανα torrent μπορεσα και πιανω τωρα max speed σε κατεβασμα σε torrents. Απλα ενα headsup-followup

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2016-02-22 at 08.56.10.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  9,0 KB 
ID: 167384

  8. #23
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.
    πως αλλαζω απο το TG788vn v2 ονομα συσκευης που ειναι συνδεδεμενο με το wifi&ethernet στο modemrouter?
    στην αρχη εμπαινα μεσα και εκανα μετονομασιες σε ολες τις συσκευες.
    τωρα τι εγινε?πηρε αυτοματα καποιο firmware και κλειδωσαν καποιες επιλογες?

  9. #24
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα παιδια!

    Σκεφτομαι να βαλω και εγω vdsl με forthnet!

    Υπαρχει κανενα modem που να δινει ο παροχος και με μαγειρεμα να παιζει σε bridge mode?

    Εχω ενα mikrotik για router και δεν θελω να το καψω αλλα οττε να αγοραζω αλλο modem για vdsl!

  10. #25
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14.812/ 1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    24.1(dB) / 8(dB)
    @merez, @commando

    Καλησπέρα, προσπαθώ να συνδέσω ρούτερ (Netgear R7000) σε TG588vn-v2. Ακολούθησα τα βήματα του @merez έκανα επίσης απενεργοποίηση του firewal και φαίνεται το TG788 να μπαίνει σε bridge. Όμως όταν παώ να συνδεθώ από το Netgear με user και Password σε PPPOE μου βγάζει ότι το router δε μπορεί να συνδεθεί, τελικά ύστερα από ώρα συνδέεται το Port Internet (δηλαδή παίρνει WAN IP και dns servers) αλλά και το ίδιο του ρούτερ αλλά και οι υπολογιστές δε έχουν Ιντερνετ...
    H WAN IP είναι της μορφής 10.x.x.x. Είναι φυσιολογικό αυτό;
    Στη TG588 είναι απενεργοποιημένο το DHCP (έχει μόνο IPV4 ενεργοποιημένο και IPV6), όλα κάτω (μαζί με τα firewal και το UPNP) ενώ στα στατικ IP φαίνονται τα 192.168.1.254 και 192.168.1.1 και 10.x.x.x.x.
    Έσβησα το 192.168.1.1 μήπως μπέρδευε
    Στο router δοκίμασα με IP 192.168.1.1 και DHCP στο 192.168.1.x και με IP 192.168.10.1 και αντίστοιχο DHCP χωρίς επιτυχία
    Στο user και password βάζω το xxxxx.ath.forthnet.gr (με τα οποία συνδέεται ο TG588 (όταν δεν είναι bridge)), επίσης έχει ένα πεδίο Service name που δε βάζω τίποτα
    Χρειάζεται κάποιο Port Forwarding? Πως γίνεται να συνδέεται ο netgear κάποια στιγμή με IP 10.x..... Δε θα έπρεπε να βλέπει εξωτερική; Κάτι κόβει ο TG588? Μήπως το mac address? (Δοκίμασα MAC από PC, το μόντεμ κτλ)
    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, γιατί έχω φάει πολλές ώρες.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seath : 18-12-17 στις 14:54.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το 10.χ το δίνει η forthnet όταν βάζει λάθος όνομα χρήστη η κωδικό
    Πρέπει να δώσεις xxx.ath.forthnet.gr@forthnet.gr και τον κωδικό (και όχι το xxx.ath.forthnet.gr)


    Δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσεις dhcp και firewall στο 588

  12. #27
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14.812/ 1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    24.1(dB) / 8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 10.χ το δίνει η forthnet όταν βάζει λάθος όνομα χρήστη η κωδικό
    Πρέπει να δώσεις xxx.ath.forthnet.gr@forthnet.gr και τον κωδικό (και όχι το xxx.ath.forthnet.gr)


    Δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσεις dhcp και firewall στο 588
    Αν είναι τόσο απλό χρωστάω μπύρες.... Θα το δοκιμάσω το απόγευμα....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 10.χ το δίνει η forthnet όταν βάζει λάθος όνομα χρήστη η κωδικό
    Πρέπει να δώσεις xxx.ath.forthnet.gr@forthnet.gr και τον κωδικό (και όχι το xxx.ath.forthnet.gr)


    Δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσεις dhcp και firewall στο 588
    Δε φαίνεται τελικά να είναι αυτό... Εκτός αν θέλει πάνω από τέταρτο για να συνδεθεί...

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι τόσο απλό χρωστάω μπύρες.... Θα το δοκιμάσω το απόγευμα....

    - - - Updated - - -



    Δε φαίνεται τελικά να είναι αυτό... Εκτός αν θέλει πάνω από τέταρτο για να συνδεθεί...
    Οχι συνήθως το κάνει άμεσα, με το thomson σε κανονική λειτουργία μπαίνει κανονικά;
    Κάποια στιγμή αφού είχα κάνει πολλές προσπάθειες με λάθος κωδικό μου είχανε κλειδώσει το όνομα χρήστη και έπρεπε να τους πάρω τηλέφωνο να το ξεκλειδώσουν

  14. #29
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14.812/ 1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    24.1(dB) / 8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι συνήθως το κάνει άμεσα, με το thomson σε κανονική λειτουργία μπαίνει κανονικά;
    Κάποια στιγμή αφού είχα κάνει πολλές προσπάθειες με λάθος κωδικό μου είχανε κλειδώσει το όνομα χρήστη και έπρεπε να τους πάρω τηλέφωνο να το ξεκλειδώσουν
    Με το thomson συνδέεται ναι. Η αλήθεια είναι ότι με τις τελευταίες δοκιμές με το thomson έκανα κάνα δύο επανεκινήσεις για να συνδεθεί (φοβήθηκα ότι είχε κλειδωσει)

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτέλους Bridge mode σε ZTE ZXHN H168N
    Από iliteo στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 260
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-21, 23:46
  2. [Other] Cyta Technicolor TG788vn v2 username / password
    Από konstantinosmis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 22:47
  3. TG788vn v2 Bridge Mode
    Από manospcistas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-16, 00:12
  4. Διαχείριση SIP γραμμών Forthnet σε Technicolor TG788vn v2 modem-router.
    Από John_H στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 11:27
  5. Bridge Mode σε Thomson TG585 v7
    Από pegasus28 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-15, 20:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας