Σελ. 142 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.116-2.130 από 2257
  1. #2116
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλα μπλα μπλα, αν γνώριζες αυτά που γνωρίζω και δεν μπόρω να σου πω και μπλα μπλα μπλα

    Είπαμε αν δεν μπορείς να μιλήσεις για κάτι μην το κάνεις, αλλιώς απλά παραπληροφορείς
    Μπορείς να ειρωνεύεσαι όσο θες εγώ όσο και να το θες δεν πρόκειται να σε ειρωνευτώ καθώς είσαι από τους ανθρώπους που σέβομαι και εκτιμώ (παρά το γεγονός ότι μερικές φορές με ενοχλεί ο τρόπος σου αλλά σε δικαιολογώ καθώς είσαι από Θεσσαλονίκη)

    αλλά δεν μπορείς να με κατηγορείς χωρίς στοιχεία/αποδείξεις για παραπληροφόρηση

    αυτοί που με γνωρίζουν προσωπικά (στην πραγματική ζωή) και παρακολουθούν την συζήτηση μπορούν να σου πουν αν λέω αλήθεια ή ψέμματα και τι πράγματα γνωρίζω

    αν ποτέ έρθω πάνω στην Θεσσαλονίκη ευχαρίστως αν κεράσεις έναν καφέ ή ένα γλυκό να σου τα πω εκεί στο τραπέζι που θα καθόμαστε.

  2. #2117
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου απαντήσεις τότε στο πως γίνεται να δείχνει τις ταινίες της Marvell το netflix ενώ τις δείχνει και το δορυφορικό κανάλι;
    Οι πρόσφαρες ταινίες είναι σίγουρα με άλλη συμφωνία. Ολες οι πρόσφατες πχ ταινίες Μαρβελ κλπ. Εχει να κάνει όπως σου είπα με το στούντιο, καθώς και τι περιμένει. Oι κανόνες αυτοί δεν είναι γραμμένοι σε πέτρα. Είναι βέβαιο ότι οι νεωτερες ταινίες διέπονται απο άλλες συμφωνίες πλέον.
    Kάθε ταινία ή σειρά μπορεί να διέπεται απο διαφορετική συμφωνία. Γεγονός είναι ότι παλαιότερα τα στούντιο έδιναν τις ταινίες και σειρές σε κάποιον "αντιπρόσωπο" στην Ελλάδα ενός τιμήματος (βλ εταιρίες διανομής) και οι οποίες εταιρίες είχαν αποκλειστικά δικαιώματα για όλη την Ελλάδα, ή μπορεί να είχαν δικαιώματα κάπως περιορισμένα, πχ να μην συμπεριλαμβάνονται οι δορυφορικές εκπομπές. Μην ξεχνάμε ότι τα δορυφορικά άρχισαν να έχουν αρκετή πελατεία σχεδόν απο το 2000 και μετά... Αρα λίγο πιο μετά θα άρχισαν να έχουν διαφορετικές συμφωνίες οι ταινίες.
    Γεγονός είναι ότι υπάρχει κάποιο μπάχαλο με τα δικαιώματα στην Ελλάδα, και κάνει το τοπίο θολό. Επίσης οι εταιρίες διανομής μπορεί να πουλούν δικαίωμα προβολής σε τρίτους (για την Ελλάδα πάντα) πχ σε κάποιο κανάλι επίγειας τηλεοπτικής μετάδοσης ή σε δορυφορικό και πάει λέγοντας. Το πως πουλάνε, έχει να κάνει, πχ άλλη τιμή έχει εαν η ταινία παιχτεί σε prime time άλλη τιμή έχει εαν παιχτεί σε άκυρη στιγμή και πάει λέγοντας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 14-11-19 στις 23:14.

  3. #2118
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πρόσφαρες ταινίες είναι σίγουρα με άλλη συμφωνία. Ολες οι πρόσφατες πχ ταινίες Μαρβελ κλπ. Εχει να κάνει όπως σου είπα με το στούντιο, καθώς και τι περιμένει
    Δεν έχει μόνο πρόσφατες, ούτε μόνο της Marvell, άλλωστε αυτό που γίνεται συνήθως λόγο συμφωνιών είναι το ποιος θα τις προβάλει πρώτος,

  4. #2119
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει μόνο πρόσφατες, ούτε μόνο της Marvell, άλλωστε αυτό που γίνεται συνήθως λόγο συμφωνιών είναι το ποιος θα τις προβάλει πρώτος,
    Σου είπα, λόγω των "αντιπροσώπων" το πεδίο ειναι "περίεργο". Υπάρχει σίγουρα θέμα με παλαιότερα που δίναν έναν συνολικό πακέτο αποκλειστικής διανομής πάσης φύσεως. Εδώ και κάποια χρόνια σίγουρα τα στούντιο δίνουν δικαιώματα ανάλογα με το τι πιστεύουν για την ταινία ή τι πολιτική θέλουν να ακολουθήσουν. Πχ είσαι η Ντίσνευ; Δεν θα δίνεις αποκλειστικά δικαιώματα πλέον, θα του πείς απα φιλαράκι, εσύ μόνο διανομή για σινεμάδες, άντε και επίγεια ίσως. Δορυφορικά και streaming είναι δικά μου απευθείας
    Και ειναι και το πιο λογικό.
    Το θέμα είναι εαν έχουν δώσει παλαιότερα τις ταινίες με αποκλειστικότητα στον εδώ εταιρία διανομής, χωρίς ημερομηνία λήξεως της συμφωνίας αυτής, τότε η εταιρία διανομής έχει δικαιώματα όπως έχω γράψει για τις ταινίες αυτές, ασχετως μέσου. Είτε σινεμά, είτε καλωδιακή, είτε επίγεια, είτε δορυφορική είτε streaming, εφόσον είναι για Ελλάδα.

    ΕΠίσης μην μπερδεύεις το ποιός θα τις προβάλει πρώτος. Κατα κανόνα αυτό είναι πάντα οι κινηματογράφοι. Τέλος αυτό. Μετά, απλά όποιος πληρώσει περισσότερα. Τώρα που η Ντισνευ θα έχει την δική της πλατφόρμα, ούτως ή αλλως δεν θα δίνει το δικό της περιεχόμενο σε άλλους. Χαζή ειναι; Είναι το δικό της προιόν και το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα. Οπου δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά, λόγω τοπικών συμφωνιών ΟΚ, αλλά οπουδήποτε αλλού, αυτό που περιμένουμε είναι ότι ότι έχει βγάλει η Ντίσνευ, δεν θα παίζει σε Νετφλιξ. Εχει ανακοινωνθεί ότι θα βγεί απο τον κατάλογο του Νετφλιξ το περιεχόμενο Ντισνευ, νομίζω το 2020.

  5. #2120
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είπα, λόγω των "αντιπροσώπων" το πεδίο ειναι "περίεργο". Υπάρχει σίγουρα θέμα με παλαιότερα που δίναν έναν συνολικό πακέτο αποκλειστικής διανομής πάσης φύσεως. Εδώ και κάποια χρόνια σίγουρα τα στούντιο δίνουν δικαιώματα ανάλογα με το τι πιστεύουν για την ταινία ή τι πολιτική θέλουν να ακολουθήσουν. Πχ είσαι η Ντίσνευ; Δεν θα δίνεις αποκλειστικά δικαιώματα πλέον, θα του πείς απα φιλαράκι, εσύ μόνο διανομή για σινεμάδες, άντε και επίγεια ίσως. Δορυφορικά και streaming είναι δικά μου απευθείας
    Και ειναι και το πιο λογικό.
    Το θέμα είναι εαν έχουν δώσει παλαιότερα τις ταινίες με αποκλειστικότητα στον εδώ εταιρία διανομής, χωρίς ημερομηνία λήξεως της συμφωνίας αυτής, τότε η εταιρία διανομής έχει δικαιώματα όπως έχω γράψει για τις ταινίες αυτές, ασχετως μέσου. Είτε σινεμά, είτε καλωδιακή, είτε επίγεια, είτε δορυφορική είτε streaming, εφόσον είναι για Ελλάδα.

    ΕΠίσης μην μπερδεύεις το ποιός θα τις προβάλει πρώτος. Κατα κανόνα αυτό είναι πάντα οι κινηματογράφοι. Τέλος αυτό. Μετά, απλά όποιος πληρώσει περισσότερα. Τώρα που η Ντισνευ θα έχει την δική της πλατφόρμα, ούτως ή αλλως δεν θα δίνει το δικό της περιεχόμενο σε άλλους. Χαζή ειναι; Είναι το δικό της προιόν και το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα. Οπου δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά, λόγω τοπικών συμφωνιών ΟΚ, αλλά οπουδήποτε αλλού, αυτό που περιμένουμε είναι ότι ότι έχει βγάλει η Ντίσνευ, δεν θα παίζει σε Νετφλιξ. Εχει ανακοινωνθεί ότι θα βγεί απο τον κατάλογο του Νετφλιξ το περιεχόμενο Ντισνευ, νομίζω το 2020.
    Ναι αυτό το έχει ανακοινώσει η Disney, όπως το κάνουν και οι άλλες πλατφόρμες streaming με τις δικες τους παραγώγες, ή καλύτερα το κάνουνε στην αρχή για αποκλειστικότητες κλπ.
    Το ότι το έχουν οι τοπικοί αντιπρόσωποι το δικαίωμα δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να αποκτήσει δικαίωμα προβολής κάποια πλατφόρμα streaming, άλλωστε τα δικαιώματα πάνε συνήθως ανα χώρα άσχετα απο ποιον τα πάρεις (studio ή αντιπρόσωπο), βασικά ότι γίνεται εδώ γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο με αντιπροσώπους και τα σχετικά, όποτε το

    Οποία πλατφόρμα και να ξεκινήσει το περιεχόμενο της στην χώρα μας θα είναι πολύ κουτσουρεμένο λόγω πνευματικών δικαιωμάτων σε σημείο που δεν αξίζει να έχεις πλήρη συνδρομή
    Που ξεκίνησε η συζήτηση δεν ισχύει, το βλέπουμε άλλωστε και στο περιεχόμενο που έχει το Netflix πλέον

  6. #2121
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό το έχει ανακοινώσει η Disney, όπως το κάνουν και οι άλλες πλατφόρμες streaming με τις δικες τους παραγώγες, ή καλύτερα το κάνουνε στην αρχή για αποκλειστικότητες κλπ.
    Το ότι το έχουν οι τοπικοί αντιπρόσωποι το δικαίωμα δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να αποκτήσει δικαίωμα προβολής κάποια πλατφόρμα streaming, άλλωστε τα δικαιώματα πάνε συνήθως ανα χώρα άσχετα απο ποιον τα πάρεις (studio ή αντιπρόσωπο), βασικά ότι γίνεται εδώ γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο με αντιπροσώπους και τα σχετικά, όποτε το

    Που ξεκίνησε η συζήτηση δεν ισχύει, το βλέπουμε άλλωστε και στο περιεχόμενο που έχει το Netflix πλέον
    Συγνώμη αλλά είσαι λάθος γιατί πολλές σειρές που έχει το NETFLIX τα δικαιώματα προβολής τους στην Ευρώπη αλλά και στις ΗΠΑ

    Στην Ελλάδα τα έχει άλλος έτσι δεν επιτρέπεται να τα έχει στο περιεχόμενο του (οπότε τα έχει αφαιρέσει) αν βάλεις VPN και επιλέξεις άλλη χώρα θα δεις και ποιες είναι αυτές οι γνωστές σειρές που δεν έχει τα δικαιώματα.

    καλώς (κακώς για μένα) αρκετές γνωστές τηλεοπτικές σειρές τα δικαιώματα τους τα έχουν ελληνικές εταιρείες ή ελληνικοί τηλεοπτικοί σταθμοί (ελεύθεροι ή συνδρομητικοί)
    έτσι καμία πλατφόρμα είτε από αυτές που υπάρχουν είτε από αυτές που θα έρθουν δεν θα μπορούν να έχουν διαθέσιμες αυτές τις σειρές στο περιεχόμενο τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είπα, λόγω των "αντιπροσώπων" το πεδίο ειναι "περίεργο". Υπάρχει σίγουρα θέμα με παλαιότερα που δίναν έναν συνολικό πακέτο αποκλειστικής διανομής πάσης φύσεως. Εδώ και κάποια χρόνια σίγουρα τα στούντιο δίνουν δικαιώματα ανάλογα με το τι πιστεύουν για την ταινία ή τι πολιτική θέλουν να ακολουθήσουν. Πχ είσαι η Ντίσνευ; Δεν θα δίνεις αποκλειστικά δικαιώματα πλέον, θα του πείς απα φιλαράκι, εσύ μόνο διανομή για σινεμάδες, άντε και επίγεια ίσως. Δορυφορικά και streaming είναι δικά μου απευθείας
    Και ειναι και το πιο λογικό.
    Το θέμα είναι εαν έχουν δώσει παλαιότερα τις ταινίες με αποκλειστικότητα στον εδώ εταιρία διανομής, χωρίς ημερομηνία λήξεως της συμφωνίας αυτής, τότε η εταιρία διανομής έχει δικαιώματα όπως έχω γράψει για τις ταινίες αυτές, ασχετως μέσου. Είτε σινεμά, είτε καλωδιακή, είτε επίγεια, είτε δορυφορική είτε streaming, εφόσον είναι για Ελλάδα.

    ΕΠίσης μην μπερδεύεις το ποιός θα τις προβάλει πρώτος. Κατα κανόνα αυτό είναι πάντα οι κινηματογράφοι. Τέλος αυτό. Μετά, απλά όποιος πληρώσει περισσότερα. Τώρα που η Ντισνευ θα έχει την δική της πλατφόρμα, ούτως ή αλλως δεν θα δίνει το δικό της περιεχόμενο σε άλλους. Χαζή ειναι; Είναι το δικό της προιόν και το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα. Οπου δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά, λόγω τοπικών συμφωνιών ΟΚ, αλλά οπουδήποτε αλλού, αυτό που περιμένουμε είναι ότι ότι έχει βγάλει η Ντίσνευ, δεν θα παίζει σε Νετφλιξ. Εχει ανακοινωνθεί ότι θα βγεί απο τον κατάλογο του Νετφλιξ το περιεχόμενο Ντισνευ, νομίζω το 2020.
    Μπράβο φίλε μου Anon πες τα με απλά λόγια για να καταλάβει ο φίλος μας Sdikr τι παίζει και τι συμφέρει να αλλάξει όταν με το καλό έρθουν και οι άλλες πλατφόρμες.

  7. #2122
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όντως είσαι μεγαλύτερος στην ηλικία (σου εύχομαι τα καλύτερα)

    άρα και εσύ από τα ξεκινήματα τους έχεις τις πλατφόρμες NETFLIX και AMAZON

    εγώ το Amazon Prime περισσότερο το θέλω για τις αγορές και φυσικά για το δωρεάν στο twitch.tv
    ως Prime Video είναι φτωχό το περιεχόμενο του
    μουσική δεν με ενδιαφέρει καθώς έχω το Spotify και το Google Music/Youtube.

    - - - Updated - - -



    δυστυχώς δεν κατάλαβες

    Κάποια πράγματα απλά δεν λέγονται σε δημόσια φόρουμ ούτε θα τα βρεις πουθενά δημόσια δημοσιευμένα

    Αν είχες ασχοληθεί με αυτό που ονομάζω "πίτα" θα γνώριζες αυτά που δεν μπορώ να πω.

    ότι αφορά την απάντηση μου στο ερώτημα σου όπως είπα υπάρχει πριν την απάντηση του φίλου Anon που στο εξηγεί με απλό τρόπο αυτό που είπα εγώ πιο πολύπλοκα

    εγώ δεν παραπληροφορώ κανέναν εγώ λέω πάντα την αλήθεια και δεν με ενδιαφέρει αν πονάει...

    πάντως η χώρα μας είναι τυχερή που ήρθε το NETFLIX και το AMAZON

    που ασχολήθηκε το GOOGLE

    που θα έρθει η DISNEY+ και πιθανόν το HBO και το HULU

    ελπίζω να έρθουν και άλλα

    γιατί έτσι σπάει το μονοπώλιο των ελληνικών επίγειων ελεύθερων και συνδρομητικών καναλιών και ίσως δούμε ποιοτικό περιεχόμενο και όχι ταινίες/σειρές Γ...Δ διαλογής

    ξέρεις κάτι τούρκικα κάτι μεξικάνικα ή κάτι από βραζιλία/αργεντινή/βενεζουέλα κτλ σήριαλ.
    Δεν ξέρω σε ποια χώρα είσαι, αλλά κανένα Αμαζον.δεν ήρθε, η Google δεν λειτουργεί το μαγαζί της εδώ και το Disney+ θα κάνεις πολλούς μήνες να το δεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #2123
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Αυτό που λέτε με τα πνευματικά δικαιώματα ίσχυε όταν πρωτοήρθε η υπηρεσία και κυρίως για τις μη Netflix παραγωγές. Κάτι λογικό αφού έτρεχαν ήδη συμβόλαια για την προβολή τους. Σήμερα όμως η πλειοψηφία αυτών προβάλλεται κανονικά στο ελληνικό Netflix.

    Ειδικά δε για τις άλλες πλατφόρμες που ποντάρουν κυρίως στο exclusive υλικό τους (πχ. MCU, Star Wars κοκ) δεν νομίζω ότι θα υπάρχει ΟΥΤΕ στην αρχή ιδιαίτερο πρόβλημα. Και αυτό γιατί δεν θα έχουν δοθεί ποτέ τα δικαιώματα σε άλλους διανομείς. Εχουμε τελείως νέες σειρές (πχ. Mandalorian και ενα σωρο αλλες ανακοινωμενες) που θεωρω απιθανο αν μην τις προβαλλει εξ αρχης η πλατφορμα. Όταν ήδη έχουν στήσει ελληνικό site στο disney plus δεν μπορεί να είναι βλάκες να δώσουν πχ.το mandalorian σε τοπικό διανομέα και να μην μπορούν να το προβάλλουν σε Χ μήνες που θα ξεκινήσει η υπηρεσία τους στην Ελλάδα.

    - - - Updated - - -

    Επίσης θα πει ψέμματα κάποιος αν επιμένει ότι δεν έχει υλικό σήμερα το Netflix εδώ. Ναι υπάρχει και αρκετή μετριότητα αλλά που δεν υπάρχει; Και σινεμά να πας πόσες ταινίες θα αξίζουν από όσες παίζονται ταυτόχρονα την δεδομένη στιγμή; Επειδή όμως τρέχω add ons στον browser που μου δείχνουν τα imdb scores πάνω στο netflix menu μου, μπορώ να πω ότι (τουλάχιστον υπό την οπτική των χρηστών) το περιεχόμενο είναι αξιοπρεπέστατο. Και η αλήθεια είναι ότι παρόλο που δεν έχω πολύ χρόνο να αξιολογώ σειρές, από ελάχιστες που τσέκαρα έχω απογοητευτεί.
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  9. #2124
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά είσαι λάθος γιατί πολλές σειρές που έχει το NETFLIX τα δικαιώματα προβολής τους στην Ευρώπη αλλά και στις ΗΠΑ

    Στην Ελλάδα τα έχει άλλος έτσι δεν επιτρέπεται να τα έχει στο περιεχόμενο του (οπότε τα έχει αφαιρέσει) αν βάλεις VPN και επιλέξεις άλλη χώρα θα δεις και ποιες είναι αυτές οι γνωστές σειρές που δεν έχει τα δικαιώματα.

    καλώς (κακώς για μένα) αρκετές γνωστές τηλεοπτικές σειρές τα δικαιώματα τους τα έχουν ελληνικές εταιρείες ή ελληνικοί τηλεοπτικοί σταθμοί (ελεύθεροι ή συνδρομητικοί)
    έτσι καμία πλατφόρμα είτε από αυτές που υπάρχουν είτε από αυτές που θα έρθουν δεν θα μπορούν να έχουν διαθέσιμες αυτές τις σειρές στο περιεχόμενο τους.

    - - - Updated - - -



    Μπράβο φίλε μου Anon πες τα με απλά λόγια για να καταλάβει ο φίλος μας Sdikr τι παίζει και τι συμφέρει να αλλάξει όταν με το καλό έρθουν και οι άλλες πλατφόρμες.
    Βρε δες τι έχει αυτή την στιγμή το Netflix, Μπορείς ακόμα να δείς τι είχε παλιότερα το Netflix στις άλλες χώρες, αγοράζει δικαιώματα για να προβάλει ανα περιοχή, πότε δεν είχανε όλες οι περιοχές το ίδιο περιεχόμενο. Ακόμα η Αμερική είναι μια αγορά, η Ευρώπη όχι ακόμα, έτσι θέλει ξεχωριστά για Αγγλία και ξεχωριστά για Γερμανία.

    Σίγουρα δεν ισχύει αυτό που είπες
    Οποία πλατφόρμα και να ξεκινήσει το περιεχόμενο της στην χώρα μας θα είναι πολύ κουτσουρεμένο λόγω πνευματικών δικαιωμάτων σε σημείο που δεν αξίζει να έχεις πλήρη συνδρομή
    Μην επιμένεις λοιπόν, ακόμα και τα φιλαράκια πλέον τα έχει στο netflix, αυτά που τα παίζει ακόμα το star

    Οσο για τα πολύπλοκα κόψε το μπλα μπλα αφού δεν μπορείς να πεις τίποτα δημόσια και μην παραπληροφορείς

    ΥΓ ο Anon μάλιστα δεν μιλάει για πνευματικά δικαιώματα αν θα προσέξεις, άλλωστε αυτά πάντα είναι της εταιρίας που κατέχει τα συγκεκριμένα δικαιώματα, μιλάει για δικαιώματα διάθεσης και προβολής.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω σε ποια χώρα είσαι, αλλά κανένα Αμαζον.δεν ήρθε, η Google δεν λειτουργεί το μαγαζί της εδώ και το Disney+ θα κάνεις πολλούς μήνες να το δεις.
    Δεν μπορεί να σου απαντήσει, ξέρει αλλα δεν μπορεί να το πει δημόσια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 15-11-19 στις 02:02.

  10. #2125
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Στο Amazon Prime Video μπορείς (ή μπορούσες... δεν έχω δοκιμάσει πρόσφατα) να κάνεις κανονικά εγγραφή από Ελλάδα, αλλά το διαθέσιμο περιεχόμενο είναι επίσης (πολύ) περιορισμένο τοπικά λόγω δικαιωμάτων μετάδοσης. Δεν είχε επίσης εξελληνισμένο περιεχόμενο, και αμφιβάλλω αν έχει και τώρα (υπότιτλοι, μεταγλωττίσεις), οπότε άλλο ένα μείον για να μην έχει προχωρήσει ιδιαίτερα εδώ. Είχα δει σε αυτό κυρίως μία σειρά, το The man in the high castle...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  11. #2126
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Υπάρχουν κάποια επίσημα νούμερα πόσοι είναι οι συνδρομητές στο netflix στην Ελλάδα και πόσοι σε cosmote/nova/wind/voda ; νομίζω ότι έτσι θα γινόταν πιο ενδιαφέρουσα η συζήτηση. Και βέβαια υπάρχουν και αυτοί που έχουν netflix λόγω δυνατότητας διαμοιρασμού συνδρομής και κάτι άλλο ως κύρια συνδρομή.

    Επίσης, άσχετο με τα προηγούμενα, αυτό που δεν μου αρέσει με το netflix και πιθανότατα και με τις υπόλοιπες streaming πλατφόρμες που θα έρθουν είναι η ουσιαστικά επιβολή του αμερικάνικου politically correct σε όλες τις νέες σειρές που έχω δει είτε έχει σχέση με serial killers, zombies, υπερήρωες, εγκλήματα,κωμωδία και ούτω καθ'εξής. Εντάξει θα μου πείτε και που δεν γίνεται αυτό αλλά μια και συζητάμε τι αξίζει να πληρώνουμε και τι όχι είπα τον προβληματισμό μου.

  12. #2127
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω σε ποια χώρα είσαι, αλλά κανένα Αμαζον.δεν ήρθε, η Google δεν λειτουργεί το μαγαζί της εδώ και το Disney+ θα κάνεις πολλούς μήνες να το δεις.
    Στην Ελλάδα ζω φίλε μου

    και NETFLIX από την πρώτη μέρα έχω
    και AMAZON PRIME (VIDEO/MUSIC) έχω
    και GOOGLE MUSIC/YOUTUBE έχω

    μια χαρά δουλεύουν φίλε μου απλά το AMAZON PRIME VIDEO δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους (δεν με ενδιαφέρει κιόλας) για άλλους λόγους πληρώνω συνδρομή στο AMAZON PRIME.

    Οι πλατφόρμες που αναφέρω θα έρθουν και στην Ελλάδα αφού θα έρθουν στην Ευρώπη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν κάποια επίσημα νούμερα πόσοι είναι οι συνδρομητές στο netflix στην Ελλάδα και πόσοι σε cosmote/nova/wind/voda ; νομίζω ότι έτσι θα γινόταν πιο ενδιαφέρουσα η συζήτηση. Και βέβαια υπάρχουν και αυτοί που έχουν netflix λόγω δυνατότητας διαμοιρασμού συνδρομής και κάτι άλλο ως κύρια συνδρομή.

    Επίσης, άσχετο με τα προηγούμενα, αυτό που δεν μου αρέσει με το netflix και πιθανότατα και με τις υπόλοιπες streaming πλατφόρμες που θα έρθουν είναι η ουσιαστικά επιβολή του αμερικάνικου politically correct σε όλες τις νέες σειρές που έχω δει είτε έχει σχέση με serial killers, zombies, υπερήρωες, εγκλήματα,κωμωδία και ούτω καθ'εξής. Εντάξει θα μου πείτε και που δεν γίνεται αυτό αλλά μια και συζητάμε τι αξίζει να πληρώνουμε και τι όχι είπα τον προβληματισμό μου.
    Έχουν δημοσιευτεί τα νούμερα αν ψάξεις στο διαδίκτυο (είχαν αναφερθεί τότε με το παράνομο IPTV που είχαν πιάσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Amazon Prime Video μπορείς (ή μπορούσες... δεν έχω δοκιμάσει πρόσφατα) να κάνεις κανονικά εγγραφή από Ελλάδα, αλλά το διαθέσιμο περιεχόμενο είναι επίσης (πολύ) περιορισμένο τοπικά λόγω δικαιωμάτων μετάδοσης. Δεν είχε επίσης εξελληνισμένο περιεχόμενο, και αμφιβάλλω αν έχει και τώρα (υπότιτλοι, μεταγλωττίσεις), οπότε άλλο ένα μείον για να μην έχει προχωρήσει ιδιαίτερα εδώ. Είχα δει σε αυτό κυρίως μία σειρά, το The man in the high castle...
    Κανείς κανονικά εγγραφή στο Ελλάδα
    Λειτουργεί κανονικά η συνδρομή PRIME
    ναι έχει λίγο περιεχόμενο και δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε δες τι έχει αυτή την στιγμή το Netflix, Μπορείς ακόμα να δείς τι είχε παλιότερα το Netflix στις άλλες χώρες, αγοράζει δικαιώματα για να προβάλει ανα περιοχή, πότε δεν είχανε όλες οι περιοχές το ίδιο περιεχόμενο. Ακόμα η Αμερική είναι μια αγορά, η Ευρώπη όχι ακόμα, έτσι θέλει ξεχωριστά για Αγγλία και ξεχωριστά για Γερμανία.

    Σίγουρα δεν ισχύει αυτό που είπες


    Μην επιμένεις λοιπόν, ακόμα και τα φιλαράκια πλέον τα έχει στο netflix, αυτά που τα παίζει ακόμα το star

    Οσο για τα πολύπλοκα κόψε το μπλα μπλα αφού δεν μπορείς να πεις τίποτα δημόσια και μην παραπληροφορείς

    ΥΓ ο Anon μάλιστα δεν μιλάει για πνευματικά δικαιώματα αν θα προσέξεις, άλλωστε αυτά πάντα είναι της εταιρίας που κατέχει τα συγκεκριμένα δικαιώματα, μιλάει για δικαιώματα διάθεσης και προβολής.

    - - - Updated - - -

    Δεν μπορεί να σου απαντήσει, ξέρει αλλα δεν μπορεί να το πει δημόσια
    Ο φίλος Anon μια χαρά γνωρίζει και ξέρει
    και απαντάει.

    Εσύ μια χαρά συνεχίζεις την ειρωνεία και τα ψέματα καθώς σου είπα λες για παραπληροφόρηση που είναι οι αποδείξεις ή τα επιχειρήματα σου.

    Λες για το NETFLIX αλλά δεν ξέρεις σε τι αναφέρομαι ξέρεις πόσες σειρές έχει αλλά δεν μπορεί να τις προβάλλει στην Ελλάδα γιατί έχουν τα πνευματικά δικαιώματα ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια.

  13. #2128
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλωστε τα δικαιώματα πάνε συνήθως ανα χώρα άσχετα απο ποιον τα πάρεις (studio ή αντιπρόσωπο), βασικά ότι γίνεται εδώ γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο με αντιπροσώπους και τα σχετικά,
    Τα δικαιώματα όπως λές πάνε ανα χωρα, αλλά στις μεγάλες χώρες, απο ΗΠΑ και Ευρώπη τα δικαιώματα εδω και πολλά χρόνια τα διαχειρίζονται τα ίδια τα στούντιο. Τουλάχιστον στις μεγάλες παραγωγές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά είσαι λάθος γιατί πολλές σειρές που έχει το NETFLIX τα δικαιώματα προβολής τους στην Ευρώπη αλλά και στις ΗΠΑ
    Τα εχει αγοράσει τα δικαιώματα. Η Ελλάδα είναι μικρή πελατεία, και κάνουν τους λογαριασμούς, πόσα ζητά ο εδώ αντιπρόσωπος και βλέπουν αν συμφέρει δεν συμφέρει. Η ύπαρξη εδώ αντιπροσώπου που έχει ήδη τα αποκλειστικά δικαιώματα κάνει δύσκολη την δουλειά στην Νετφλιξ και κάθε Νετφλιξ, γιατί άλλο πράγμα να κάνεις μια συμφωνία με ένα στούντιο και να λέει πχ όλη την Ε.Ε. και άλλο να πρέπει να κάνεις ξεχωριστές συμφωνίες σε κάθε χώρα.
    Εκτός του ότι είναι διαχειριστικά πιο δύσκολο, είναι επίσης και πολύ ακριβότερο το δεύτερο. Γιαυτό κάνουν προσεκτική επιλογή του τι θα βάλουν στον κατάλογο τους σε χώρες όπως την Ελλάδα όταν πρόκειται να πρέπει να κάνουν συμφωνία με κάποια εταιρία εδώ. Χώρια που όπως είπαμε για τους ΧΨΖ λόγους, μπορεί η εδώ εταιρία να μην του δώσει δικαιώματα.

  14. #2129
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    430
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Θα ήθελα πολύ να δω στο μέλλον κάποιον που να σου προσφέρει πολύ πιο ελκυστικό πακέτο για να έχεις πρόσβαση σε όλες αυτές τις συνδρομιτικές πλατφόρμες.
    πχ αντί να δίνεις 14 + 6 + 9 + χ + υ, να δίνεις χ ποσό για όλα.
    Είμαι ένας μικρός μικρός αλιγάτορας...

  15. #2130
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δικαιώματα όπως λές πάνε ανα χωρα, αλλά στις μεγάλες χώρες, απο ΗΠΑ και Ευρώπη τα δικαιώματα εδω και πολλά χρόνια τα διαχειρίζονται τα ίδια τα στούντιο. Τουλάχιστον στις μεγάλες παραγωγές.

    - - - Updated - - -


    Τα εχει αγοράσει τα δικαιώματα. Η Ελλάδα είναι μικρή πελατεία, και κάνουν τους λογαριασμούς, πόσα ζητά ο εδώ αντιπρόσωπος και βλέπουν αν συμφέρει δεν συμφέρει. Η ύπαρξη εδώ αντιπροσώπου που έχει ήδη τα αποκλειστικά δικαιώματα κάνει δύσκολη την δουλειά στην Νετφλιξ και κάθε Νετφλιξ, γιατί άλλο πράγμα να κάνεις μια συμφωνία με ένα στούντιο και να λέει πχ όλη την Ε.Ε. και άλλο να πρέπει να κάνεις ξεχωριστές συμφωνίες σε κάθε χώρα.
    Εκτός του ότι είναι διαχειριστικά πιο δύσκολο, είναι επίσης και πολύ ακριβότερο το δεύτερο. Γιαυτό κάνουν προσεκτική επιλογή του τι θα βάλουν στον κατάλογο τους σε χώρες όπως την Ελλάδα όταν πρόκειται να πρέπει να κάνουν συμφωνία με κάποια εταιρία εδώ. Χώρια που όπως είπαμε για τους ΧΨΖ λόγους, μπορεί η εδώ εταιρία να μην του δώσει δικαιώματα.
    Μην τα λες σε εμένα καλέ μου φίλε Anon εγώ τα ξέρω πολύ καλά αυτά που αναφέρεις και μπορώ να πω και ανά τηλεοπτική σειρά ποιος έχει τα δικαιώματα προβολής στην Ελλάδα

    Με το άθλημα ταινίες , σειρές , μουσική , κτλ ασχολούμαι αρκετά χρόνια στην αρχή λόγω εργασίας στον χώρο και τώρα από χόμπι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aligator21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα πολύ να δω στο μέλλον κάποιον που να σου προσφέρει πολύ πιο ελκυστικό πακέτο για να έχεις πρόσβαση σε όλες αυτές τις συνδρομιτικές πλατφόρμες.
    πχ αντί να δίνεις 14 + 6 + 9 + χ + υ, να δίνεις χ ποσό για όλα.
    Το ιδανικό για τον πελάτη / καταναλωτή θα ήταν αλλά δεν συμφέρει γιατί η πίτα είναι μικρή και τα χρήματα παρά πολλά.

Σελ. 142 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Σύντομα στην Ελλάδα από την Huawei το Nexus 6P
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 11:50
  3. Vodafone με Netflix στην Ελλαδα?
    Από kontinos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 16:50
  4. Μηνύματα: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 14:58
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 13:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας