Σελ. 139 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 119129134137138139140141144149 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.071-2.085 από 2257
  1. #2071
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ για Ελλάδα μιλάω. Οι μη καπνιστές μισούν τον καπνό και την τσιγαρίλα στα ρούχα. Όλοι.
    ναι βρε, το μισούν. αλλά πότε είδες να κάνουν παράπονα στον ιδιοκτήτη ή στη διπλανή παρέα ή να γίνεται θέμα; εγώ ποτέ.
    Αν κάποιος στο τραπέζι αρχίσει να κατουράει χύμα, θα τον πετάξουν εξω με τις κλοτσιές. αν κάποιος ανάψει τσιγάρο δεν θα του πουν τίποτα. Αν δε το τσιγάρο είναι και "μερακλίδικο" τότε θα κάνει και νέους φίλους.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #2072
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχεις διαπιστώσει τότε πως όσοι παραπονιούνται είναι οι εξαιρέσεις. Δεν μιλάω για άτομα με κάποιο ιδιαίτερο θέμα γιατί αυτοί συνήθως αποφεύγουν τέτοιους χώρους.



    Είναι πιο περίπλοκο το θέμα νομίζω αλλά όπως και να έχει η κατάσταση έτσι έχει τώρα.
    Δεν νομίζω πως είναι, πάντα ακούμε πως στο εξωτερικό αν κάνεις κάτι παράνομο κάποιος που θα σε δεί θα κάνει το καθήκον του, εδώ δεν θα το κάνει γιατί θα του βάλουν την ταμπέλα άμεσα.

  3. #2073
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχεις διαπιστώσει τότε πως όσοι παραπονιούνται είναι οι εξαιρέσεις. Δεν μιλάω για άτομα με κάποιο ιδιαίτερο θέμα γιατί αυτοί συνήθως αποφεύγουν τέτοιους χώρους.
    Έχω παρατηρήσει ακριβώς το αντίθετο. Οι μη καπνιστές παραπονιούνται. Αν αποφεύγουν χώρους καπνιστών είναι γιατί δεν τους αρέσει ο καπνός, όχι γιατί δεν τους αρέσει η διακόσμηση.

  4. #2074
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, όποτε αν όλοι κλέβουν είναι εντάξει δηλάδη;
    Ναι ειναι.
    πχ στη Σ. Αραβια ειναι ένταξη οι γυναικες να μην ψηφίζουν. και αυτούς ειναι μια χαρά. Μπορει να μην ειναι οπως κανουν τα πολιτισμενα κρατη, αλλα αν κατι το κανουν ΟΛΟΙ τοτε ναι ειναι ΟΚ γιατι το κανουν ΟΛΟΙ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παρατηρήσει ακριβώς το αντίθετο. Οι μη καπνιστές παραπονιούνται. Αν αποφεύγουν χώρους καπνιστών είναι γιατί δεν τους αρέσει ο καπνός, όχι γιατί δεν τους αρέσει η διακόσμηση.
    Ειληκρινα αν και γενικα μη καπνιζον (τρακες αν ποτε βγω) ποτε δεν εχει τυχει να δω κατι. Πολυ παλια μονο φοιτητες που ο chat εκανε παραπονα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #2075
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως είναι, πάντα ακούμε πως στο εξωτερικό αν κάνεις κάτι παράνομο κάποιος που θα σε δεί θα κάνει το καθήκον του, εδώ δεν θα το κάνει γιατί θα του βάλουν την ταμπέλα άμεσα.
    Αυτή είναι η μία πτυχή. Η άλλη είναι πως συνήθως δεν υπάρχει προθυμία από τις αρχές.

  6. #2076
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ειναι.
    πχ στη Σ. Αραβια ειναι ένταξη οι γυναικες να μην ψηφίζουν. και αυτούς ειναι μια χαρά. Μπορει να μην ειναι οπως κανουν τα πολιτισμενα κρατη, αλλα αν κατι το κανουν ΟΛΟΙ τοτε ναι ειναι ΟΚ γιατι το κανουν ΟΛΟΙ.
    Sorry αλλά κάτι σου ξέφυγε, είναι νόμος το να μην ψηφίζουν, δεν έχουν νόμο που να λεει πως μπορούνε να ψηφίσουν αλλά δεν τις αφήνουν
    Καμία σχέση με την σύγκριση του αντικαπνιστικού νόμου

  7. #2077
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παρατηρήσει ακριβώς το αντίθετο. Οι μη καπνιστές παραπονιούνται. Αν αποφεύγουν χώρους καπνιστών είναι γιατί δεν τους αρέσει ο καπνός, όχι γιατί δεν τους αρέσει η διακόσμηση.
    Ναι δεν είπα το αντίθετο. Τι να σου πω εγώ σπάνια το βλέπω. Σε νυχτερινό μαγαζί ειδικά δεν θυμάμαι να το έχω δει ποτέ.

  8. #2078
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι η μία πτυχή. Η άλλη είναι πως συνήθως δεν υπάρχει προθυμία από τις αρχές.
    Σε αυτό θα συμφωνήσω, όχι ακριβώς απροθυμία, αλλά το πάνε χαλλλλλαρα, πάντως κάτι γίνεται έστω και καθυστερημένα

  9. #2079
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ξεφύγατε...

  10. #2080
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Ελλάδα μιλάει προφανώς. Σε γενικές γραμμές έχει δίκιο. Ειδικά σε περιπτώσεις νυχτερινής διασκέδασης ή καφετέριας λίγοι θα παραπονεθούν.
    Ναι γιατί ξέρουν ότι δεν θα βγάλουν άκρη.

  11. #2081
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Και που λέτε το netflix.. ουπς, wait! Εδώ μιλάνε για κάπνισμα... λάθος τόπικ
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  12. #2082
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiantas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεφύγατε...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που λέτε το netflix.. ουπς, wait! Εδώ μιλάνε για κάπνισμα... λάθος τόπικ
    Παιδιά κόψτε το spamming.

  13. #2083
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ναι, sorry... που λες το κάπνισμα

    ΥΓ. Τώρα που ξεκίνησε και το Disney+ (και το Apple TV+) θα έχει κι άλλα ενδιαφέροντα η συζήτηση μου φαίνεται.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  14. #2084
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε και σε ποια ευνομούμενη χώρα το να κάνεις κάτι παράνομα είναι δικαίωμα;
    γ) Δεν ζητάμε το δικαίωμα να κάνουμε κάτι παράνομα. Ζητάμε έναν λογικό νόμιμο τρόπο χρέωσης
    5€ επιπλέον ενσωματωμένα σε κάθε συνδρομή internet και καμία άλλη χρέωση για ότι περιεχόμενο κατεβάσεις είναι αποδεκτή συμφωνία από όλους πιστεύω. Τέλος η παρανομία με τη μία χωρίς ποινές χωρίς δικαστήρια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης από πότε αποφασίζεις εσύ ποια θα είναι τα δικαιώματά σου στη δουλειά των άλλων;
    α) Θα πρέπει πρώτα να ορίσουμε τι σημαίνει δουλειά
    Το να δουλέψεις μια φορά στη ζωή σου για 2 μέρες και πληρώνεσαι γιαυτό 70 χρόνια δε μου φαίνεται σαν ορισμός της δουλειάς
    Θα μπορούσα να δεχτώ αν αυτός ο κανόνας ίσχυε για όλες τις δουλειές πχ ο Οδοντίατρος που σου έκανε ένα σφράγισμα να ζητάει λεφτά κάθε φορά που τρως κάτι ή ο χτίστης που έχτισε το σπίτι σου να ζητάει λεφτά κάθε φορά που ανοίγεις την πόρτα για μπεις ασχέτως αν το έχεις αγοράσει.
    Αν τα παραπάνω παραδείγματα σου φαίνονται παράλογα απορώ πως δέχεσαι τον παραλογισμό των "πνευματικών δικαιωμάτων"

    β) Φυσικά και αποφασίζουμε για την δουλειά άλλων στην αγορά πάντα έτσι γίνεται, λέγεται κανόνας προσφοράς και ζήτησης.
    Αν κρίνω ότι το προϊόν που πουλάς μου φαίνεται ακριβό θα πάρω το κινέζικο, δεν με ενδιαφέρουν τα λειτουργικά έξοδα που έχεις η πρώτη ύλη που αγοράζεις και η εφορία που πληρώνεις. Έχω και εγώ ξέρεις τέτοια έξοδα ή θα συμμορφωθείς με την ζήτηση που έχει η αγορά ή να το κλείσεις το μαγαζί (το εγώ και το εσύ είναι λόγου χάριν δεν απευθύνομαι σε σένα)

  15. #2085
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γ) Δεν ζητάμε το δικαίωμα να κάνουμε κάτι παράνομα. Ζητάμε έναν λογικό νόμιμο τρόπο χρέωσης
    5€ επιπλέον ενσωματωμένα σε κάθε συνδρομή internet και καμία άλλη χρέωση για ότι περιεχόμενο κατεβάσεις είναι αποδεκτή συμφωνία από όλους πιστεύω. Τέλος η παρανομία με τη μία χωρίς ποινές χωρίς δικαστήρια



    α) Θα πρέπει πρώτα να ορίσουμε τι σημαίνει δουλειά
    Το να δουλέψεις μια φορά στη ζωή σου για 2 μέρες και πληρώνεσαι γιαυτό 70 χρόνια δε μου φαίνεται σαν ορισμός της δουλειάς
    Θα μπορούσα να δεχτώ αν αυτός ο κανόνας ίσχυε για όλες τις δουλειές πχ ο Οδοντίατρος που σου έκανε ένα σφράγισμα να ζητάει λεφτά κάθε φορά που τρως κάτι ή ο χτίστης που έχτισε το σπίτι σου να ζητάει λεφτά κάθε φορά που ανοίγεις την πόρτα για μπεις ασχέτως αν το έχεις αγοράσει.
    Αν τα παραπάνω παραδείγματα σου φαίνονται παράλογα απορώ πως δέχεσαι τον παραλογισμό των "πνευματικών δικαιωμάτων"

    β) Φυσικά και αποφασίζουμε για την δουλειά άλλων στην αγορά πάντα έτσι γίνεται, λέγεται κανόνας προσφοράς και ζήτησης.
    Αν κρίνω ότι το προϊόν που πουλάς μου φαίνεται ακριβό θα πάρω το κινέζικο, δεν με ενδιαφέρουν τα λειτουργικά έξοδα που έχεις η πρώτη ύλη που αγοράζεις και η εφορία που πληρώνεις. Έχω και εγώ ξέρεις τέτοια έξοδα ή θα συμμορφωθείς με την ζήτηση που έχει η αγορά ή να το κλείσεις το μαγαζί (το εγώ και το εσύ είναι λόγου χάριν δεν απευθύνομαι σε σένα)
    a) Το σπίτι το πλήρωσες full price, δεν το πλήρωσες ας πούμε 0,02 ευρώλεπτα, σκέψου πχ πόσο κοστίζει μια ταινία και πόσο πληρώνεις για να της δείς εσύ στο cinema
    b) Ναι φυσικά και μπορείς, οι επιλογές είναι το αγοράζεις ή δεν το αγοράζεις, δεν το κλέβεις
    c) Τώρα το κάναμε 5 ευρώ; παλιότερα έλεγες 10

Σελ. 139 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 119129134137138139140141144149 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Σύντομα στην Ελλάδα από την Huawei το Nexus 6P
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 11:50
  3. Vodafone με Netflix στην Ελλαδα?
    Από kontinos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 16:50
  4. Μηνύματα: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 14:58
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 13:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας