Σελ. 78 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.156-1.170 από 2257
  1. #1156
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Σκέφτομαι για μια συσκευή που να παίζει τουλάχιστον 1080 και να δίνει 5.1 .
    Τα wetek δεν υποστηρίζουν out of the box 5.1 και διαβάζω ότι έχουν συνέχεια θέματα.
    (Αν και είναι νωρίς βόλευε γιατί έχουν και dvb-t2. Τώρα δοκιμάζω με ένα ki pro/widevine1 αλλά παίζει μόνο μέχρι 720p/stereo)

    Βλέπω τα chromecast αλλά και roku 4 να λένε οτι παίζουν 4k/5.1.
    Ελπίζω απροβλημάτιστα.
    Για την ώρα δεν χρειάζομαι 4k οπότε ίσως να είναι περιττό αν η διαφορά χρημάτων είναι μεγάλη.

    Βρήκα το roku 4 (refurbished) περίπου 82$ με τα μεταφορικά αλλά και τους φόρους από Αμερική.
    Τώρα κοιτάω για το chromecast ultra και βλέπω ότι έχει περίπου 54$ χωρίς μεταφορικά και φόρους από Αμερική.

    Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα του ενός έναντι του άλλου?
    Αυτό το roku 4 λέει για 2500 κανάλια και ταινίες.
    Φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει δυνατότητα για υπότιτλους αλλά είναι διαθέσιμα και δωρεάν για πάντα?

    Να ρωτήσω εδώ, μήπως είναι καλή περίπτωση το roku για κάποιον που θέλει να το βαλει πχ σε δωμάτιο ξενοδοχείου και να έχει free to Air από πολλές χωρες, us/Eu?

  2. #1157
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δυστυχώς είναι θέμα βασικά κατασκευαστών τηλεοράσεων και όχι τόσο του κάθε Netflix (που θα μπορούσε να έχει κάποια ευθύνη). Αφού ο κάθε κατασκευαστής κάνει την δική του υλοποίηση, πολλές φορές ασύμβατη μεταξύ νεώτερων μοντέλων, χωρίς να ακολουθούν κάποια γενικά πρότυπα, έτσι για ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ, λογικό ειναι να πρέπει να περιμένεις ότι πλέον είναι ευθύνη του κατασκευαστή.
    Εαν όλοι πχ είχαν Android σαν λογισμικό, παράδειγμα λέω, τότε ναι, η ευθύνη της ανανέωσης του application θα ήταν στην Netflix. Δυστυχώς ο μονος τρόπος για να έχεις smart TV με συνεχώς ανανεώσιμο λογισμικό είναι να πάρεις ένα εξωτερικό κουτάκι. Και ειναι τουλάχιστον βλακεία, να πληρώνεις τόσα χρήματα, να σου κοτσάρουν ένα δήθεν smart TV, και εμμεσως να στο χρεώνουν χρυσό, ενώ στο τέλος θα αναγκαστείς να πάρεις ένα εξωτερικό κουτάκι, που φυσικά κάνει πολύ περισσότερα πράγματα απο το να βλέπεις Netflix. Με ένα 60άρι, παίρνεις ένα KODI box που κάνει πολύ περισσότερα απο το λογισμικό μιας smart TV, και ειναι και αναβαθμίσημο. Τελικά μόνο το πάνελ χρειάζεσαι και το tuner, ίσως.... Το smart TV πλέον κανόνας ειναι άχρηστο. Εκτός εαν θέλεις να χρησιμοποιείς την τηλεόραση σαν απλή τηλεόραση με το πολύ πολύ καμμιά βιντεοσκόπηση ή να δείς κάτι απο κάνα στικάκι....

  3. #1158
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Για αυτό είμαι κατά του να σκάσεις λεφτά για smart TV.
    Πάρε την πιο φθηνή τηλερόραση με την πιο καλή ποιότητα εικόνας, ένα φθηνό tablet που θα το αποκαλείς από την πρώτη μέρα "to remote της τηλεόρασης" και να είναι μόνιμα στον καναπέ, και έχεις λύσει όλα τα προβλήματά σου.
    Αράζεις στον καναπέ, ανοίγεις στο tablet την εφαρμογή που επιθυμείς και stream στην τηλεόραση.

  4. #1159
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Να υποθεσω πως το θεμα με τπυς ελληνικους υποτιτλους το βρισκουμε λογο της κωδικοποιησης και εξαιτιας των γραμματων και για αυτο δεν δουλευουν στις παλιες τηλεπρασεις; σε αυτη την περιπτωση, ποσες αλλες χωρες εχουν το ιδιο προβλημα λογο κωδικοποιησης; και ποσο πιθανο το θεωρειται σε μια αγορα που αφορα μονο την Ελλαδα να κατσει να ασχοληθει η καθε Samsung κτλ για να βγαλει ενα update? Οποιος θελει παιρνει ενα φθηνο στικακι android που συνδεεται σε hdmi. Οποιος αλλος θελει συνδεει με hdmi τον τπολογιστη του. Λυσεις υπαρχουν.αλλες φυηνες αλλες ακριβες.

  5. #1160
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθεσω πως το θεμα με τπυς ελληνικους υποτιτλους το βρισκουμε λογο της κωδικοποιησης και εξαιτιας των γραμματων και για αυτο δεν δουλευουν στις παλιες τηλεπρασεις; σε αυτη την περιπτωση, ποσες αλλες χωρες εχουν το ιδιο προβλημα λογο κωδικοποιησης; και ποσο πιθανο το θεωρειται σε μια αγορα που αφορα μονο την Ελλαδα να κατσει να ασχοληθει η καθε Samsung κτλ για να βγαλει ενα update? Οποιος θελει παιρνει ενα φθηνο στικακι android που συνδεεται σε hdmi. Οποιος αλλος θελει συνδεει με hdmi τον τπολογιστη του. Λυσεις υπαρχουν.αλλες φυηνες αλλες ακριβες.
    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κωδικοποίησης. Είναι θέμα τεμπελιάς των κατασκευάστριων εταιρειών. Στο δικό μου μοντέλο Smart TV εδώ και καιρό έχει πάψει η Samsung να βγάζει firmware updates αν έχω καταλάβει καλά. Δεν είναι θέμα update τηλεόρασης είναι θέμα ανανέωσης ΑΡΙ του app της NF. Η Sony π.χ. στο PS το ανανεώνει γι'αυτό και υπάρχει υποστήριξη (άρα δεν είναι θέμα μεγέθους αγοράς). H Samsung σε γράφει εις τα παλαιότερα.

    Αλλά, ναι, μάλλον θα κινηθώ προς κανένα φτηνό Chromecast να βάλω για τον πατέρα μου στην Ελλάδα για να μην μπλέκει με πολύπλοκα (για εκείνον) μενού στο PS - έχουμε και στην Ελλάδα και θα μπορούσε να έχει πρόσβαση σε υπότιτλους
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #1161
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως και στις δύο τηλεοράσεις έβαλα από ένα Chromecast και δεν μ' ενδιαφέρει τι κάνει ο κάθε κατασκευαστής. Στη περίπτωση μου βέβαια οι τηλεοράσεις δεν υποστηρίζουν εφαρμογές ή cast οπότε ούτως ή άλλως θα πήγαινα σε αυτή τη λύση. Όμως πια έχω αντιληφθεί τη χρησιμότητα τους και βέβαια δε χρειάζεται να μπω σε έξοδα αλλαγών.

  7. #1162
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Εγω παντως με Samsung του 2014 δεν εχω κανενα θεμα.
    Μια χαρα ελληνικους υποτιτλους εχω και δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα για αυτο.

  8. #1163
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως με Samsung του 2014 δεν εχω κανενα θεμα.
    Μια χαρα ελληνικους υποτιτλους εχω και δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα για αυτο.
    Τι μοντέλο, από περιέργεια;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #1164
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Επαναλαμβάνω και πάλι τα κουτιά που λέμε δεν είναι certified
    Όσα είναι κοστίζουν όσο σχεδόν μια τηλεόραση.
    Τα φθηνά υποστηρίζουν εικόνα μέχρι 720p στη καλύτερη. Ο ήχος είναι απλά stereo και έχουν πρόβλημα με το frame rate

    Οπότε δεν είναι κατάλληλα για παρακολούθηση του netflix αλλά σαφέστατα μπορούν να κάνουν πολύ περισσότερα σε άλλους τομείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 21-12-17 στις 14:22.

  10. #1165
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναλαμβάνω και πάλι τα κουτιά που λέμε δεν είναι certified
    Όσα είναι κοστίζουν όσο σχεδόν μια τηλεόραση.
    Τα φθηνά υποστηρίζουν εικόνα μέχρι 720p στη καλύτερη. Ο ήχος είναι απλά stereo και έχουν πρόβλημα με το frame rate

    Οπότε δεν είναι κατάλληλα για παρακολούθηση του netflix αλλά σαφέστατα μπορούν να κάνουν πολύ περισσότερα σε άλλους τομείς.
    Μέχρι 960x540 υποστηρίζουν τα μη certified box. Βλέπω σε άλλα φόρουμ τόσο φτάνουν πολλοί χρήστες.

    Όσο για το frame rate, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα και δεν ξέρω αν είναι κάτι γενικό έτσι όπως το παρουσιάζεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #1166
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    USR9107
    Είναι πολύ καλό! Ειδικά αν το μοιράζεσαι με family. 12 ευρώ έως 4 άτομα

  12. #1167
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι 960x540 υποστηρίζουν τα μη certified box. Βλέπω σε άλλα φόρουμ τόσο φτάνουν πολλοί χρήστες.

    Όσο για το frame rate, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα και δεν ξέρω αν είναι κάτι γενικό έτσι όπως το παρουσιάζεις.
    Τόσο έχω δε και εγώ στα κουτιά που έχω δοκιμάσει. Ούτε καν τα 720p.
    Ο ήχος πάντα stereo
    Για τα frame rate έχει συζητηθεί και εδώ και σε άλλα forum.

  13. #1168
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μια LG smart tv που την πήρα 9 μήνες πριν. Χρησιμοποιούμε την ελληνική συνδρομή με τον αδερφό μου, και μένω Σουηδία. Έχω προφίλ στα ελληνικά και ενώ σε μερικές ταινίες όλα είναι μεταφρασμένα (τίτλος, περιγραφή, τα μενού της εφαρμογής) δεν έχω επιλογή για ελληνικούς υπότιτλους. Έχω επιλογή για ελληνικούς υπότιτλους σχεδόν σε όλα είναι original netflix. Οπότε υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με τα δικαιώματα. Μένει να κάνω μια δοκιμη με ένα vpn με ελληνικό IP να δώ αν θα αλλάξει κάτι
    Εννοείς ότι δεν σου δίνει Ελληνικούς υποτίτλους σε προγράμματα που τους έχουν? Πχ από browser, η από άλλη συσκευή στην Ελλάδα κάποιος έχει Ελληνικούς υποτίτλους στο ίδιο πρόγραμμα?

  14. #1169
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ότι δεν σου δίνει Ελληνικούς υποτίτλους σε προγράμματα που τους έχουν? Πχ από browser, η από άλλη συσκευή στην Ελλάδα κάποιος έχει Ελληνικούς υποτίτλους στο ίδιο πρόγραμμα?
    Αυτο μένει να ελέγξω γιατί έχω σοβαρή υποψία ότι συμβαίνει. Σε μερικές μέρες κατεβαίνω ελλάδα και θα το τεστάρω. Όπως είπα έχω κανονικά ελληνικούς υπότιτλους σε μερικές σειρές και ταινίες. Σε πολλές όμως που η περιγραφή, η εικόνα της ταινίες κτλ είναι στα ελληνικά δεν έχω ελληνικούς υπότιλους και πιστεύω σε αυτές υπάρχουν κανονικά ελληνικοί υπότιτλοι που δεν εμφανίζονται λόγω δικαιωμάτων. Και αυτό ενισχύεται από το γεγονός ότι σε όλα τα netflix originals έχω κανονικά ελληνικούς υπότιτλους

    Αλλά έχω και κατηγορίες στο netflix όπως Fredagsmys που είναι 100% λόγω σουηδικης IP.

  15. #1170
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο μένει να ελέγξω γιατί έχω σοβαρή υποψία ότι συμβαίνει. Σε μερικές μέρες κατεβαίνω ελλάδα και θα το τεστάρω. Όπως είπα έχω κανονικά ελληνικούς υπότιτλους σε μερικές σειρές και ταινίες. Σε πολλές όμως που η περιγραφή, η εικόνα της ταινίες κτλ είναι στα ελληνικά δεν έχω ελληνικούς υπότιλους και πιστεύω σε αυτές υπάρχουν κανονικά ελληνικοί υπότιτλοι που δεν εμφανίζονται λόγω δικαιωμάτων. Και αυτό ενισχύεται από το γεγονός ότι σε όλα τα netflix originals έχω κανονικά ελληνικούς υπότιτλους

    Αλλά έχω και κατηγορίες στο netflix όπως Fredagsmys που είναι 100% λόγω σουηδικης IP.
    το ίδιο κάνει και σε εμένα
    πχ στο breaking bad δεν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι αν και υπάρχει ελληνική περιγραφή
    στο outlanders υπάρχει και ελληνική περιγραφή και διαθέσιμοι ελληνικοί υπότιτλοι.

Σελ. 78 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Σύντομα στην Ελλάδα από την Huawei το Nexus 6P
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 11:50
  3. Vodafone με Netflix στην Ελλαδα?
    Από kontinos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 16:50
  4. Μηνύματα: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 14:58
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 13:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας