Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορεί κάποιος να μου πει αν το συγκεκριμένο router μπορεί να γίνει access point συνδέοντας το με ένα άλλο router μέσω ethernet? Και αν ναι, πως?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί να γίνει με τις παρακάτω ρυθμίσεις.

    Ενέργειες για Access Point

    Spoiler:
    Ενέργειες για Access Point
    Bάζουμε Static IP στον υπολογιστή για να μπούμε στο μενού του modem-router (εννοείται ότι δεν έχουμε αλλάξει την IP του, αλλιώς κάνουμε Factory Reset από πριν).
    Πάμε να κάνουμε Factory Reset, αν δεν έχουμε κάνει ήδη.
    Μanagement >> System Management >> Factory Reset Management >> Factory Reset.
    Kλείνουμε το ΝΑΤ ή κάνουμε εντελώς διαγραφή στα προφίλ του DSL.
    Internet >> WAN >> DSL Connection >> Διαγραφή.
    Αλλάζουμε το επίπεδο του Firewall.
    Internet >> Security >> Firewall >> Low >> Apply.
    Kλείνουμε τον DHCP Server.
    Local Network >> LAN >> DHCP Server >> τικάρουμε το οff >> Apply.
    Αλλάζουμε την IP του Access Point, αν χρειάζεται (αν π.χ. το modem-router έχει IP 192.168.1.1 βάζουμε στο Αccess Point 192.168.1.250), για να αποφύγουμε IP conflicts.
    Local Network >> LAN >> DHCP Server >> αλλάζουμε την IP του Αccess Point ώστε να έχει διαφορετική από του modem-router >> Apply.
    Όταν αλλάξουμε την IP του Αccess Point θα χάσουμε την επαφή μαζί του, οπότε θα πρέπει να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή για να συνδεθούμε ξανά.
    Μπαίνουμε πάλι στο μενού και ρυθμίζουμε κατάλληλα το WLAN με σωστή κρυπτογράφηση και ισχυρό κωδικό.
    Όταν τελειώσουμε με τις ρυθμίσεις κάνουμε ένα Reboot στο Αccess Point και το συνδέουμε με ένα καλώδιο LAN με το modem-router.
    Μanagement >> System Management >> Reboot Management >> Reboot.

    Αν το modem-router έχει Address Reservation βάζουμε εκεί την ΙP με την MAC address του Access Point, αλλιώς βγάζουμε έξω από το εύρος του DHCP Server του modem-router την IP του Access Point.
    Περισσότερες πληροφορίες για ρυθμίσεις εδώ.
    Επειδή υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ανέβασμα των screenshots κοίταξε τα σε αυτόν τον σύνδεσμο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2018
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω 2 SpeedPort Entry 2i. Έκανα όλα αυτά που είπατε (τα οποία τα ήξερα γιατί έχω κάνει πολλές φορές την ίδια ενέργεια), αλλά αυτήν την φορά κάτι δεν πήγαινε καλά, και γι αυτό άλλωστε είμαι και εδώ αυτήν την στιγμή.
    "Κούμπωσα" λοιπόν το SpeedPort Entry 2i (Access Point) "επάνω" στο SpeedPort Entry 2i (Primary Router) και δεν λειτούργησε. Δεν είχα πρόσβαση στο primary router (192.168.1.1), αλλά είχα μόνο στο access point (192.168.1.2).
    Δοκίμασα να "κουμπώσω" το SpeedPort Entry 2i (Access Point) επάνω σε κάποιο άλλο Router (σε άλλο σπίτι, με άλλη γραμμή), και λειτουργεί κανονικά. Επίσης, δοκίμασα και κάποια άλλα routers που είχα να τα κάνω Access Points, και αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
    Συμπεραίνω λοιπόν πως (λογικά) το πρόβλημα είναι στο SpeedPort Entry 2i (Primary Router), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι αυτό το πρόβλημα. Έχει κανείς καμία εικόνα;
    Είναι το πρώτο μου Post.
    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν το βάζεις κατά λάθος στην LAN 4 που είναι για IPTV;;;

    Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο πρώτο SpeedPort και δοκίμασε το μόνο του για να τσεκάρεις ότι όλα λειτουργούν σωστά.
    Καλό είναι να βάλεις στο Access Point μια IP ψηλά(π.χ. 192.168.1.250) και να την βγάλεις έξω από το εύρος, όπως λέω στον οδηγό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

    Στη δική μου περίπτωση, με σύνδεση aDSL απο Cosmote και τηλεφωνία που είναι να γίνει VOIP από μέρα σε μέρα, έχω 2+1 modem / routers.

    - Ενα Speedport Entry 2i το οποίο είναι συνδεδεμένο στη τηλεφωνική γραμμή για να δίνει aDSL και θα συνδεθεί εκεί πάνω η μοναδική τηλεφωνική συσκευή που έχω. Στο συγκεκριμένο έχω απενεργοποιήσει το WLAN και το DHCP server. Το χρησιμοποιώ μόνο ως modem (και για VOIP τηλεφωνία).

    - Ενα TP Link Archer D2 το οποίο το έχω συνδέσει (PPPoe Passthrough / στην WAN θύρα του) στο Speedport (σε LAN θυρα του που έχω ενεργοποιήσει ως WAN) για να λειτουργεί ως access point / router (κι όχι ως modem).

    Τα παραπάνω φαίνονται να δουλεύουν ΟΚ, προς το παρόν - αναμένω την μετατροπή της γραμμής σε ευρυζωνική για να σιγουρευτώ ότι το speedport δινει voip τηλεφωνία χωρίς πρόβλημα.

    Το επόμενο που θέλω να κάνω είναι να συνδέσω ακόμα ένα Speedport Entry 2i που έχω, σαν access point. Αυτο θα συνδεθεί μέσω LAN καλωδίου με το TP Link για να δίνει wireless (ή και wired) δίκτυο από το DHCP range του Tp-Link σε άλλο μέρος του σπιτιού (έχω δομημένη καλωδίωση με καλώδιο UTP Cat 6 σε όλα τα δωμάτια).

    Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής όμως, και προσπαθώ να βρω την βέλτιστη λύση.

    Στο TP-Link εχω 2 διαφορετικά wireless SSID. Το ένα (π.χ. "Α") είναι κρυφό, έχει απεριόριστο bandwidth και το χρησιμοποιώ μόνο εγώ για τις απαιτητικές μου συσκευές, κλπ.
    Το 2ο SSID είναι φανερό και αποτελεί ουσιαστικά guest (ας πουμε "G") δίκτυο στο οποίο με πολύ απλό τρόπο μέσα από τα settings του TP-Link έχω κάνει limit το bandwidth σε 1024 mbps maximum download. Αυτό είναι που δίνω σε κόσμο που έρχεται σπίτι, σαν μια βασική wireless πρόσβαση.

    Όταν εγώ θα σετάρω το 2ο Speedport σαν access point, τι θα πρέπει να κάνω για να ...κάνει "extend" το "G" δίκτυο με το bandwidth limit; Η βασική / αρχική ερώτηση είναι αν αυτό είναι όντως δυνατό να γίνει με κάποιο τροπο ή όχι ! . Αν σετάρω στο 2ο speedport το wireless με το ίδιο SSID όπως αυτό του G και το ίδιο wireless key, και κάποιος συνδεθεί εκεί, θα έχει το limit ή είναι ανέφικτο κάτι τέτοιο;

    Αυτά προς το παρόν.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, δεν θα παίξει έτσι. Και αυτό διότι ο περιορισμός είναι στο ασύρματο Guest δίκτυο ενώ το Speedport θα συνδεθεί υποχρεωτικά* ενσύρματα στο TP-Link.
    Μπορείς όμως να το κάνεις μέσω του Bandwidth Control, αρκεί να ορίσεις τον όποιο περιορισμό θέλεις στην διεύθυνση που θα έχει το Speedport.

    * Το Speedport δεν μπορεί να δουλέψει ως αναμεταδότης ενός ασύρματου δικτύου. Αυτή την λειτουργία την έχουν είτε τα κανονικά Access Point είναι τα Extender/Repeater.
    Μόνο ενσύρματα μπορεί να συνδεθεί και να λειτουργεί ως απλό switch και AP.
    Μπορείς ωστόσο να το ρυθμίσεις με ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας, που έχεις ορίσει στο Guest δίκτυο, οπότε μαζί με το Bandwidth Control θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα σε όσες συσκευές συνδέονται ενσύρματα και ασύρματα πάνω του.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν θα παίξει έτσι. Και αυτό διότι ο περιορισμός είναι στο ασύρματο Guest δίκτυο ενώ το Speedport θα συνδεθεί υποχρεωτικά* ενσύρματα στο TP-Link.
    Μπορείς όμως να το κάνεις μέσω του Bandwidth Control, αρκεί να ορίσεις τον όποιο περιορισμό θέλεις στην διεύθυνση που θα έχει το Speedport.

    * Το Speedport δεν μπορεί να δουλέψει ως αναμεταδότης ενός ασύρματου δικτύου. Αυτή την λειτουργία την έχουν είτε τα κανονικά Access Point είναι τα Extender/Repeater.
    Μόνο ενσύρματα μπορεί να συνδεθεί και να λειτουργεί ως απλό switch και AP.
    Μπορείς ωστόσο να το ρυθμίσεις με ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας, που έχεις ορίσει στο Guest δίκτυο, οπότε μαζί με το Bandwidth Control θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα σε όσες συσκευές συνδέονται ενσύρματα και ασύρματα πάνω του.
    Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !

    Ήταν δική μου λανθασμένη έκφραση το "extend" κι ας το έβαλα σε εισαγωγικά.
    Ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι το 2o Speedport (με την ιδιότητα του access point πλεον) να παίρνει internet απο το TP Link και να δινει ενα δικό του "G" ασυρματο δικτυο με τα ίδια credentials του "G" που δίνει και το TP Link. Εννοώ την ιδανική κατάσταση κατα την οποία μια συσκευή, όταν είναι κοντά στο TP Link (χωλ σπιτιού) να παίρνει απο κει το "G" δίκτυο, και όταν είναι πιο κοντά στο Speedport access point (σαλόνι) να συνδέεται εκεί (στο "G" ασυρματο δικτυο του Speedport) άμεσα, καθότι θα έχει καλύτερο σήμα, και ίδιο SSID / key. Τα λέω σωστά; (βέβαια η εμπειρία μου έχει δείξει ότι μερικές συσκευές δεν λενε με τιποτα να αποσυνδεθουν απο ενα εξασθενημενο wireless δικτυο, κι ας υπαρχει κοντα τους καλυτερο... στο οποίο θα μπορούσαν και έχουν σεταριστεί να συνδέονται)

    Για το bandwidth control δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κάνω. Εννοείς στις ρυθμίσεις του speedport access point θα πρέπει να σετάρω QoS ή κάτι παρόμοιο, ώστε και το "G" δίκτυο του Speedport AP να έχει κι αυτό δικό του περιορισμό στις ίδιες ταχύτητες που έχει το "G" δικτυο του TP Link;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ένα-ένα με την σειρά.

    Το Speedport δεν έχει bandwidth control. Οπότε η μόνη περίπτωση να βάλεις περιορισμό στις συσκευές που συνδέονται πάνω του, είναι μέσω του TP.Link.
    Τώρα στο TP-Link έχεις βάλει περιορισμό στο Guest ασύρματο δίκτυο, μέσω των επιλογών που έχει σε εκείνο το μενού.
    Αλλά μέσω αυτού δεν είναι δυνατόν να περιορίσεις τις συσκευές που θα συνδέονται στο Speedport.

    Όμως υπάρχει και άλλο σημείο στο TP.Link που μπορείς να ορίσεις περιορισμό και αυτό είναι στο μενού Bandwidth Control.
    Εκεί λοιπόν ορίζεις η στην ΙΡ που θα έχει το Speedport, θα έχει π.χ. το μέγιστο 1024Kbps (όπως έχεις και στο Guest).

    Όσον αφορά την λειτουργία Roaming που θέλεις, δηλαδή οι 2 συσκευές να έχουν το ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας και οι clients (χρήστες) να συνδέονται σε αυτή με το δυνατότερο σήμα, δυστυχώς πολλές φορές δεν γίνεται.
    Ο λόγος είναι απλός. Αυτή η λειτουργία προϋποθέτει ξεχωριστό Controller αλλά και εγγενή υποστήριξη από όλα τα ΑΡ, ώστε να επικοινωνούν μεταξύ τους και να μεταβιβάζουν αυτά την συνδεδεμένη συσκευή.
    Στα απλά ΑΡ, ο client είναι αυτός που αποφασίζει σε ποιο ΑΡ θα συνδεθεί. Και συνήθως αυτό γίνεται όταν το σήμα του SSID με το οποίο είναι συνδεδεμένος μειωθεί πάρα πολύ, οπότε ψάχνει άλλο καλύτερο.
    Ένας τρόπος που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να χαμηλώσεις την ισχύ της εκπομπής ώστε να γίνεται γρηγορότερα η εναλλαγή στη σύνδεση. Αλλά και πάλι θα ισχύει στις μακρύτερες περιοχές και όχι σε κοντινές.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα-ένα με την σειρά.

    Το Speedport δεν έχει bandwidth control. Οπότε η μόνη περίπτωση να βάλεις περιορισμό στις συσκευές που συνδέονται πάνω του, είναι μέσω του TP.Link.
    Τώρα στο TP-Link έχεις βάλει περιορισμό στο Guest ασύρματο δίκτυο, μέσω των επιλογών που έχει σε εκείνο το μενού.
    Αλλά μέσω αυτού δεν είναι δυνατόν να περιορίσεις τις συσκευές που θα συνδέονται στο Speedport.

    Όμως υπάρχει και άλλο σημείο στο TP.Link που μπορείς να ορίσεις περιορισμό και αυτό είναι στο μενού Bandwidth Control.
    Εκεί λοιπόν ορίζεις η στην ΙΡ που θα έχει το Speedport, θα έχει π.χ. το μέγιστο 1024Kbps (όπως έχεις και στο Guest).

    Όσον αφορά την λειτουργία Roaming που θέλεις, δηλαδή οι 2 συσκευές να έχουν το ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας και οι clients (χρήστες) να συνδέονται σε αυτή με το δυνατότερο σήμα, δυστυχώς πολλές φορές δεν γίνεται.
    Ο λόγος είναι απλός. Αυτή η λειτουργία προϋποθέτει ξεχωριστό Controller αλλά και εγγενή υποστήριξη από όλα τα ΑΡ, ώστε να επικοινωνούν μεταξύ τους και να μεταβιβάζουν αυτά την συνδεδεμένη συσκευή.
    Στα απλά ΑΡ, ο client είναι αυτός που αποφασίζει σε ποιο ΑΡ θα συνδεθεί. Και συνήθως αυτό γίνεται όταν το σήμα του SSID με το οποίο είναι συνδεδεμένος μειωθεί πάρα πολύ, οπότε ψάχνει άλλο καλύτερο.
    Ένας τρόπος που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να χαμηλώσεις την ισχύ της εκπομπής ώστε να γίνεται γρηγορότερα η εναλλαγή στη σύνδεση. Αλλά και πάλι θα ισχύει στις μακρύτερες περιοχές και όχι σε κοντινές.
    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ ! Όταν παω σπίτι θα ψάξω να βρω στο TP Link το bandwidth control σε επίπεδο IP που αναφέρεις. Το μενού στο δικό μου είναι διαφορετικό (Archer D2 AC 750) αλλά λογικά θα το έχει.

    Ίσως καλύτερη ιδέα είναι στο Speedport (access point) να φτιάξω ένα διαφορετικό / τρίτο "D" wireless δίκτυο (δηλαδη με διαφορετικό SSID), με το bandwidth control (και ίδιο wireless key ώστε να μην τους παιδεύω πολύ τους επισκέπτες), ώστε όσοι θέλουν να συνδέονται manually σε εκείνο, αν το "G" είναι εξασθενημένο εκεί που θα κάθονται (π.χ. στο μπαλκόνι που είναι προς τα κείνη τη μεριά, το "G" μερικές φορές είναι όντως εξασθενημένο, ενώ το "D" σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη ισχύ).

    p.s. το μόνο μείον στο παραπάνω σετάρισμα είναι ότι βάζοντας bandwidth control στην IP του Speedport access point ουσιαστικά κρατώ χαμηλά (σε ταχύτητες) ολόκληρο το access point (ενσύρματα και ασύρματα). Αυτό σημαίνει, ότι αν πάνω στο speedport AP συνδέσω π.χ. και το Android TV Box μου, θα επηρεάζεται κι αυτό από το Bandwidth control. Επι του παρόντος το TV Box το έχω σε ένα switch που παίρνει από το TP Link ενσυρματα, οπότε μάλλον θα καταλήξω να αφήσω το TV Box στο switch (ώστε να παίρνει full bandwidth από το TP Link) και πανω στο switch αυτο θα συνδέσω το Speedport AP για το σετάρισμα που συζητήσαμε πιο πανω. (TV Box, Switch και πριζάκι βρίσκονται στο ίδιο σημείο / έπιπλο που θα ήθελα να σετάρω το Speedport AP)

    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ. Θα επανέλθω αν κάπου κολλήσω.

    - - - Updated - - -

    Σε συνέχεια των παραπάνω...

    Κάτι πρέπει να κάνω λάθος στο σετάρισμα που έχω φτιάξει ή στην ερμηνεία των αποτελεσμάτων που παίρνω.

    Στο TP-Link εχω τα settings που φαίνονται στα παρακάτω screenshots.

    Το Speedport που εχω συνδεσει ενσυρματα στο TP-Link και το εχω κανει access point εχει την IP 192.168.1.120 και δίνει το wireless δίκτυο networkB.
    Στο TP-Link εχω σετάρει το guest δίκτυο networkG με τους περιορισμούς που φαίνονται (maximum download 2048 kbps, κλπ).
    Στο networkB εφαρμόζω τους αντίστοιχους περιορισμούς μέσω της IP του (.120).









    Παρόλα αυτά και στις παρακάτω 4 περιπτώσεις...

    - speedtest απο PC που ειναι συνδεδεμένο στο TP-Link ενσύρματα
    - speedtest απο smartphone ασυρματα συνδεδεμενο στο βασικό "Α" δίκτυό μου (κρυφό, χωρίς bandwidth limits)
    - speedtest απο smartphone ασυρματα συνδεδεμενο στο "G" δίκτυο μου (που εχει τα σχετικα limits)
    - speedtest από smartphone ασύρματα συνδεδεμένο στο "B" δίκτυο μου (πάλι με limits)

    λαμβάνω ταχύτητα download γύρω στα 9-10 Mbps και upload γύρω στα 0.84 Mbps. (κάπου εκεί κυμαινόμουν πάντα γιατί είμαι μακριά από το dslam, αλλα δεν είναι αυτό που με απασχολεί. Με προβληματίζει ότι δεν έχω μειωμένη ταχύτητα στα δίκτυα B και G)

    Μάλλον κάπου κάνω κάτι λάθος ή έχω μπερδευτεί ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 11-01-19 στις 16:22.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην 2η εικόνα άλλαξε την γραμμή από DSL σε Other.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 2η εικόνα άλλαξε την γραμμή από DSL σε Other.
    Καλημερα και ευχαριστώ.
    Με την αλλαγή που μου πρότεινες να κάνω, λύθηκε το θέμα στο wireless δίκτυο G του TP-Link.

    Στην περίπτωση του wireless δικτύου B του Speedport AP ομως, που περιοριζω μεσω της IP του (192.168.1.120) οι ταχύτητες συνεχίζουν να είναι μεγάλες, σα να μην έχει ενεργοποιηθεί το bandwidth control.


  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μήπως έχεις κάνει ένα (ή όλα) από τα παρακάτω;
    α. Το Speedport έχει ίδιο υποδίκτυο με το TP-Link (192.168.1.0/24).
    β. Έχεις συνδέσει το Speedport σε μία θύρα LAN του TP-Link και όχι στην WAN.

    Για δώσε μια εικόνα από το Status.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχεις κάνει ένα (ή όλα) από τα παρακάτω;
    α. Το Speedport έχει ίδιο υποδίκτυο με το TP-Link (192.168.1.0/24).
    β. Έχεις συνδέσει το Speedport σε μία θύρα LAN του TP-Link και όχι στην WAN.

    Για δώσε μια εικόνα από το Status.
    Το TP-Link εχει IP 192.168.1.1
    Το Speedport AP: 192.168.1.120 η οποια ειναι δεσμευμενη στο reservation pool του TP-Link μεσω mac address.

    Το Speedport AP ειναι συνδεδεμενο σε μια LAN του TP-Link, καθότι στη WAN εχω συνδέσει το 1ο Speedport που λειτουργει ως modem μονο, με IP 192.168.2.1.



    Στη δική μου περίπτωση, με σύνδεση aDSL απο Cosmote και τηλεφωνία που είναι να γίνει VOIP από μέρα σε μέρα, έχω 2+1 modem / routers.

    - Ενα Speedport Entry 2i το οποίο είναι συνδεδεμένο στη τηλεφωνική γραμμή για να δίνει aDSL και θα συνδεθεί εκεί πάνω η μοναδική τηλεφωνική συσκευή που έχω. Στο συγκεκριμένο έχω απενεργοποιήσει το WLAN και το DHCP server. Το χρησιμοποιώ μόνο ως modem (και για VOIP τηλεφωνία).

    - Ενα TP Link Archer D2 το οποίο το έχω συνδέσει (PPPoe Passthrough / στην WAN θύρα του) στο Speedport (σε LAN θυρα του που έχω ενεργοποιήσει ως WAN) για να λειτουργεί ως access point / router (κι όχι ως modem).

    Τα παραπάνω φαίνονται να δουλεύουν ΟΚ, προς το παρόν - αναμένω την μετατροπή της γραμμής σε ευρυζωνική για να σιγουρευτώ ότι το speedport δινει voip τηλεφωνία χωρίς πρόβλημα.

    Το επόμενο που θέλω να κάνω είναι να συνδέσω ακόμα ένα Speedport Entry 2i που έχω, σαν access point. Αυτο θα συνδεθεί μέσω LAN καλωδίου με το TP Link για να δίνει wireless (ή και wired) δίκτυο από το DHCP range του Tp-Link σε άλλο μέρος του σπιτιού (έχω δομημένη καλωδίωση με καλώδιο UTP Cat 6 σε όλα τα δωμάτια).

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τότε πρέπει και το 2ο Speedport να δουλεύει ως router (μέσω της δικής του WAN θύρας), διότι έχεις μεν περιορίσει την κίνηση από αυτό, αλλά οι συνδεδεμένες συσκευές το παρακάμπτουν διότι παίρνουν απευθείας IP από το TP-Link.
    Αν δουλέψει ως router, τότε όλες οι συσκευές θα βγαίνουν μέσω αυτού, άρα από την WAN θύρα που την έχεις περιορίσει.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε πρέπει και το 2ο Speedport να δουλεύει ως router (μέσω της δικής του WAN θύρας), διότι έχεις μεν περιορίσει την κίνηση από αυτό, αλλά οι συνδεδεμένες συσκευές το παρακάμπτουν διότι παίρνουν απευθείας IP από το TP-Link.
    Αν δουλέψει ως router, τότε όλες οι συσκευές θα βγαίνουν μέσω αυτού, άρα από την WAN θύρα που την έχεις περιορίσει.
    Οπότε αν καταλαβαίνω καλα πρέπει

    - να κανω το 2o speedport factory reset για να ξαναπαρει απο την Cosmote τις ρυθμισεις που ειχε πριν, ως router / modem (να ξαναμπουν τα DSL profiles που εσβησα για το κανω access point, κλπ)
    - ετσι ομως θα ενεργοποιηθει και ο DHCP server του και θα δινει απο κεινον IP στις συνδεδεμενες συσκευες κι οχι απο το TP-Link, σωστο;
    - δεν θα υπαρξει προβλημα με 2 DHCP servers που θα δινουν IPs στο ιδιο δικτυο; Καποια συμβουλη επι αυτου;

    ευχαριστω και παλι.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedport Entry 2i
    Από AssVas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7762
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-23, 21:27
  2. Μηνύματα: 182
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-21, 19:03
  3. Speedport W724 vs Speedport Entry 2i
    Από GTrik στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 21:54
  4. ZTE H108NS ως access point από το Speedport Entry 2i
    Από drthanwho στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-16, 16:34
  5. Speedport Entry 2i σε bridged mode
    Από birbilis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 14:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας