Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Απαράδεκτη
    ISP
    Forthnet
    Καλές γιορτές σε όλο το φόρουμ. Το πρώτο μου θέμα που δημοσιεύω αφορά τα πνευματικά δικαιώματα ενός υπαλλήλου ιδιωτικού τομέα μέσα στην εταιρία στην οποία εργάζεται. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα το οποίο προέκυψε.

    Το τελευταίο εξάμηνο, στην εταιρία που εργάζομαι, δουλεύαμε κάποια κείμενα που αφορούσαν τις λεπτομέρειες, προβλήματα, λύσεις και συμβουλές για το άνοιγμα ενός e-shop. Προσωπικά είχα γράψει ολόκληρη τεχνική ανάλυση για στήσιμο eshop στα ελληνικά δεδομένα με όλα τα προβλήματα που προκύπτουν. Αυτό το project εγκαταλήφθηκε από την ομάδα μετά από κοινή απόφαση.

    Το πρόβλημα που αναφέρομαι, προκύπτει εδώ:
    Ο εργοδότης μου αποφάσισε ότι η δουλειά μου προφανώς είναι ενδιαφέρουσα και τη δημοσίευσε από το προσωπικό του account σε επαγγελματικό social media. Είναι προφανές ότι παραβιάζει την εμπιστοσύνη της ομάδας και μου δείχνει ότι η δουλειά μου είναι άχρηστη (μιας και το project εγκαταλήφθηκε) αλλά παρόλαυτα αρκετά χρήσιμη για να την αναδείξει ως δικιά του.

    Έχετε κάποια συμβουλή για το πως να χειριστώ το θέμα;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτά τα κείμενα που αναφέρεις τα έκανες στον ελεύθερο σου χρόνο ή εν ώρα εργασίας;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα κείμενα που αναφέρεις τα έκανες στον ελεύθερο σου χρόνο ή εν ώρα εργασίας;
    ...και για ποιο σκοπο; Δικο σου, προυπαρχοντα ή μελλοντικο ή κατοπιν υποδειξης/αναθεσης της εταιρειας σου;

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτον, ποια είναι τα Ts&Cs στο εργασιακό συμβόλαιο που έχεις αναφορικά με την πνευματική ιδιοκτησία του έργου που παράγεις στο πλαίσιο της εργασίας σου εκεί; Κατά 99% το πιο προφανές είναι ότι η πνευματική ιδιοκτησία ανήκει στην εταιρεία, αυτό είναι και το στάνταρ συμβόλαιο.

    Από την άλλη όμως, αν ο προϊστάμενος το δημοσίευσε υπό το δικό του όνομα (ακόμα και αν έχει τον τίτλο του στην εταιρεία) στο κοινωνικό μέσο, τότε όντως πρόκειται για παράβαση και σίγουρα ηθικά επιλήψιμο εάν μάλιστα δεν αναφέρεται ονομαστικά στους δημιουργούς του έργου και συνεπώς το παρουσιάζει ως δικό του.

    Τελικά όμως, δεν καταλαβαίνω το εξής: Είναι η δική σου δουλειά που την παρουσιάζει ως δική του, ή της ομάδας; Αν ισχύει το δεύτερο, τότε όλοι μαζί του γράφετε ένα email ευγενικά ζητώντας του τα σωστά disclaimers. Αν δεν το κάνει, τότε μια ευγενική υπενθύμιση βάζοντας σε cc όμως πλέον και έναν άλλον senior manager ή τον επιβλέποντα του προϊσταμένου.

    Αν ισχύει το πρώτο, πάλι το ίδιο στο πρώτο σκέλος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η σύμβαση εργασίας πολλές φορές αναφέρει τέτοια. Αν είναι ανάθεση εργασίας τότε συνήθως αναγράφεται ότι ανήκουν στην εταιρεία. Η μόνη ένσταση είναι η δημοσιοποίηση από προσωπικό λογαριασμό. Αλλά κι εκεί, αναφέρει ότι έγινε από την εταιρεία ή τον ίδιο;

    Edit: [ με πρόλαβε ο pop ]

  6. #6
    Εγγραφή
    13-01-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Απαράδεκτη
    ISP
    Forthnet
    Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις γιατί είναι ένα θέμα το οποίο με έχει προβληματίσει πολύ.
    Η σύμβαση που έχω υπογράψει είναι πολύ standard και προφανώς αναφέρει ότι τα δικαιώματα των αρχείων και των προϊόντων είναι της εταιρίας. Όμως το post έγινε από το προσωπικό του account ως δημιούργημα του. Δηλαδή, στο τέλος του κειμένου ο author είναι ο ίδιος.
    Δεν θα υπήρχε θέμα να δημοσιευθεί στο όνομα της εταιρίας γιατί από την αρχή γιαυτό το λόγο ξεκίνησα να γράφω και το συγκεκριμένο case study.

    - - - Updated - - -

    Έγινε κατόπιν ανάθεσης σε εμένα να γράψω ένα case study. Σκοπός του project ήταν η μελλοντική δημοσίευση της μελέτης στο όνομα της εταιρίας.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ο εν λογω ειναι προισταμενος σου ή ιδιοκτητης/αφεντικο/εργοδοτης σου;

  8. #8
    Εγγραφή
    13-01-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Απαράδεκτη
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εν λογω ειναι προισταμενος σου ή ιδιοκτητης/αφεντικο/εργοδοτης σου;
    Από όλα. Η ομάδα είναι πολύ μικρή. Στην ουσία είναι προϊστάμενος, ιδιοκτήτης/αφεντικό/εργοδότης και συνεργάτης γιατί είμαστε οι 2 devs της ομάδας.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Mιλησε του προφορικα, πηγαινε προσεκτικα οσο σε παιρνει και αν τα δεις σκουρα, ριξτο στη θαλασσα το ολο θεμα και ξεχνα το. Να κρατησεις βεβαια μια μελλοντικη σημειωση για παν ενδεχομενο.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Aν είναι ΚΑΙ ιδιοκτήτης τότε ηθικά μπορείς να θέσεις θέμα αλλά λίγα θα καταφέρεις φοβάμαι.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Νομίζω ότι ο pop απάντησε αρκετά σωστά. Τώρα αν αυτός είναι το αφεντικό... δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από το να του το πεις απέξω σε μια χαλαρή συζήτηση. Αλλιώς θα χαλάσεις τη σχέση σου μαζί του και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι υπέρ σου στο long term, αν σε ενδιαφέρει να μείνεις εκεί.

    Εγώ θα το κρατούσα ως παράδειγμα για το τι να περιμένω στο μέλλον και θα ψαχνόμουν και για αλλού (πέρα από την χαλαρή συζήτηση που θα έκανα & ανέφερα παραπάνω).
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι ο pop απάντησε αρκετά σωστά. Τώρα αν αυτός είναι το αφεντικό... δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από το να του το πεις απέξω σε μια χαλαρή συζήτηση. Αλλιώς θα χαλάσεις τη σχέση σου μαζί του και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι υπέρ σου στο long term, αν σε ενδιαφέρει να μείνεις εκεί.

    Εγώ θα το κρατούσα ως fact για το τι να περιμένω στο μέλλον και θα ψαχνόμουν για αλλού.
    Bold for clarity !

    Το μονο θετικό που μπορείς να αντλησεις Λεωνίδα είναι οτι απο την στιγμή που έγραψες την μελέτη και εκανες και την ερευνα, θα είσαι πιο κατάλληλος για να προχωρήσεις στην υλοποίηση ή εστω θα μπορείς να σταθείς καλύτερα σε μια ομαδα για το θέμα. Ο λαός μας λέει οτι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bold for clarity !

    Το μονο θετικό που μπορείς να αντλησεις Λεωνίδα είναι οτι απο την στιγμή που έγραψες την μελέτη και εκανες και την ερευνα, θα είσαι πιο κατάλληλος για να προχωρήσεις στην υλοποίηση ή εστω θα μπορείς να σταθείς καλύτερα σε μια ομαδα για το θέμα. Ο λαός μας λέει οτι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια.
    Kαι προσθέτω στα παραπάνω με τα οποία συμφωνώ 100% το εξής πρακτικό: Κράτα κάπου τα αυθεντικά emails όπου έχεις στείλει μαζί με τα attachments που είναι το έργο και έχουν όλες τις ημερομηνίες κλπ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #14
    Εγγραφή
    13-01-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Απαράδεκτη
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bold for clarity !

    Το μονο θετικό που μπορείς να αντλησεις Λεωνίδα είναι οτι απο την στιγμή που έγραψες την μελέτη και εκανες και την ερευνα, θα είσαι πιο κατάλληλος για να προχωρήσεις στην υλοποίηση ή εστω θα μπορείς να σταθείς καλύτερα σε μια ομαδα για το θέμα. Ο λαός μας λέει οτι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια.
    Αρχικά, κρατάω ότι και εσείς θεωρείτε ότι το συμβάν είναι σημαντικό και δεν αντιδράω υπερβολικά ή κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

    Από την άλλη κρατάω ότι, δυστυχώς, επειδή είναι το "αφεντικό" μου, δεν μπορώ να πετύχω πάρα πολλά και ότι κατά κάποιο τρόπο πρέπει να το καταπιώ. Η μελλοντική σημείωση κρατήθηκε από εμένα βιωματικά και από όσους δουν το θέμα.

    Έτσι για να κλείσουμε το θέμα, να σας ενημερώσω ότι δεν θα το αφήσω να πέσει κάτω, θα το αναφέρω στεγνά, γιατί όχι μόνο με τα εργασιακά "δικαιώματα" που έχουμε, παίρνουμε ψίχουλα, αλλά δεν θα κάτσουμε να μας εκμεταλλευτούν και τα πνευματικά μας δημιουργήματα (άλλο ήθελα να γράψω αλλά αυτολογοκρίνομαι ). Δεν μπορώ να περιμένω το κακό κάρμα να τον χτυπήσει επειδή λέει ψέματα!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LeonidasChr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά, κρατάω ότι και εσείς θεωρείτε ότι το συμβάν είναι σημαντικό και δεν αντιδράω υπερβολικά ή κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

    Από την άλλη κρατάω ότι, δυστυχώς, επειδή είναι το "αφεντικό" μου, δεν μπορώ να πετύχω πάρα πολλά και ότι κατά κάποιο τρόπο πρέπει να το καταπιώ. Η μελλοντική σημείωση κρατήθηκε από εμένα βιωματικά και από όσους δουν το θέμα.

    Έτσι για να κλείσουμε το θέμα, να σας ενημερώσω ότι δεν θα το αφήσω να πέσει κάτω, θα το αναφέρω στεγνά, γιατί όχι μόνο με τα εργασιακά "δικαιώματα" που έχουμε, παίρνουμε ψίχουλα, αλλά δεν θα κάτσουμε να μας εκμεταλλευτούν και τα πνευματικά μας δημιουργήματα (άλλο ήθελα να γράψω αλλά αυτολογοκρίνομαι ). Δεν μπορώ να περιμένω το κακό κάρμα να τον χτυπήσει επειδή λέει ψέματα!!!
    Ψυχραιμα ομως, οπως αρμοζει και για ολα τα εργασιακα ζητηματα. Θα προτεινα να εχεις φροντισει να υπαρχει μια ...πισινη στην διαθεση σου και να συνυπολογισεις καλα ολα τα ενδεχομενα και σεναρια. Κοιτας το δικο σου συμφερον δηλαδη και παιρνεις τα μετρα σου.

    Κατα τα αλλα, καλως ηλθες στο club.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φωτογραφική μηχανή για φωτογράφιση κειμένου
    Από kzdev στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 01:39
  2. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 13:41
  3. Μετατροπέας κειμένου σε φωνή
    Από kalodios στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-15, 19:33
  4. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-15, 17:39
  5. Δημιουργία φόρμας και εκτύπωση κειμένου από πεδία
    Από sadako στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-15, 12:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας