Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους,

    Μένω στο καβούρι, συγκεκριμένα λίγο μετά τα φανάρια για βάρη προς βουλιαγμένη, και έκανα αίτηση για VDSL ΟΤΕ 30 την οποία έχω κανα 2-3μερο ακόμα να διακόψω (την έχει αναλάβει την υπόθεση γνωστός). Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος κοντά στην περιοχή έχει βάλει και να μου πει για ταχύτητες αν είναι όντως ψηλές ή σαν τα 24ρια που δεν περνάς ποτέ τα 12, παρόμοια φάση. Έπειδη έχω βάλει και full pack και 2 κινιτά, γενικά μεγαλούτσικο πακέτο, θέλω να ξέρω αν είναι να το ακυρώσω αλλιώς να μην πληρώσω τα κερατά μου χωρίς λόγο.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Θα τα πιάνεις.....

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raven_g20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,

    Μένω στο καβούρι, συγκεκριμένα λίγο μετά τα φανάρια για βάρη προς βουλιαγμένη, και έκανα αίτηση για VDSL ΟΤΕ 30 την οποία έχω κανα 2-3μερο ακόμα να διακόψω (την έχει αναλάβει την υπόθεση γνωστός). Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος κοντά στην περιοχή έχει βάλει και να μου πει για ταχύτητες αν είναι όντως ψηλές ή σαν τα 24ρια που δεν περνάς ποτέ τα 12, παρόμοια φάση. Έπειδη έχω βάλει και full pack και 2 κινιτά, γενικά μεγαλούτσικο πακέτο, θέλω να ξέρω αν είναι να το ακυρώσω αλλιώς να μην πληρώσω τα κερατά μου χωρίς λόγο.

    Ευχαριστώ!
    Με καμπίνες είστε εκεί, οπότε εκτός απροόπτου θα πιάνεις τα 30.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raven_g20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,

    Μένω στο καβούρι, συγκεκριμένα λίγο μετά τα φανάρια για βάρη προς βουλιαγμένη, και έκανα αίτηση για VDSL ΟΤΕ 30 την οποία έχω κανα 2-3μερο ακόμα να διακόψω (την έχει αναλάβει την υπόθεση γνωστός). Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος κοντά στην περιοχή έχει βάλει και να μου πει για ταχύτητες αν είναι όντως ψηλές ή σαν τα 24ρια που δεν περνάς ποτέ τα 12, παρόμοια φάση. Έπειδη έχω βάλει και full pack και 2 κινιτά, γενικά μεγαλούτσικο πακέτο, θέλω να ξέρω αν είναι να το ακυρώσω αλλιώς να μην πληρώσω τα κερατά μου χωρίς λόγο.

    Ευχαριστώ!
    το συμπερασμα του οτι δεν περνας τα 12 δεν μπορω να καταλαβω πως το εβγαλες....

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    "παρόμοια φάση" λέω ξεκάθαρα πως αναφέρομαι στην κατάσταση της Forthnet. Δεν έχω μέτρο συγκρισης για 30ρι αλλά μόνο 24ρι.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raven_g20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    "παρόμοια φάση" λέω ξεκάθαρα πως αναφέρομαι στην κατάσταση της Forthnet. Δεν έχω μέτρο συγκρισης για 30ρι αλλά μόνο 24ρι.
    Δεν έχει σχέση η Forthnet, με οποιονδήποτε πάροχο ADSL/VDSL η ταχύτητα συγχρονισμού εξαρτάται από την απόστασή σου από το Αστικό Κέντρο. Όσο μεγαλύτερη η απόσταση, τόσο μικρότερη η ταχύτητα. Με το VDSL από καμπίνα συγχρονίζεις σε μεγάλες ταχύτητες καθώς μέσα της υπάρχει ένα mini-DSLAM (μίνι κέντρο για να καταλάβεις) και έτσι δεν υπολογίζεται η απόσταση από το σπίτι σου ως το Αστικό Κέντρο, αλλά ως την καμπίνα. Αυτά ισχύουν παγκοσμίως, δεν είναι ελληνικές πατέντες

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σχέση η Forthnet, με οποιονδήποτε πάροχο ADSL/VDSL η ταχύτητα συγχρονισμού εξαρτάται από την απόστασή σου από το Αστικό Κέντρο. Όσο μεγαλύτερη η απόσταση, τόσο μικρότερη η ταχύτητα. Με το VDSL από καμπίνα συγχρονίζεις σε μεγάλες ταχύτητες καθώς μέσα της υπάρχει ένα mini-DSLAM (μίνι κέντρο για να καταλάβεις) και έτσι δεν υπολογίζεται η απόσταση από το σπίτι σου ως το Αστικό Κέντρο, αλλά ως την καμπίνα. Αυτά ισχύουν παγκοσμίως, δεν είναι ελληνικές πατέντες
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση...ομολογώ πως δεν γνωρίζω πολλά για την συγκεκριμένη τεχνολογία για αυτό και ρωτώ...εν πάσι περίπτωσή θα λογικά μέχρι την μεθεπόμενη Δευτέρα θα ξέρω σίγουρα

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγω στο Πανοραμα Βουλας (σχετικα κοντα σου) εβαλα 50 αρα με Forthnet αλλα μεχρι τα 29-30 καταφερα μεχρι τωρα να πιασω....αλλα δυστυχως αρκετη ασταθεια και αρκετα προβληματα.... Πιστευω να μην εχεις θεματα και εμενα να λυθουν τα δικα μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikosLawyer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω στο Πανοραμα Βουλας (σχετικα κοντα σου) εβαλα 50 αρα με Forthnet αλλα μεχρι τα 29-30 καταφερα μεχρι τωρα να πιασω....αλλα δυστυχως αρκετη ασταθεια και αρκετα προβληματα.... Πιστευω να μην εχεις θεματα και εμενα να λυθουν τα δικα μου.
    Γιατί τόσο λίγο; Είσαι σε μεγάλη απόσταση από την καμπίνα που καταλήγει το καλώδιό σου; Εψαξες μήπως φταίει κάτι από την πλευρά σου (εσωτερική καλωδίωση, φίλτρο, splitter, ελαττωματική τηλεφωνική συσκευή κλπ) ;

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 15:16
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 20:53
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 15:33
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-15, 22:56
  5. Περί VDSL στον ΟΤΕ
    Από jimger στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-15, 21:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας