Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Περιοχή
    Κάντζα Παλλήνης
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    39042/4996
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 15.9(dB)
    Η κατάσταση έχει ως εξής:
    • Σύνδεση: Cosmote VDSL50
    • Εξοπλισμός: Speedport W 724V Type Ci – Επάνω του συνδέεται δύο ορόφους πιο κάτω με καλώδιο 10μ. ένα Netgear Wireless-N Access Point WN802T v2.
    • Downstream 39042 kBit/s – Upstream 4996 kBit/s
    • Ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε, έκανε τις μετρήσεις του και διαπίστωσε ότι η γραμμή σηκώνει πολύ παραπάνω από 50Mb/s, άρα οι απώλειές μου είναι μεγάλες. Κατανοητό και πρόβλημα δεν έχω, καθώς καταλαβαίνω ότι πρέπει να ελέγξω την εσωτερική καλωδίωση (πράγμα δύσκολο έως ακατόρθωτο, αφού το σπίτι είναι παλιό, ο ηλεκτρολόγος που έκανε την εγκατάσταση πέθανε και δεν βρίσκω ηλεκτρολόγο με εξοπλισμό για να έρθει να το ψάξει).
    • Με καλώδιο, κατεβάζω από 37Mb/s έως 42Mb/s. Αποδεκτό.
    • Εκεί που έχω πρόβλημα είναι στο wireless: Με το wireless στο Speedtest.net οι ταχύτητες κυμαίνονται από 33Mb/s έως 35Mb/s (αποδεκτό), αλλά κατεβάζω (π.χ. με JDownloader2 ή από το speedtest.ftp.otenet) με 1,0 ΜΒ/s έως 2,5 MB/s! Με τις ίδιες ταχύτητες κατεβάζω και από το access point, κάτι που μου δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα, καθώς στον όροφό του εξυπηρετούνται δύο laptop, media player, TV κλπ.
    • Με το ADSL, στην ταχύτητα που κλείδωνε το Speedtouch (11Mb/s), με την ίδια ταχύτητα κατέβαζα και από το access point.
    • Το helpdesk του ΟΤΕ μου λέει ότι δεν γίνεται τίποτα γιατί το πρόβλημα είναι οι παρεμβολές άλλων συσκευών στο wireless! Έκανε δύο φορές αλλαγή συχνοτήτων, αλλά τίποτα. Έτσι, είμαι υποχρεωμένος να έχω ασύρματη ταχύτητα στο ένα τρίτο αυτής που πιάνω με καλώδιο.
    Θα εκτιμούσα βαθύτατα οποιαδήποτε άποψη επί του θέματος.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το ασύρματο πχ το 54αρι εχεί μια πραγματική ταχύτητα της τάξεως των 20mbit αυτά τα 20mbit δεν είναι 20 για κάθε συσκευή αλλά 20 για όλες τις συσκευές.

    Λύσεις είναι να πας σε κάποιο άλλο ασύρματο, πχ n 150 - 300 ac 300 - ανάλογα την συσκευή, για να δουλέψει αυτό όμως πρέπει όλες οι συσκευές να το υποστήριζουν.
    Ακομα αν το access point το έχεις σαν repeater τότε η ταχύτητα που θα σου δώσεις στις συνδεμένες συσκευές είναι η μισή απο αυτή που αναφέρει

  3. #3
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Περιοχή
    Κάντζα Παλλήνης
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    39042/4996
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 15.9(dB)
    Καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου και δεν εξετάζω την πραγματική ταχύτητα. Από το ασύρματο Speedtouch (και το access point), το JDownloader κατέβαζε με την ίδια ταχύτητα που κατέβαζε και με το καλώδιο: 11 με το καλώδιο, 11 με το ασύρματο. Γιατί δεν μπορεί να γίνει το ίδιο με το Speedport; Τώρα, 40 με το καλώδιο, 10 με το ασύρματο!

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2014
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49995/4990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Sp/port AirPort extr Asus
    Αν παίρνεις απο καμπινα η ταχύτητα δεν ειναι σωστή βάλε το ρουτερ στην πρωτη μπριζα που έρχεται το καλώδιο στο σπιτι και κόψε τυχόν διακλαδώσεις που πάνε σε άλλες μπριζες.Μην περιμένεις με τα ρουτερ των παροχών να κανεις δουλειά, αν θες να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τη συνδεση σου πρέπει να πάρεις ενα καλό ρουτερ και το speedport να το δουλεύεις μόνο σαν vdsl modem (bridge mode)η αν έχεις voip σε mode ppoe pass-through και απο πίσω άλλο ρουτερ να κανει όλη τη δουλειά, πάνω του θα βάλεις όλες τις συσκευές μόνο έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο.

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με samsung s6 - 120G
    Από kzdev στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 17:43
  2. Προβλημα με wireless ποντικι
    Από transforman στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-15, 16:52
  3. Πρόβλημα με speedport
    Από jimmis32 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-15, 12:35
  4. Ασύρματο δίκτυο με Wireless USB adapter
    Από Ts10ify στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 18:20
  5. Αγορά Buzz Ελληνικου με Wireless Buzzers
    Από krals στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-15, 15:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας