Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2009
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άλλαξα το router της hol με το TP-LINK TD-W9980 και ενώ έχω περάσει τις ρυθμίσεις και το vodafone tv μαζί με το video club δείχνουν κανονικά δεν έχω internet.Όταν αλλάζω το gateway συμβαίνει το αντίθετο.Καμιά ιδέα τι φταίει;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ποσα vpi/vci εχεις συνολο?

  3. #3
    Εγγραφή
    04-03-2009
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω 8/37

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το Internet είναι στο 8/35. Θα πρέπει το VPI/VCI 8/37 να το βάλεις σε μια συγκεκριμένη θύρα στην οποία θα συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή. Και να φτιάξεις άλλο ένα (8/35) με τους κωδικούς σου για να έχεις internet το οποίο θα το πας στις υπόλοιπες θύρες και στο WiFi. Αν έχεις VDSL από καμπίνα τότε βάζεις το VLAN id 835. Αυτό που σου λέω με τις θύρες η TP-LINK το ονομάζει Interface Grouping. Κατέβασε από εδώ το manual του router σου και δες την σελίδα 34 του PDF.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-03-2009
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έτσι ακριβώς το έχω κάνει. Όταν όμως στις ρυθμίσεις για το tv βάζω στο Default Gateway την τιμή για το internet δεν έχω tv και το αντίθετο.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnsmir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς το έχω κάνει. Όταν όμως στις ρυθμίσεις για το tv βάζω στο Default Gateway την τιμή για το internet δεν έχω tv και το αντίθετο.
    Πρέπει να φτιάξεις δύο διαφορετικά VPI/VCI. Δεν πρέπει να αλλάζεις καμία ρύθμιση. Θες ένα VPI/VCI 8/35 (ή VLAN ID 835 αν έχεις VDSL) και ένα 8/37 για την τηλεόραση. Αν έχεις κάνει σωστά και τις πόρτες (μία στο VPI/VCI της τηλεόρασης και όλες οι υπόλοιπες στου internet) πρέπει να δουλεύει σωστά. Διάβασε λίγο το manual πως θα τα κάνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimangelid : 19-01-16 στις 15:34.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-03-2009
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ακριβώς. Έχω8/35 για internet και 8/37 για tv. Τις ρυθμίσεις για το internet τις έχει πάρει αυτόματα όταν στην εγκατάσταση διάλεξα από την λίστα των internet provider την hol και δεν έχω πειράξει τίποτα. Για tv διαλέγω static ip βάζοντας τις ρυθμίσεις που βρήκα στο routet της hol. Στην επιλογή Default Gateway που έχει όταν βάζω την ipoe 8 37 έχω tv αλλά όχι internet και όταν βάζω την pppoe 8 35 έχω internet αλλά όχι tv.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnsmir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Έχω8/35 για internet και 8/37 για tv. Τις ρυθμίσεις για το internet τις έχει πάρει αυτόματα όταν στην εγκατάσταση διάλεξα από την λίστα των internet provider την hol και δεν έχω πειράξει τίποτα. Για tv διαλέγω static ip βάζοντας τις ρυθμίσεις που βρήκα στο routet της hol. Στην επιλογή Default Gateway που έχει όταν βάζω την ipoe 8 37 έχω tv αλλά όχι internet και όταν βάζω την pppoe 8 35 έχω internet αλλά όχι tv.
    Στον ΟΤΕ που η IPTV του παίζει με τον ίδιο τρόπο δεν θέλει static ip στην σύνδεση του iptv. Την σύνδεση που έφτιαξες για την τηλεόραση δοκίμασε να την γυρίσεις σε bridge. Και πριν το κάνεις βεβαιώσου ότι έκανες αυτό που σου είπα με τις πόρτες (να αντιστοιχήσεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ πόρτα στην σύνδεση της τηλεόρασης) .

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2009
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το έχω κάνει, αλλά σε bridge δεν μου βγάζει επιλογή να βάλω τις ρυθμίσεις(εκτός από vpi/vci) με συνέπεια να μην βλέπω καθόλου tv. Βέβαια το bridge μου το βγάζει σαν επιλογή να το κολλήσω σε κάποια θύρα ενώ το static ip όχι. Δεν ξέρω αν μπορώ κάπως να περάσω τις ρυθμίσεις στην bridge. Δηλαδή όταν φτιάχνω bridge και βάζω 8/37 αλλά όχι τις άλλες ρυθμίσεις δεν βλέπω tv.

    - - - Updated - - -

    Αυτές τις ρυθμίσεις βρήκα στο router της hol και όταν τις περνάω βλέπω tv.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WP_20160112_13_34_44_Pro.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  1,07 MB 
ID: 166125

  10. #10
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnsmir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω κάνει, αλλά σε bridge δεν μου βγάζει επιλογή να βάλω τις ρυθμίσεις(εκτός από vpi/vci) με συνέπεια να μην βλέπω καθόλου tv. Βέβαια το bridge μου το βγάζει σαν επιλογή να το κολλήσω σε κάποια θύρα ενώ το static ip όχι. Δεν ξέρω αν μπορώ κάπως να περάσω τις ρυθμίσεις στην bridge. Δηλαδή όταν φτιάχνω bridge και βάζω 8/37 αλλά όχι τις άλλες ρυθμίσεις δεν βλέπω tv.

    - - - Updated - - -

    Αυτές τις ρυθμίσεις βρήκα στο router της hol και όταν τις περνάω βλέπω tv.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WP_20160112_13_34_44_Pro.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  1,07 MB 
ID: 166125
    Σελίδα 25 στο manual, μια χαρά το βλέπω να γίνεται!

  11. #11
    Εγγραφή
    04-03-2009
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όλα ΟΚ!! Βρήκα πως βάζω τις ρυθμίσεις στο bridge. Πρώτα φτιάχνεις το bridge μετά το βάζεις σε μια θύρα στο Interface Grouping και μετά πας στο LAN Settings, και του περνάς τις ρυθμίσεις. Ευχαριστώ για την βοήθεια και τον χρόνο σου.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnsmir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα ΟΚ!! Βρήκα πως βάζω τις ρυθμίσεις στο bridge. Πρώτα φτιάχνεις το bridge μετά το βάζεις σε μια θύρα στο Interface Grouping και μετά πας στο LAN Settings, και του περνάς τις ρυθμίσεις. Ευχαριστώ για την βοήθεια και τον χρόνο σου.
    Τίποτα, χαίρομαι που βοήθησα

  13. #13
    Καλησπέρα σας

    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο router και το vodafone tv. Μήπως θα μπορούσες να μου στείλετε τις screenshots από τις ρυθμίσεις του μόντεμ που άλλαξες για να το δοκιμάσω κι εγώ.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-07-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    TP Link Archer VR600
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 20.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίδες καλημέρα.Το βάζω και εδώ μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα.... Έχω το εξής θέμα. Είμαι σε VDSL Vodafone (δυστυχώς απο κέντρο). Είπα να αλλάξω το ZTE 367 που δίνει η Vodafone με το TP-Link vr600. Το έβαλα λοιπόν σήμερα πάνω. Συγχρονίζει λίγο καλύτερα από το ZTE, αλλά σε speedtest που κάνω έχει down κάτω από 10mbps!! Το ZTE είχε 30mbps. Τι μπορεί να φταίει λέτε? Έχω τρελαθεί.... Μολις βάζω το ZTE πάλι το down επανέρχεται σε 30 mbps. Το upload είναι και στα δύο σταθερό στα 5 mbps. Καμία ιδέα? Καποια ρύθμιση ίσως?

  15. #15
    Εγγραφή
    09-07-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    TP Link Archer VR600
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 20.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxsto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες καλημέρα.Το βάζω και εδώ μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα.... Έχω το εξής θέμα. Είμαι σε VDSL Vodafone (δυστυχώς απο κέντρο). Είπα να αλλάξω το ZTE 367 που δίνει η Vodafone με το TP-Link vr600. Το έβαλα λοιπόν σήμερα πάνω. Συγχρονίζει λίγο καλύτερα από το ZTE, αλλά σε speedtest που κάνω έχει down κάτω από 10mbps!! Το ZTE είχε 30mbps. Τι μπορεί να φταίει λέτε? Έχω τρελαθεί.... Μολις βάζω το ZTE πάλι το down επανέρχεται σε 30 mbps. Το upload είναι και στα δύο σταθερό στα 5 mbps. Καμία ιδέα? Καποια ρύθμιση ίσως?
    Καλησπέρα. Τελικά το σεταρα manual από την αρχή και όλα καλά. Λογικά πρέπει να είχε φάει κάποιο κόλλημα..... Δεν εξηγείται αλλοιως. Ευχαριστώ!!
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 02:10
  2. [Gennet] Router της Vodafone για χρήση σε άλλο πάροχο
    Από chbatsis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 10:54
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-15, 23:36
  4. Αλλαγή Router
    Από Speedzuh στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-15, 21:29
  5. αλλαγή router ZTE ZXHN H108L
    Από skel στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-15, 01:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας