Σελ. 82 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 627277808182838487 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 1309
  1. #1216
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Homer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ίδιο πρόβλημα αναφέρομαι και αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις και τα παρακάτω μηνύματα του ανθρώπου που έγραψε το πρόβλημα, αναφέρεται ακριβώς στο ίδιο μήνυμα λάθους που έγραψα και εγώ: "Δεν θα έπρεπε όμως να βγάζει "You cannot Login unless logout another user first"? Ή απλά μπερδεύεται και κολλάει και θέλει reboot? Μερικές φορές το βγάζει αυτό το μήνυμα. Το θέμα είναι ότι κολλάει τελείως και ακόμα και να μπεις telnet και να βγείς πάλι δεν δουλεύει το gui. " Έγραψε δηλαδή ότι του κάνει timeout και δεν μπορεί να μπει στο gui αλλά μερικές φορές του βγάζει και το παραπάνω μήνυμα λάθους τελείως άκυρα, ίδια περίπτωση με εμένα. Τέλος δεν έχει γράψει ότι έλυσε το πρόβλημα με αναβάθμιση firmware αλλά μόλις πέρσι έγραψε "με 75€ είχε παίξει προσφορά από κίτρινομάγαζο πριν μερικούς μήνες καινούριο....αν σου κάτσει η στραβή δε νομίζω να έχεις εγγύηση. Γνώμη μου δεν αξίζει."

    Ακόμη, μιας και ανέφερες τα δύο χρόνια, το πρόβλημα παραμένει και μόλις πριν ένα χρόνο άλυτο και επίσης και το μέλος nemesis1 αναφέρει ότι δεν μπορεί να κάνει log in για τον ίδιο ακριβώς λόγο-μήνυμα λάθους.
    https://www.adslgr.com/forum/threads/915224-%CE%9D%CE%B5%CE%BF-ASUS-DSL-AC52U-AC750-(adsl-vdsl)?p=6359072#post6359072
    Για να μην κοιτάμε τι γινόταν πριν 2 χρόνια μήπως να δούμε τι γίνεται σήμερα? Αρχικά σε ποιό firmware έισαι? Έχεις κάνει update στο τελευταίο? Έχεις κάνει reset στο ρουτερ? Κάνεις ένα ποστ και δεν δίνεις καμία πληροφορία για τα βασικά πράγματα. Το να κάνεις update το firmware και reset μετά απο το update είναι MUST για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το router γενικότερα. To reset θα καταλάβεις ότι έπιασε αφού θα σου ζητήσει τα στοιχεία για τον ISP σου username/κωδικό κτλπ.

    Το ότι σου δημιουργείται πρόβλημα αφού συνδέσεις μια συσκευή στο wi-fi μπορεί να βοηθάει στο να βρεθεί τι πάει στραβά. Πρώτον, αν δεν ρυθμιστεί το ρουτερ να δίνει συγκεκριμένες ips μέσω του DHCP server, μπορεί να παίρνει τις ίδιες ip με τον υπολογιστή σου, και μετά να δημιουργούνται προβλήματα όπως αυτό που αναφέρεις. Θα πρέπει αφού κάνεις update το firmware και ρεσετ, να ρυθμίσεις και το εύρος του DHCP server να δίνει για παράδειγμα απο το 192.168.1.120 και πάνω, ώστε να μπορείς να δίνεις manually ip στις δικές σου συσκευές όπως το PC για παράδειγμα ip 192.168.1.2

    Όλα αυτά τα γράφω χωρις να ξέρω τι ips έχεις και τι στρατηγική ακολουθείς για το δικό σου LAN. Απλά υποθέσεις κάνω. Γενικά το όλο θέμα στο τοπικ δημιουργείται απο το ότι έχουμε όλοι το ίδιο ρουτερ αλλά για κάποιο λόγο δεν θέλετε να πιστέψετε οτι σε κάποιους δουλεύει τελείως απροβλημάτιστα εδώ και μήνες, ίσως και χρόνια.

  2. #1217
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Ναι έχω το τελευταίο firmware. Δεν έχω κάνει hard reset γιατί δεν πιστεύω ότι φταίει αυτό και είναι κουραστικό να ξαναπερνάω τις ρυθμίσεις και παράλογο να σου δίνεται η δυνατότητα να αποθηκεύεις της ρυθμίσεις αλλά για κάθε πρόβλημα να υπάρχει η πιθανότητα να φταίει ότι δεν έκανα hard reset. Εννοείται δεν πείραξα ρυθμίσεις και μετά μου εμφανίστηκε το πρόβλημα.
    Για το DHCP όντως το έχω στο αυτόματο, με κανέναν περιορισμό και δεν έχω καμία καρφωτή ip. Μάλλον θα το δοκιμάσω αυτό που ανέφερες. Αν φταίει αυτό, πάλι είναι εξαιρετικά παράλογο γιατί έχω το auto log out σε 20 λεπτά, η λύση σου αν είναι σωστή προϋποθέτει αυξημένες γνώσεις και δεν είναι από προεπιλογή στο firmware. Επίσης πόσους μήνες που είχα δύο Η/Υ συνδεδεμένα ενσύρματα με wifi off δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    Ένα άλλο που μπορεί να φταίει είναι ότι λένε ότι μετά από κάθε log in πρέπει αναγκαστηκά να πατάμε log out και όχι να κλείνουμε την ιστοσελίδα.
    Μπορεί το μήνυμα λάθους να είναι και αυτό παραπλανητικό και απλώς κάπου να κολλάει το wifi το διαχειριστικό και να εμφανίζει αυτό το μήνυμα λάθους. Αλλιώς δεν πιστεύω ότι με τις σχεδόν άπειρες ανανεώσεις (F5) να μπορούσα να λύσω το κόλλημα.

  3. #1218
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Στην δικια σου περιπτωση εκτιμω πως επαναφορα στο factory default ειναι μονοδρομος. Ηδη σήμερα θα το εφαρμοσω και εγω και θα το παρακολουθήσω.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  4. #1219
    Εγγραφή
    20-09-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Όποτε παθαίνω κανένα κουλο στο σαπακι μπαινω εδω να δω αν εχει γραψει κανενας ανθρωπος. και τι σύμπτωση. ο @Homer παθαινει κατι που παθαινω με το σαπακι καθε 7-8 μερες. Οκ μωρε πατας το κουμπακι και κανεις ενα reboot κλαιν. και αν εχεις και 6-7 ip καμερες πανω τις ξανα σεταρεις από την αρχή.
    Το ρουτερ είναι για πέταμα. Όσο και να το υποστηρίζουν κάποιοι συγγνώμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluescorpion : 26-09-19 στις 21:20.
    once she was wonderfull
    once she was fine
    once she was beautiful
    once she was mine
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    changes...changes...changes...changes
    VICTIM OF CHANGES

  5. #1220
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluescorpion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε παθαίνω κανένα κουλο στο σαπακι μπαινω εδω να δω αν εχει γραψει κανενας ανθρωπος. και τι σύμπτωση. ο @Homer παθαινει κατι που παθαινω με το σαπακι καθε 7-8 μερες. Οκ μωρε πατας το κουμπακι και κανεις ενα reboot κλαιν. και αν εχεις και 6-7 ip καμερες πανω τις ξανα σεταρεις από την αρχή.
    Το ρουτερ είναι για πέταμα. Όσο και να το υποστηρίζουν κάποιοι συγγνώμη.
    Δεν έχει ποστάρει κανείς εδώ και 13 μέρες. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, δεν το έχει γράψει κανεις. Εγώ πριν 10 λεπτά το έκανα reboot μετά απο 37 μέρες uptime και αυτό χωρίς λόγο γιατί τελικά έπρεπε να περιμένω να επανέλθει η γραμμή απο την Forthnet. Τρένο πάει

  6. #1221
    Εγγραφή
    20-09-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    σε αναβαθμιση απο vdsl50 σε 100 γιατι εχω τοσα crc? δεν ειχα ποτε crc σε 50αρα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-523.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  53,9 KB 
ID: 207180
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-523.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  141,7 KB 
ID: 207181

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει ποστάρει κανείς εδώ και 13 μέρες. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, δεν το έχει γράψει κανεις. Εγώ πριν 10 λεπτά το έκανα reboot μετά απο 37 μέρες uptime και αυτό χωρίς λόγο γιατί τελικά έπρεπε να περιμένω να επανέλθει η γραμμή απο την Forthnet. Τρένο πάει
    και στο σπιτι και στο μαγαζι παλικαρι μου τα ιδια μου κανουν και τα 2 cpe δυστυχως. Δεν μπαινω εδω ουτε να ερθω σε αντιπαραθεση ουτε τιποτα.
    once she was wonderfull
    once she was fine
    once she was beautiful
    once she was mine
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    changes...changes...changes...changes
    VICTIM OF CHANGES

  7. #1222
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluescorpion Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στο σπιτι και στο μαγαζι παλικαρι μου τα ιδια μου κανουν και τα 2 cpe δυστυχως. Δεν μπαινω εδω ουτε να ερθω σε αντιπαραθεση ουτε τιποτα.
    Δεν έχεις γράψει για κάποιο πρόβλημα πάντως σήμερα. Το πρόβλημα είναι τα 50 CRC? Anyway, βλέπω στις ρυθμίσεις έχουμε τελείως διαφορετικό UI / CONFIG. Δεν ξέρω απο τι μπορεί να είναι. Μήπως τα έχεις πειράξει κάποια settings?
    Εμένα απο default δίνει τα παρακάτω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-09-27 00-58-11.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  77,0 KB 
ID: 207182

  8. #1223
    Εγγραφή
    20-09-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις γράψει για κάποιο πρόβλημα πάντως σήμερα. Το πρόβλημα είναι τα 50 CRC? Anyway, βλέπω στις ρυθμίσεις έχουμε τελείως διαφορετικό UI / CONFIG. Δεν ξέρω απο τι μπορεί να είναι. Μήπως τα έχεις πειράξει κάποια settings?
    Εμένα απο default δίνει τα παρακάτω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-09-27 00-58-11.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  77,0 KB 
ID: 207182
    Το προβλημα που ειχα ξαναγραψει που δεν εχεις προσβαση στο interface. θα το κοιταξω το screenshot που εστειλες μπας και εχω κανει βλακεια.
    Το πρόβλημα είναι τα 50 CRC?
    οχι ειχα 7 χιλιαδες κατι απλα ειχα κανει reboot. Μεχρι στιγμης με τα default δεν εχω κανενα, πολυ κουλο
    update: μου περναει μερικα crc τελικα και με τα default. καλα πως γινεται αυτο? αναβαθμιση απο 50 σε 100 και εχω errors?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluescorpion : 27-09-19 στις 02:08.
    once she was wonderfull
    once she was fine
    once she was beautiful
    once she was mine
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    changes...changes...changes...changes
    VICTIM OF CHANGES

  9. #1224
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Πάντως αναβάθμιση firmware, reset και επανασετάρισμα έγινε με τα προβλήματα (μετα απο μερικές ωρες όλα αρχίζουν να σέρνονται με αδυναμία ο dhcp να δώσει ip σε νέες συσκευές χωρίς κάποια ένδειξη χρησης επεξεργαστή ή κατανάλωσης bw) να παραμένουν και ανάγκη για reboot σχεδόν καθημερινή.

    Τελοσπάντων για να μην πλατειάζω είχα αλλο ένα dsl-ac52u στο πατρικό μου που καθόταν (και τα δυο δουλευαν κανα 2 χρονια χωρις προβλημα) και είπα να το δοκιμάσω και αυτό. Αφου επανέλαβα τα προηγουμενα δηλ. firmware, reset, επανασεταρισμα στο δεύτερο τώρα δουλευει μια βδομαδα χωρίς κανενα προβλημα όπως ακριβώς το θυμόμουν.

    Πιθανολογώ οτι έχει κάποιο κατασκευαστικό θέμα το συγκεκριμένο μοντελο που αργά ή γρηγορα θα βγει στην επιφάνεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lady_in_black : 27-09-19 στις 09:09.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  10. #1225
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluescorpion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε παθαίνω κανένα κουλο στο σαπακι μπαινω εδω να δω αν εχει γραψει κανενας ανθρωπος. και τι σύμπτωση. ο @Homer παθαινει κατι που παθαινω με το σαπακι καθε 7-8 μερες. Οκ μωρε πατας το κουμπακι και κανεις ενα reboot κλαιν. και αν εχεις και 6-7 ip καμερες πανω τις ξανα σεταρεις από την αρχή.
    Το ρουτερ είναι για πέταμα. Όσο και να το υποστηρίζουν κάποιοι συγγνώμη.
    Kι εγώ έχω αντίστοιχα προβλήματα αλλά οι ip κάμερες που έχω συνδέονται μόνες τους όταν κάνω reboot καθώς και όλες οι ασύρματες και μη συσκευές. Έχεις στείλει feedback στην asus? (δεν έχω διαβάσει παλαιότερα ποστ σου)

  11. #1226
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    O dhcp να δινει ip με λαθος subnet ; Πως παρακαμπτεται ;

  12. #1227
    Εγγραφή
    20-09-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kι εγώ έχω αντίστοιχα προβλήματα αλλά οι ip κάμερες που έχω συνδέονται μόνες τους όταν κάνω reboot καθώς και όλες οι ασύρματες και μη συσκευές. Έχεις στείλει feedback στην asus? (δεν έχω διαβάσει παλαιότερα ποστ σου)
    οι ασύρματες κάμερες σε σερβερ δεν συνδέονται μόνες τους. Δεν παίρνουν static ip. έχω στείλει feedback ναι. Καλά αυτό που με τρελαίνει πιο πολύ από όλα είναι με τα crc που ποτέ δεν είχα θέμα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-529.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  164,8 KB 
ID: 207217
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluescorpion : 27-09-19 στις 20:29.
    once she was wonderfull
    once she was fine
    once she was beautiful
    once she was mine
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    changes...changes...changes...changes
    VICTIM OF CHANGES

  13. #1228
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Εγώ το έχω περίπου 2 χρόνια τώρα σε vdsl σε αστικό κέντρο και δουλεύει απροβλημάτιστα.
    Επίσης δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει, αλλά παρόλο που πωλείτε ως 433mbps στα 5GHz, κλειδώνει στα 780mbs αν έχετε βέβαια και συσκευή που υποστηρίζει αυτές τις ταχύτητες. Ένα wireless bridge της Linksys που χρησιμοποιώ κλειδώνει σε αυτές τις ταχύτητες.

  14. #1229
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluescorpion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε παθαίνω κανένα κουλο στο σαπακι μπαινω εδω να δω αν εχει γραψει κανενας ανθρωπος. και τι σύμπτωση. ο @Homer παθαινει κατι που παθαινω με το σαπακι καθε 7-8 μερες. Οκ μωρε πατας το κουμπακι και κανεις ενα reboot κλαιν. και αν εχεις και 6-7 ip καμερες πανω τις ξανα σεταρεις από την αρχή.
    Το ρουτερ είναι για πέταμα. Όσο και να το υποστηρίζουν κάποιοι συγγνώμη.
    Ελπίζω η λύση που παρέθεσα με πατημένο το F5 να πιάνει και σε εσένα. Ευχαριστώ τον GSF που ασχολήθηκε με προτάσεις για επίλυση, αλλά έχω συμβιβαστεί με τον τρόπο μου και πάλι έπιασε σήμερα το πατημένο συνεχώς F5, ξεμπλόκαρε το log in.

  15. #1230
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Εμένα το έκανε σε συγκεκριμένο FW και το μόνο που έκανα ήταν update και RESET, μετά απο αυτό δεν ξανακανε κιχ...

    Και ήμουν απο αυτούς που γέλαγαν όταν άκουγα για reset μετά απο update...

Σελ. 82 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 627277808182838487 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. Νεο adsl/vdsl tp link 9970
    Από babis3g στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 23:29
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 16:42
  4. HOL ONE ACCESS ONE VOIP ADSL/VDSL CPE
    Από kofigus στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 12:19
  5. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας