Σελ. 87 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.291-1.305 από 1309
  1. #1291
    Εγγραφή
    11-10-2007
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport smart
    SNR / Attn
    8(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα!
    Με το συγκεκριμένο router μου παρουσιάζεται το εξής θέμα και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση για να επιλυθεί.
    Ενώ είναι κανονικά συνδεδεμένος ο εκτυπωτής και η τηλεόραση μέσω wifi, στην αρχή μπορώ να εκτυπώσω αλλά και να προβάλλω περιέχομενο στην τηλεόραση απο το κινητό μου κανονικά. Μολις δεν ασχοληθώ για λίγη ώρα με την τηλεόραση και τον εκτυπωτή ενω φαίνονται κανονικά συνδεδεμένα στο router δεν μπορώ ούτε να εκτυπώσω αλλά ουτε και να προβάλω περιεχόμενο (π.χ youtube) από το κινητό,ταμπλετ στην τηλεόραση. Να προσθέσω ότι η τηλεόραση και ο εκτυπωτής εχουν συνέχεια ιντερνετ,αυτό που επηρεάζεται ειναι η συνδεσιμότητα μεταξύ των συσκευών στο wlan.
    Αυτό συμβαίνει μόνο με το συγκεκριμένο router αφου μόλις βάζω το zte h288 ολα παιζουν κανονικά.

  2. #1292
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Για όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα κάποιες φόρες που δεν μπορούν να μπουν στο UI και φορτώνει ο browser στο άπειρο...

    Μου έκανε το κόλλημα αυτό μετά απο πάρα πολύ καιρό, είχα ήδη ενεργοποιημένο ssh οπότε δίνοντας την κάτωθι εντολή μέσω putty δούλεψε χωρίς reboot άμεσα!
    Είμαι ακόμη στο firmware 1.1.2.3_674 δεν ξέρω αν στα τελευταία firm το πρόβλημα έχει διορθωθεί, είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν πρόκειται να το αλλάξω, ακόμη.

    It would be useful to have SSH enabled, even if for a specific IP on your network, so that if this happens again, you can just SSH to the router and enter:

    Κώδικας:
    service restart_httpd
    instead of rebooting the router and disrupting your network.
    Πηγή: https://www.snbforums.com/threads/ca...0/#post-499446
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nemesis1 : 12-02-21 στις 22:30.

  3. #1293
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά καλησπέρα σε αυτό το τοπικ.

    Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω το εν λόγο vdsl modem/router/dual band wifi μόνο αν υποστηρίζει dlna γιατί στην ουσία θέλω να συνδέσω έναν usb ntfs δίσκο πάνω στη usb και να έχω πρόσβαση σε αυτόν τον δίσκο από οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη στο δίκτυο και εννοείτε και από την τηλεόραση μου(Samsung q80t).

    Το θέμα είναι όμως ότι παρόλο που έχω στείλει μήνυμα στην Asus Ελλάδας και μου είπαν ότι υποστηρίζει dlna σε ένα πωλητή που το έχει και του είπα να πάει στο usb application -> media servers

    Όπως το παρακάτω βίντεο στο λεπτό 2:14


    Έλα όμως που με βάση τη παρακάτω φώτο που μου έστειλε δεν υπάρχει πουθενά ο διακόπτης "dlna media server on/off"
    Συνημμένο Αρχείο 231832

    Αρχικά ξέρω ότι το τοπικ είναι αρχαίο οπότε ίσως δεν λάβω ποτέ απάντηση, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

    Όπως στη παραπάνω παράθεση κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με αυτό το μοντέλο και το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι στο manual(Σελίδα 35) του εν λόγο μοντέλου αναφέρει ότι υποστηρίζει dlna.

    Αλλά όπως και στη παράθεση πιο πάνω από πωλητή που το έχει και του είπα να πάει στο ίδιο μενού να μου πει αν έχει τον διακόπτη "dlna media server on/off"
    Μου είπε ότι δεν την έχει.


    Πραγματικά τι στο καλό συμβαίνει με τα μοντέλα της Asus????

  4. #1294
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σου απάντησα στο άλλο νήμα που έγραψες ώστε να μην σπαμάρεις ότι βρεις να αναφέρεται σε asus, αλλά μάλλον έκανα λάθος

  5. #1295
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τι εννοείς έκανες λάθος?

  6. #1296
    Εγγραφή
    01-04-2003
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N/Edgerouter X
    SNR / Attn
    0.4(dB) / 14.5(dB)
    Έχω μια ερώτηση που δεν ξέρω κατά πόσο είναι κάποια ρύθμιση του DSL-AC52U που πήρα πριν λίγες ημέρες.
    Έχω σετάρει το Asus σε bridge mode με Lan IP 192.168.0.1. Με ethernet συνδεεται στην eth0 ενός Ubiquiti Edge router, το οποίο αναλαμβάνει το ΝΑΤ καθώς και την κλήση pppoe στην Cosmote. Το ίντερνετ λειτουργεί μια χαρά κτλ, ενώ το lan μου ειναι 192.168.1.0/24.
    Έχω βάλει τώρα στην eth0 του ubiquiti IP 192.168.0.2 καθώς κι ένα rule στο ΝΑΤ για να μπορώ να συνδέομαι στο modem μέσα από το LAN.

    Όμως το πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να συνδεθώ στο web interface του asus (ούτε καν ping δε μπορώ)
    Χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του ubiquiti, με ένα παλιό Tplink modem/router που είχα πάλι το ίδιο setup (bridged modem) είχα πρόσβαση κανονικά στο web interface.
    Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Asus που δεν επιτρέπει την πρόσβαση; Ξέρετε τι θα μποροόυσα να κάνω;

    Κώδικας:
    [~] traceroute 192.168.0.1                                                                                                                                                                                                                 
    traceroute to 192.168.0.1 (192.168.0.1), 30 hops max, 60 byte packets
     1  router (192.168.1.1)  4.377 ms  4.340 ms  4.303 ms
     2  * * *
     3  * * *
     4  * * *
     5  * * *
     6  * * *
     7  * * *
     8  * * *
     9  * * *
    10  * * *
    11  * * *
    12  * * *
    13  * * *
    14  * * *
    15  * * *
    16  * * *
    17  * * *
    18  * * *
    19  * * *
    20  * * *
    21  * * *
    22  * * *
    23  * * *
    24  * * *
    25  * * *
    26  * * *
    27  * * *
    28  * * *
    29  * * *
    30  * * *

  7. #1297
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Άκυρο - λάθος

  8. #1298
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Όσο αφορά την usb2 θήρα που έχει την έχει δοκιμάσει κανείς για δίσκο usb ntfs για διαμοιρασμό αρχείον σε όλο το δίκτυο(Ασύρματα ή ενσύρματα)?

    Στα 4k videos πως τα πάει?

    Και τι γίνεται όσο αφορά τις τηλεοράσεις που υποστηρίζουν dlna? Το ρωτάω αυτό γιατί απ' ότι έμαθα παλιότερα είχε διακόπτη "dlna media server" στο μενού του και πλέον δεν τον έχει.

  9. #1299
    Εγγραφή
    10-11-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια ερώτηση που δεν ξέρω κατά πόσο είναι κάποια ρύθμιση του DSL-AC52U που πήρα πριν λίγες ημέρες.
    Έχω σετάρει το Asus σε bridge mode με Lan IP 192.168.0.1. Με ethernet συνδεεται στην eth0 ενός Ubiquiti Edge router, το οποίο αναλαμβάνει το ΝΑΤ καθώς και την κλήση pppoe στην Cosmote. Το ίντερνετ λειτουργεί μια χαρά κτλ, ενώ το lan μου ειναι 192.168.1.0/24.
    Έχω βάλει τώρα στην eth0 του ubiquiti IP 192.168.0.2 καθώς κι ένα rule στο ΝΑΤ για να μπορώ να συνδέομαι στο modem μέσα από το LAN.

    Όμως το πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να συνδεθώ στο web interface του asus (ούτε καν ping δε μπορώ)
    Χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του ubiquiti, με ένα παλιό Tplink modem/router που είχα πάλι το ίδιο setup (bridged modem) είχα πρόσβαση κανονικά στο web interface.
    Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Asus που δεν επιτρέπει την πρόσβαση; Ξέρετε τι θα μποροόυσα να κάνω;

    Κώδικας:
    [~] traceroute 192.168.0.1                                                                                                                                                                                                                 
    traceroute to 192.168.0.1 (192.168.0.1), 30 hops max, 60 byte packets
     1  router (192.168.1.1)  4.377 ms  4.340 ms  4.303 ms
     2  * * *
     3  * * *
     4  * * *
     5  * * *
     6  * * *
     7  * * *
     8  * * *
     9  * * *
    10  * * *
    11  * * *
    12  * * *
    13  * * *
    14  * * *
    15  * * *
    16  * * *
    17  * * *
    18  * * *
    19  * * *
    20  * * *
    21  * * *
    22  * * *
    23  * * *
    24  * * *
    25  * * *
    26  * * *
    27  * * *
    28  * * *
    29  * * *
    30  * * *

    Καλησπερα φιλε, προσπαθω να κανω κατι παρομοιο με το vdsl modem του παροχου (Να κρατησω δηλ αυτο μονο για το VOIP και να εχω μπροστα το ASUS). Δοκιμασα να τα συνδεσω μεσω των θυρων WAN που διαθετουν και τα 2 router αλλα το θεμα εινια οτι το ASUS δε θελει με τιποτα να δωσει ιντερνετ στο WIFI (δεν δοκιμασα τις ethernet ports να δω εαν εχουν). Κανω κατι λαθος? Πρεπει να κανω και κατι σαν port forward ή καποια εξτρα ρυθμιση? Δεν το εχω πολυ με τα δικτυακα.

  10. #1300
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Νεο firmware...

    Υποστηρίζετε ακόμα το commando
    Επίσης η Asus το έχει εξαφανίσει απο την σελίδα της και θα το βρείτε μόνο μέσω του support, βάζω το link για να μην ψάχνετε..

    https://www.asus.com/us/supportonly/...Desk_Download/

    Spoiler:
    Version 1.1.2.3_960
    2022/02/11 38.96 MBytes

    ASUS DSL-AC52U Firmware version v1.1.2.3_960 (This product supports both Annex A and Annex B)
    Security:
    - [Wi-Fi] FragAttacks WiFi Security Vulnerabilities
    - [Web] Enhanced protection against XSS attacks.
    - [Wi-Fi] Fix the vulnerability of KR00K (CVE-2019-15126).
    - [LPRng] Fix the issue that lpd crashed caused by nmap attack.
    - [Web] Fix the vulnerability in the network analysis command.

    DSL:
    - VDSL WAN (PTM) QIS manual setting list updated, added Lebanon ISP Ogero, Australia ISP Superloop and Croatia ISP Hrvatski Telekom (TCom).
    - [dsl] Set MCT tlb parameter for dmt.
    - [DLA] Drop changing modulation to G.DMT.
    - [DSL] Add 'G.INP Stability Adjustment' option for VDSL in DSL Setting > VDSL section.

    Bug fixes and enhancements:
    - [Wi-Fi] Fix sometimes 2.4G Wireless cannot use iPhone Airplay to Apple TV.
    - [Wi-Fi] Fix some customers might not be able to connect to WiFi 5G again after using it for a long time.
    - [Wi-Fi] Fix the problem that the DUT crashes when running stress on PON and Wi-Fi for a long time.
    - [OPENVPN] Fix openvpn client does not work when there is no "port" in the configuration file.
    - [DDNS][Web] Fix unable to login after using DDNS(https 8443 port) for about 3 days.
    - [diagnostic] Fix the loss of DSL / WiFi Diagnostic and inaccurate time issue.
    - Support option, lcp-echo-adaptive.
    - [WLAN][5G] Fix DUT restarts without triggering the force update mechanism.
    - [QIS] Set pre-filled ppp login/password for United Kingdom/Scotland/Ireland ISP: BT braodband & BT Business & BT infinity.
    - [Web UI] Correct field naming "Class-identifier (option 61)".
    - [Web] Correct time zone 'Novosibirsk' in Russia.
    - [Web UI] Add a validation to validate target URL.
    - [Web] Fix js errors.
    - Fix the problem of for IPv6 PPPoE.
    - [OPENVPN] update openvpn for CVE.
    - [DSL] Enhanced the time for DSL WAN recover from disconnection.
    - [Web] Set Stability Adjustment(VDSL) to 15 dB while manual setting area to Turkey.

  11. #1301
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Wow! Το πιο καλό router (για μένα πάντα) που είχα ποτέ... Άλλο που η Wind με γονάτιζε και συνδεόμουν με 8-12MBps.

  12. #1302
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεο firmware...

    Υποστηρίζετε ακόμα το commando
    Επίσης η Asus το έχει εξαφανίσει απο την σελίδα της και θα το βρείτε μόνο μέσω του support, βάζω το link για να μην ψάχνετε..

    https://www.asus.com/us/supportonly/...Desk_Download/
    Υπάρχει και το ίδιο check μέσα από το ίδιο το ρουτερ.
    Δεν χρειάζεται καν να πας σε καμία σελίδα.

  13. #1303
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Σε Cosmote VDSL 100 με το Firmware Version:1.1.2.3_858 έχει αδυναμία να τερματίσει την γραμμή στα 12MB/s όταν υπάρχει ενεργοποιημένο ο PPTP VPN Server!!

    Έγραψα περισσότερα εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...osmote-VDSL100

  14. #1304
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Σε συνέχεια του προβλήματος με ενεργοποιημένο τον PPTP Server και την αδυναμία τερματισμού του download.

    Φλάσαρα σήμερα το νέο Firmware 1.1.2.3_960 ακολουθούμενο απο reset και ξαναστήσιμο.
    Το πρόβλημα έχει διορθωθεί.


  15. #1305
    Εγγραφή
    08-10-2014
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    175
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12036 kbps/1036 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΘΕΑ
    Router
    DSL-AC52U
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 37.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Χθες στην περιοχή μου έριχνε πολλούς κεραυνούς. Μάλιστα ο ένας πρέπει να έπεσε πολύ κοντά στο σπίτι μου, το κατάλαβα λόγο θορύβου.
    Από τότε έσβησε δια παντός το λαμπάκι του ίντερνετ και του DSL . Σαν να μην έχω καλώδιο συνδεμενο. Δοκίμασα άλλο ρουτερ και παίζει κανονικά.
    Ιντερνετ μέσω τηλεφωνικού καλωδίου δεν έχω. Wifi και τα μενού στον browser δουλεύουν κανονικά. το Wifi συνεδεετε χωρίς ίντερνετ φυσικά.
    Να υποθέσω οτι παρέδωσε πνεύμα το dsl? Φυσικά είναι και εκτός εγγύησης.
    Περασμένο το τελευταίο Firm

Σελ. 87 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. Νεο adsl/vdsl tp link 9970
    Από babis3g στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 23:29
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 16:42
  4. HOL ONE ACCESS ONE VOIP ADSL/VDSL CPE
    Από kofigus στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 12:19
  5. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας