Σελ. 33 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 1309
  1. #481
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ είπα να παίξω λίγο σήμερα με το SNR.

    Το άφησα με το SNR στο 1 για κάνα 20λέπτο και μια χαρά δούλευε... Βέβαια τα crc errors ήταν 150+ ανά refresh... Είχα συγχρονίσει στα 16300 kbps!!!

    Τώρα το έβαλα στα 3 dB, και έχει μόλις 7 crc errors σε μια ώρα. Την κρατάει εκπληκτικά σταθερή την γραμμή... Είμαι στα 14100 kbps. Θα το αφήσω μερικές μέρες να δω πως θα πάει.

    Με το Crypto VDSL splitter που έβαλα διαπίστωσα ότι συγχρονίζει κάπως ψηλότερα από ένα άλλο παλαιότερο που είχα και δεν ακούγεται θόρυβος - βουητό στην γραμμή τηλεφώνου ανά διαστήματα. Θα βάλω στο τηλέφωνο και ένα επιπλέον filter μετά τα splitter. Στην άλλη γραμμή που έχω ένα τηλέφωνο ακόμα σκέτο με filter διαπίστωσα ότι άμα το βγάλω από την μπρίζα και το ξανασυνδέσω αυξάνονται τα crc errors. Θα βάλω και σ' αυτή την γραμμή ένα splitter πριν τον τηλέφωνο.

  2. #482
    Εγγραφή
    14-06-2016
    Περιοχή
    Athens, GR
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ASUS DSL-AC52U AC750
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποση ωρα ειναι αυτα τα λαθη? γιατι τα στατιστικα δεν βοηθανε αφου δεν εχει το uptime ... νομιζω εχεις το ιδιο προβλημα που ειχα και εγω... η γραμμη εχει πολυ θορυβο και μαζευει πολλα λαθη, σε καποια στιγμη απο τα πολλα λαθη μπουκωνει το modem ... το internet δεν δουλευει ενω ειναι συνδεμενο ... χειροκινητο ανοιγοκλειμα χρειαζεται ... η προσωρινη λυση ειναι να ανεβασεις το snr (stability adjustment σε +2,+3 για αρχη, ή αναποδα σε μειον, δεν θυμαμαι) ωστε το snr να ανεβει στο 8-9 απο 6.2 που δειχνει τωρα για δοκιμη

    Επισης βαλε 2 φιλτρα σε σειρα (απο την μερια του τηλεφωνου)
    http://i1167.photobucket.com/albums/...pswpregcid.png

    και καλο ειναι να κοιταξεις την εσωτερικη σου εγκατασταση
    https://www.adslgr.com/forum/threads...57#post1305857

    συν τις χακλινες επαφες μεσα στα κουτακια
    http://i1167.photobucket.com/albums/...ps7cfuejh1.jpg

    επισης υπαρχει το 9.1.2.3._117 για δοκιμη
    https://www.adslgr.com/forum/threads...75#post6135475
    Ήταν για κανένα 10' έτσι. Παλιότερα δεν είχα τέτοια θέματα γι' αυτό προβληματίζομαι.. Και έχω και φίλτρα όπως τα 'χεις βάλει.

    Το Stability το δίνει Disabled (είναι στα 11db).

  3. #483
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosgnr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν για κανένα 10' έτσι. Παλιότερα δεν είχα τέτοια θέματα γι' αυτό προβληματίζομαι.. Και έχω και φίλτρα όπως τα 'χεις βάλει.

    Το Stability το δίνει Disabled (είναι στα 11db).
    Αν ειναι 58000+ λαθη για 10 λεπτα τοτε σιγουρα κατι στην εγκτασταση σου ή με τον παροχο, κοιτα αυτα που ειπα πιο πανω
    Δεν νομιζω να ειναι τοσο λαθος το modem απο μονο του να κανει τοσα πολλα λαθη και να "μπουκωνει" ...
    καποιο προβλημα βρισκει με αυξημενο θορυβο που μου εκανε και εμενα ετσι (επλιζω να ειδες πως ηταν τα φιλτρα και η πριζα στο link απο την υγρασια) ...
    ο φιλος πιο πανω λεει οτι εχει αναβασει και το snr και δεν εχει θεμα

    Πιστευω οτι αν βαλεις αλλο modem, μπορει να κανει αποσυνδεση καπποια στιγμη οταν παρουσιαζονται τα αποτομα πολλα λαθη ... απλα στο Asus δεν αποσυνδεεται μονο του και το "μπουκωνει"

    Το stability για δοκιμη ανεβαζεις εσυ το snr αν βοηθησει (κλεινεις το Dynamic Line Adjustment πρωτα) προσωρινα αλλα η λυση ειναι να κοιταξεις την γραμμη σου

  4. #484
    Εγγραφή
    14-06-2016
    Περιοχή
    Athens, GR
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ASUS DSL-AC52U AC750
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Και 'γω δε πιστεύω πως είναι θέμα του Modem. Θα τα τσεκάρω όλα και θα επανέλθω.

    Πάντως τόσα πολλά λάθη στο CRC πρώτη φορά βλέπω. Συνήθως έπαιζε και παίζει μεταξύ 10-20.

  5. #485
    Εγγραφή
    22-07-2006
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosgnr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ξανακόλλησε, δεν είχα πάλι σύνδεση και βλέπω αυτό. Αναγκάστηκα να κάνω Reboot μέσα απο το UI για να επανέλθει.

    Να πω πως είμαι με τη Beta 9.1.2.3_0.
    Την ώρα που κολλάει είσαι με Wifi; Αν ναι δοκίμασε με ενσύρματο γιατί εμένα πάθαινε κολλήματα αλλά ήταν το ασύρματο που έιχε θέμα με καλώδιο ήταν οκ

  6. #486
    Εγγραφή
    14-06-2016
    Περιοχή
    Athens, GR
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ASUS DSL-AC52U AC750
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jefman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ώρα που κολλάει είσαι με Wifi; Αν ναι δοκίμασε με ενσύρματο γιατί εμένα πάθαινε κολλήματα αλλά ήταν το ασύρματο που έιχε θέμα με καλώδιο ήταν οκ
    Δυστυχώς ήταν γενικό το θέμα. Και σε άλλο PC με Ethernet που έχω, τα ίδια είχα.

    Θα δω πως θα πάει στη πορεία.

  7. #487
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Την Παρασκευή είχα βάλει το snr στα 3 dB. Το Σάββατο διαπίστωσα ενώ ο συγχρονισμός είχε διατηρηθεί, το snr είχε σκαρφαλώσει στα 4,1 dB, δεν ξέρω εάν είναι θέμα του dslam για να κρατήσει σταθερή την γραμμή. Παρόλα αυτά μέχρι σήμερα με το snr χειροκίνητα στα 3 dB και μέχρι τα 4+ dΒ που ανέβαινε μόνο του, είχα μόλις 1080 crc errors σε 4 μέρες αλόγιστης (streaming, torrent) χρήσης με τόσο χαμηλό snr.

    Σήμερα έπαιξα λίγο με τα φίλτρα της τηλεφωνικής γραμμής (δοκίμασα ένα άλλο σε ένα panasonic dect, πάντως άφησα το υπάρχον φίλτρο) και έπεσε το dsl, αλλά διαπίστωσα ότι συγχρόνισε στα 15200 kbps με το snr στα 3 dB, έκανα reboot το modem και πάλι στα ίδια συγχρόνισε.

    Πιθανολογώ ότι το dslam πλέον έχει πάρει νέες συμπεριφορές της γραμμής και ανεβάζει τον συγχρονισμό, δεν εξηγείται αλλιώς, γιατί τις προηγούμενες μέρες με το snr στα 3 dB που έκανα δοκιμές πήγαινε από 13600 μέχρι 14100 kbps. Και στο spectrum δεν έχω δει καθόλου gaps αυτές τις μέρες.

  8. #488
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καποιες φορες ειναι και η γραμμη αναλογα το θορυβο, παρεμβολες κλπ ... το modem ...το dslam ... ο καιρος σε μετριες και πιο μακρυνες αποστασεις (οταν εχει καλο καιρο το spectrum ειναι πολυ βκαλυτερο και χωρις gaps) ... εγω μετα απο πολλες δοκιμες με διαφορα modem και με debbuging την γραμμη apo 3 απο 3 διαφορετικα chipset, εχω βρει οτι ανεβαινουν αποτομα τα ES errors, που συμπαιρενω οτι ειναι ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες

  9. #489
    Εγγραφή
    06-02-2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    παιδια καλημερα μια ερωτησουλα για να μην τραβαω καλωδιο εθερνετ απο το ASUS DSL-AC52U AC750 σε καποιο απομακρυσμενο δωματιο του σπιτιου ξερετε καποιο οικονομικο acces point να συνδεεται ασυρματα με το ASUS DSL-AC52U AC750 και να δινει ενσυρματα χωρις προβληματα ευχαριστω

  10. #490
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχως δεν μπορω να σου πω, εξαλου δεν εχω ασχοληθει με τα Access points για να σου πω αυτο δοκιμασα και εχει σεβαστο ασυρματο ... εξαρταται απο τον χωρο σου (τοιχος, διαμωρφωση κλπ) πως θα παει το καθε ασυρματο (αλλα εχουν mimo, αλλα beamforming, αλλα απλο ενισχυτη, αλλα δεν εχουν τιποτα απο ολα αυτα) ...
    δεν χρειαστηκα ποτε AP, σχεδον ολα τα ενσωματωμενα modem με εξωτερικες κεραιες, με καλυπτουν ανετα σε
    δωματιο>αυλη 10 μετρα αλλο δωματιο
    δωαμτιο > αυλη> 2 μετρα αλλο δωματιο
    δωματιο > αυλη > αλλο δωματιο απο 1 μετρο τοιχο με πετρα, στα 13-15 μετρα, καλυπτει σημα σε παραθυρο η πορτα μεχρι/εως 1 μετρο μεσα
    Ισως καποιος αλλος φιλος να συστησει κατι

  11. #491
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ έχω το TP-Link AC750 RE210.
    Θα το βάλεις σε ένα κεντρικό σημείο που θα συνδέεται με το router με καλό σήμα και...

    Ή θα το συνδέσεις με το router στα 2,4 GHz και θα συνδέονται οι clients στα 5 GHz, ή αντίστροφα (2,4 GHz οι clients και 5 GHz με το modem router). Μπορεί να αναπαραγάγει και τις δυο συχνότητες ταυτόχρονα αλλά μειώνεται η απόδοση. Όλα τα range extenders νομίζω λίγο ως πολύ έτσι λειτουργούν.

    Έχει και Gigabit ethernet και με έχει σώσει δυο χρόνια τώρα (το είχα με το 2710Vn) γιατί στο δωμάτιο μου, συνδέω TV Box και PC μέσω switch με το extender και η απόδοση φτάνει τα 180+ mbps, αναλόγως από ποια συχνότητα (2,4G ή 5G) θα λάβουν δεδομένα οι clients που συνδέονται μέσω ethernet.

  12. #492
    Εγγραφή
    06-02-2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω το TP-Link AC750 RE210.
    Θα το βάλεις σε ένα κεντρικό σημείο που θα συνδέεται με το router με καλό σήμα και...

    Ή θα το συνδέσεις με το router στα 2,4 GHz και θα συνδέονται οι clients στα 5 GHz, ή αντίστροφα (2,4 GHz οι clients και 5 GHz με το modem router). Μπορεί να αναπαραγάγει και τις δυο συχνότητες ταυτόχρονα αλλά μειώνεται η απόδοση. Όλα τα range extenders νομίζω λίγο ως πολύ έτσι λειτουργούν.

    Έχει και Gigabit ethernet και με έχει σώσει δυο χρόνια τώρα (το είχα με το 2710Vn) γιατί στο δωμάτιο μου, συνδέω TV Box και PC μέσω switch με το extender και η απόδοση φτάνει τα 180+ mbps, αναλόγως από ποια συχνότητα (2,4G ή 5G) θα λάβουν δεδομένα οι clients που συνδέονται μέσω ethernet.
    ευχαριστω πολυ

  13. #493
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Περιοχή
    MARS
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ↓ 11,3 Mbit/s ↑ 8
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosgnr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν για κανένα 10' έτσι. Παλιότερα δεν είχα τέτοια θέματα γι' αυτό προβληματίζομαι.. Και έχω και φίλτρα όπως τα 'χεις βάλει.

    Το Stability το δίνει Disabled (είναι στα 11db).
    Καλημερα Μπαμπη.Ευχαριστω για την απαντηση σου.Την φωτο στα 2 φιλτρα+την φωτο για τις χαλκινες επαφες μεσα στα κουτια που μπορω να τις δω,γιατι δεν υπαρχουν στο photobucket.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    AVM FRITZ!Box 7530

  14. #494
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkpapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Μπαμπη.Ευχαριστω για την απαντηση σου.Την φωτο στα 2 φιλτρα+την φωτο για τις χαλκινες επαφες μεσα στα κουτια που μπορω να τις δω,γιατι δεν υπαρχουν στο photobucket.
    Nαι σημερα βγαζει error
    Eδω 2 σε σειρα
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...3&d=1443701246
    εδω με τις σκουριες στις χαλκινες επαφες
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...9&d=1480708546

  15. #495
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημερα στην παρεα.
    Μολις αγορασα το συγκεκριμενο μοντεμ,και αντιμετοπιζω το εξης προβλημα.
    Η μπαντα των 5ghz σχεδον δεν λειτουργει.
    Ενω ειναι ενεργοπηοιμενο στο μενου και ολα καλα,οι συσκευες την βρισκουν,συνδεονται και μετα χανεται.
    Μπορει να την ξαναβρουν τυχαια και παλι το ιδιο.
    Το προβλημα μου ειναι οτι αγοραστηκε το μοντεμ ,κυριως για τα 5 ghz γιατι στην πολυκατοικια υπαρχει προβλημα με το wifi.
    Περασα και την τελευταια beta,εκανα ρεσετ και παλι το ιδιο.
    Εχει κανει καμμια ιδεα?

Σελ. 33 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. Νεο adsl/vdsl tp link 9970
    Από babis3g στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 23:29
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 16:42
  4. HOL ONE ACCESS ONE VOIP ADSL/VDSL CPE
    Από kofigus στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 12:19
  5. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας