Σελ. 29 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031343949 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 1309
  1. #421
    Εγγραφή
    09-05-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδω τι δυνατοτητες εχει
    https://www.asus.com/gr/support/FAQ/1010951/
    αν καταλαβα καλα θα πρεπει να ορισεις και στο user priorities για να βαλεις και απο εκει καποιο οριο
    ΑΝ παλι νομιζεις εχει θεμα να στειλουμε feedback

    Νομιζω μονο στο adaptive qos βαζει αυτοματα priorities

    - - - Updated - - -





    UPDATE

    Bαζω την απαντηση με link & φωτο (οπως την πηρα) για να ξερουν και αλλοι χρηστες στο μελλον


    Απο default τα Asus υποστηριζουν NAT Loopback, χωρις να υπαρχουν περαιτέρω ρυθμισεις
    Σιγουρεψου οτι ο ddns server υποστηριζεται απο το Asus
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...9&d=1433583596
    (στη φωτο εχει προστεθει και ο netmaster.de)
    Για σεταρισμα ddns εδω
    https://www.asus.com/gr/support/FAQ/1011725/
    http://www.noip.com/support/knowledgebase/asus-ddns/

    Ακολουθουμε τις οδηγιες στο παρακατω link και ρυθμιζουμε αναλογο port forward rule
    (Θα πρεπει να ξερουμε την σωστη πορτα που χρησιμοποιεί η καμερα)
    http://www.noip.com/support/knowledg...asus-rc-ac66u/
    στο τελος του link εχει παραδειγμα ενα link για access
    http://somehost.noip.com:8080
    λογικα ειτε εισαι μεσα στο δικτυο ειτε εξω θα εχει προσβαση, αν το βαλεις στον browser

    (ασχετο εαν ενεργοποιησεις και το remote wan access, μπορεις να εχεις προσβαση απο εξωτερικο χωρο και σε αλλα θεματα
    https://www.asus.com/support/faq/1000926/ )

    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2

    Ο τεχνικος προχωρησε και σε test αν λειτουργει απο την μερια του, χρησιμοποιώντας την τελευταία official FW(1.1.2.2_17) του DSL-AC52U,
    εκανε εναν κανονα στο port forward με τις 2 παρακατω φωτογραφιες ...
    Συνημμένο Αρχείο 179800Συνημμένο Αρχείο 179801
    και εχει προσβαση στο web server 192.168.1.43 απο το 192.168.1.5, εχοντας προσβαση απο την wan ip του dsl ac52u
    Υποψην και οι 2 διευθυνσεις 192.168.1.5 & 192.168.1.43 ειναι μεσα απο το dsl ac52 lan side ...
    Oποτε ναι πηρε προσβαση στην υποτιθεμενη καμερα απο το / στο εσωτερικο δικτυο
    Δεν ξερω τι ισχυει σε αλλα μηχανηματα
    Και μας ευχαριστουν

    Αν παλι καποιο προβλημα τους γραφουμε φυσικα ...
    80 ευρω οταν βγαινει σε προσφορα (κανεις υπομονη) με 128 ddr3 ram, 750 mhz processor, adsl/vdsl. giga lans, snr tweak να παιξεις με την γραμμη, multi annex να παιξει σε οποια γραμμη, παιζει το voip ote ετσι
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...21#post5880121
    και βλεπω κανει και nat loopback ... δεν νομιζω να παιζεται αλλο modem σε αυτη την τιμη
    μαλιστα απο τη καταλαβα εχω προσβασει με ddns μεσα στο τοπικο μου δυκτιο σωστα?
    εαν ναι δεν εχει τοτε NAT Loopback σωστα δεν τα λεω?
    να ρωτισω εγω στο σκρουτζομαγαζο το βρεισκο 80 ευρω να το παρω η να περιμενουμε το κιτρινο μαγαζι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takhs764 : 08-02-17 στις 21:21.

  2. #422
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλιστα απο τη καταλαβα εχω προσβασει με ddns μεσα στο τοπικο μου δυκτιο σωστα?
    εαν ναι δεν εχει τοτε NAT Loopback σωστα δεν τα λεω?
    να ρωτισω εγω στο σκρουτζομαγαζο το βρεισκο 80 ευρω να το παρω η να περιμενουμε το κιτρινο μαγαζι?
    ετσι μου ειπαν που ρωτησα για εσενα οτι εχει nat loopback και μου εδωσαν τα 2 παραδειγματα ... στο δευτερο παραδειγμα υποτιθεται εκαναν και δοκιμες με τα αναλογα βηματα στο δικο τους χωρο και δουλεψε
    (εβαλα αναλυτικα οπως μου τα ειπαν, αν χρειαστει και αλλος φιλος παρομοια ρυθμιση να ξερει τι βηματα να κανει)
    Αν καποιο προβλημα τους γραφουμε
    Αν το βρισκεις 80 ευρω εδω και τωρα χτυπα το, και στο κιτρινο μαγαζι δεν παει πιο κατω και πρεπει να περιμενεις οταν βγει προσφορα ... απλα στο κιτρινο μαγαζι αν εχεις καποιο καταστημα κοντα σου το φερνουν δωρεαν (γλυτωνεις τυχον ταχυδρομιο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 08-02-17 στις 21:28.

  3. #423
    Εγγραφή
    09-05-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι μου ειπαν που ρωτησα για εσενα, οτι εχει nat loopback και μου εδωσαν τα 2 παραδειγματα ... στο δευτερο παραδειγμα υποτιθεται εκανα και δοκιμες στο δικο τους χωρο και δουλεψε
    Αν καποιο προβλημα τους γραφουμε
    Αν το βρισκεις 80 ευρω εδω και τωρα χτυπα το, και στο κιτρινο μαγαζι δεν παει πιο κατω και πρεπει να περιμενεις οταν βγει προσφορα ... απλα στο κιτρινο μαγαζι αν εχεις καποιο καταστημα κοντα σου το φερνουν δωρεαν (γλυτωνεις τυχον ταχυδρομιο)
    οποτε εαν εχει καποιος το εν λογο ρουτερ καλο θα ειναι να μας το πει για το ddns η το δημοσιο δυκτιο του
    γιατι την εχω πατησει με το tp link και για αυτο ρωταω

  4. #424
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε εαν εχει καποιος το εν λογο ρουτερ καλο θα ειναι να μας το πει για το ddns η το δημοσιο δυκτιο του
    γιατι την εχω πατησει με το tp link και για αυτο ρωταω
    μπα, αμα ηταν θα σου ελεγαν ηδη, για αυτο ρωτησα, τωρα να μας γελασαν εκει στην Asus support δεν νομιζω

  5. #425
    Εγγραφή
    29-06-2011
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδω τι δυνατοτητες εχει
    https://www.asus.com/gr/support/FAQ/1010951/
    Η απάντηση βρίσκεται στην εξής φράση απ' το Link που παρέθεσες:

    "Generally speaking, it is unnecessary to set the download bandwidth limit because the download priority depends on the upload packet priority."

    Ρύθμισα χαμηλότερα το ποσοστό του UPLOAD και ουσιαστικά περιόρισε το download όταν υπήρχε άλλο traffic. Βλέπω τα torrent να πέφτουν στο 80% (που το όρισα) και μετά από λίγο να ανεβαίνουν όταν σταματάω το σερφάρισμα.


  6. #426
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μαλιστα , τοσο απλο ...
    Εχω καιρο να παιξω με QoS (και με usb) γιατι πλεον απο χειμωνα εδω σε τουριστικο νησι δεν εχω επισκεπτες να μενουν (πλην απο κανα Σαββατο) και δεν χρειαζεται να κανω τετοιες αλλαγες (σπανια απο καλοκαιρι βαζω μερικα rules) ... καθως πιο σημαντικο, καθε τοσο μου δινουν λογισμικο και επειδη παντα κανω reset, και δεν βαζω back up, στο τελος δεν ξανα περασα qos και γλυτωσα το πολυωρο σεταρισμα ... Τωρα με το dsl 88 σχεδον καθε 3-6 μερες παιρνω λογισμικο και ξανα απο την αρχη (τωρα στην αρχη) ... μενω πισω σε μερικα θεματα γιατι αν επαιζα μαζι τους πιθανον να εβρισκα την απαντηση ...αφου βρεθηκε λυση, πιστευω ολα καλα

  7. #427
    Εγγραφή
    10-11-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε εαν εχει καποιος το εν λογο ρουτερ καλο θα ειναι να μας το πει για το ddns η το δημοσιο δυκτιο του
    γιατι την εχω πατησει με το tp link και για αυτο ρωταω
    Επειδη εχω στο δικτυο ενα Pi board με nginx και ρυθμισμενο μεσω ddns (στο Pi), οταν ανοιγω το domain μου μεσα απο το δικτυο (πχ laptop) μου ανοιγει κανονικα η σελιδα οποτε υποθετω ειναι η απαντηση που ζητας. Απλα εγω ακομα δεν εχω καταφερει να μου λειτουργησει το ddns μεσα απο το router.

  8. #428
    Εγγραφή
    22-04-2015
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα σε ολα την παρεα.Μολις αλλαξα το router της vodafone(zte ZXHN H367N) με το asus.Περιοχη Ροδος και vdsl απο καμπινα στα 50 μετρα.Με το zte 35 και αρκετα crc απο χθες
    με το asus χωρις να πειραξω τιποτα 43!!!Βαζω και ενα screen shot απο τα χαρακτηριστικα της γραμμης να μου πει καποιος αν με παιρνει και μπορω να την φτασω 50..

    http://imgur.com/a/UOiHv

  9. #429
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κλεισε το dla και κατέβαζε το vdsl stability adjustment 7- 6 -5 μια χαρά θα τα πιασεις
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  10. #430
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βαση απο τα στατιστικα που δειχνεις δεν εισαι στα 50 μετρα (η καμπινα μπορει να ειναι στα 50 μετρα, φαινεται οτι το καλωδιο θα κανει κυκλο και μετα ερχεται σε εσενα) αλλα γυρω στα 500μ
    Line attenuation down = 14,6 db και βγαλε γυρω στα 4-5 db που σε vdsl δειχνει πιο πανω, υπολογιζω καμια 400-500 μετρα η αποσταση σου
    Υπαρχει θεμα συμβατοτητας που αναφερω σε πολλα posts
    Αν ησουν στα 50 μετρα τοτε σιγουρα θα τα τερματιζε
    Κανε αυτο που ειπε ο jmarko και επισης θα ελεγα να γραψεις και στη Asus στελνοντας feedback form (administration>feedback) στο comment box γραφεις το προβλημα και κανεις tick ολα τα μικρα τετραγωνακια με τα settings

  11. #431
    Εγγραφή
    28-08-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να αγορασω το ρουτερακι αλλα θελω να κανω 2 3 ερωτησουλες επιδη ειμαι λιγο αδαης.κατα αρχην ανηκω στην forthnet σε alcatel dslam (broadcom chipset?) και τωρα εχω to zte ths forthnet.ειμαι αναμεσα σε αυτο εδω και to vr600 tp link αλλα το asus exei peiragma snr ποθ δεν εχει το αλλο.
    αυτηντην στιγμη εχω adls+2 me line attenuation γυρω στα 32db και download 9.5 mbps αλλα σε 2-3 μηνες πιστευω (μενω αγιο δημητριο και εχουν αρχισει να περνανε οπτικες ινες) θα εχω vdsl.
    ποια πιστευετε θα ηταν καλυτερη αγορα για τωρα αλλα και μελλοντικα?νομιζω το vr600 exei broacom chipset και απο οτι καταλαβα απο τα posts το asus exei mediatek?

    οποια βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη

    σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

  12. #432
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    dsl ac52=mediatek
    vr600=broadcom
    Σε alcatel dslam μαλλον ειναι broadcom

    Ιδου το ερωτημα...
    Με το dsl ac52 θα δεις ενα πιο χαμηλο κλειδωμα κατα 1 - 1.5mbps (τοσο παει σε εμενα με broadcom dslam) σε σχεση με ενα συμβατο, εδω το tp link vr600
    Yπαρχει αλλαγη snr στο dsl52 να το φερεις στα ισια του, και λιγο παραπανω αν ειναι καλη η γραμμη σου, αλλα εχε υποψην οτι μπορει και να Μην σηκωνει αλλαγη snr η γραμμη σου για αυξηση ταχυτητας, το λεω γιατι ειμαι παθων, ομως απο σταθεροτητα ειναι πιο καλο
    Εχω δει συμβατα οτε να εχουν απσουνδεσεις και το Asus οχι
    Και τα 2 ειναι καλα & μελλοντικα, και το dsl ac52 εχει g.inp & vectoring & ac αν τυχει καμια τετοια συσκευη
    Το dsl52 ειναι μολις 80 ευρω οταν ειναι σε προσφορα το vr600 νομιζω 110-120

    Aν θελεις την συμβατοτητα (που μαλλον αυτο ψαχνεις για να ρωτας) κοιτας το vr600, δεν εχει αλλαγη snr οπως ειπες αλλα θα κλειδωσει καλα απο την αρχη
    Αν δεν σε πειραζει ενα μικρο χασιμο ταχυτητας κοιτα το dsl52, που ειναι και πιο φτηνο

  13. #433
    Εγγραφή
    09-05-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑΣ
    Καλημέρα το συγκεκριμένο μηχανιμα το πήρα πράγματι πιστεύω ότι είναι το καλητερο που είχα έκανα και την αναβάθμιση του χωρίς πολλά πολλά να παιδευτω και ακόμα δεν έχω πειραματιστή με την ταχητιτα μου αλλά είναι πολύ σταθερό με σχεδόν καμία αποσύνδεση

  14. #434
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα το συγκεκριμένο μηχανιμα το πήρα πράγματι πιστεύω ότι είναι το καλητερο που είχα έκανα και την αναβάθμιση του χωρίς πολλά πολλά να παιδευτω και ακόμα δεν έχω πειραματιστή με την ταχητιτα μου αλλά είναι πολύ σταθερό με σχεδόν καμία αποσύνδεση
    σε εμενα με οτε χανει 1 - 1,5 mbps αναλογα το reboot, αλλα ειναι πολυ πιο σταθερο ακομα και απο τα συμβατα ως εκπληξη, σε broadcom dslam τα καινουρια broadcom modems δεν πανε καθολου καλα στην γραμμη μου που εχει προβλημα (τα παλαια broadcom ειναι οκ)

  15. #435
    Εγγραφή
    14-03-2008
    Περιοχή
    Σητεία-Κρήτη
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΑΙΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Fastpath

Σελ. 29 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031343949 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N17U adsl/vdsl
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3097
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-21, 15:45
  2. Νεο adsl/vdsl tp link 9970
    Από babis3g στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 23:29
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 16:42
  4. HOL ONE ACCESS ONE VOIP ADSL/VDSL CPE
    Από kofigus στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 12:19
  5. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας