Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.739
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί οι χρήστες Android να κατέβασαν διπλάσιες εφαρμογές από το Google Play Store σε σχέση με αυτούς που έκαναν χρήση του App Store της Apple, η δεύτερη όμως συνεχίζει να έχει μεγαλύτερες εισπράξεις από τις εφαρμογές της.

    Σύμφωνα με τα στοιχεία της App Annie για το 2015, από το Play Store της Google κατέβηκαν 200 εκατομμύρια εφαρμογές έναντι 100 εκατομμυρίων από το App Store, με τους χρήστες Android να παρουσιάζουν αυξανόμενη ζήτηση σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  app-annie-2015-1.png 
Εμφανίσεις:  267 
Μέγεθος:  149,4 KB 
ID: 166177


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  app-annie-2015-2.png 
Εμφανίσεις:  266 
Μέγεθος:  167,3 KB 
ID: 166178

    Πηγή : Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αναμενόμενο.
    Ότι είναι δωρεάν στο Android στο μήλο το πλερώνεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναμενόμενο.
    Ότι είναι δωρεάν στο Android στο μήλο το πλερώνεις.
    Ακριβώς αυτό, οι 100+ εφαρμογές στο iPhone μου μου έχουν κοστίσει το αστρονομικό $0.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-08-2013
    Περιοχή
    Λαμια
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΟΣΧΟΧΩΡΙ
    Router
    Netfaster 2
    Λογικό είναι, άμα έχεις μπάτζετ για μήλο πάει να πει ότι έχεις καλύτερη τσέπη απ'τον φουκαριάρη με το αλκατέλ των 60 ευρώ, άρα είσαι και πιο δεκτικός στις πληρωμές.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό, οι 100+ εφαρμογές στο iPhone μου μου έχουν κοστίσει το αστρονομικό $0.
    Εσύ στο μήλο σου μπορεί να μην έχεις αγοράσει εφαρμογές, όμως έχω δει κάμποσες που στο Android είναι free ενώ στο μήλο η ίδια εφαρμογή πληρώνεται.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το Play Store δεν είναι το μοναδικό app store για το Android. Για παράδειγμα στην Κίνα (μεγάλη αγορά) προτιμούν τα τοπικά, δικά τους app store.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ στο μήλο σου μπορεί να μην έχεις αγοράσει εφαρμογές, όμως έχω δει κάμποσες που στο Android είναι free ενώ στο μήλο η ίδια εφαρμογή πληρώνεται.
    Μπορείς να γράψεις 5-6;
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Το ποσοστό των δωρεάν εφαρμογών στο play store είναι σαφώς μεγαλύτερο.
    Επίσης η άποψη οτι οι κάτοχοι iphone ξοδεύουν πιο πολλά λεφτά έχει βάση. 800Ε έδωσαν για το τηλέφωνο. Θα είχε ενδιαφέρον να γίνει σύγκριση με τους κατόχους ακριβών android

    Αυτό που μου κάνει περισσότερη εντύπωση είναι οτι τα download είναι μόνο διπλάσια για το play store. Με 85% μερίδιο αγοράς ακόμα και αν πολλοί χρήστες δεν κατεβάζουν τίποτα θα έπρεπε να είναι περισσότερα. Ίσως παίζουν ρόλο και τα εναλλακτικά app store πχ amazon αλλά και το sideloading.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2013
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ένας από τους λόγους που γύρισα πίσω τρέχοντας στο android μετά από ένα εξάμηνο συναναστροφής με iphone. Δεν υπήρχε τίποτα που να μην χρειάζεται πληρωμή, είτε για να το κατεβάσεις είτε για να ενεργοποιήσεις κάποιο feature ήθελε in app purchases.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να γράψεις 5-6;
    Πριν μερικά χρόνια ένας ξάδερφος ήθελε να streamάρει από Dreambox στο iPad του καθότι μηλοοικογένεια.
    Η μόνη εφαρμογή που το έκανε ήταν επί πληρωμή, ενώ το Android Dreamer ήταν free.
    Την πλήρωσε και ξεμπέρδεψε.
    Μου έτυχαν κι άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις παλιά αλλά δεν θυμάμαι πλέον ποιες εφαρμογές ήταν.

  11. #11
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Oh, goodie, another VS thread

    On a more serious note, θα ήθελα, εφόσον έχεις αγοράσει μια εφαρμογή, να μπορούσες να την κατεβάσεις είτε από το Play Store, είτε από το App Store. Ναι, οκ, καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχουν προβλήματα/εμπόδια, αλλά αυτό θα ήταν το ιδανικό.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Λογικο το νουμερο, οι μισες android συκευες ειναι low end και οι χρηστες δεν διανοουνται καν να αγορασουν εφαρμογες.
    Οταν ειχα Iphone, ειχα αποκομισει και εγω την ιδια εντυπωση, οτι επρεπε να πληρωσω για παραπανω πραγματα σε σχεση με το android.

    Ισως παιζει ρολο οτι και η Apple παιρνει μαλλον περισσοτερη προμηθεια απο τους dev; (δεν εχω στοιχεια)

  13. #13
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.735
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μαλλον τα ιδια τους παιρνει και η καθε πλατφορμα.

    οι αιτιες ειναι 2.οι χιλιαδες συσκευες low budget και η υπαρξη παραπλησιων appstore
    VAMOS ARIS

  14. #14
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικο το νουμερο, οι μισες android συκευες ειναι low end και οι χρηστες δεν διανοουνται καν να αγορασουν εφαρμογες.
    Οταν ειχα Iphone, ειχα αποκομισει και εγω την ιδια εντυπωση, οτι επρεπε να πληρωσω για παραπανω πραγματα σε σχεση με το android.

    Ισως παιζει ρολο οτι και η Apple παιρνει μαλλον περισσοτερη προμηθεια απο τους dev; (δεν εχω στοιχεια)
    κάποτε που το είχα δει 30% cut είχαν και οι δύο. Απλά το SDK στην apple το πληρώνεις με ετήσια συνδρομή, ενώ στο Android είναι δωρεάν.

    Είναι απολύτως λογικό το appstore να έχει περισσότερα έσοδα από το playstore.

    Εκτός των πολλών διαφορετικών store, πχ amazon, samsung κλπ, το βασικότερο νομίζω είναι το είδος των χρηστών.

    Κάτοχοι low end android συσκευών, που λογικά είναι η μερίδα του λέοντος, παίζει να χρησιμοποιουν τις συσκευές τους όπως είναι με εντελώς βασικό τρόπο, και να μην τους απασχολούν καν τα smart capabilities. Και στο iOS θα συμβαίνει αλλά φαντάζομαι σε πολύ μικρότερο βαθμό.

    Έχει τύχει να δω πολλά android τηλέφωνα χωρίς google account πχ. Κύριως λόγω αγνοιας.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #15
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν μερικά χρόνια ένας ξάδερφος ήθελε να streamάρει από Dreambox στο iPad του καθότι μηλοοικογένεια.
    Η μόνη εφαρμογή που το έκανε ήταν επί πληρωμή, ενώ το Android Dreamer ήταν free.
    Την πλήρωσε και ξεμπέρδεψε.
    Μου έτυχαν κι άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις παλιά αλλά δεν θυμάμαι πλέον ποιες εφαρμογές ήταν.
    VLC από το 2013
    http://get.videolan.org/vlc-iOS/

    Αφού ήταν πριν πολλά χρόνια, μην είσαι σίγουρος για το σήμερα. Και για να μην τις θυμάσαι, υποψιάζομαι πως δεν ήταν δημοφιλείς και δεν αφορούν το στατιστικό.

    Να σου πως μερικές που δεν υπάρχουν καθόλου (ούτε με πληρωμή). cell / wifi scanners. Να υπάρχει κάτι δωρεάν σε Android και να υπάρχει το αντίστοιχο σε iOS με πληρωμή δεν μου έχει τύχει (αυτό έγραψες στην αρχή, μετά έγραψες 5-6 και τώρα δεν θυμάσαι). Υπάρχουν εφαρμογές που βγαίνουν δωρεάν μόνο σε android και *καθόλου* σε iOS. Αυτή είναι άλλη περίπτωση. Ξέρω το RaceChrono (σε iOS υπάρχει το harry's lap timer, μόνο που είναι για πληρωμή και στο android), ssh server και παρεμφερή (δεν αφορά το στατιστικό). Δεν νομίζω αυτές οι εφαρμογές να δημιουργούν την ψαλίδα.

    Από την άλλη υπάρχουν πολλές περισσότερες που πουλάνε σαν ζεστό ψωμί στο iOS και δεν υπάρχουν καθόλου στο android (ούτε θα υπάρξουν), π.χ. filtatron, animoog κ.ο.κ.

    Οι αιτίες είναι πολλές για την ψαλίδα, δεν είναι μία. Έχω δει και εγώ πολλά android χωρίς google λογαριασμό*, αλλά τα περισσότερα είναι προβληματικά και δεν βλέπω εμπιστοσύνη στους χρήστες ώστε να αγοράσουν κι όλας. Προχτές είδα ένα με κιτρινισμένη οθόνη. Και 'γω είχα αγοράσει ένα παιχνίδι, άρχισε να κολλάει και δεν ξαναγόρασα παρά μία εφαρμογή που ήθελα (και κολλάει το λειτουργικό συχνά / πυκνά). Αν κολλάει η συσκευή σου θα της αγοράσεις και προγράμματα;

    * Το στατιστικό αφορά τα διπλάσια κατεβάσματα, άρα μιλάμε για άλλη αιτία. Ούτε τα πρόσθετα store είναι η αιτία, δεν τα μετράει το στατιστικό. Δεν γνωρίζω ούτε έναν με android που να έχει βάλει άλλο store.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-15, 21:35
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-15, 15:43
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-15, 22:04
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 13:08
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 10:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας