Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Τις προάλλες βλέπω μια χρέωση απο το PAYPAL στην συνδεδεμένη πιστωτική κάρτα με ένα ποσό που δεν μου θύμιζε τίποτε. Το ψάχνω και τι να δώ; Μου λέει recurring payment (αυτόματη επαναλαμβανόμενη πληρωμή) απο μια εταιρία Perion Networks, για το Incredimail.

    Το incredimail είναι μια βλακεία πρόγραμμα (δική μου άποψη) που έχει σταματήσει η ανάπτυξη εδώ και χρόνια. Πέρυσι λοιπόν, για μια φίλη, που ντε και καλά το ήθελε, και επειδή δεν είχε κάρτα, προκειμένου να πάρει την πλήρη έκδοση, το πλήρωσα εγώ και μου τα έδωσε μετρητά. Εγώ πλήρωσα μέσω Paypal. Τώρα σαν κανόνα έχω, ΠΑΝΤΑ, να μην βάζω recurring payments, δηλαδή αυτόματες πληρωμές των διαφόρων συνδρομών. Για να έχω κάποιο έλεγχο του τί γίνεται. Εξάλλου, όλες οι εταιρίες, όταν πλησιάζει η ώρα λήξης της όποιας συνδρομής, κυριολεκτικά "σκίζονται" προκειμένου να πάς και να ξαναπληρώσεις, δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙΣ, δεν πρόκειται να σε αφήσουν αυτές.

    Αρα; Πως προέκυψε να έχω αυτόματη πληρωμή;

    Το έχω δεί και αλλού το σενάριο (δυστυχώς, και δεν υπάρχει νομίζω κανένας τρόπος να κάνεις τίποτα) πολλές εταιρίες σκοπίμως κρύβουν την επιλογή της αυτόματης ανανέωσης τόσο πολύ ( η οποία είναι απο default ενεργή), που είναι σχεδόν αδύνατο χωρίς βοήθεια, να το βρείς. Με δόλιο σκοπό, να σε χρεώνουν αβέρτα.

    Εστειλα dispute στο PAYPAL. Η συναλλαγή δεν ακυρώθηκε, γιατί θεωρείται σωστή. Το μόνο που κάναν είναι να ακυρώσουν το recurring payments για την εν λόγω εταιρία. Και άντε, πες ότι δική μου τελείως η βλακεία και έχασα τα 18 ευρώ (και που δεν μου περισσεύουν) αλλά απο όσο είδα δεν υπάρχει κάποια επιλογή να βλέπεις, απο πριν, τι πληρωμές έχουν δηλωθεί να σε χρεώσουν αυτόματα. Η' τουλάχιστον, θα έπρεπε, με κάποιο τρόπο, να μπορώ να δηλώσω στο προφιλ ότι απαγορεύονται αυτόματες χρεώσεις απο merchants αλλά πάντα, ΜΑ ΠΑΝΤΑ, να πρέπει να δίνω χειροκίνητα την έγκριση κάθε συναλλαγής. Στείλε μου βρε αδερφέ, ένα email, payment to be done, να μπώ στο PAYPAL, να πώ ΟΚ ή DENY Payment.... Aν ο
    άλλος θέλει να μημ βλέπει καν τι γίνεται ας το αφήσει έτσι, αλλά εγώ θέλω όλες τις πληρωμές, να τις βλέπω.

    Επικοινώνησα με το paypal και τους έγραψα τα παραπάνω, αλλά όπως είπα, η συναλλαγή δεν βλέπω να αναιρείται, παρόλη την δολιότητα του merchant.

    Δυστυχώς, εαν δεν υπάρξει κάποια λύση όπως ανέφερα παραπάνω, δεν βλέπω κάτι άλλο, παρα να σβήσω τον λογαριασμό, καλού κακού. Που ξέρεις; Μπορεί και και άλλος "μάγκας" να εμφανιστεί στο μέλλον....


    ΥΓ. Η δολιότητα του merchant φαίνεται και απο το γεγονός ότι μιλάμε για ένα προιόν που δεν έχει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ανάπτυξη εδώ και 4-5 χρόνια. Η δε φίλη μου επίσης απογοητευμένη απο τα πολλά και ανεπίλυτα τελικά (λόγω μη ανάπτυξης) προβλήματα του προγράμματος, τελικά αποφάσισε να μην συνεχίσει την χρήση του λίγους μηνες μετά την αγορά του πέρυσι.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έχει γίνει μάστιγα πλέον
    Μετά από κάθε αγορά υπηρεσίας πρέπει να τσεκάρεις από μόνος σου τι γίνεται με recurring payments.
    Πρόσφατα ανανέωσα για 1 χρόνο στο weebly και δεν υπήρχε πουθενά εναλλακτική παρά μόνο με recurring payment. Αφού το ακύρωσα το recurring payment(και στο paypal και στο weebly) έλαβα το εξής "τρομοκρατικό" email:
    We are confirming cancellation of your Weebly Starter plan. Your subscription will automatically expire on 2017/χ/χ
    Δηλαδή μου λένε ότι ακύρωσα την υπηρεσία, τη στιγμή που αυτή λήγει το 2017!!!
    MeetUpDroid: Δωρεάν εφαρμογή για ανταλλαγή τοποθεσίας και μηνυμάτων σε Αndroid

Παρόμοια Θέματα

  1. PayPal και capital control
    Από nikoslykos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 03:01
  2. PayPal και σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό
    Από Tasos Slodyczka στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 20:45
  3. Paypal και προπληρωμένη
    Από 1kost12 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-15, 10:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας