Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Int=4, Long Int= 8,Short Int=2

    Μερικες φορες δεν δουλευει το αντιγραφη επικολληση απο windows σε linux ...το αντιστροφο δουλευει , οποτε το πληκτρολογησα .... και μου βγαζει το παραπανω)

    - - - Updated - - -

    Μπα τωρα δουλευει παλι .... τι περιεργο

  2. #17
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Int=4, Long Int= 8,Short Int=2

    Μερικες φορες δεν δουλευει το αντιγραφη επικολληση απο windows σε linux ...το αντιστροφο δουλευει , οποτε το πληκτρολογησα .... και μου βγαζει το παραπανω)

    - - - Updated - - -

    Μπα τωρα δουλευει παλι .... τι περιεργο
    Μόλις έμαθες λοιπόν και το μέγεθος των διάφορων μορφών του integer στο pc σου.
    Καλό διάβασμα. Πότε δίνεις C ?
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  3. #18
    Βασικα ειμαι στο ανοικτο πανεπιστημιο , αλλα εχω παρει αναβολη φοιτησης ... και μαλλον θα το παρατησω λογω διδακτρων. Αλλα το μερακι να μαθω παραμενει. Εχω ασχοληθει και με αλλες γλωσσες οπως javascript ,java αλλα δεν εχω επαρκη εμπειρια να πω οτι κατεχω καποια απο αυτες. Ειπα να μαθω λιγο C μιας και διδασκεται σε ολα τα πανεπιστημια και μετα ισως μαθω καποια αντικειμενοστρεφη γλωσσα και με ενδιαφερει ο προγραμματισμος σε android περιβαλλον και παιδευομαι με το android studio (οχι πολλα πραγματα ακομα ... το παιδευω). Το βλεπω σαν χομπι και γιατι οχι αν καταφερω καποια στιγμη να ασχοληθω επαγγελματικα θα ειναι τελεια.

  4. #19
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα ειμαι στο ανοικτο πανεπιστημιο , αλλα εχω παρει αναβολη φοιτησης ... και μαλλον θα το παρατησω λογω διδακτρων. Αλλα το μερακι να μαθω παραμενει. Εχω ασχοληθει και με αλλες γλωσσες οπως javascript ,java αλλα δεν εχω επαρκη εμπειρια να πω οτι κατεχω καποια απο αυτες. Ειπα να μαθω λιγο C μιας και διασκεται σε ολα τα πανεπιστημια και μετα ισως μαθω καποια αντικειμενοστρεφη γλωσσα και με ενδιαφερει ο προγραμματισμος σε android περιβαλλον και παιδευομαι με το android studio (οχι πολλα πραγματα ακομα ... το παιδευω). Το βλεπω σαν χομπι και γιατι οχι αν καταφερω καποια στιγμη να ασχοληθω επαγγελματικα θα ειναι τελεια.
    Τότε αλλάζει. Παράτησε τη C.
    Ξεκίνα κατευθείαν τη γλώσσα που θες να μάθεις.
    Η C καλή & άγια, αλλά είναι άλλης φιλοσοφίας.
    Στη java πχ, δεν ασχολείσαι καθόλου με το μέγεθος των μεταβλητών. Και άλλο πράγμα ο object oriented vs κλασικών γλωσσών όπως η C. Εγώ πχ, έμαθα τα κλασσικά. Το object oriented δεν μου "έκατσε". Το διάβασα, το κατάλαβα, πρόγραμμα ποτέ δεν κατάφερα να γράψω. Όλα τα σκέφτομαι αλλιώς, όχι σαν μεθόδους και classes.
    Ηλικία ? Έχει σημασία.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  5. #20
    Καλο βραδυ stel67 , παω να πεσω για υπνο. Ευχαριστω και παλι

  6. #21
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επίσης. Αύριο τα σπουδαία !
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  7. #22
    Χμ τοτε μαλλον θα μαθω java ... java ειδικα για android ... και ισως και javascript μιας και εχω ασχοληθει και με κατασκευη ιστοσελιδων , με αυτοματοποιημενα εργαλεια οπως joomla ... ναι ισως η C δεν ταιριαζει , αναρωτιομουν και εγω για αυτο. Εχω μερικες ημερες που την επιασα βασικα ... και μια γενικη "μυρωδια" δεν κανει κακο

  8. #23
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ τοτε μαλλον θα μαθω java ... java ειδικα για android ... και ισως και javascript μιας και εχω ασχοληθει και με κατασκευη ιστοσελιδων , με αυτοματοποιημενα εργαλεια οπως joomla ... ναι ισως η C δεν ταιριαζει , αναρωτιομουν και εγω για αυτο. Εχω μερικες ημερες που την επιασα βασικα ... και μια γενικη "μυρωδια" δεν κανει κακο
    Από τη στιγμή που θες πρακτικές γνώσεις και δεν σε ενδιαφέρει το system programming, θα σου έλεγα κι εγώ να μάθεις αρχικά τα βασικά της αντικειμενοστρέφειας με τη java. Μόλις νιώσεις ότι καταλαβαίνεις τη φιλοσοφία της γλώσσας, διάβασε κάποια πράγματα για το mutability και τα προβλήματά του (side-effects που οδηγούν σε θέματα scalability και ταυτοχρονισμού) και μετά κάνε ένα άλμα στον συναρτησιακό προγραμματισμό (μετά τη java η scala είναι μια καλή περίπτωση, μιας και είναι και αυτή jvm γλώσσα).

    Η δική μου άποψη είναι ότι αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο να χρησιμοποιείς imperative γλώσσες (όπως το system programming) μετά από κάποια χρόνια θα αλλοιωθεί ο τρόπος σκέψης σου και θα είναι πιο δύσκολο να αλλάξεις λογική όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι. Τσέκαρε το Streams API της java 8 αν θες να πάρεις μια γεύση για να μπορέσεις να αποφασίσεις μόνος σου. Απλά μη βιαστείς χωρίς λόγο!

    Συγκεντρωτικά:

    1. Μάθε τα βασικά του συντακτικού της java έτσι ώστε να μπορέσεις να μπεις στο νόημα της αντικειμενοστρέφειας
    2. Δες το Streams API + lambdas της Java 8, τα οποία αν και τσεκουρεμένα, θα σου δώσουν μια πολύ πολύ μικρή γεύση (σαν να κοιτάς από την κλειδαρότρυπα ένα πράμα)
    3. Τσέκαρε μια συναρτησιακή γλώσσα (η πιο εύκολη μετάβαση θα είναι Java -> Scala, αλλά υπάρχουν κι άλλες, πχ Clojure, για τους πιο τολμηρούς η Haskell, etc)

    Η Scala τα τελευταία χρόνια αρχίζει να γίνεται πολύ δημοφιλής (Twitter, Foursquare, Coursera), ενώ η αξία της φαίνεται και σε κατανεμημένα υπολογιστικά frameworks όπως το Apache Spark.

    - - - Updated - - -

    Επίσης μπορείς να φτιάξεις android projects σε scala, πχ δες εδώ, ενώ κατά καιρούς ακούγεται ότι κάποια στιγμή θα ανανεωθούν τα APIs και θα γίνει η default γλώσσα προγραμματισμού (αλλά καλό είναι να μη βασιζόμαστε σε φήμες)

  9. #24
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Η δική μου άποψη είναι ότι αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο να χρησιμοποιείς imperative γλώσσες (όπως το system programming) μετά από κάποια χρόνια θα αλλοιωθεί ο τρόπος σκέψης σου και θα είναι πιο δύσκολο να αλλάξεις λογική όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι. Τσέκαρε το Streams API της java 8 αν θες να πάρεις μια γεύση για να μπορέσεις να αποφασίσεις μόνος σου. Απλά μη βιαστείς χωρίς λόγο!
    ....
    Σωστό και περιεκτικό αυτό περί αλλοίωσης τρόπου σκέψης. Από τα πιο ωραία που έχω διαβάσει τους τελευταίους μήνες.
    Γιατί δεν προτείνεις κάποια πιο mainstream γλώσσα ? Μου φαίνεται λίγο niche η scala.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  10. #25
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό και περιεκτικό αυτό περί αλλοίωσης τρόπου σκέψης. Από τα πιο ωραία που έχω διαβάσει τους τελευταίους μήνες.
    Ευχαριστώ, αν και δυστυχώς μιλάω από εμπειρία.

    Τη Haskell τη προσπάθησα 2-3 φορές χωρίς επιτυχία και μου είναι ξεκάθαρο ότι φταίει ο τρόπος που είναι wired πλέον ο εγκέφαλός μου. Πραγματικά όμως θεωρώ ότι για κάποιον με το κατάλληλο μαθηματικό background είναι πιο ανθρώπινη από οποιαδήποτε άλλη γλώσσα προγραμματισμού.

    Οι δημιουργοί του Coursera το εξηγούν καλύτερα απ'όσο θα μπορούσα εγώ. Η Haskell είναι 1-2 βήματα παραπέρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν προτείνεις κάποια πιο mainstream γλώσσα ? Μου φαίνεται λίγο niche η scala.
    Πράγματι είναι λίγο niche ακόμα η scala, αλλά αποκτά έδαφος σιγά σιγά, και το functional paradigm, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, έχει νόημα να εφαρμοστεί στην πράξη, ειδικά σε μεγάλα έργα πληροφορικής, γιατί σε πολλά use cases μειώνει δραματικά τα bugs χωρίς να επηρεάζει σημαντικά την απόδοση.

    Δυστυχώς δεν έχω υπόψη μου κάποια mainstream γλώσσα που να διαχειρίζεται εξίσου καλά τα side-effects.
    Spoiler:
    • Στη java κάααατι πάει να γίνει, αλλά μάλλον θα πάρει χρόνια η μετάβαση (στη java 9 - με χρονοδιάγραμμα τον Μάρτιο του 2017 - δεν είδα να προβλέπεται κάτι) και προς το παρόν χρησιμοποιούνται εκτενώς hacks όπως builders. Επίσης η java είναι εκνευριστικά γλωσσού (το verbosity τείνει στο άπειρο), για κάτι απλό σε αναγκάζει να γράψεις τις διπλάσιες γραμμές από άλλες γλώσσες.
    • Η python, παρά τα καλά της, επειδή είναι dynamically typed κρύβει κάποια από τα mechanics από τον χρήστη, με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο καλή για εκμάθηση αυτών των εννοιών (πάντα κατά τη γνώμη μου).
    • C# δεν έχω δουλέψει, αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι αντίστοιχη σε γενικές γραμμές με τη Java (αν και ακούω καλύτερα λόγια).
    • H Javascript υποστηρίζει κάποια τμήματα του functional paradigm (πχ lambdas, higher-order functions, closures), αλλά η χρήση τους μπορεί να συνδυαστεί με κλασικές imperative τεχνικές οπότε μαθαίνεις να τα μισοχρησιμοποιείς χωρίς καλά καλά να τα καταλαβαίνεις, με αποτέλεσμα να είναι πολύ πιο εύκολο να γράψεις μακαρόνια...
    • C/C++ προφανώς και δεν υποστηρίζουν, αλλά υπάρχουν κάποιες προσεγγίσεις ορίζοντας κάποιες αρχές (αρκετά προχωρημένο)


    Ένας επιπλέον λόγος που προτείνω τη Scala, είναι ότι είναι η λιγότερο alienating από τις functional εναλλακτικές και επιπλέον περιλαμβάνει αρκετά functional χαρακτηριστικά. Είναι για μένα η χρυσή τομή για κάποιον που θέλει να κάνει μια σωστή εισαγωγή στον συναρτησιακό προγραμματισμό χωρίς να στερηθεί πρακτικότητα (εξοικείωση με υφιστάμενες τεχνολογίες στην αγορά). Η scala τρέχει πάνω στο jvm, οπότε ο κώδικας πάλι καταλήγει σε jar, άρα όπου τρέχει java, μπορεί με ελάχιστες αλλαγές να τρέξει και ένα πρόγραμμα γραμμένο σε scala, εφόσον κάνει target την κατάλληλη java έκδοση.

    Από την άλλη πλευρά, εδώ ενδεικτικά μερικά σημεία στα οποία υπολείπεται από τη haskell σύμφωνα με τον αρθρογράφο. Ο ίδιος στη συνέχεια καταλήγει στο εξής συμπέρασμα:

    In my experiences, Scala appeals to existing programmers, who can usually get up and running quicker than with Haskell. In contrast, non-programmers get up and running with Haskell far quicker than with Scala.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. δεν μπορω να συνδεθω στο you tube!
    Από lilipuss στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-15, 23:32
  2. Που μπορώ να βρω αυτά τα σνακ;
    Από blade_ στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-15, 15:23
  3. Δεν μπορώ να κάνω format σε laptop με εξωτερική οθόνη
    Από HugeG στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-15, 15:24
  4. H80i δεν μπορώ να αλλάξω την ταχύτητα του ανεμιστήρα
    Από CrazyScientist στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-15, 20:22
  5. Δεν μπορω να βρω το AMD-V στο bios.
    Από vaggelis7172 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-15, 18:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας