Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    γεια σας
    ξαφνικα απο χθες το βραδυ , δεν μπορω να μπω στα win 7 pro , ουτε σε ασφαλη λειτουργια,
    που ειναι εγκατεστημενα σε εναν ssd corsair 64gb 4ετιας .
    Εχω δοκιμασει καμμια 20 φορες
    επιδιορθωση εκκινησης με το τον iso win 7 pro και με δισκο επιδιορθωσης των win , που ειχα φτιαξει ,
    αλλα τιποτε , μου βγαζει το μηνυμα , οτι τα win δεν μπορουν να επιδιρθωσουν το προβλημα και να αποσυνδεσω προσφατες συσκευες (καμερες κτλπ ) ,
    που συνδεσα προσφατα , αλλα δεν ειχα συνδεσει τιποτε.
    Εν πασει περιπτωσει , αποσυνδεσα τα παντα εκτος του ssd και gpu , αλλα τα ιδια , παπαρια.

    Τα win τρεχουν κανονικα απο ενα αλλον ssd , sandisk extreme 120gb ,
    που ετρεχα παλια τα win σε αυτο το pc και τον ειχα βαλει στο pc του γιου μου χωρις φορματ
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...A0%CE%91/page3
    και τωρα τον πηρα πισω , γιατι εβαλα ενα μεγαλυτερο στον γιο μου και παιζει κανονικα

    Θελω ομως να επιχειρησω διορθωση στο αλλο λειτουργικο , οποτε ακουω προτασεις .
    Θα ξεκινησω με ενα full scan .

    foto απο corsair

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  corsair.GIF 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  460,6 KB 
ID: 166385
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gba : 27-01-16 στις 16:38.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασες «sfc /scannow» με το dvd των Windows στο drive ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασες από την αυτόματη επιδιόρθωση ή το έκανες χειροκίνητα;;

    Επιδιόρθωση του Bootloader

    Spoiler:
    Επιδιόρθωση του Bootloader
    Kάνουμε Boot από το DVD/USB εγκατάστασης/αποκατάστασης των Windows και ανοίγουμε την γραμμή εντολών. Δίνουμε τις παρακάτω εντολές:
    Γράφουμε πρώτα το γράμμα του δίσκου (παράδειγμα: C: ) >> Enter, συνεχίζουμε με το:cd boot >> Enter, bootrec /fixmbr >> Enter, bootrec /fixboot >> Enter, bootrec /rebuildbcd >> Enter.
    Όταν τελειώσει η διαδικασία κλείνουμε την γραμμή εντολών και κάνουμε επανεκκίνηση.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    Αν υπάρχει partition εκκίνησης (μικρό partition "Δεσμευμένο από το σύστημα) κάνουμε την ενέργεια σε εκείνο.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    Αν βάλουμε λάθος γράμμα θα έχουμε την ειδοποίηση:"To σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου", οπότε αλλάζουμε γράμμα και επαναλαμβάνουμε την διαδικασία. Mπορούμε να βρούμε το σωστό γράμμα μέσω του DISKPART.

    Eύρεση γράμματος δίσκου/partition με το DISKPART
    Στην γραμμή εντολών γράφουμε DiskPart και >> Εnter. Περιμένουμε να ανοίξει και να γράψει: DISKPART και τότε γράφουμε >> list volume και πατάμε "Εnter" για να μας εμφανίσει τα partitions. Σημειώνουμε το γράμμα του δίσκου/partition που περιέχει το λειτουργικό και πατάμε "exit" >> Εnter για να βγούμε από το DiskPart και να συνεχίσουμε την διαδικασία επιδιόρθωσης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει partition εκκίνησης (μικρό partition "Δεσμευμένο από το σύστημα) κάνουμε την ενέργεια σε εκείνο.
    Αυτό δεν έχει γράμμα, οπότε ;;;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν έχει γράμμα, οπότε ;;;
    Όταν μπαίνουμε με DVD/USB εγκατάστασης/αποκατάστασης παίρνουν όλα γράμματα γι' αυτό και μερικές φορές κάνουμε λάθος στο γράμμα, καλύτερα να τα βλέπουμε με το DISKPART.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες «sfc /scannow» με το dvd των Windows στο drive ;
    που το εχει αυτο , δεν το βρηκα ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες από την αυτόματη επιδιόρθωση ή το έκανες χειροκίνητα;;

    Επιδιόρθωση του Bootloader

    Spoiler:
    Επιδιόρθωση του Bootloader
    Kάνουμε Boot από το DVD/USB εγκατάστασης/αποκατάστασης των Windows και ανοίγουμε την γραμμή εντολών. Δίνουμε τις παρακάτω εντολές:
    Γράφουμε πρώτα το γράμμα του δίσκου (παράδειγμα: C: ) >> Enter, συνεχίζουμε με το:cd boot >> Enter, bootrec /fixmbr >> Enter, bootrec /fixboot >> Enter, bootrec /rebuildbcd >> Enter.
    Όταν τελειώσει η διαδικασία κλείνουμε την γραμμή εντολών και κάνουμε επανεκκίνηση.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    Αν υπάρχει partition εκκίνησης (μικρό partition "Δεσμευμένο από το σύστημα) κάνουμε την ενέργεια σε εκείνο.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    Αν βάλουμε λάθος γράμμα θα έχουμε την ειδοποίηση:"To σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου", οπότε αλλάζουμε γράμμα και επαναλαμβάνουμε την διαδικασία. Mπορούμε να βρούμε το σωστό γράμμα μέσω του DISKPART.

    Eύρεση γράμματος δίσκου/partition με το DISKPART
    Στην γραμμή εντολών γράφουμε DiskPart και >> Εnter. Περιμένουμε να ανοίξει και να γράψει: DISKPART και τότε γράφουμε >> list volume και πατάμε "Εnter" για να μας εμφανίσει τα partitions. Σημειώνουμε το γράμμα του δίσκου/partition που περιέχει το λειτουργικό και πατάμε "exit" >> Εnter για να βγούμε από το DiskPart και να συνεχίσουμε την διαδικασία επιδιόρθωσης.
    Δοκιμασα και αυτοματα απο τα ιδια τα win και χειροκινητα με boot απο το dvd win .
    Στο cmd ετρεξα μονο chkdsk και τον βρηκε οκ.
    Θα τρεξω τις εντολες που δινεις .
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    που το εχει αυτο , δεν το βρηκα ;
    Αντί για εγκατάσταση των Win, επιλέγεις επιδιόρθωση > επιλογές για προχωρημένους, και ανοίγεις την γραμμή εντολών.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντί για εγκατάσταση των Win, επιλέγεις επιδιόρθωση > επιλογές για προχωρημένους, και ανοίγεις την γραμμή εντολών.
    Aυτο εκανα και επελεξα κατα αρχας αυτοματη επιδιορθωση και ανεκτησε σε dualboot τα χαμενα win .

    Μετα ετρεξα τις εντολες που αναφερει ο sweet dreams με επιτυχια , αλλα δεν μπαινει .
    Ανεβαζω φωτο .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gba : 27-01-16 στις 20:28.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτο εκανα και επελεξα κατα αρχας αυτοματη επιδιορθωση και ανεκτησε σε dualboot τα χαμενα win .

    Μετα ετρεξα τις εντολες που αναφερει ο sweet dreams με επιτυχια , αλλα δεν μπαινει .
    Ανεβαζω φωτο .
    O δίσκος έχει DualBoot και δεν μπορείς να μπεις στο ένα από τα δύο λειτουργικά;; ή δεν κατάλαβα σωστά;;

    - - - Updated - - -

    Kατέβασε το EasyBCD, στο λειτουργικό που δουλεύει και κάνε επιδιόρθωση του Boot Menu, αν δυσκολευτείς σου ανεβάζω την διαδικασία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτο εκανα και επελεξα κατα αρχας αυτοματη επιδιορθωση και ανεκτησε σε dualboot τα χαμενα win .

    Μετα ετρεξα τις εντολες που αναφερει ο sweet dreams με επιτυχια , αλλα δεν μπαινει .
    Ανεβαζω φωτο .
    Όταν λες δεν μπαίνει τι ακριβώς εννοείς ρε Γιώργο. Σου βγάζει κάποιο μήνυμα ? Πέφτεις σε bootloop ? Τρως BSOD ? Τι ?
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  11. #11
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    O δίσκος έχει DualBoot και δεν μπορείς να μπεις στο ένα από τα δύο λειτουργικά;; ή δεν κατάλαβα σωστά;;

    - - - Updated - - -

    Kατέβασε το EasyBCD, στο λειτουργικό που δουλεύει και κάνε επιδιόρθωση του Boot Menu, αν δυσκολευτείς σου ανεβάζω την διαδικασία.

    Να τα παρω απο την αρχη , γιατι εγιναν ολα βιαστικα.

    Μεχρι αρχες Γεναρη ειχα πανω στον σταθερο μου dual boot :
    win 7 pro 64b στον ssd corsair 64gb
    win 10 pro 64b σε ενα ssd 240gb arc 100 ,
    και μια αποθηκη hdd wd green 1Tb .

    Aυτη την εποχη ημουν σε μια φαση oπου
    μετακινησα το ssd arc 100 240gb στο λαπτοπ της κορης μου
    και πανω στον σταθερο ειχα μονο τα win 7 pro 64b στον ssd corsair 64gb και την αποθηκη hdd wd green 1Tb .

    Πηρα απο την κορη μου εναν ssd samsung 120gb 830 και απο τον γιο μου ενα ssd sandisk extreme 120gb , οπως ηταν με τα παλια λειτουργικα win 7 στους υπολογιστες τους ,
    τους αποθηκευσα σε ενα συρταρι , δεν τους ειχα πανω στον σταθερο και σκεφτομουν με την πρωτη ευκαιρια να δοκιμασω να κανω μια εγκατασταση raid 0ή 1 με τα 10 στους 2 ssd .

    Ομως με προλαβε η ζημια και επειδη αυτες τις μερες επειγει να γραψω καποια διαγωνισματα εβαλα τους 2 ssd στον σταθερο , θεωρωντας οτι ο ssd του γιου μου με το λειτουργικο win 7 pro 64b , θα δουλεψει στο δικο μου σταθερο , γιατι περισυ που τον μετακινησα αντιστροφα απο τον δικο μου σταθερο στον σταθερο του γιου μου , δουλεψε και χρειαστηκε να φορτωσω μονο drivers http://www.adslgr.com/forum/threads/...A0%CE%91/page3
    και μεταξυ μας , ενεργοποιηθηκαν και τα win , χωρις να χρειαστει να βαλω αλλο κλειδι . Δεν ξερω αν επαιξε ρολο οτι ηταν αδεια ΟΕΜ. Και τα δυο pc αναβαθμιστηκαν και ενεργοποιηθηκαν στα 10 . Παντως σημερα μου ζητησε κλειδι , μολις τα εβαλα πανω στο δικο μου pc και βαζοντας το παλιο κλειδι ενεργοποιηθηκαν .
    Για καθε ενδεχομενο εχω μια αδεια win pro με 40 ευρω απο sp αχρησιμοποιητη , αχρειαστη να'ναι

    Ετσι εγινε και εχω το dual boot , με τα win 7 που δεν εκκινουν και τα νεα που εκκινουν . Χρειαστηκα βεβαια να τρεξω καποια drivers απο την δικη μου μητρικη .

    Τωρα στο θεμα μας : κανοντας διορθωση εκκινησης με το dvd win 7 , ανεκτησε και τα win που δεν εκκινουν .

    Εχω βγαλει φωτο με τα μηνυματα αποτυχιας , που εμφανιζονται και θα τις ανεβασω μολις μπορεσω να αποκαταστησω την συνδεση bluetooth του κινητου μου με το pc .

    Θα δοκιμασω το easybsd , το εχω ξαναδουλεψει και ενημερωνω.

    Spoiler:
    Εχω να ετοιμασω και δυο διαγωνισματα για αυριο
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάλι μπερδεμένα μας τα λες (ως συνήθως δηλαδή ). Λες ότι έβαλες επάνω τους 2 SSD που είχες στο συρτάρι και μέσα είχαν win7 και μάλιστα τα έκανες upgrade (και τα 2 λειτουργικά ?!?) σε Win 10 και ενεργοποιήθηκαν κιόλας (ή μήπως αυτό το έκανες...τότε ?). Μαζί με τον αρχικό SSD με τα Win 7 (που δεν εκκινούσαν) εγώ, αν μετράω σωστά, λεώ ότι έχεις 3 SSD στον σταθερό, ο καθένας εκ των οποίων εκκινεί και μια version των Windows, το σύνολο 3 OSes ? Σωστό ή λάθος ? Λες μετά ότι έκανες διόρθωση εκκίνησης με το DVD των Win 7 και τα Win που δεν εκκινούσαν (από τον αρχικό SSD του σταθερού ή όχι ?) κατάφεραν να εκκινήσουν. Που είναι λοιπόν τώρα το πρόβλημα ?

    P.S1: Και μόνο που το έγραψα μπερδεύτηκα περισσότερο ! Κάνε μια ανακεφαλαίωση συνοπτική αναφέροντας τα εξής :

    α) Πόσους δίσκους έχει τώρα το PC μέσα (το σταθερό εννοείται), ποιοι είναι αυτοί και τι λειτουργικό φοράνε, αν φοράνε.
    β) Ποιος δίσκος έχει δηλωθεί ως boot device στο BIOS (από εκεί ξεκινάς).
    γ) Ποιο λειτουργικό εκκινεί και ποιο όχι με το υπάρχον configuration.

    P.S2: Προς Θεού μην κάνεις άλλες αλλαγές πρωτού λύσεις το πρόβλημα. Θα μπερδέψεις και τον εαυτό σου και εμάς που δεν θα μπορούμε να σου δώσουμε αξιόπιστες συμβουλές.

    P.S3: Φιλική, γενικότερη συμβουλή. Μελλοντικά, άσε τους δίσκους ΗΣΥΧΟΥΣ και ΜΗΝ μπερδεύεις λειτουργικά μεταφέροντας δίσκους με system και boot partitions από το ένα PC στο άλλο. Είναι ΚΑΚΙΣΤΗ πρακτική (εκτός αν δεν έχεις καμία άλλη επιλογή) και σχεδόν σίγουρη συνταγή για προβλήματα. Καταρχήν θα πρέπει το κάθε OS (ανάλογα με το που έχεις ρυθμίσει να εκκινεί το BIOS, ποιον δίσκο δηλαδή να κοιτάει για να ξεκινήσει) να γνωρίζει ότι υπάρχουν και άλλα ώστε να τα εμφανίσει στο boot menu. Αυτό δεν μπορεί να γίνει αν έχει προέλθει από εγκατάσταση σε άλλο PC, με άλλο configuration (όχι άμεσα τουλάχιστον). Δίσκοι με boot partitions επάνω δεν είναι δισκέτες να μπαινοβγαίνουν στο έτσι και να απαιτούμε να εκκινούν κιόλας το όποιο λειτουργικό έχουν μέσα τους. Με το βάλε/βγάλε χάνεται η μπάλα.

    P.S4: Με αυτά που σου συμβαίνουν κατά καιρούς εγώ θα εξέταζα σοβαρά το ενδεχόμενο να γράψω...μυθιστόρημα με τίτλο "Τα Windows και εγώ" ή "Η ιστορία μιας επανεγκατάστασης" ή "Πως νίκησα το Δάκο...εεε το Repair".
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  13. #13
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι μπερδεμένα μας τα λες (ως συνήθως δηλαδή ). Λες ότι έβαλες επάνω τους 2 SSD που είχες στο συρτάρι και μέσα είχαν win7 και μάλιστα τα έκανες upgrade (και τα 2 λειτουργικά ?!?) σε Win 10 και ενεργοποιήθηκαν κιόλας (ή μήπως αυτό το έκανες...τότε ?). Μαζί με τον αρχικό SSD με τα Win 7 (που δεν εκκινούσαν) εγώ, αν μετράω σωστά, λεώ ότι έχεις 3 SSD στον σταθερό, ο καθένας εκ των οποίων εκκινεί και μια version των Windows, το σύνολο 3 OSes ? Σωστό ή λάθος ? Λες μετά ότι έκανες διόρθωση εκκίνησης με το DVD των Win 7 και τα Win που δεν εκκινούσαν (από τον αρχικό SSD του σταθερού ή όχι ?) κατάφεραν να εκκινήσουν. Που είναι λοιπόν τώρα το πρόβλημα ?

    P.S1: Και μόνο που το έγραψα μπερδεύτηκα περισσότερο ! Κάνε μια ανακεφαλαίωση συνοπτική αναφέροντας τα εξής :

    α) Πόσους δίσκους έχει τώρα το PC μέσα (το σταθερό εννοείται), ποιοι είναι αυτοί και τι λειτουργικό φοράνε, αν φοράνε.
    β) Ποιος δίσκος έχει δηλωθεί ως boot device στο BIOS (από εκεί ξεκινάς).
    γ) Ποιο λειτουργικό εκκινεί και ποιο όχι με το υπάρχον configuration.

    P.S2: Προς Θεού μην κάνεις άλλες αλλαγές πρωτού λύσεις το πρόβλημα. Θα μπερδέψεις και τον εαυτό σου και εμάς που δεν θα μπορούμε να σου δώσουμε αξιόπιστες συμβουλές.

    P.S3: Φιλική, γενικότερη συμβουλή. Μελλοντικά, άσε τους δίσκους ΗΣΥΧΟΥΣ και ΜΗΝ μπερδεύεις λειτουργικά μεταφέροντας δίσκους με system και boot partitions από το ένα PC στο άλλο. Είναι ΚΑΚΙΣΤΗ πρακτική (εκτός αν δεν έχεις καμία άλλη επιλογή) και σχεδόν σίγουρη συνταγή για προβλήματα. Καταρχήν θα πρέπει το κάθε OS (ανάλογα με το που έχεις ρυθμίσει να εκκινεί το BIOS, ποιον δίσκο δηλαδή να κοιτάει για να ξεκινήσει) να γνωρίζει ότι υπάρχουν και άλλα ώστε να τα εμφανίσει στο boot menu. Αυτό δεν μπορεί να γίνει αν έχει προέλθει από εγκατάσταση σε άλλο PC, με άλλο configuration (όχι άμεσα τουλάχιστον). Δίσκοι με boot partitions επάνω δεν είναι δισκέτες να μπαινοβγαίνουν στο έτσι και να απαιτούμε να εκκινούν κιόλας το όποιο λειτουργικό έχουν μέσα τους. Με το βάλε/βγάλε χάνεται η μπάλα.

    P.S4: Με αυτά που σου συμβαίνουν κατά καιρούς εγώ θα εξέταζα σοβαρά το ενδεχόμενο να γράψω...μυθιστόρημα με τίτλο "Τα Windows και εγώ" ή "Η ιστορία μιας επανεγκατάστασης" ή "Πως νίκησα το Δάκο...εεε το Repair".


    καλο

    Ανακεφαλαιωνω :

    α) πανω στον σταθερο αυτη την στιγμη , υπαρχουν 4 δισκοι :

    1 hdd αποθηκη , wd sata iii 1 Tb

    1 ssd cosrair 64Gb sata ii , με τα win 7 pro 64b , που ετρεχε ως λειτουργικο στο συστημα , που παρουσιασε και το προβλημα.

    1 ssd sandisk extreme 120gb , με τα win 7 pro 64b , που ετρεχε ως λειτουργικο στο συστημα του γιου μου και τον αφαιρεσα μιας και στο συστημα του γιου μου εκανα αναβαθμιση σε 10 σε αλλον ssd samsung 240gb . Αυτος ο δισκος με το ιδιο λειτουργικο , ετρεχε πριν το γιο μου στο δικο μου συστημα , οπως εξηγω εδω μηνυμα 39 http://www.adslgr.com/forum/threads/...A0%CE%91/page3 και ενεργοποιηθηκαν κανονικα τα win 7 σε 10 και σε μενα και στον γιο μου, χωρις δευτερο κλειδι.

    1 ssd samsung 120gb , με τα win 7 home 64b , που ετρεχε ως λειτουργικο στο laptop της κορης μου και τον αφαιρεσα μιας και στο στο laptop της κορης μου εκανα αναβαθμιση σε 10 σε αλλον ssd arc 100 240gb . Επειδη στο λαπτοπ της κορης μου , ειχε εκκινηση uefi αυτο το λειτουργικο δεν αναγνωριζεται.

    β) ξεκινω απο το λειτουργικο του γιου μου , παλια δικο μου 1 ssd sandisk extreme 120gb , με τα win 7 pro 64b . Σε αυτο το λειτουργικο μπαινω κανονικα και εκανα μονο ενημερωση drivers .Εγινε η ανακτηση των χαμενων win , μεσω του dvd win 7 .

    γ) δεν εκκινει το λειτουργικο στον ssd cosrair 64Gb sata ii , με τα win 7 pro 64b , που ετρεχε ως λειτουργικο στο συστημα μου .

    Μου βγαζει μηνυμα οτι λειπουν αρχεια NLS .

    Δεν ηταν προθεση μου να χρησιμοποιησω ενα δισκο με λειτουργικο απο ενα υπολογιστη σε αλλο , αλλα ετυχε να συμβει .
    Γενικα προτιμω τα clean install και για αυτο δεν ενδιαφερομαι , να κρατω ειδωλα συχνα , περα απο την αποθηκευση αρχειων , που με ενδιαφερουν και συνηθως εχω dualboot , για την περιπτωση , που μεινει καποιο συστημα οπως τωρα .
    Αυτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gba : 28-01-16 στις 14:47.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Πάλι μπερδεμένα μας τα λες (ως συνήθως δηλαδή ). Λες ότι έβαλες επάνω τους 2 SSD που είχες στο συρτάρι και μέσα είχαν win7 και μάλιστα τα έκανες upgrade (και τα 2 λειτουργικά ?!?) σε Win 10 και ενεργοποιήθηκαν κιόλας (ή μήπως αυτό το έκανες...τότε ?). Μαζί με τον αρχικό SSD με τα Win 7 (που δεν εκκινούσαν) εγώ, αν μετράω σωστά, λεώ ότι έχεις 3 SSD στον σταθερό, ο καθένας εκ των οποίων εκκινεί και μια version των Windows, το σύνολο 3 OSes ? Σωστό ή λάθος ? Λες μετά ότι έκανες διόρθωση εκκίνησης με το DVD των Win 7 και τα Win που δεν εκκινούσαν (από τον αρχικό SSD του σταθερού ή όχι ?) κατάφεραν να εκκινήσουν. Που είναι λοιπόν τώρα το πρόβλημα ?

    P.S1: Και μόνο που το έγραψα μπερδεύτηκα περισσότερο ! Κάνε μια ανακεφαλαίωση συνοπτική αναφέροντας τα εξής :

    α) Πόσους δίσκους έχει τώρα το PC μέσα (το σταθερό εννοείται), ποιοι είναι αυτοί και τι λειτουργικό φοράνε, αν φοράνε.
    β) Ποιος δίσκος έχει δηλωθεί ως boot device στο BIOS (από εκεί ξεκινάς).
    γ) Ποιο λειτουργικό εκκινεί και ποιο όχι με το υπάρχον configuration.

    P.S2: Προς Θεού μην κάνεις άλλες αλλαγές πρωτού λύσεις το πρόβλημα. Θα μπερδέψεις και τον εαυτό σου και εμάς που δεν θα μπορούμε να σου δώσουμε αξιόπιστες συμβουλές.

    P.S3: Φιλική, γενικότερη συμβουλή. Μελλοντικά, άσε τους δίσκους ΗΣΥΧΟΥΣ και ΜΗΝ μπερδεύεις λειτουργικά μεταφέροντας δίσκους με system και boot partitions από το ένα PC στο άλλο. Είναι ΚΑΚΙΣΤΗ πρακτική (εκτός αν δεν έχεις καμία άλλη επιλογή) και σχεδόν σίγουρη συνταγή για προβλήματα. Καταρχήν θα πρέπει το κάθε OS (ανάλογα με το που έχεις ρυθμίσει να εκκινεί το BIOS, ποιον δίσκο δηλαδή να κοιτάει για να ξεκινήσει) να γνωρίζει ότι υπάρχουν και άλλα ώστε να τα εμφανίσει στο boot menu. Αυτό δεν μπορεί να γίνει αν έχει προέλθει από εγκατάσταση σε άλλο PC, με άλλο configuration (όχι άμεσα τουλάχιστον). Δίσκοι με boot partitions επάνω δεν είναι δισκέτες να μπαινοβγαίνουν στο έτσι και να απαιτούμε να εκκινούν κιόλας το όποιο λειτουργικό έχουν μέσα τους. Με το βάλε/βγάλε χάνεται η μπάλα.

    P.S4: Με αυτά που σου συμβαίνουν κατά καιρούς εγώ θα εξέταζα σοβαρά το ενδεχόμενο να γράψω...μυθιστόρημα με τίτλο "Τα Windows και εγώ" ή "Η ιστορία μιας επανεγκατάστασης" ή "Πως νίκησα το Δάκο...εεε το Repair".


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Να τα παρω απο την αρχη , γιατι εγιναν ολα βιαστικα.

    Μεχρι αρχες Γεναρη ειχα πανω στον σταθερο μου dual boot :
    win 7 pro 64b στον ssd corsair 64gb
    win 10 pro 64b σε ενα ssd 240gb arc 100 ,
    και μια αποθηκη hdd wd green 1Tb .

    Aυτη την εποχη ημουν σε μια φαση oπου
    μετακινησα το ssd arc 100 240gb στο λαπτοπ της κορης μου
    και πανω στον σταθερο ειχα μονο τα win 7 pro 64b στον ssd corsair 64gb και την αποθηκη hdd wd green 1Tb .

    Πηρα απο την κορη μου εναν ssd samsung 120gb 830 και απο τον γιο μου ενα ssd sandisk extreme 120gb , οπως ηταν με τα παλια λειτουργικα win 7 στους υπολογιστες τους ,
    τους αποθηκευσα σε ενα συρταρι , δεν τους ειχα πανω στον σταθερο και σκεφτομουν με την πρωτη ευκαιρια να δοκιμασω να κανω μια εγκατασταση raid 0ή 1 με τα 10 στους 2 ssd .

    Ομως με προλαβε η ζημια και επειδη αυτες τις μερες επειγει να γραψω καποια διαγωνισματα εβαλα τους 2 ssd στον σταθερο , θεωρωντας οτι ο ssd του γιου μου με το λειτουργικο win 7 pro 64b , θα δουλεψει στο δικο μου σταθερο , γιατι περισυ που τον μετακινησα αντιστροφα απο τον δικο μου σταθερο στον σταθερο του γιου μου , δουλεψε και χρειαστηκε να φορτωσω μονο drivers http://www.adslgr.com/forum/threads/...A0%CE%91/page3
    και μεταξυ μας , ενεργοποιηθηκαν και τα win , χωρις να χρειαστει να βαλω αλλο κλειδι . Δεν ξερω αν επαιξε ρολο οτι ηταν αδεια ΟΕΜ. Και τα δυο pc αναβαθμιστηκαν και ενεργοποιηθηκαν στα 10 . Παντως σημερα μου ζητησε κλειδι , μολις τα εβαλα πανω στο δικο μου pc και βαζοντας το παλιο κλειδι ενεργοποιηθηκαν .
    Για καθε ενδεχομενο εχω μια αδεια win pro με 40 ευρω απο sp αχρησιμοποιητη , αχρειαστη να'ναι

    Ετσι εγινε και εχω το dual boot , με τα win 7 που δεν εκκινουν και τα νεα που εκκινουν . Χρειαστηκα βεβαια να τρεξω καποια drivers απο την δικη μου μητρικη .

    Τωρα στο θεμα μας : κανοντας διορθωση εκκινησης με το dvd win 7 , ανεκτησε και τα win που δεν εκκινουν .

    Εχω βγαλει φωτο με τα μηνυματα αποτυχιας , που εμφανιζονται και θα τις ανεβασω μολις μπορεσω να αποκαταστησω την συνδεση bluetooth του κινητου μου με το pc .

    Θα δοκιμασω το easybsd , το εχω ξαναδουλεψει και ενημερωνω.

    Spoiler:
    Εχω να ετοιμασω και δυο διαγωνισματα για αυριο
    Όταν κάνεις επιδιόρθωση του Bootloader καλό είναι να βγάζεις τους υπόλοιπους δίσκους από το PC και να αφήνεις μόνο αυτό που θα κάνεις την επιδιόρθωση. Κάνε πρώτα αυτό (την επιδιόρθωση με μόνο του τον δίσκο στο PC) δοκίμασε αν Bootαρει και αν είναι όλα εντάξει μετά φτιάξε το Boot Menu
    με το EasyBCD.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Πως περνάνε τα χρόνια. Πριν από 2.5 χρόνια πάλι παρόμοια κουβέντα είχαμε.

    Ακόμη παιδεύεσαι με προβλήματα BOOT; Kαι ειδικά όταν έχεις SSD 64GB;
    Πάντα έχεις Image και επαναφορά από Image. Eπαναφορά σε έναν INTEL X-25M 80GB,
    η επαναφορά από Image κράτησε 7 λεπτά. Και είχα ξανά λειτουργικά Windows.

    Πόση ώρα "έφαγες" με την επιδιόρθση; Τελικά δούλεψε;
    Και ελπίζω στον SSD να έκανες Chkdsk /F κι όχι Chkdsk /R.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-15, 20:37
  2. Πρόβλημα με τις ενημερώσεις σε win 7
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-15, 18:46
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 13:23
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 14:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας