Σελ. 20 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 684
  1. #286
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bernadi7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind μου έκανε την αντιπροσφορά, για να μείνω με αναβάθμιση σε 50άρα. Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση με τις καμπίνες, δεν είναι κακό να γνωρίζουμε κάτι παραπάνω

    - - - Updated - - -

    'Αλεξ καλησπέρα αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματία εδώ http://fttxgr.eu/map και πες μου αν έχεις δεί κάποια καμπίνα στα μέρη που δείχνει.
    Αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει η επιλογή στο χάρτη FTTC που θεωρητικά ειναι τα νέα καφάο της WIND και είναι στην επιλογή VDSL Wind!

  2. #287
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διότι απλά πρόκειται για το ίδιο πράγμα και οι πολλοί καταλαβαίνουν το VDSL αντί του FTTC. Κάθε πάροχος (π.χ. η Wind) σε κάποιες περιοχές βάζει καμπίνες για παροχή VDSL και σε άλλες για FTTH.
    Όταν μιλάμε για FTTC, αναφερόμαστε σε υπηρεσία xDSL όπου η οπτική ίνα από το αστικό κέντρο τερματίζει στην καμπίνα (με ενεργό εξοπλισμό) και από εκεί συνεχίζει με χάλκινο καλώδιο στο σπίτι μας.
    Όταν μιλάμε για FTTB/H, αναφερόμαστε σε υπηρεσία GPON όπου η οπτική ίνα από το αστικό κέντρο τερματίζει στην οικοδομή/σπίτι μας. Απλά συνήθως περνά ενδιάμεσα από κάποια καμπίνα που παίζει τον ρόλο παθητικού διακλαδωτή.

  3. #288
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά μιας και ξεκινάμε σιγά σιγά όσοι παίρνετε προσφορες από τους παρόχους κάντε έναν κόπο και να γράφετε πιο αναλυτικά ταχύτητα vdsl και τι είδους τηλέφωνα και κινητά και ισως και τηλεόραση έχει το πακέτο μαζί με την τιμούλα. Ετσι θα ξέρουμε τι παίζει για να μην μας πιάσουν τα οπίσθια με τίποτα γελοίες προσφορές επίσης επειδή θα ξέρουμε θα ζητάμε ανάλογες τιμές.


    Και ένα άσχετο μιας και το θυμήθηκα νούμερο στα καφάο της wind δεν βάζουν άμα μπει το ρεύμα σιγουρακι το τσέκαρα από την δίκια μου που βάλαν νούμερο προ ημερών αλλα δεν έχει ρεύμα. Μάλλον το νούμερο σημαίνει ότι είναι έτοιμη από πλευράς wind να δώσει vdsl άσχετος εάν έχει η δεν έχει ρεύμα.

  4. #289
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλό θα είναι να χαλαρώσουμε λιγάκι και να μην τσιμπήσουμε με το που θα ξεκινήσουν να δίνουν VDSL. Άν δεν εκδηλωθεί ενδιαφέρον θα πέσουν οι τιμές μην τσιμπάτε.

  5. #290
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μωρέ δε δίνουν μονο σε εμάς VDSL σε όλη την ελλάδα δίνουν πλέον οποτε οι τιμές δε είναι μονο για εμάς :P

    Απλά το είπα για να ξέρουμε τι παίζει με τις τιμές. Γιατί υποθέτω εάν πας σε άλλο πάροχο θα χει άλλη τιμή άμα θες να ανανεώσεις στο ίδιο πάροχο και έχεις συμβόλαιο που δεν λήγει σύντομα θα έχει άλλη τιμή αλλα εάν λήγει σύντομα θα έχει πάλι άλλη τιμή. Δυστυχώς και μακάρι να κάνω λάθος και να έχουν αλλάξει τακτικές αλλα ναι είναι τόσο ξεφτίλες.

    Οποτε απλά γράφοντας ο καθένας εδώ τα δικά του θα δούμε τι παίζει στην αγορά αυτή την στιγμή και ποσο μας κοροϊδεύουν οι παροχοι με τις προσφερόμενες τιμές.

  6. #291
    Εγγραφή
    24-04-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Path Level
    Fastpath
    Wind 24 ευρώ για 50άρα (απεριόριστα σταθερά/υπεραστικά, 1.500' προς κινητά Wind+Q, 500 ή 600 δε θυμάμαι για τα υπόλοιπα κινητά, μέσα αναγνώριση κλπ), αλλά παίζει να μου έκαναν την προσφορά, για να μείνω, διότι έληξε το πρόγραμμά μου. Στην κοπέλα μου, έδωσαν προσφορά γι' αναβάθμιση (δεν της έχει λήξει το συμβόλαιο ακόμα) στα 100mbps με 35 ευρώ "προσφορά μόνο για σήμερα"!!! Δεν τσίμπησε! Την ίδια μέρα στο υποκατάστημα της Wind, έπιασαν έναν γεράκο κορόιδο με το "μόνο για σήμερα" και την έκανε!

    Μεγάλη προσοχή όταν υπογράψετε, του θείου μου (Wind πάλι) του πάσαραν συμβόλαιο 50άρας στην τιμή της 100άρας, ενώ είχε συμφωνήσει για 100άρα. Στα 50, έπιανε τα 48. Μετά από pvp σε τηλέφωνα και καταγγελίες στην Ε.Ε.Τ.Τ. μπήκε κανονικά η 100άρα του, πιάνει γύρω στα 70 και τα Σ/Κ παραπονιέται πως κολλάει η μετάδοση στο μηχανάκι της τηλεόρασης! Μέχρι βέβαια να διορθώσουν την καφρίλα τους, στο site βάζαμε το τηλέφωνό του και δεν έδειχνε καν αποτελέσματα....

    Αυτά τα λίγα απ' τις εμπειρίες μου!

    Εμένα μ' αγχώνει λίγο το γεγονός πως προμοτάρουν τις 50άρες...

  7. #292
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Aψογος ο φίλος !!!.

    Βασικά νομίζω διαβάζοντας το Tα δίκτυα των Παρόχων στην Ελλάδα και προς το Εξωτερικό ίσως απλά κοιτάει τώρα να σε πιάσει πελάτη με την 50 άρα και να αφήσει την αναβάθμιση του δικτύου τους για αργότερα. Υπόθεση απλά κάνω και απο προσωπικη εμπειρία παλιότερα wind και διαβάζοντας λιγάκι το topic τους δω στο forum μας.

    Επίσης νομίζω οι 50 αρες είναι οι πλέον απροβλημάτιστες. Και στα 100mbps έχουν θέματα και πολλών χρειάζονται να περάσουν νέα καλωδίωση στο σπίτι για να τα πιάσουν. Ολο αυτό είναι πρήξιμο στο τεχνικό τμήμα των παροχών έτσι δίνοντας σου 50mbps ηρεμούν και αυτοί και εμείς
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DiM : 15-10-18 στις 17:14.

  8. #293
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Εγώ σαν ένδειξη ενεργοποίησης, βλέπω την διαθεσιμότητα της WIND και του ΟΤΕ, όταν λέει η Wind διαθέσιμη μόνο η 50 και ο ΟΤΕ καθόλου ή μόνο η 30 καταλαβαίνω ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί η καμπίνα και είτε είναι λάθος διαθεσιμότητας είτε δίνει από κέντρο (όπως παίρνω εγώ μέχρι σήμερα από ΟΤΕ). Όταν δώσει διαθεσιμότητα 100 η Wind ή 50 ο ΟΤΕ τότε θα θεωρήσω ότι ενεργοποιήθηκε η καμπίνα.

  9. #294
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχουν ηλεκτροδοτηθεί οι περισσότερες καμπίνες της Wind, Σήμερα παρατήρησα οτι ηλεκτροδοτήθηκε και η Γαληνού Δεν γνωρίζω πότε θα τις διαθέσουν προς πώληση. Αν έχει κάποιος εμπειρία σε αυτό ας απαντήση
    Παρατήρησα σήμερα σε μια βόλτα που έκανα με τα πόδια στην περιοχή Αμφιάλης ότι αρκετές καμπίνες (σε αντίθεση με την δική μου που είναι απέναντι μου) δεν παίζουν Δεν ξέρω αν έχουν παρει ρεύμα ή όχι πάντως δεν ακούγεται τίποτα. (σε αντίθεση με την δική μου)
    Σημειώνω ότι η δική μου έχει πάρει και αριθμοδότηση (ένα πρόχειρο αυτοκόλητο ταμπελάκι που με την πρώτη βροχή θα φύγει )

  10. #295
    Εγγραφή
    30-04-2004
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Σήμερα μου έβγαλε διαθεσιμότητα για μέχρι 200 Κερατσίνι, Κοραή. Έκανα τις αιτήσεις και τα πάντα όλα σε 20 λεπτά και περιμένω!


    edit: η καμπίνα είχε ξανασκαφτεί για ρεύμα πριν 15 ημέρες περίπου

  11. #296
    Εγγραφή
    19-06-2017
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shevchenko7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μου έβγαλε διαθεσιμότητα για μέχρι 200 Κερατσίνι, Κοραή. Έκανα τις αιτήσεις και τα πάντα όλα σε 20 λεπτά και περιμένω!


    edit: η καμπίνα είχε ξανασκαφτεί για ρεύμα πριν 15 ημέρες περίπου

    Δικε μου τι εταιρια? Τι τιμη πηρες? Μηπως θυμάσαι τον αριθμο της καμπινας σου? Cxxx??

  12. #297
    Εγγραφή
    30-04-2004
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alejandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικε μου τι εταιρια? Τι τιμη πηρες? Μηπως θυμάσαι τον αριθμο της καμπινας σου? Cxxx??
    Οτε πήρα, μου έβγαλε διαθεσιμότητα μαζί με την wind την ίδια ώρα. Τιμή ότι έχει στο σαιτ δεν μου έκαναν κάτι καλύτερο. 59.50ε

    Η καμπίνα είναι αυτή http://fttxgr.eu/map?id=7140 την είχα περάσει εγώ.

  13. #298
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Δεν έχω καταλάβει ακόμη την λογική που βάζουν ρεύμα στις καμπίνες (αν υπάρχει) και το πότε δίνουν διαθεσιμότητα. Ο φίλος πιο πάνω αναφέρει ότι μπήκε ρεύμα πριν 2 περίπου εβδομάδες και έδωσε διαθεσιμότητα αυτές τις ημέρες. Μία άλλη καμπίνα που παρατήρησα εγώ Ταυγέτου και Ρήγα Φεραίου έχει πάρει ρεύμα και αυτή περίπου πριν 15 ημέρες αλλά μπαίνω να δω από περιέργεια αν δίνει διαθεσιμότητα και δεν δίνει τίποτα. Η δικιά μου καμπίνα Ύδρας και Αμισού ήταν από τις πρώτες που μπήκαν και αριθμοθετήθηκαν αλλά ρεύμα δεν έχει πάρει ακόμη. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον προγραμματισμό τους.

    Καλό θα ήταν πάντως όποιος βλέπει διαθεσιμότητα να μας το αναφέρει, όπως ο φίλος μας μήπως καταλάβουμε με ποια σειρά περνάνε ρεύμα και δίνουν διαθεσιμότητα.

  14. #299
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Τελικά άκυρο με την Ταυγέτου που είχα γράψει παραπάνω, έβαζα λάθος αριθμό που είναι μακριά από την καμπίνα και θα παίρνουν από άλλη. Έβαλα κοντινό νούμερο και έδωσε και Wind και Cosmote μέχρι και 200άρα. Οπότε η καμπίνα έχει ενεργοποιηθεί κάτι που σημαίνει ότι όντως με το που περάσει ρεύμα μετά από 2 εβδομάδες περίπου ενεργοποιούνται και δίνουν κανονικά.

  15. #300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gusmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά άκυρο με την Ταυγέτου που είχα γράψει παραπάνω, έβαζα λάθος αριθμό που είναι μακριά από την καμπίνα και θα παίρνουν από άλλη. Έβαλα κοντινό νούμερο και έδωσε και Wind και Cosmote μέχρι και 200άρα. Οπότε η καμπίνα έχει ενεργοποιηθεί κάτι που σημαίνει ότι όντως με το που περάσει ρεύμα μετά από 2 εβδομάδες περίπου ενεργοποιούνται και δίνουν κανονικά.
    και εγώ σήμερα ανακάλυψα το εξής: οτι η απέναντι καμπίνα που έχει ηλεκτροδοτηθεί δίνει έως 200Mbit αλλά στους απέναντι και στους παραδίπλα μου αλλα όχι σε μένα! (είναι δυνατόν!) Είμαι γωνιακό σπίτι και οπως παρατήρησα εχω ενα διανομέα στον τόιχο μου στον οποίο έρχετε υπογεια το καλώδιο του οτε το οποίο δινει στο παραδίπλα μου Πως γινεται να δίνουν σε αυτόν και όχι σε μένα?? #$!#$!#$#%!#%%@$!@
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vassilis3 : 04-11-18 στις 02:24.

Σελ. 20 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  2. vdsl forthnet κιτσι/κορωπι
    Από giannisopc στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 02:00
  3. Τα νευρα μου (Wind VDSL Θεσσαλονικη)
    Από sotiris.bos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 17:18
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 15:16
  5. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας