Σελ. 9 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 684
  1. #121
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Όπως έχω πει σε προηγούμενο post εγώ έχω Cosmote VDSL 50 αλλά λόγω απόστασης από το κέντρο (Ιπποκράτους) πιάνω 24 down 5 up.

    Χθες μου ήρθε ένα newsletter από Wind και μπήκα στο site της να δω διαθεσιμότητα στο Wind Fiber. Βάζοντας τα στοιχεία μου μου έλεγε ότι είναι διαθέσιμο το Wind Fiber 50 για την διεύθυνση μου. Μπαίνω και στην Cosmote και βάζω κι εκεί τα στοιχεία μου και μου βγάζει διαθέσιμο το Cosmote Fiber 30 και όχι το 50.

    Να σημειώσω επίσης ότι στην περιοχή μου δεν έχει ξεκινήσει ακόμη η τοποθέτηση καμπινών Wind (που έχει αναλάβει το κέντρο και τις καμπίνες της Ιπποκράτους) ενώ δεν έχει αλλάξει και κάτι στο παλιό καφάο της γειτονιάς μου από όπου παίρνω την γραμμή.

    Τελικά δεν έχω καταλάβει, είναι «απάτη» της Wind ή παίζει κάτι άλλο;

  2. #122
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gusmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχω πει σε προηγούμενο post εγώ έχω Cosmote VDSL 50 αλλά λόγω απόστασης από το κέντρο (Ιπποκράτους) πιάνω 24 down 5 up.

    Χθες μου ήρθε ένα newsletter από Wind και μπήκα στο site της να δω διαθεσιμότητα στο Wind Fiber. Βάζοντας τα στοιχεία μου μου έλεγε ότι είναι διαθέσιμο το Wind Fiber 50 για την διεύθυνση μου. Μπαίνω και στην Cosmote και βάζω κι εκεί τα στοιχεία μου και μου βγάζει διαθέσιμο το Cosmote Fiber 30 και όχι το 50.

    Να σημειώσω επίσης ότι στην περιοχή μου δεν έχει ξεκινήσει ακόμη η τοποθέτηση καμπινών Wind (που έχει αναλάβει το κέντρο και τις καμπίνες της Ιπποκράτους) ενώ δεν έχει αλλάξει και κάτι στο παλιό καφάο της γειτονιάς μου από όπου παίρνω την γραμμή.

    Τελικά δεν έχω καταλάβει, είναι «απάτη» της Wind ή παίζει κάτι άλλο;
    Από την στιγμή που δεν υπάρχουν καμπίνες, όπου και να πας ίδιο συγχρονισμό θα έχεις.

  3. #123
    Εγγραφή
    17-11-2017
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Νομός ΑΤΤΙΚΗΣ
    Σωστά τα λέει ο φίλος, και εγώ ακριβώς τα ίδια με εσένα, πήγα σε Wind 50άρι τελικά εν όψει μελλοντικής αναβάθμισης των καμπινών (και της δικιάς μου εννοείται), και πιάνω 24 down από 14 που είχα με το 24άρι σε Vodafone. Ευχαριστημένος.

  4. #124
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Δεν βλέπω καμία κίνηση της Wind στο πάνω κομμάτι του Κερατσινίου που έχει αναλάβει. Q1 του 2018 έλεγε στην λίστα αλλά δεν έχω δει ούτε 1 καινούρια καμπίνα. Έχουν φτάσει μέχρι τα όρια Νίκαιας με Κερατσίνι και από Λαμπράκη και από Σαλαμίνος αλλά δεν έχουν μπει ακόμη Κερατσίνι.

  5. #125
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    696
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gusmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω καμία κίνηση της Wind στο πάνω κομμάτι του Κερατσινίου που έχει αναλάβει. Q1 του 2018 έλεγε στην λίστα αλλά δεν έχω δει ούτε 1 καινούρια καμπίνα. Έχουν φτάσει μέχρι τα όρια Νίκαιας με Κερατσίνι και από Λαμπράκη και από Σαλαμίνος αλλά δεν έχουν μπει ακόμη Κερατσίνι.
    Λογικα καλοκαιρι και βλεπουμε....

  6. #126
    Εγγραφή
    18-08-2007
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    110092/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Έχουν γίνει καποιες εργασίες Γαλιλαίου και Γρ.Λαμπράκη πριν 6-7 μέρες ( σκαψίματα ,αυλακια,σωλήνες ινών) χωρίς όμως να βάλουν νέα καμπίνα. Απο τότε όμως δεν υπάρχει συνέχεια εργασιών στην περιοχή.

  7. #127
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Επιτέλους ξεκίνησαν. Έβλεπα τόσες μέρες σκαψιματα γύρω από το στενό μου και νόμιζα ότι ήταν ΕΥΔΑΠ. Τελικά διάβασα τα ταμπελακια οτι είναι πέρασμα οπτικών ινών wind. Έχουν φέρει και τεράστια καρουλια με σωλήνες μαύρες και κίτρινες. Έχουν ξεκινήσει ήδη το πέρασμα και γύρω από το παλιό καφαο μαλακαση και αμισου. Εγώ περίμενα όπως σε άλλες περιοχές να βάλουν πρώτα τις νέες καμπίνες και μετά να τραβήξουν γραμμές αλλά εδώ το κάνουν ανάποδα.

  8. #128
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    696
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gusmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους ξεκίνησαν. Έβλεπα τόσες μέρες σκαψιματα γύρω από το στενό μου και νόμιζα ότι ήταν ΕΥΔΑΠ. Τελικά διάβασα τα ταμπελακια οτι είναι πέρασμα οπτικών ινών wind. Έχουν φέρει και τεράστια καρουλια με σωλήνες μαύρες και κίτρινες. Έχουν ξεκινήσει ήδη το πέρασμα και γύρω από το παλιό καφαο μαλακαση και αμισου. Εγώ περίμενα όπως σε άλλες περιοχές να βάλουν πρώτα τις νέες καμπίνες και μετά να τραβήξουν γραμμές αλλά εδώ το κάνουν ανάποδα.
    Οντως είδα και εγώ στην αρχή της Γιαννούρη αλλά έχουμε μέλλον ακόμα σε συνδυασμό ότι το ανέλαβε Η Wind θα αρχίσουν τα προβλήματα. Ο Θεός να βάλει το χέρι του...

  9. #129
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Εγώ είδα στην Μεσολογγίου που είναι σχεδον απέναντι απο το κέντρο, κορδέλες γύρω απο μία καμπίνα και με λίγο σκάψιμο

  10. #130
    Εγγραφή
    17-11-2017
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Νομός ΑΤΤΙΚΗΣ
    Και στην Μπουμπουλίνας (ιχθυόσκαλα) σκάβουν! Επιτέλους πήραν μπρος!

  11. #131
    Εγγραφή
    05-08-2003
    Περιοχή
    Piraeus, Hellas
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Billion Bipac 7800N
    Πέτυχα τελικά τεχνικό του ΟΤΕ κάτω από το σπίτι μου, και τον ρώτησα.

    Αφού επικοινώνησε με κάποιον στα κεντρικά, μου είπε πως έχουν αλλαχθεί όλες οι καμπίνες στην περιοχή εδώ και 2 χρόνια, ΕΚΤΟΣ από τη δική μου, μία παρακάτω και μία στην Αναπαύσεως (είμαι Δραπετσώνα, στον Μπαρμπά-Σταύρο) και μένω παγωτό.

    Δεν ήξερε να μου δώσει καμιά άλλη πληροφορία...

    Μπορώ να κάνω τίποτα;

  12. #132
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Πάντως προχωράνε πολύ γρήγορα. Στο τετράγωνο Λαμπράκη - Σαλαμίνος - Ρίγα Φεραίου έχουν σκάψει αυλάκια σχεδόν παντού ενώ ήδη έχουν περάσει τις σωληνώσεις σε πολλά σημεία (π.χ. από το παλιό καφάο Μαλακάση και Αμισού μέχρι το νηπιαγωγείο στην Ξενοφώντος. Αν συνεχίσουν προς τα πάνω σήμερα, θα ενωθούν με την Σικελιανού που από ότι είδα ήδη έχουν περάσει σωληνώσεις και έχουν αναμονές πάνω στην Σαλαμίνος. Από το Κέντρο η αναμονή είναι στα 30 μέτρα απέναντι, απλά δεν ξέρω πως θα περάσουν απέναντι την Σαλαμίνος. Από ότι κατάλαβα έχουν ξεκινήσει από την κάτω άκρη του "Άνω" Κερατσινίου - σύνορα με Πέραμα και θα πάνε προς τα πάνω, ενώ εγώ νόμιζα ότι θα συνέχιζαν από Νίκαια και θα πήγαιναν προς τα κάτω.

  13. #133
    Εγγραφή
    30-01-2013
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημερα εγω παντως που μενω απέναντι απο τον μεγάλο Σκλαβενίτη δεν μας κοβω να αποκταμε κατι καλύτερο για τα επόμενα 1-2 χρονια

  14. #134
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    696
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iceman33221 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα εγω παντως που μενω απέναντι απο τον μεγάλο Σκλαβενίτη δεν μας κοβω να αποκταμε κατι καλύτερο για τα επόμενα 1-2 χρονια
    Γιατι το λες αυτο?

  15. #135
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Πρέπει να δεις από ποιο κέντρο παίρνεις (Ιπποκράτους ή Αγ. Γεωργίου) γιατί Ιπποκράτους έχει αναλάβει η Wind ενώ Αγ. Γεωργίου ΟΤΕ. Επίσης πρέπει να δεις από ποια καμπίνα παίρνεις σήμερα (πρέπει να γράφει στον κατανεμητή σου ή σε κατανεμητή διπλανού σπιτιού ένα τριψήφιο είναι). Μετά μπαίνεις στην ΕΕΕΤ στις λίστες και βλέπεις αν και πότε περίπου θα αλλαχθεί η καμπίνα σου. Πάντως αν είσαι Ιπποκράτους ενδέχεται να είσαι μέσα στα 500 μέτρα από το κέντρο που από ότι έχω καταλάβει από τις συμβάσεις δεν θα γίνει κάποια αναβάθμιση καμπίνας αλλά με την αναβάθμιση του κέντρου θα μπορείς να έχεις VDSL FULL. Από το Attenuation που έχεις μπορείς περίπου να καταλάβεις πόση απόσταση έχεις.

Σελ. 9 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  2. vdsl forthnet κιτσι/κορωπι
    Από giannisopc στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 02:00
  3. Τα νευρα μου (Wind VDSL Θεσσαλονικη)
    Από sotiris.bos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 17:18
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 15:16
  5. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας