Σελ. 13 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 684
  1. #181
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παντού σχεδόν έχουν βάλει κουτιά και έχουν περάσει αναμονές. Τώρα έχουν αρχίσει και κλείνουν και όλες τις τρύπες. Χτες είχαν σκάψει και πάνω στην Παύλου Φύσσα για να περάσουν μάλλον οπτική μέχρι το κατάστημα της Wind. Και εγώ είμαι περίεργος πότε θα αρχίσουν να περνάνε τις οπτικές. Πάντως χτες που πέρναγα δίπλα από την Βλαχέρνα είχαν 4-5 καφάο στα χαρτόκουτα ακόμα πάνω σε παλέτες τα οποία από έξω γράφαν HUAWEI. Της HUAWEI είναι τα καφάο της Wind?

  2. #182
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzanetosg1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε καμια ενημερωσει ποτε θα γινουν η συνδεσεις στο κερατσινι? Εχουν βαλει παντου κουτια εδω γυρω απο την βαλτετσιου αλλα ακομα τπτ?
    Μην περιμένεις τόσο σύντομα. Δύσκολα πριν τον Ιούνιο. Εδώ στην Νίκαια έχουν τελειώσει το μεγαλύτερο μέρος των καμπινών από τον Δεκέμβριο και ελάχιστες λειτουργούν. Το ότι έχουν βάλει τις καμπίνες δεν λέει κάτι, ακολουθούν και άλλες εργασίες όπως να βάλουν μέσα των εξοπλισμό, να τις συνδέσουν με τις παλιές, να περαστούν οι οπτικές από το κέντρο και να ηλεκτροδοτηθούν. Ειδικά η ηλεκτροδότηση από ότι έχω καταλάβει και με την Νίκαια είναι χρονοβόρο θέμα καθώς και η εταιρεία που το κάνει (Τοξότης) έχει θέματα αλλά και οι άδειες από την ΡΑΕ παίρνουν χρόνο (πάντα από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας το νήμα της Νίκαιας).

  3. #183
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τουλάχιστον δείχνει ότι υπάρχει κίνηση στα έργα και αυτό είναι το σημαντικό. Όπως το βλέπω πάντως από τέλος καλοκαιριού και μετά να περιμένουμε τις πρώτες ενεργοποιήσεις πάντα σε σχέση με τον χρόνο που έκαναν άλλες περιοχές να ενεργοποιηθούν. προς το τέλος του έτους εγώ πιστέυω θα γίνει ο μεγαλύτερος όγκος ενεργοποιήσεων. Αν γίνει κάτι νωρίτερα να εκπλαγώ.

  4. #184
    Εγγραφή
    16-11-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps Down, 10Mbps Up
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα 16/3 είδα κορδέλες "No parking Εργασίες οπτικών ινών 16/3/2018" στην οδό Θυμάτων κατοχής, απέναντι από τη στάση του 824, ΕΒΓΑ. Ξέρει μήπως κανείς τι ακριβώς κάνουν; Δεν έχουν εγκατασταθεί ήδη οι σωληνώσεις;

  5. #185
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Στις οδούς που δεν έχουν παράσει οπτικές δεν θα παίξει VDSL ; Εγώ που μένω στην Δαρδανελλίων πολύ κοντά από τις οδούς που αναφέρατε τίποτα ;
    London for ever

  6. #186
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις οδούς που δεν έχουν παράσει οπτικές δεν θα παίξει VDSL ; Εγώ που μένω στην Δαρδανελλίων πολύ κοντά από τις οδούς που αναφέρατε τίποτα ;
    οι οπτικές ίνες καταλήγουν στα κουτιά οπότε και εσύ θα πάρεις κανονικά από το κουτί σου.

  7. #187
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Μπράβο ρε φίλε μου . Αυτό είναι πολύ καλό νέο . Νόμιζα ότι θα πάρουν μόνο οι οδοί που περνάει η οπτική ίνα .
    London for ever

  8. #188
    Εγγραφή
    28-02-2018
    Περιοχή
    ΧΑΡΑΥΓΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Καλήσπερα

    Ξέρουμε εαν θα έχουμε wind η cosmote στην περιοχη Χαραυγή (οδός Αργους).

  9. #189
    Εγγραφή
    05-11-2016
    Ηλικία
    99
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Craven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σου είπε ο DiM, είναι 2 διαφορετικά κέντρα που εξυπηρετούν αυτή την οδό ανάλογα το ύψος της με την Κωνσταντινουπόλεως να είναι το σύνορο των 2 κέντρων.
    Κοπή (κέντρο Αγ. Γεωργίου) έχουμε πάρει VDSL στις καμπίνες απο Οκτώβρη 2017.. εγώ έχω ενεργή VDSL από τον Νοέμβρη.
    Αν δεν σου βγάζει διαθεσιμότητα πολύ πιθανό να είσαι στο κέντρο Κερατσινίου (Μικράς Ασίας απ το Νο 64 και μετά απ ότι βλέπω στον χάρτη είναι στο κέντρο Κερατσινίου) που πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα (την Wind)

    EDIT μόλις τσέκαρα με το τηλ ενός βρεφονηπιακού σταθμού στο Νο55 δίπλα στην Κωνσταντινουπόλεως και δίνει VDSL κανονικά ως 100mbps, άρα υπομονή.
    τωρα ξαναδιαβαζω το ποστ σου ! Το πατρικο μου παιρνει απ την ΚΟΠΗ , ή εστω απο την καμπινα 123 που ειναι κοντα μας :P Το σπιτι στο κερατσινι ειναι διαγωνια σχεδον απο το Σαμαράκης ! Αν βαλω το τηλεφωνο κανενος μαγαζιου διπλα - παραδιπλα λες να μαθω?

    Επισης προτεινεται - προτεινετε κοτέ ή wind?

    ευχαριστω

  10. #190
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά επειδή βλέπω ρωτάτε και είναι φυσικό αφού ο δήμος μας είναι μεγάλος και χει χωριστεί σε 2 μεγάλα τηλεφωνικά κέντρα απλά πηγαίντε στο παρακάτω χάρτη http://fttxgr.eu/map και κάντε zoom στην περιοχή μας.

    Όσοι είναι από την κάτω πλευρά της Κωνσταντινουπόλεως δηλαδή Λιπάσματα, Ταμπούρια, Ανάσταση, Ανάληψη είναι στο αστικό κέντρο της ΚΟΠHΣ το οποιο έχει αναλάβει ο ΟΤΕ να δώσει VDSL και πρέπει να το έχει παραδώσει πλέον.

    Όσοι είναι από την πάνω πλευρά της Κωνσταντινουπόλεως δηλαδή Ευγενία, Χαραυγή, Aγιος Γεώργιος, Νέο ικόνιο, Αμφιάλη, Τουρκοβούνια, Κοκκινόβραχος είναι στο αστικό κέντρο Κερατσινίου το οποιο έχει αναλάβει η WIND να δώσει VDSL. Αυτή την περίοδο είμαστε στην πρώτη φάση σκάβουν περνάνε τις σωλήνες βάζουν υπαίθριες καμπίνες. Μετά θα πρέπει να περάσει άλλη εταιρία να περάσει στους σωλήνες τις οπτικές ίνες και να ενωθούν τα καφάο της wind και οτε μεταξύ τους καθώς και να δοθεί ρεύμα σε κάθε ένα από αυτά τα καφάο της wind.

    Δυστυχώς υπάρχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση στην εταιρία (Τοξότης) που έχει αναλάβει την ευρύτερη περιοχή του πειραιά από την ΔΕΔΔΗΕ. Έτσι εάν κρίνω από την Νίκαια που προηγήθηκε των έργων και δεν αλλάξει κάτι προβλέπω να αρχίσουν σταδιακά οι ενεργοποίησεις των WIND VDSL καφάο Ιούνιο με Ιούλιο και λόγο καλοκαιριού δε θα μου κάνει εντύπωση να φτάσουμε Σεπτέβρη μέχρι ενεργοποιηθούμε όλοι.

  11. #191
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Το μόνα θετικά σημάδια που βλέπω στην περιοχή μας - περιοχή που έχει αναλάβει η wind σε σύγκριση με την Νίκαια (από ότι διαβάζω στο νήμα της) είναι ότι σε εμάς:

    η διαδικασία προχωράει πιο προγραμματισμένα (π.χ. στην Νίκαια πέρασαν καμπίνες και μετά από καιρό τις αρίθμησαν και έκλεισαν τις τρύπες ενώ σε εμάς από ότι έχω προσέξει όλες που έχω δει είναι κανονικά αριθμημένες και τακτοποιημένα - τσιμενταρισμένα όλα γύρω τους)

    έβγαλε επίσημη ανακοίνωση η wind για καθυστερήσεις σε Νίκαια - Κορυδαλλό ενώ σε εμάς δεν έχει βγάλει κάτι

    Αυτά θεωρώ θετικά σημάδια ούτως ώστε μέχρι τον Ιούνιο να έχουν ενεργοποιηθεί οι καμπίνες μας

  12. #192
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Η wind σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα έπρεπε να παραδώσει σε εμάς τις vdsl στο q1 του 2018 δηλαδή όλα πρέπει να είναι OK σε 3 μέρες. Ακόμα σκάβουν και περνάνε σωλήνες

    Στη νίκαια έπρεπε να έχουν δοθεί το q4 του 2017 και η ανακοίνωση για τις καθυστερήσεις βγήκε προ λίγων ημερών (16/3) και πλέον η νίκαια θα πρέπει να παραδοθεί το q2 του 2018 δηλαδή μέχρι 30 Ιουνίου !!! με 6 μήνες καθυστέρηση.

    Δυστυχώς για εμάς ο τοξότης έχει αναλάβει εργολαβία την περιοχή του πειραιά από τον ΔΕΔΔΗΕ οποτε μετά την Νίκαια γιατί ναι για οποιον δε το κατάλαβε είναι μια από τις βασικές αιτίες της όλης καθυστέρησης θα ρθούν σε εμάς. Επίσης η Opticonnect βάζει τις οπτικές και πρέπει να .... συνεργαστεί με συνεργεία του ΟΤΕ για την ένωση των καμπινών.

    Συμπέρασμα εάν δεν αλλάξει κάτι και βάλουμε κάτω την λογική μας εμείς πάμε για q3 του 2018 δηλαδή από 1 Ιουλίου μέχρι 30 Σεπτεβρίου και όλοι ξέρουμε τι εστί Αύγουστος στην ελλάδα !!!. Παρόλα την λογική εγώ όπως έγραψα παραπάνω είπα να είμαι ... αισιόδοξος και έγραψα και για Ιούνιο εάν αρχίσει η σταδιακή ενεργοποίηση των καμπινών.

    Εγώ πάντως αρίθμηση σε 2-3 καμπίνες τις τελευταίες ημερες δεν πρόσεξα νομίζω αυτό γίνετε προς το τέλος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DiM : 28-03-18 στις 18:48.

  13. #193
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Όσες έχω δει εγώ είναι ήδη αριθμημένες, π.χ. η δική μου γράφει 2 νούμερα το νούμερο της παλιάς καμπίνας και ένα νέο νούμερο μάλλον της νέας αρίθμησης από την Wind.

  14. #194
    Εγγραφή
    13-12-2017
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επειδή βλέπω ρωτάτε και είναι φυσικό αφού ο δήμος μας είναι μεγάλος και χει χωριστεί σε 2 μεγάλα τηλεφωνικά κέντρα απλά πηγαίντε στο παρακάτω χάρτη http://fttxgr.eu/map και κάντε zoom στην περιοχή μας.

    Όσοι είναι από την κάτω πλευρά της Κωνσταντινουπόλεως δηλαδή Λιπάσματα, Ταμπούρια, Ανάσταση, Ανάληψη είναι στο αστικό κέντρο της ΚΟΠHΣ το οποιο έχει αναλάβει ο ΟΤΕ να δώσει VDSL και πρέπει να το έχει παραδώσει πλέον.

    Όσοι είναι από την πάνω πλευρά της Κωνσταντινουπόλεως δηλαδή Ευγενία, Χαραυγή, Aγιος Γεώργιος, Νέο ικόνιο, Αμφιάλη, Τουρκοβούνια, Κοκκινόβραχος είναι στο αστικό κέντρο Κερατσινίου το οποιο έχει αναλάβει η WIND να δώσει VDSL. Αυτή την περίοδο είμαστε στην πρώτη φάση σκάβουν περνάνε τις σωλήνες βάζουν υπαίθριες καμπίνες. Μετά θα πρέπει να περάσει άλλη εταιρία να περάσει στους σωλήνες τις οπτικές ίνες και να ενωθούν τα καφάο της wind και οτε μεταξύ τους καθώς και να δοθεί ρεύμα σε κάθε ένα από αυτά τα καφάο της wind.

    Δυστυχώς υπάρχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση στην εταιρία (Τοξότης) που έχει αναλάβει την ευρύτερη περιοχή του πειραιά από την ΔΕΔΔΗΕ. Έτσι εάν κρίνω από την Νίκαια που προηγήθηκε των έργων και δεν αλλάξει κάτι προβλέπω να αρχίσουν σταδιακά οι ενεργοποίησεις των WIND VDSL καφάο Ιούνιο με Ιούλιο και λόγο καλοκαιριού δε θα μου κάνει εντύπωση να φτάσουμε Σεπτέβρη μέχρι ενεργοποιηθούμε όλοι.

    Σχετικά με το κέντρο ΚΟΠΗΣ που αναφέρεις ότι πρέπει να έχει παραδωθεί πλέον, ρωτάω αν ξέρεις για τις οδούς που είναι σχετικά κοντά στο κέντρο, θα πάρουν από καμπίνα ή από το κέντρο. Πιο συγκεκριμένα η οδός Πόντου είναι περίπου στο 1χλμ απόσταση από το κέντρο [Δε ξέρω καλωδιακά πόσο]και δε βλέπω καμπίνες εκεί γύρω.

  15. #195
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sponis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το κέντρο ΚΟΠΗΣ που αναφέρεις ότι πρέπει να έχει παραδωθεί πλέον, ρωτάω αν ξέρεις για τις οδούς που είναι σχετικά κοντά στο κέντρο, θα πάρουν από καμπίνα ή από το κέντρο. Πιο συγκεκριμένα η οδός Πόντου είναι περίπου στο 1χλμ απόσταση από το κέντρο [Δε ξέρω καλωδιακά πόσο]και δε βλέπω καμπίνες εκεί γύρω.
    Το κέντρο ΚΟΠΗΣ (ΑΓ. Γεώργιος) έχει δώσει VDSL από 10/2017.. εγώ προσωπικά που είμαι μακριά απ το κέντρο έβαλα αρχές 11ου
    Δόθηκε δηλαδή στην ώρα του και μάλιστα αρχές τριμήνου που είχε ορισθεί. Απ όσο γνωρίζω, τα στενά γύρω απ το κέντρο (νομίζω μέχρι το πολύ 500 μέτρα?) για την ώρα θα παίρνουν μόνο απ το κέντρο και αργότερα είχα ακούσει ίσως μπουν καμπίνες στα πιο μακρινά σημεία για το 100ρι,200ρι fiber κτλ (προφανώς και δεν είναι πρώτη προτεραιότητα)
    1 χιλιόμετρο όμως είναι αρκετή απόσταση και το πιθανότερο είναι να παίρνεις ήδη απο καμπίνα και ας μην βλέπεις γύρω σου (η καμπίνα μπορεί να είναι και 300 και παραπάνω μέτρα μακριά όπως πχ εγώ που έχω στα 50 μετρα καμπίνα της WIND και παίρνω από καμπίνα που είναι 300+ μέτρα μακριά του ΟΤΕ .. εδώ δεν ξέρω αν είμαι άτυχος ή τυχερός)
    Δοκίμασες να δεις στο site της cosmote αν σου βγάζει διαθεσιμότητα? Αν σου βγάζει, θα σου λέει και τα πακέτα ταχυτήτων που μπορείς θεωρητικά να πάρεις.. αν σου βγάζει έστω το πακέτο των 100mbps και είσαι 1χιλ μακριά σίγουρα δεν θα παίρνεις απο κέντρο (για την ακρίβεια... στο 1 χιλ που καλωδιακά θα είναι ακόμα παραπάνω, λογικά και απλά διαθεσιμότητα να σου βγάζει δεν θα παίρνεις απο κέντρο)

    Άσχετο... η Πόντου που είναι περίπου? δεν είδα πόντου στον Πειραιά και στο Κερατσίνι η Πόντου δεν έχει καμία σχέση με το κέντρο κοπής. Μήπως έχεις μπερδευτεί και μιλάς για άλλο κέντρο? Εκτός αν μιλάς για Ελλησπόντου (την συνέχεια της Έλλης)
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

Σελ. 13 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  2. vdsl forthnet κιτσι/κορωπι
    Από giannisopc στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 02:00
  3. Τα νευρα μου (Wind VDSL Θεσσαλονικη)
    Από sotiris.bos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 17:18
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 15:16
  5. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας