Σελ. 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 328

Θέμα: Zyxel VMG1312-B10D

  1. #31
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angelospower Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά κ εμενα με εχει παιδέψει πολύ το συγκεκριμένο μοντεμ απο τη πρώτη μερα λειτουργίας του. Ενω εχω καλή γραμμη κ με ethernet καλώδιο πάει σφαίρα, το wifi ειναι τρααγικο. Ειμαι ενα βημα πριν παω να αγοράσω ενα καινούριο μοντεμ ή σκέφτομαι να συνδέσω ενα wifi extender.
    Έχεις περάσει το τελευταίο firmware?
    ftp://ftp2.zyxel.com/VMG1312-B10D/fi...(AAXA.4)C0.zip
    Σε εμένα το wifi λειτουργούσε μια χαρά, βέβαια το δούλεψα κυρίως σε ενιαίο χώρο, χωρίς τοίχους ή άλλα εμπόδια...
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  2. #32
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Πέρασα το καινούριο firmware. Δε μπορώ να πω οτι έπαιξε ΄καλύτερα. Έκανα πάρα πολλές δοκιμές σε συχνότητες και κανάλια κ βρηκα πως παίζει καλύτερα στο 12ο κανάλι, στα 40hz. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτο. Μιλάμε για ενα μικρό διαμέρισμα κ το μοντεμ σε απόσταση 4 μέτρα απο το λάπτοπ. Σίγουρα δε τερματίζει τη γραμμη οπως το ethernet. Δοκίμασα επίσης ενα wifi router με ακόμα πιο φτωχά αποτελέσματα. Ένα περίεργο πράγμα....

    Υπάρχουν αρκετά wifi στην πολυκατοικία και 2 απο αυτα εχουν φουλ σήμα. Σκέφτομαι μηπως αυτα φταίνε εν τέλει. Ειναι φοβερο γιατι πρώτη φορά με καθυστερεί το wifi και οχι η γραμμή χαχαχα.

    - - - Updated - - -

    Ο προβληματισμός μου ειναι άλλος. Αν αγοράσω ενα πιο καλό μοντεμ, θα εχω το ιδιο υψηλες ταχυτητες στο wifi?

  3. #33
    Εγγραφή
    14-03-2008
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109952/10996
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H267N & TP-Link VR
    SNR / Attn
    14.7(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ εάν το βάλω στα 40MHz και απενεργοποιήσω το OBSS Coexistence την τερματίζει την γραμμή. Εάν το έχεις ενεργοποιημένο στην ουσία είναι σαν να το έχεις στο 20/40MHz Auto
    Η απόσταση από το router είναι 6 μέτρα και ενδιάμεσα βρίσκεται ένας τοίχος και μια πόρτα.

  4. #34
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Το OBSS το εχω απενεργεοποιημένο. Η γραμμη τερματιζει στα 38mbps και το wifi στα 30mbps στο τσακιρ κέφι. Τα 30mpbs ειναι η μέγιστη ταχυτητα ιντερνετ που θα πιάσει. Μπορει να δω και πιο χαμηλές τιμες. Και το tplink router τα ιδια. Σκέφτομαι σοβαρα να αγοράσω κάτι πολύ πιο ακριβό με πιο δυνατό σήμα.

    - - - Updated - - -

    Μπορω να συνδέσω ενα adsl modem που εχω σε θυρα ethernet και να δρομολογησω απο το wifi του τα δεδομένα? Πως πρέπει να το κάνω?

  5. #35
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Έχω βάλει το συγκεκριμένο modem/router σε bridge με ένα Netgear R7800 και πάει πάρα πολύ καλά. Γενικά αν βάλετε ένα καλό router σε bridge είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχετε πολύ καλύτερο εσωτερικό δίκτυο και ειδικά wifi. Τα modem/routers που δίνουν οι πάροχοι είναι ψιλοαπαράδεκτα, ειδικά αυτά με τις εσωτερικές κεραίες. Αν έχετε απαιτήσεις, πάρτε ένα καλό router και συνδέστε το σε bridge.

  6. #36
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    200 ευρώ έχει το συγκεκριμένο ρούτερ. Πρέπει να ανέβω σε αυτη την κατηγορία για να εχω καλό wifi? Με ποιό οικονομικά δε θα γίνει δουλειά? Σίγουρα ειναι απαραδεκτα τα μοντεμ των εταιρειών αλλά σε γενικές γραμμές δεν ειχα ποτέ πρόβλημα. Έπαιζαν τις περισσότερες φορές αξιοπρεπώς.

    Δοκίμασα κ το zte 108Η μοντεμ με το δικό του wifi. Στην αρχή πήγαινε καλά αλλά μετά άρχισε κ αυτο να ρίχνει το σήμα. Κάτι πρέπει να γινεται στην πολυκατοικία. Μήπως υπάρχει κοντά κεραία κινητης τηλεφωνίας κ κάνει παρεμβολές? Φοβάμαι πως αν πάρω ενα καλό ρούτερ πάλι θα εχω τα ίδια θέματα. Με τη wind δε θέλω να εμπλακώ γιατί θα χάσω το χρόνο μου. Σκέφτομαι να περάσω καλώδια ethernet σε όλο το σπίτι για αρχή. Αυτή μου φαίνεται η πιο οικονομική και σίγουρη λύση κ ειναι κάτι που θα μείνει για πάντα. Ετσι θα συνδέσω τη τηλεόραση κ θα έχω μια πρίζα κοντά για το λαπτοπ. Μετά για τα κινητα θα εχω αυτο το απαράδεκτο wifi.

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται σε όσα ρούτερ κ αν έβαλα να πέφτει 1-2 γραμμές το σήμα στο διπλανό δωμάτιο σε απόσταση 3 μέτρων? Κ σε άλλο σπίτι που εχω ένα μοντεμ turbo-x στον κάτω όροφο να πιάνει φουλ σήμα?

  7. #37
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    αγγελε:
    https://www.howtogeek.com/197268/how...rating-system/

    βρες ενα καναλι το οποιο ειναι "βελτιστο" σε χρηση στο σπιτι σου και δοκιμασε το.

    καντο και με το κινητο https://play.google.com/store/apps/d...analyzer&hl=el

    το προβλημα σου ειναι συνηθες.

  8. #38
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Αυτό που λέω είναι ότι επειδή οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι είναι μέτριες στην καλύτερη περίπτωση, με ένα router θα βελτιωθούν όλα. Δεν σου λέω να αγοράσεις κάτι ακριβό, μπορείς να δεις στο smallnetbuilder.com που έχει αναλυτικές μετρήσεις για πάρα πολλές συσκευές όλων των κατηγοριών. Σίγουρα χρειάζεται να δεις ποια άλλα ασύρματα δίκτυα υπάρχουν στην περιοχή και να διαλέξεις ένα κανάλι που δεν χρησιμοποιούν άλλοι. Αυτό μπορεί να αρκεί και να μη χρειάζεται κάτι άλλο, πάντα εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις. Για παράδειγμα συνηθισμένο πρόβλημα είναι τα routers που δίνουν οι πάροχοι να έχουν έχουν πρόβλημα όταν συνδέονται πολλές συσκευές. Επίσης συνήθως περιορίζονται στο 802.11n στα 2.4GHz όπου γίνεται χαμός. Με ένα άλλο router μπορείς να χρησιμοποιήσεις 802.11ac στα 5GHz όπου οι παρεμβολές είναι πολύ λιγότερες. Ξαναλέω ότι πάντα εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις.

  9. #39
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Με έκπληξη διαπίστωσα με το wifi analyzer ότι γίνεται ενας πανικός στα 2,4ghz. Δεν υπάρχει σχεδον κανενα κανάλι ελεύθερο. Βρηκα το κανάλι 13 αλλά κ αυτο δεν ειναι ότι καλύτερο. Αν πάω σε ρούτερ στα 5ghz ποιό θα μου προτείνατε? Σε αυτη τη συχνότητα ειναι όλα τα ρουτερ συμβατά με τις λαπτοπ-κινητά- τηλεοράσεις?

  10. #40
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω περάσει σε VDSL εδώ και κάποιες μέρες (Wind). Χρησιμοποιώ καλώδιο lan.
    Στην αρχή το zyxel συγχρόνιζε στα 27,3Mbps , μετά στα 29,2 για 4 μέρες και σήμερα έπεσα ξανά στα 27.
    Του έκανα reboot πριν λίγο, δεν άλλαξε κάτι, του ξανάκανα και συγχρόνισε στα 28,1Mbps.
    Δεν γίνεται να κλειδώσει κάπου ο συγχρονισμός χωρίς αυτές τις αποκλίσεις της τάξης των 1-2Mbps; Mισό πάνω, μισό κάτω δεν με ενοχλεί αλλά 2Mbps μου φαίνονται πολλά.
    Το SNR βρίσκεται στο 6.2 και το attenuation στο 15,6.
    Μπορώ εγώ να κάνω κάτι μέσα από τις ρυθμίσεις του router ή να κάνουν κάτι από τη Wind ώστε να σταθεροποιηθώ στα 29 με απόκλιση 0,5Mbps;

  11. #41
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipred Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω περάσει σε VDSL εδώ και κάποιες μέρες (Wind). Χρησιμοποιώ καλώδιο lan.
    Στην αρχή το zyxel συγχρόνιζε στα 27,3Mbps , μετά στα 29,2 για 4 μέρες και σήμερα έπεσα ξανά στα 27.
    Του έκανα reboot πριν λίγο, δεν άλλαξε κάτι, του ξανάκανα και συγχρόνισε στα 28,1Mbps.
    Δεν γίνεται να κλειδώσει κάπου ο συγχρονισμός χωρίς αυτές τις αποκλίσεις της τάξης των 1-2Mbps; Mισό πάνω, μισό κάτω δεν με ενοχλεί αλλά 2Mbps μου φαίνονται πολλά.
    Το SNR βρίσκεται στο 6.2 και το attenuation στο 15,6.
    Μπορώ εγώ να κάνω κάτι μέσα από τις ρυθμίσεις του router ή να κάνουν κάτι από τη Wind ώστε να σταθεροποιηθώ στα 29 με απόκλιση 0,5Mbps;
    Το προβλημα σου εκ πρωτης δεν νομιζω οτι ειναι τα 1-2 mbps (που θα μπορουσε ισως καποιος να τα θεωρησει και φυσιολογικη αποκλιση), αλλα οτι θεωρω γενικα οτι κλειδωνεις χαμηλοτερα. Εγω με το ιδιο ρουτερ και με attenuation 13,2, κλειδωνω στα 50 με SNR 10,8, και περιθωριο ως 60mbps. Βεβαια παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο (κορεσμος στο dslam, αλληλοεπηρεασμος και θορυβος στην γραμμη, κ.λ..). Αυτο που θα μπορουσες να κανεις εσυ (αν ειναι εφικτο) ειναι εναν ελεγχο στην εσωτερικη σου εγκατασταση, βαζοντας το ρουτερ απ' ευθειας στην κεντρικη γραμμη (πριζα), αποσυνδεοντας ολη την υπολοιπη εγκατασταση βλεποντας ποσο συγχρονιζει εκει. Μετα πρατεις αναλογως...

    Επισης καλο θα ειναι μια φωτο απο τα στατιστικα γραμμης του ρουτερ για να δουμε αν υπαρχουν σφαλματα κ.λ..

  12. #42
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goana12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα σου εκ πρωτης δεν νομιζω οτι ειναι τα 1-2 mbps (που θα μπορουσε ισως καποιος να τα θεωρησει και φυσιολογικη αποκλιση), αλλα οτι θεωρω γενικα οτι κλειδωνεις χαμηλοτερα. Εγω με το ιδιο ρουτερ και με attenuation 13,2, κλειδωνω στα 50 με SNR 10,8, και περιθωριο ως 60mbps. Βεβαια παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο (κορεσμος στο dslam, αλληλοεπηρεασμος και θορυβος στην γραμμη, κ.λ..). Αυτο που θα μπορουσες να κανεις εσυ (αν ειναι εφικτο) ειναι εναν ελεγχο στην εσωτερικη σου εγκατασταση, βαζοντας το ρουτερ απ' ευθειας στην κεντρικη γραμμη (πριζα), αποσυνδεοντας ολη την υπολοιπη εγκατασταση βλεποντας ποσο συγχρονιζει εκει. Μετα πρατεις αναλογως...

    Επισης καλο θα ειναι μια φωτο απο τα στατιστικα γραμμης του ρουτερ για να δουμε αν υπαρχουν σφαλματα κ.λ..
    Τα στατιστικά είναι τα ακόλουθα ( χωρίς να έχω βάλει το router απευθείας στην κεντρική ) :



    Το απογευματόβραδο θα κάνω το test που λες και θα ξαναποστάρω στατιστικά. Απέχω γύρω στα 900μέτρα από τον OTE οπότε εμένα μου φαίνεται λογικό από όσα έχω ακούσει να κινούμαι κοντά στα 30.

  13. #43
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η πραγματικη εξασθενιση γραμμης ειναι το Line Attenuation στο D1 και σε σενα ειναι 20,5 και οχι 15,6 dB. Αν αφαιρεσεις γυρω στις 7 μοναδες που προσθετει χοντρα-χοντρα το VDSL (λογω αλλαγης συχνοτητων) τοτε πραγματι η αποσταση σου ειναι γυρω στα 900-1000 μετρα απο το Α.Κ, και ειναι δικαιολογημενη η ταχυτητα γυρω στα 30...

    Τωρα οσο για τα σφαλματα, βλεπω στον τελικο πινακα για 11,5 ωρες λειτουργιας 22.500 CRC, τα οποια δεν μπορεις να τα πεις και λιγα (εχω δει ομως και πολλα περισσοτερα...) Κανε και την δοκιμη με απ' ευθειας ρουτερ στην κεντρικη γραμμη και βλεπεις...

  14. #44
    Εγγραφή
    20-08-2006
    Περιοχή
    Άνω Βριλήσσια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.997 / 4.996
    ISP
    Wind
    Router
    ZYXEL VMG1312-B10D
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 17,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια το ρουτερ αυτο τελικα αξιζει; Εχει ουσιαστικο οφελος η αγορα καλυτερου για vdsl και αν ναι ποια η καλυτερη vfm επιλογη;
    VDSL experience 50 mbps after 2 years of waiting with pOTE

  15. #45
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Τι εννοείς "αξίζει"; Εμένα π.χ. μου το έδωσε η Wind και το χρησιμοποιώ μόνο ως modem και γενικά είμαι της άποψης ότι αν θέλεις καλύτερο ενσύρματο και ασύρματο εσωτερικό δίκτυο στον χώρο σου, πρέπει να πάρεις ένα router (μόνο) και να το βάλεις σε bridge με το Zyxel. Να αγοράσεις τη συγκεκριμένη συσκευή για να παίζει μόνη της αν δεν στο έχει δώσει ο πάροχος δε νομίζω ότι έχει νόημα.

Σελ. 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ZyXEL VMG1312-B10A Review
    Από babis3g στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 671
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-21, 12:51
  2. Zyxel AMG1001-T10A modem
    Από zenith στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-17, 12:04
  3. Zyxel Q1000z - Gigabit ADSL/VDSL2 Modem
    Από freeuse στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-16, 23:22
  4. [Other] Zyxel vs Draytek (VDSL+ADSL)
    Από giannisXXX στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-15, 01:53
  5. Zyxel NAS540 NAS server σε technicolor modem router
    Από goodlife στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-15, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας