Σελ. 15 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 328

Θέμα: Zyxel VMG1312-B10D

  1. #211
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τι ταλαιπωρία ειναι αυτο το Modem ρε γμτ ώρες ώρες....
    αρνείται πεισματικα να με αφήσει να σβήσω port forwarding entry ...μα με τίποτα...ούτε να το αλλάξω αλλα ούτε και να το κάνω disable....οποιαδήποτε αλλαγή δηλαδή στο συγκεκριμένο entry ....δεν....
    θα ανοίγουμε ports και δεν θα μπορούμε να τα κλείσουμε στο τέλος.....lol δηλαδη...
    αμ το άλλο οτι κολάει στο remote management και δεν μπορώ και εκεί να κάνω καμία αλλαγή....γυρίζει επ άπειρον το βελάκι/animation του Loading....
    επίσης έχει και maximum limit μέχρι 8 DHCP entries !!!!.... μου έρχεται να το φουντάρω να πάρω κάτι πιο σοβαρό.....

    V5.13(AAXA.5)C0

  2. #212
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    η διαφορά με το VMG1312-B10A που υπάρχει στο skroutz.gr ποια είναι;

  3. #213
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geodimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    η διαφορά με το VMG1312-B10A που υπάρχει στο skroutz.gr ποια είναι;
    Αν θυμάμαι καλά...
    το D δίνεται από παρόχους
    το Α πουλιέται ελεύθερα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #214
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vprasinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έχοντας το V5.13(AAXA.6)b1_H0 δεν περνιέται το 5.13(AAXA.7)C0. Μου βγάζει μήνυμα "Image uploading failed. The selected file is an illegal image.". Κατέβασα 3 διαφορετικά zips γιια να βάλω άλλο bin μπας και (zyxel, usa και de) αλλά τζίφος.

    Edit: Κατέβασα και άλλη version 5.13(AAXA.5)C0 και πάλι το ίδιο μύνημα. Τι παίζει? Το χει ξαναπάθει κανένας? Κόλλησα με την b1_H0?

    Καλημερα! Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω με το V5.13(AAXA.6)b1_H0 και δεν μππορω να περασω κανενα αλλο firmware (τα δοκιμασα σχεδον ολα). Τελικα βρεθηκε καμια λυση;

  5. #215
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.058
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα...

    Φίλη φορά στο συγκεκριμένο router το τελευταίο firmware της Wind.

    Όμως, όπως και στο προηγούμενο, αρκετά πράγματα δε δουλεύουν σωστά, όπως πχ το parental control
    (το έχω καρατσεκάρει με χίλιους διαφορετικούς τρόπους)...


    Το πρόβλημα
    Oταν βάλεις 4-5 parental control κανόνες για time-sceduled internet access per mac, κάνουν μετά από λίγο
    του κεφαλιού τους κλείνοντας το access σε ώρες που θα έπρεπε να είναι ανοιχτό και το αντίθετο.
    Ναι, εχω τσεκάρει ώρα, time servers, έχω δημιουργήσει κανόνες χωρις επικαλύψεις, κλπ κλπ.

    Η ερώτηση
    Αξίζει να αναβαθμίσει κανείς στο τελευταίο firmware της zyxel?
    Αν δε λύνει τα προβλήματα με τους κανόνες (δε βρήκα κάτι στο changelog), κάνει τουλάχιστο κάποια διαφορά?
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  6. #216
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Δεν γνωρίζω τι φοράει δεν το είχα ψάξει τόσο. Αν ενδιαφέρεσαι να το συνδέσω κάποια στιγμή να το ελέγξω.

  7. #217
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Χρήστης του εν λόγω μόντεμ εδώ και σχεδόν 6 μήνες (το πήρα από τη Wind όταν αναβαθμίστηκα σε VDSL50). Παρατηρώ λοιπόν όλο αυτό τον καιρό, ότι σε σχέση με το παλιό μου ADSL modem (ASUS DSL n14U) το οποίο κλείδωνε στα 12, το καινούριο που κλειδώνει στα 45,5 δε μπορεί μέσω wifi να κάνει stream σωστά ταινίες στο kodi στο android media player που έχω στο διπλανό δωμάτιο. Δηλαδή, πιθανότατα η σύνδεση wifi που εξασφαλίζει το Zyxel είναι πολύ χειρότερη από εκείνη που εξασφάλιζε το ASUS με συνέπεια, ενώ παλιά με 12άρα γραμμή να μπορώ να στριμάρω ταινίες στα 720 αλλά και 1080 χωρίς διακοπές, σπασίματα κλπ, πλέον με 45άρα γραμμή με το wifi του Zyxel να μη μπορώ να δω με τίποτα ταινία στα 1080 και πολλές φορές να ζορίζεται και στα 720 ανάλυση ταινίας. Επειδή δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο που προκαλεί το πρόβλημα, πέρα από το τμήμα wifi του Zyxel, έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο με το συγκεκριμένο μόντεμ, κι αν ναι. πως θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω; Πχ αγοράζοντας ένα καλό ασύρματο ρούτερ (ποιο θα προτείνατε σαυτή την περίπτωση) για να το δουλέψω σε bridged mode, ή ενδεχομένως, αγοράζοντας ένα powerline adaptor για να πάρω καλωδιακό σήμα μέσω πριζών στο δωμάτιο που έχω το android player.. Σε μια τέτοια περίπτωση, έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο powerline adaptor;

  8. #218
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Χρήστης του εν λόγω μόντεμ εδώ και σχεδόν 6 μήνες (το πήρα από τη Wind όταν αναβαθμίστηκα σε VDSL50). Παρατηρώ λοιπόν όλο αυτό τον καιρό, ότι σε σχέση με το παλιό μου ADSL modem (ASUS DSL n14U) το οποίο κλείδωνε στα 12, το καινούριο που κλειδώνει στα 45,5 δε μπορεί μέσω wifi να κάνει stream σωστά ταινίες στο kodi στο android media player που έχω στο διπλανό δωμάτιο. Δηλαδή, πιθανότατα η σύνδεση wifi που εξασφαλίζει το Zyxel είναι πολύ χειρότερη από εκείνη που εξασφάλιζε το ASUS με συνέπεια, ενώ παλιά με 12άρα γραμμή να μπορώ να στριμάρω ταινίες στα 720 αλλά και 1080 χωρίς διακοπές, σπασίματα κλπ, πλέον με 45άρα γραμμή με το wifi του Zyxel να μη μπορώ να δω με τίποτα ταινία στα 1080 και πολλές φορές να ζορίζεται και στα 720 ανάλυση ταινίας. Επειδή δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο που προκαλεί το πρόβλημα, πέρα από το τμήμα wifi του Zyxel, έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο με το συγκεκριμένο μόντεμ, κι αν ναι. πως θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω; Πχ αγοράζοντας ένα καλό ασύρματο ρούτερ (ποιο θα προτείνατε σαυτή την περίπτωση) για να το δουλέψω σε bridged mode, ή ενδεχομένως, αγοράζοντας ένα powerline adaptor για να πάρω καλωδιακό σήμα μέσω πριζών στο δωμάτιο που έχω το android player.. Σε μια τέτοια περίπτωση, έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο powerline adaptor;
    Ποια έκδοση firmware φοράει;Το δικό μου έχει την πιο πρόσφατη 5.13(AAXA.7)C0 και όταν ενεργοποιήθηκε η VDSL (50/5) μου έκανα κάποια speedtest και στο ασύρματα έπιανε τουλάχιστον 40Mbps...
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  9. #219
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Δε βρίσκω λόγο να φταίει το modem router αν δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα και με τη σύνδεση άλλων συσκευών..

  10. #220
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Χρήστης του εν λόγω μόντεμ εδώ και σχεδόν 6 μήνες (το πήρα από τη Wind όταν αναβαθμίστηκα σε VDSL50). Παρατηρώ λοιπόν όλο αυτό τον καιρό, ότι σε σχέση με το παλιό μου ADSL modem (ASUS DSL n14U) το οποίο κλείδωνε στα 12, το καινούριο που κλειδώνει στα 45,5 δε μπορεί μέσω wifi να κάνει stream σωστά ταινίες στο kodi στο android media player που έχω στο διπλανό δωμάτιο. Δηλαδή, πιθανότατα η σύνδεση wifi που εξασφαλίζει το Zyxel είναι πολύ χειρότερη από εκείνη που εξασφάλιζε το ASUS με συνέπεια, ενώ παλιά με 12άρα γραμμή να μπορώ να στριμάρω ταινίες στα 720 αλλά και 1080 χωρίς διακοπές, σπασίματα κλπ, πλέον με 45άρα γραμμή με το wifi του Zyxel να μη μπορώ να δω με τίποτα ταινία στα 1080 και πολλές φορές να ζορίζεται και στα 720 ανάλυση ταινίας. Επειδή δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο που προκαλεί το πρόβλημα, πέρα από το τμήμα wifi του Zyxel, έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο με το συγκεκριμένο μόντεμ, κι αν ναι. πως θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω; Πχ αγοράζοντας ένα καλό ασύρματο ρούτερ (ποιο θα προτείνατε σαυτή την περίπτωση) για να το δουλέψω σε bridged mode, ή ενδεχομένως, αγοράζοντας ένα powerline adaptor για να πάρω καλωδιακό σήμα μέσω πριζών στο δωμάτιο που έχω το android player.. Σε μια τέτοια περίπτωση, έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο powerline adaptor;
    Δοκίμασε να περάσεις και το τελευταίο firmware από το site του κατασκευαστή. Δεν είναι κλειδωμένο από τη wind και παίρνει κανονικά το μαμά firmware. Αλλά μην έχεις απαιτήσεις από τα modems των παρόχων, ακόμα κι αν είναι zyxel και ιδιαίτερα για HD streaming. Προτίμησε κατά τη γνώμη μου powerline. Με κανα 50αρι το ζευγάρι, κατά προτίμηση TP Link, πιστεύω θα είσαι οκ.

  11. #221
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Έχοντας προ εξαμήνου αναβαθμίσει το firmware του μόντεμ και βάζοντας το τότε τελευταίο της Zyxel δοκίμασα προχθές να κάνω αναβάθμιση στο τελευταίο διαθέσιμο σήμερα firmware (5.13(AAXA.7)C0). 2 φορές προσπάθησα, και τις 2 απέτυχε βγάζοντας ένα μήνυμα του τύπου illegal image (αν θυμάμαι καλά). Να υποθέσω ότι το έβγαλε αυτό το μήνυμα επειδή δεν έκανα reset to factory defaults με την καρφίτσα στην εγκοπή του μόντεμ στο πίσω μέρος;

  12. #222
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Το Asus έχει κεραίες, το Zyxel δεν έχει. End of story.

    Προφανώς και είναι λίγο υπερβολικό όπως το γράφω, αλλά είναι πολύ πιθανό να είναι και ο λόγος που έχεις τέτοια προβλήματα ειδικά αν παρεμβάλλονται τοίχοι ή άλλα εμπόδια. Οι λύσεις είναι πάνω κάτω αυτές που γράφεις, είτε router σε bridged mode (εγώ αυτό έχω κάνει κι έχω το Zyxel έχω από τη wind) ή πιο οικονομικά powerline adaptor. Έχε υπόψη σου πάντως ότι γενικά το streaming είναι κάτι αρκετά απαιτητικό από το δίκτυο.

  13. #223
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    mcde ευχαριστώ για την απάντηση. Μιας κι έχεις το ίδιο modem με μένα, μπορείς να γράψεις και ποιο ρούτερ χρησιμοποιείς και είσαι ευχαριστημένος από τη συνέργεια των 2 συσκευών;

  14. #224
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Επειδή το παρόν θέμα δεν είναι το κατάλληλο για συζητήσεις για επιλογή εξοπλισμού, θα γράψω μόνο ότι χρησιμοποιώ εδώ και 1.5 χρόνο το Netgear R7800. Είναι αρκετά καλό, όμως θα σου πρότεινα να δεις το smallnetbuilder.com όπου υπάρχουν αναλυτικά reviews και οδηγοί για να επιλέξεις δικτυακό εξοπλισμό.

  15. #225
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Προ μερικών ημερών έβαλα το Zyxel σε λειτουργία bridged συνδέοντας από πίσω το router Xiaomi Mi Router 3. Πρώτες εντυπώσεις γενικά καλές. Το ερώτημα είναι πως μπορώ πλέον να βλέπω το κομμάτι του μόντεμ στην οθόνη. Εννοώ τα στατιστικά γραμμής κλπ. Παλιά έμπαινα στη σελίδα του Zyxel (192.168.1.1) και δίνοντας όνομα χρήστη και κωδικό έβλεπα όλα τα στοιχεία και τις ρυθμίσεις. Τώρα στην ethernet θύρα του υπολογιστή είναι το Xiaomi (διεύθυνση ΙΡ 192.168.31.1). Αν βάλω την ΙΡ του μόντεμ (192.168.1.1) δεν βλέπει κάτι. Πως μπορώ να έχω πλέον πρόσβαση στην οθόνη του μόντεμ;

Σελ. 15 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ZyXEL VMG1312-B10A Review
    Από babis3g στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 671
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-21, 12:51
  2. Zyxel AMG1001-T10A modem
    Από zenith στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-17, 12:04
  3. Zyxel Q1000z - Gigabit ADSL/VDSL2 Modem
    Από freeuse στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-16, 23:22
  4. [Other] Zyxel vs Draytek (VDSL+ADSL)
    Από giannisXXX στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-15, 01:53
  5. Zyxel NAS540 NAS server σε technicolor modem router
    Από goodlife στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-15, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας