Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    VMG1312 RT-AC56U RP-AC56
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα,

    θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου με τα ASUS RT-AC56U και ASUS RP-AC56 τα οποια και αγόρασα πρόσφατα.

    Το πρόβλημα ήταν οτι ενώ ενεργοποίηθηκα προσφατα σε VDSL, το modem/router που έδινε ο παροχος, δεν με ικανοποιούσε σε θεματα UPnP καθως εχω συσκευες που θελω να βγαινουν έξω με ανοιχτό NAT. Οτι και εαν ειχα προσπαθησει, όσο και αν το παλευα μεσω telnet το TG788vn v2, αρνιοταν να ανοιξει, και οταν ανοιγε κατι δουλευε κατι χαλαγε, σα να μπουκωνε.
    Ετσι αρχισα να ψάχνω εξαρχης για combo modem/router, και ενω στην αρχη προσανατολιζουμουν για καποια λυση D7000 NETGEAR, D6300, λόγo Broadcom, μόλις ειδα το customization που περνουν τα ASUS, αποφασισα να παω προς τα εκει, αλλα λόγω οτι τα DSL modem της εταιριας δεν ειναι Broadcom, αποφάσισα να παω σε router αφου ειδα οτι το TG788vn μπορει (κουτσα-στραβα) να μπει σε Bridge.

    Αρχισα το ψαξιμο, και φυσικο επακολουθο ηταν στην αρχη να πάω στο AC68U το οποιο παρεπιμτώντος, πολλα site για το ασυρματο του, το βγαζουν σαν benchmark για τις μετρησεις τους. Λογω οικονομικών ομως αποφασισα να κατεβω ενα σκαλι πιο κατω και να παιξω με το AC56U.

    Αφου και με τη βοηθεια τoυ φορουμ και δουλεια που εχουν κανει παιδια εδω μέσα έβαλα το TG788vn σε Bridge mode, κουμπωσα πανω το RT-AC56U. Επιτοπου ξεκιναει οδηγος, ο οποιος με κατευθυνει βαζοντας password στο router, καταλαβαινοντας αμεσως την συνδεση μου και ζητωντας απλα να βαλω τα login credentials του ISP, και τις απαραίτητες ρυθμισεις για το wireless. Σημειωτεο παιζει σε δυο μπαντες 2.4G και 5G με μεγιστο μικτο bandwidth 1200 mbps. (300 για την N 433x2 867 για την AC).

    Παραδεισος για τις συσκευες μου, ανοιχτο ΝΑΤ παντου, συνδεση των ασυρματων στα 5G, και κερασακι στη τουρτα, για τις αναγκες μου, ενα απιστευτα καλο QoS, με απλες κινησεις προτεραιοτητας για τις συσκευες μου μεσω drag n drop, traffic monitor για παρακολουθηση της κινησης σε WAN, Wireless 2.4, Wireless 5, Wired, κανονες βαση application προτεραιωτητων, Gaming, Streaming, File sharing, Web Surfing, και για τους πιο savy και hardcore και traditional QoS.

    Κατατοπιστικοτατα μενου ρυθμισεων για wireless, wired, wan, όλα μεσα απο το UI, συν αλλο ενα δωρο AiCloud 2.0 με DDnS απο την ASUS για να εχω έλεγχο των συσκεων μου απο όπου και εαν ειμαι. Πλεον βαζω ενα USB πάνω στο router το οποιο το χρησημοποιω σαν file server απο οπου και εαν ειμαι με links για οσους θελω να μοιρασω αντικειμενα, συν το κλασσικο file server που εχω πανω μεσω ethernet και τον βλεπω και αυτον απο παντου.

    Πριν αγορασω το RT-AC56U και περασω σε VDSL, τις αναγκες μου τις καλυπτε αξια ενα NETGEAR DGN2200 παρεα με ενα WN3000RP, για τις αναγκες που ειχα ενος δικτυου πιο διευρυμενου μεσω του ασυρμάτου.

    Για καποιο λογο το WN3000RP δεν επαιζε καλα με το RT-AC56U, και ετσι και αλλιως μπορουσε να κανει επιμυκηνση μονο στο 2.4 δικτυο.
    Για αυτο το λογο αρχισα να ψαχνω τι θα ηταν καλυτερο να αγορασω για extender, μιας που οι αναγκες μου ηταν και file sharing μεσα στο χωρο μου, σε οσο δυνατον πιο υψηλες ταχυτητες.

    Για αυτο το λογο άρχισα να ψάχνω είτε να αγοράσω αλλο ενα RT-AC56U σε ρολο repeater ή να πάω για το repeater που δινει η ASUS στα 1200 mbps, το RP-AC56.
    Σε αυτο το σημειο να ευχαριστησω τον babis3g, που με ακουσε και οσο μπορουσε μου εδωσε τις σωστες συμβουλες για το επομενο μου βημα.
    Βασει των συμβουλων, αλλα και επειδη προτιμουσα να παω σε μια λυση wireless, προτιμησα το RP-AC56.

    Δεν μπορω να σας πω ποσο ικανοποιημένος ειμαι. Το RP-AC56 επαιξε κατευθειαν με το RT-AC56U και με μετρησεις που έκανα μεσω του sweetspots μεχρι πανω σε 3 οροφους, στην N 2.4 έπιανα 54 mbps που πιστευω οτι εαν δεν το χω στο αυτοματο που το έχω, ισως να παει και παραπανω. Το δε AC μετρηση σε συσκευη συνδεδεμενη μέσω του repeater στα 276 mbps! Με Speedtest το internet κολλημενο στα 25mbps στη πιο μακρυνη αποσταση! Ενω με AC σε συσκευη μεσω του repeater στα 40mbps.

    Θέλω να προτείνω ανεπιφύλαχτα αυτο το σετ σε οποινδηποτε σαν εμενα, ήθελε να παει σε λυση router και εψαχνε τροπο να επεκτεινει το δικτυο του. Σιγουρα εαν οικονομικα ημουν πιο καλα θα πηγαινα σε 2x RT-AC68U τα οποια ξαναλεω στο ασυρματο τους πολλα site τα εχουν σαν benchmark.

    Τα μενου τους ειναι φοβερα παραμετροποιησημα, και για εναν μεσο χρηστη σαν εμενα, που εχω μια ταση να ψαχνω τα πραγματα λιγο παραπανω, ειναι πραγματικα η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσα να κανω. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

    Ευχαριστω το φορουμ, γιατι μεσω των ποστ και οσων εχουν γραφτει πηγα σε αυτην την επιλογη, και ενδεχομενως καποιος αλλος να βρει αυτο το ποστ χρήσιμο.

    Παρεπιμτόντως παραθετω και συνδεσμο απο το τροπο που εχει γινει bridge το TG788vn v2.
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...ε-TG788vn-v2

    Ευχαριστω και παλι και καλη συνεχεια

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μεγεια και καλοριζικα

    Ναι αρχιζουν να ανεβαινουν τα Ασος, για τα μοντεμ στην αρχη τα ειχα παρεξηγησει και τα κοιταζα λιγο περιεργα μεχρι που επεσαν στα χερια της τελευταιες γενειας και τελικα τα δουλευω ενα χρονο τωρα με οτε και πανε πολυ καλα ... εχουν πειραγμα γραμμης μεσα στα μενου αλλα καποιες φορες σε μακρυνες γραμμες ισως να κανουν ακομα καποιο θεμα αλλα εχει αλλαγη σνρ και σε μερικες περιπτωσεις καπως φτιαχνεται

    Στα σκετα ραουτερ που αναφερεις ενα συν ειναι οτι ειχαν απο ανεκαθεν πολυ καλο ονομα στο wifi και η δυνατοτητα / επιλογη σε αναβαθμηση λογισμικου απο τριτα προσωπα (merlin, openwrt, ddwrt, meraki, κλπ αναλογα το μοντελο) μιας και οι ιδιοι τα επερναν για δικη τους χρηση ... τα εκανε ακομα πιο ελκυστικα

    Αργοτερα κατα καλοκαιρι προς τελος θα βγουν και broadcom μοντεμ απο γραμμη και επισης αργοτερα θα βγαλουν και το πρωτο με voip ενσωματωμενο και ηδη συντομα βγαζουν και καλωδιακο για πρωτη φορα
    Ηδη δινουν και το Ν14 στην wind ... οποτε ναι βλεπω να ανεβαινουν και επλιζω να κρατησουν ενα σχετικα καλο ονομα, οπως σε ολα τα αλλα προιοντα τους (κινητα, λαπτοπ, οθονες κλπ)

  3. #3
    Εγγραφή
    18-04-2016
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Router
    Asus DSL-N66U
    Καλησπέρα. Επειδή με ενδιαφέρει να αγοράσω το RP-AC56 εχω μια απορία που δεν μπορώ να βρω απάντηση πουθενα. Έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κρυφό το ssid του;

  4. #4
    Εγγραφή
    06-08-2010
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55 Mbps/5,5 Mbps
    ISP
    COSMΟΤΕ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Είχα αγοράσει το DSL-AC56U (σε αντικατάσταση του Netgear DGN3500) αλλά δεν έπαιζε καλά με το Netgear WN3000RP το οποίο σήμερα αντικατέστησα με το RP-AC56.
    Το έχω σε Express Way (Router to repeater use 5GHz only, repeater to client use 2.4GHz only).
    Πώς μπορώ να ορίσω άλλα κανάλια στο repeater γιατί τώρα χρησιμοποιεί τα ίδια με του modem στα 2.4GHz?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spkour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Επειδή με ενδιαφέρει να αγοράσω το RP-AC56 εχω μια απορία που δεν μπορώ να βρω απάντηση πουθενα. Έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κρυφό το ssid του;
    Ναι έχει τέτοια επιλογή.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2016
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το πήρα σήμερα,το έβαλα στην μπριζα και περιμένω κάνα μισάωρο να ανάψει σταθερό πράσινο για να το συνδέσω(!)αλλά αναβοσβήνει συνεχεία κόκκινο,καμιά ιδέα?

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μαλλον εννοεις για το AP ... επειδη δεν το εχω, ποιο πρασινο? του wifi?
    Δες και μια ματια εδω
    https://www.asus.com/Networking/RP-A...esk_Knowledge/
    αν βρεις κατι για βοηθεια, γιατι αναφερει μερικα τυχον προβληματα
    Επσιης δες αν θελει και καμια αναβαθμηση

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2016
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εννοεις για το AP ... επειδη δεν το εχω, ποιο πρασινο? του wifi?
    Δες και μια ματια εδω
    https://www.asus.com/Networking/RP-A...esk_Knowledge/
    αν βρεις κατι για βοηθεια, γιατι αναφερει μερικα τυχον προβληματα
    Επσιης δες αν θελει και καμια αναβαθμηση
    Έκανα firmware restore, το repeater ήταν σε ήδη σε rescue mode μέσα στο κουτί (!!).Απαράδεκτη η Asus,και στο router και στο repeater με ταλαιπώρησε χωρίς λόγο.Ευχαριστώ μπαμπη.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδη τελικα ολα καλα ... μηπως γυρισε πισω στο μαγαζι απο καποιον αλλον (να το ειχε πριν απο εσενα) και εμεινε στο rescue mode? οταν προσπαθουσε να το σεταρει? γιατι δεν νομιζω η asus να το εχει σε rescue mode, πολυ παλιο και αθλιο λογισμικο μπορει, βεβαια μπορει να ετυχε και τετοια περιπτωση απο την Asus

  9. #9
    Εγγραφή
    08-07-2016
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη τελικα ολα καλα ... μηπως γυρισε πισω στο μαγαζι απο καποιον αλλον (να το ειχε πριν απο εσενα) και εμεινε στο rescue mode? οταν προσπαθουσε να το σεταρει? γιατι δεν νομιζω η asus να το εχει σε rescue mode, πολυ παλιο και αθλιο λογισμικο μπορει, βεβαια μπορει να ετυχε και τετοια περιπτωση απο την Asus
    Από e-shop crazy sundays το πήρα με ζελατίνα,εγώ το ξεσφραγισα,τι να πω?

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλήμερα αγόρασα το Asus ac56u και εχω το παρακάτω θέμα, μόνο στα 5Ghz μόλις κλειδωθούν οι συσκευές (phone-ipad) μετά από 1-2 λεπτά αποσυνδέεται από το wifi και μόλις ξεκλειδώσουν συνδέεται ξανά .

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλήμερα αγόρασα το Asus ac56u και εχω το παρακάτω θέμα, μόνο στα 5Ghz μόλις κλειδωθούν οι συσκευές (phone-ipad) μετά από 1-2 λεπτά αποσυνδέεται από το wifi και μόλις ξεκλειδώσουν συνδέεται ξανά .
    Για το dsl ac56u, εχουμε θεμα, εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...Asus-DSL-AC56U
    δοκιμαζεις την τελευταια beta απο εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...07#post6239707
    Καλο ειναι μετα απο καθε αναβαθμηση να κανεις reset απο το κουμπακι πισω, ειδικα που εχει θεμα

    Αλλο αν βοηθησει, αλλαζεις καναλι (control channel) στο 5G, channel bandwidth (βαλε το απο το auto στο 40 )

    Eπισης ισως πιο βασικο, δοκιμασε να βαλεις στατικες στις συσκευες απο το modem
    Lan > dhcp server > Manually Assigned IP around the DHCP ... αν βοηθησει

  12. #12
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σε ευχαριστώ για την απάντησή θα τα δοκιμάσω .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το dsl ac56u, εχουμε θεμα, εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...Asus-DSL-AC56U
    δοκιμαζεις την τελευταια beta απο εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...07#post6239707
    Καλο ειναι μετα απο καθε αναβαθμηση να κανεις reset απο το κουμπακι πισω, ειδικα που εχει θεμα

    Αλλο αν βοηθησει, αλλαζεις καναλι (control channel) στο 5G, channel bandwidth (βαλε το απο το auto στο 40 )

    Eπισης ισως πιο βασικο, δοκιμασε να βαλεις στατικες στις συσκευες απο το modem
    Lan > dhcp server > Manually Assigned IP around the DHCP ... αν βοηθησει
    στο reset χάνω όλες τις ρυθμίσεις ?

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Nαι ... μπορεις να κανεις back up, αλλα μονο αν πας παλι στο παλιο ιδιο λογισμικο που εκανες το back up καλο ειναι να το χρησιμοποιησεις τοτε μονο (καθε back up με το αναλογο λογισμικο του)
    Αν υπαρχει προβλημα το καλυτερο ειναι ολες οι ρυθμισεις απο την αρχη, αλλα δοκιμασε πρωτα να δωσεις στατικες πριν αλλαξεις λογισμικο και τις ρυθμισεις στο wifi
    Τωρα ολα αυτα βεβαια μπορει να μην φτιαξουν το προβλημα, αλλα και στο support να πας παλι κατι παρομοιο θα σου πουν να δοκιμασεις

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα ενα βασικο, αν εχεις καποιο ασυρματο τηλεφωνο διπλα απο το modem, βαλε το πιο μακρυα, μπορει να κανει επιρεασμους μεταξυ τους

  14. #14
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οκ και πάλι ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Κάτι τελευταίο αν βάλω την beta για δομική μετά βάζω ξανά την κανονική αν δεν στρώσει γίνεται ;

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ και πάλι ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Κάτι τελευταίο αν βάλω την beta για δομική μετά βάζω ξανά την κανονική αν δεν στρώσει γίνεται ;
    Στελνεις feedaback στο support
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...5&d=1457980945
    για να κοιταξουν το προβλημα (μου λες οταν το κανεις να τους ειδοποιησω ωστε αν γινεται να κοιταξουν την περιπτωση πιο γρηγορα)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. E-SHOP.GR: Ανεπαρκείς ερασιτέχνες με αφορμή αγορά tablet Asus
    Από eusuneid_katanalwths στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 14:04
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 17:30
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ASUS ME WINDOWS 8.1
    Από sofia_01 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-15, 00:32
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-15, 11:15
  5. Κοροϊδία με Asus και Ηλεκτρονική Αθηνών
    Από susbky στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-15, 23:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας