Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι νομιζω οτι πληρωνω πολλα στα κοινοχρηστα.
    Ριχνωντας μια ματια στην συγκεντρωτικη, διαπιστωσα οτι διαμερισμα του πρωτου οροφου (εγω ειμαι στον δευτερο) πληρωνει λιγοτερα κοινοχρηστα πετρελαιου απο μενα, ενω εχουμε τα ιδια χιλιοστα, και η θερμανση ειναι κεντρικη.
    Επισης, υπαρχει ενα δωμα στον 6ο οροφο, δεν ξερω καν αν ειναι νομιμο, του οποιου τα κοινοχρηστα ανελκυστηρα ειναι μηδαμινα, ενω η χρηση που κανει ειναι τρελη καθε μερα καμια δεκαρια φορες τουλαχιστον απο τον 5ο (διοτι ασανσερ μεχρι τον 6ο δεν παει) στον 2ο οπου μενει η μανα του, με κοστος 1 ευρω το μηνα, οταν απο τον 2ο, με πολυ μικροτερη χρηση (2-3 την ημερα το πολυ), καλουμαι να πληρωνω τουλαχιστον 5ευρω μηνιαιως.
    Τελος, εχω απορια πως κατανεμεται το κοστος της καθαριοτητας. Ειναι ανα διαμερισμα, ανα οροφο, παει με βαση τα χιλιοστα? Ειναι μια "χειρογραφη" δαπανη, η οποια ομως σε 5οροφη πολυκατοικια με 11 διαμερισματα κοστιζει μονο σε εμενα 10 ευρω το μηνα, με καθαρισμο δις(?) εβδομαδιαιως, για υποθεση ουτε μιας ωρας τη φορα.
    Μιλαμε για διαμερισμα αντε 50τμ. οποτε ενα κοστος 50ευρω συνολικα το μηνα σε κοινοχρηστα μου φαινεται υπερβολη, κανω καποιο λαθος?

    Η κατανομη ειναι Ισ.1,2,3, Α1,2, Β1,2, Γ1, Δ1, Ε1, ΣΤ1, οπου μαλιστα, διοτι μιλαμε για παλια αθηναϊκη πολυκατοικια, μετα τον τριτο τα τετραγωνικα οροφου βαινουν μειουμενα, ασχετα απο το γεγονος οτι στον 5ο που βλεπω απο την ταρατσα, ολη η βεραντα ειναι κλεισμενη!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Διαφορετικά είναι τα (γενικά) χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος, και διαφορετικά τα χιλιοστά της θέρμανσης. Τα πρώτα έχουν να κάνουν με την επιφάνεια του διαμερίσματος ενώ τα δεύτερα με την επιφάνεια των σωμάτων θέρμανσης. Όσο ανεβαίνεις σε όροφο, και επίσης στα διαμερίσματα τελευταίων ορόφων, ρετιρέ, και ακριανά-γωνιακά, έχεις μεγαλύτερα σώματα γιατί έχουνε μεγαλύτερες απώλειες. Επίσης στους ανώτερους ορόφους το ζεσταμένο νερό της θέρμανσης φτάνει πιο κρύο απ' ό,τι στους κάτω ορόφους. Για όλους αυτούς τους λόγους, ανώτεροι όροφοι έχουνε μεγαλύτερη σε επιφάνεια σώματα και επομένως και περισσότερα χιλιοστά θέρμανσης, ενώ μπορεί να έχουν τα ίδια (γενικά) χιλιοστά (αφού συνήθως η διαρρύθμιση στους ορόφους είναι ίδια από πάνω ως κάτω).

    2. Αν το δώμα είναι παράνομο, σίγουρα δεν θα έχουν δηλωθεί χιλιοστά ανελκυστήρα. Από την άλλη, και να δηλωθούν, θα δηλωθούν μέχρι τον 5ο, και όχι τον 6ο.

    3. Η καθαριότητα αφορά τους κοινόχρηστους χώρους. Οι κοινόχρηστοι χώροι έχουν κοινή επιφάνεια για όλους (ανεξαρτήτως χιλιοστών των διαμερισμάτων) άρα το κόστος της καθαριότητας μοιράζεται με τον αριθμό των διαμερισμάτων (με το πλήθος τους). Τυχόν διαμερίσματα στο ισόγειο ίσως να έχουν λίγο μικρότερο τέτοιο κόστος (με το σκεπτικό ότι δεν πρέπει να πληρώσουν πέραν του ισογείου-υπογείου καί για τον όροφό τους - πάντα για τα κλιμακοστάσια μιλάμε.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Διαφορετικά είναι τα (γενικά) χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος, και διαφορετικά τα χιλιοστά της θέρμανσης. Τα πρώτα έχουν να κάνουν με την επιφάνεια του διαμερίσματος ενώ τα δεύτερα με την επιφάνεια των σωμάτων θέρμανσης. Όσο ανεβαίνεις σε όροφο, και επίσης στα διαμερίσματα τελευταίων ορόφων, ρετιρέ, και ακριανά-γωνιακά, έχεις μεγαλύτερα σώματα γιατί έχουνε μεγαλύτερες απώλειες. Επίσης στους ανώτερους ορόφους το ζεσταμένο νερό της θέρμανσης φτάνει πιο κρύο απ' ό,τι στους κάτω ορόφους. Για όλους αυτούς τους λόγους, ανώτεροι όροφοι έχουνε μεγαλύτερη σε επιφάνεια σώματα και επομένως και περισσότερα χιλιοστά θέρμανσης, ενώ μπορεί να έχουν τα ίδια (γενικά) χιλιοστά (αφού συνήθως η διαρρύθμιση στους ορόφους είναι ίδια από πάνω ως κάτω).

    2. Αν το δώμα είναι παράνομο, σίγουρα δεν θα έχουν δηλωθεί χιλιοστά ανελκυστήρα. Από την άλλη, και να δηλωθούν, θα δηλωθούν μέχρι τον 5ο, και όχι τον 6ο.

    3. Η καθαριότητα αφορά τους κοινόχρηστους χώρους. Οι κοινόχρηστοι χώροι έχουν κοινή επιφάνεια για όλους (ανεξαρτήτως χιλιοστών των διαμερισμάτων) άρα το κόστος της καθαριότητας μοιράζεται με τον αριθμό των διαμερισμάτων (με το πλήθος τους). Τυχόν διαμερίσματα στο ισόγειο ίσως να έχουν λίγο μικρότερο τέτοιο κόστος (με το σκεπτικό ότι δεν πρέπει να πληρώσουν πέραν του ισογείου-υπογείου καί για τον όροφό τους - πάντα για τα κλιμακοστάσια μιλάμε.
    Εφοσον ομως στην συγκεντρωτικη αναφερονται χιλιοστα χωριστα για καθε κατηγορια, θεωρω οτι τα τα χιλιοστα που αναφερονται στην θερμανση, ειναι τα χιλιοστα θερμανσης. Μπορω να το ρωτησω.
    Επισης θα ρωτησω το κοστος καθαριοτητας ανα διαμερισμα, παντως, θεωρητικα, αν εγω πληρωνω 10ευρω στον 2ο, με αλλο διαμερισμα διπλα μου, ο τριτος, με ενα διαμερισμα, δεν θα επρεπε να πληρωνει 20ευρω προσαυξημενο μαλιστα απο τον οροφο του?
    Οπως και να'χει, ακομα κι αν υπολογιζεται οπως το λες, μιλαμε για 8ωρες μηνιαιως, για 110 ευρω, δηλαδη για 13,75 ευρω την ωρα!
    Αν ειναι ετσι, ας τις καθαριζω εγω τις σκαλες!
    Ειναι τρεις φορες περιπου το βασικο ωρομισθιο.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πολυ χονδρικα

    α) Τα διαμερισματα των πρωτων και χαμηλοτερων οροφων, οντως πληρωνουν λιγοτερα κοινοχρηστα σε οτι αφορα την θερμανση καθως ισχυει γενικα ο κανονας πως χρειαζεται λιγοτερη ενεργεια απο εκεινα των υψηλοτερων οπου αργει ο καυστηρας να τα φτασει. Επισης και η αποδοση στα χαμηλα ειναι καλυτερη απο οτι στα πχ ρετιρε.

    β) η κατανομη του κοστους του ασανσερ οπως το περιγραφεις, ειναι οντως εσφαλμενη. Θα επρεπε τουλαχιστον να ειναι η ιδια χρεωση. Και νομιζω πως αυτο ειναι κι ο κανονας, αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος. Εχει λογικη βεβαια η μικροτερη χρεωση των χαμηλοτερων οροφων και παλι, αλλα το ασανσερ χρησιμοποιειται διαφορετικα. Πχ στον πρωτο οροφο θα μπορουσε να ειναι ενας επαγγελματιας, γιατρος ας πουμε με πολλαπλες επισκεψεις ημερησιως. Σε αυτον μαλλον η πολυκατοκια θα επρεπε να χρεωνει πολυ περισσοτερα για αποδεδειγμενη χρηση του ανελκυστηρα, κατι που ομως δυσκολα μπορεις να αποδειξεις εσυ για τον πιτσιρικα και την μανα του.

    γ) τι σχεση εχει με το προβλημα σου εαν το δωμα ειναι νομιμο ή παρανομο;

    δ) η καθαριοτητα κατανεμεται σαν κοστος οντως βασει χιλιοστων. Τα 50€ μηνιαια ακουγονται φυσικα υπερβολικα αλλα αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

    ε) τι σχεση εχει η κλεισμενη βεραντα;

    Το γ) και το ε) σε απασχολουν ως προς τις χρεωσεις που του καταλογιζονται στα κοινοχρηστα ή για καποιον αλλο λογο; Τελος, εισαι ενοικιαστης ή ιδιοκτητης; Εαν εισαι ενοικιαστης παραπονιεσαι στον ιδιοκτητη σου κι αν δεν βρεις ανταποκριση, τα μαζευεις και φευγεις διαφορετικα συγκαλεις συνελευση και θετεις τα παραπανω.

    Ριξε επισης μια ματια και σε ενα πιο εξειδικευμενο φορουμ

    http://www.diaxeiristis.com/forum/

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) η κατανομη του κοστους του ασανσερ οπως το περιγραφεις, ειναι οντως εσφαλμενη. Θα επρεπε τουλαχιστον να ειναι η ιδια χρεωση. Και νομιζω πως αυτο ειναι κι ο κανονας, αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος. Εχει λογικη βεβαια η μικροτερη χρεωση των χαμηλοτερων οροφων και παλι, αλλα το ασανσερ χρησιμοποιειται διαφορετικα. Πχ στον πρωτο οροφο θα μπορουσε να ειναι ενας επαγγελματιας, γιατρος ας πουμε με πολλαπλες επισκεψεις ημερησιως. Σε αυτον μαλλον η πολυκατοκια θα επρεπε να χρεωνει πολυ περισσοτερα για αποδεδειγμενη χρηση του ανελκυστηρα, κατι που ομως δυσκολα μπορεις να αποδειξεις εσυ για τον πιτσιρικα και την μανα του.
    1. Το κόστος του ασανσέρ, πάει γραμμικά με τον όροφο. Δηλαδή συντελεστής 0 για το ισόγειο, 1 για τον 1ο, κ.ο.κ..

    2. Για επαγγελματική χρήση διαμερίσματος, έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να το επιτρέπει και ο κανονισμός της πολυκατοικίας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσον ομως στην συγκεντρωτικη αναφερονται χιλιοστα χωριστα για καθε κατηγορια, θεωρω οτι τα τα χιλιοστα που αναφερονται στην θερμανση, ειναι τα χιλιοστα θερμανσης.
    Ναι, αυτό λέει-επιτάσσει η κοινή λογική.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Το κόστος του ασανσέρ, πάει γραμμικά με τον όροφο. Δηλαδή συντελεστής 0 για το ισόγειο, 1 για τον 1ο, κ.ο.κ..

    2. Για επαγγελματική χρήση διαμερίσματος, έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να το επιτρέπει και ο κανονισμός της πολυκατοικίας.
    Ναι για το ασανσερ αυτο ειναι το σωστο, αλλα σε πολυοροφες και με πολλα διαμερισματα, πολυκατοικιες του κεντρου της Αθηνας ισχυει και η ιση ή με πολυ μικρες διαφορες χρεωση.

    Οσο για την επαγγελματικη χρηση, το εφερα απλα σαν παραδειγμα. Σε καθε περιπτωση φυσικα ολα αυτα οριζονται απο τον κανονισμο της πολυκατοικιας και τις αποφασεις των συνελευσεων των ιδιοκτητων.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ χονδρικα

    α) Τα διαμερισματα των πρωτων και χαμηλοτερων οροφων, οντως πληρωνουν λιγοτερα κοινοχρηστα σε οτι αφορα την θερμανση καθως ισχυει γενικα ο κανονας πως χρειαζεται λιγοτερη ενεργεια απο εκεινα των υψηλοτερων οπου αργει ο καυστηρας να τα φτασει. Επισης και η αποδοση στα χαμηλα ειναι καλυτερη απο οτι στα πχ ρετιρε.

    β) η κατανομη του κοστους του ασανσερ οπως το περιγραφεις, ειναι οντως εσφαλμενη. Θα επρεπε τουλαχιστον να ειναι η ιδια χρεωση. Και νομιζω πως αυτο ειναι κι ο κανονας, αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος. Εχει λογικη βεβαια η μικροτερη χρεωση των χαμηλοτερων οροφων και παλι, αλλα το ασανσερ χρησιμοποιειται διαφορετικα. Πχ στον πρωτο οροφο θα μπορουσε να ειναι ενας επαγγελματιας, γιατρος ας πουμε με πολλαπλες επισκεψεις ημερησιως. Σε αυτον μαλλον η πολυκατοκια θα επρεπε να χρεωνει πολυ περισσοτερα για αποδεδειγμενη χρηση του ανελκυστηρα, κατι που ομως δυσκολα μπορεις να αποδειξεις εσυ για τον πιτσιρικα και την μανα του.

    γ) τι σχεση εχει με το προβλημα σου εαν το δωμα ειναι νομιμο ή παρανομο;

    δ) η καθαριοτητα κατανεμεται σαν κοστος οντως βασει χιλιοστων. Τα 50€ μηνιαια ακουγονται φυσικα υπερβολικα αλλα αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

    ε) τι σχεση εχει η κλεισμενη βεραντα;

    Το γ) και το ε) σε απασχολουν ως προς τις χρεωσεις που του καταλογιζονται στα κοινοχρηστα ή για καποιον αλλο λογο; Τελος, εισαι ενοικιαστης ή ιδιοκτητης; Εαν εισαι ενοικιαστης παραπονιεσαι στον ιδιοκτητη σου κι αν δεν βρεις ανταποκριση, τα μαζευεις και φευγεις διαφορετικα συγκαλεις συνελευση και θετεις τα παραπανω.

    Ριξε επισης μια ματια και σε ενα πιο εξειδικευμενο φορουμ

    http://www.diaxeiristis.com/forum/
    Το αν το δωμα ειναι παρανομο, εχει σχεση με το αν θα παψει να υπαρχει ή αν θα πληρωνει τα κερατιατικα του ασανσερ.
    Η κλεισμενη βεραντα, με τροπο που γινεται κατοικισιμος χωρος, εχει να κανει με την θερμανση, αν δηλαδη εχει επεκτεινει τα σωματα του, που δεν μπορω να το ξερω ακομα, και φυσικα με τα ολα χιλιοστα και τον τροπο χρεωσης σε καθε δαπανη.
    Ειναι φυσιολογικο ας πουμε να υπαρχει δαπανη 50ευρω μηνιαιως για την συντηρηση του ανελκυστηρα? Αναφερεται και ΔΕΗ ανελκυστηρα, αλλα δεν νομιζω να ειναι χωρια απο την ΔΕΗ των κοινοχρηστων, οποτε το προσπερνω.
    Ή νερο, 8-9 ευρω μηνιαιως? Εγω στην τριμηνια με δεκαδες πλυντηρια και μπανια πληρωνω 13!

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εισαι ιδιοκτητης ή ενοικιαστης; Η πολυκατοικια εχει κηπο;

  9. #9
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ιδιοκτητης ειναι ο πατερας μου, ενα δυαρι, ηταν της γιαγιας, τιποτα ιδιαιτερο, και μενω εγω εδω, απλα βρισκω το κοστος πανω απο τα λογικα πλαισια.
    Δεν εχω ιδεα απο τετοια πραγματα, απλα εχω την εντυπωση οτι υπαρχει μια υπερβολη, απλα δεν θελω να τσακωθω, ακομα.
    Κηπος δεν υπαρχει, και αν υπαρχει καποια "πισω" αυλη, δεν με απασχολει, μιας και δεν εχω προσβαση διοτι ειναι κλειδωμενη!

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Kοιτα, οπως τα περιγραφεις οι χρεωσεις, για την ακριβειια ΟΛΕΣ οι χρεωσεις ειναι υπερβολικες. Ειδικα σε αυτους τους καιρους. Το μυαλο μου παει ειτε στο οτι καποιος αμοιβεται νομιμα για να κανει τον διαχειριστη/θυρωρο/συντηρητη/επιστατη, ειτε καποιος βαζει χερι στο βαζο το οποιο ομως δεν διευκρινιζεται ποιο ακριβως ειναι, ειτε επειδη κανεις δεν δεχεται να κανει τον διαχειριστη τα παντα εχουν ανατεθει σε καποια εταιρεια και εκει ειτε απο λαθος ειτε σκοπιμα βγαινουν υψηλες ή λανθασμενες χρεωσεις, ειτε καποιοι επιμεριζονται και τα κοινοχρηστα μερικων που δεν πληρωνουν.

    Αφου εισαι ομως ιδιοκτητης, καλεις γενικη συνελευση, ζητας τις αναλυτικες χρεωσεις του καθενος και την αιτιολογια τους και θετεις θεμα. Εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου καθως οντως τα βρισκω κι εγω ...θολα ολα αυτα.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οπως σου ειπαν, ουσιαστικα υπαρχουν 3 ειδων "χιλιοστα"
    Ανελκυστηρα, Θερμανσης, Γενικων δαπανων.
    Το πρωτο λαμβανει υποψιν τον οροφο. Γενικα τα 50 ευρω το μηνα συνολικα ειναι μονο η δαπανη συντηρησης. Τοσο χρεωνουν τυπικα τα συνεργια. Σπανια υπαρχει και ενδιαμεσος μετρητης για τον επιμερισμο του ρευματος. Αν ενας οροφος δεν εξυπηρετειται καθολου, τοτε υπαρχουν δυο προσεγγισεις. Ειτε χρεωνεται με τα εξοδα του κοντινοτερου οροφου, ειτε καθολου, μιας και η εξυπηρετηση του ειναι κακη. Ομως το τι ισχυει, μονο ο κανονισμος της πολυκατοικιας θα στο πει, δεν υπαρχει κανενας νομος για αυτο. Οσο για τυχον ιατρεια και αλλους χωρους υψηλης χρησης, ως προς την συντηρηση, το κοστος ειναι ιδιο.
    Η αυξημενη χρηση σημαινει παραπανω ρευμα, και ισως συχνοτερα καποια ανταλλακτικα που φθειρονται. Και παλι, αν δεν προβλεπει κατι ο κανονισμος, δεν υπαρχει καποια νομοθεσια για αυτο.

    Ως προς τα χιλιοστα θερμανσης τα ακριανα διαμερισματα επιδοτουνται σε σχεση με τα υπολοιπα. Απο κει και περα, αν εχουν γινει αλλαγες σε θερμαινομενους χωρους, η νομοθεσια προβλεπει επαναυπολογισμο χιλιοστων που την πληρωνει αυτος που εκανε τις αλλαγες. Ειναι δικαιωμα του και να τις κανει και να ζεσταθει, φτανει να πληρωσει και το αναλογο κοστος (και της μελετης).
    Στη μπανανια που ζουμε ομως, αν αυτο εχει γινει παρανομα, τοτε κανεις μηχανικος δεν θα δεχτει να υπογραψει τη νεα μελετη θερμανσης, γιατι θεωρειται οτι νομιμοποιει την πολεοδομικη παραβαση (!!) και να μπλεξει. Αν δεν την υπογραψει, τοτε μπορει καποιος να την αμφισβητησει νομικα. Δεν βγαινει ακρη.
    Το νερο των κοινοχρηστων ειναι 8-9 ανα τρίμηνο γιατι τοσο ερχεται η ελαχιστη καταναλωση.
    Αν χρεωνεται με το μηνα, ειναι λαθος.

    Γενικα ολες οι υπολοιπες δαπανες επιμεριζονται με τα χιλιοστα. Αναφερθηκε παραπανω οτι ο καθαρισμος παει με το εμβαδον καθαρισμου μοιρασμενο ανα διαμερισμα. Δεν ισχυει κατι τετοιο , ουτε παιζει ρολο ο οροφος.
    Με αυτη τη λογικη το καθαρισμο της πρασιας θα επρεπε να την πληρωνει μονο το ισογειο.
    Τυπικο κοστος καθαρισμου για 2 φορες την εβδομαδα για την πολυκατοικια που περιγραφεις, γυρω στα 100 ευρω το μηνα συνολικα.
    Στη τιμη εμπεριεχονται τα υλικα καθαρισμου, η ασφαλιση στο Τεβε, τελος επιτηδευματος, και φπα. Επισης, εμπεριεχεται κοστος και χρονος μεταφορας σπο και προς το χωρο καθαρισμου (που τελικα σημαινει οτι με 1 ωρα το καθαρισμα σε 8 ωρες δεν κανεις 8 καθαρισμους, γιατι πρεπει και να μετακινηθεις)

    Παντως αν μιλας για χειμωνιατικους μηνες μαζι με θερμανση συνολικα 50 ευρω, για διαμερισμα 50τμ δεν ειναι κατι εξωπραγματικο.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι φυσιολογικο ας πουμε να υπαρχει δαπανη 50ευρω μηνιαιως για την συντηρηση του ανελκυστηρα?
    Σίγουρα θα υπάρχει κάποια συνδρομή συντήρησης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφερεται και ΔΕΗ ανελκυστηρα, αλλα δεν νομιζω να ειναι χωρια απο την ΔΕΗ των κοινοχρηστων, οποτε το προσπερνω.
    Σαφώς και είναι χώρια η ΔΕΗ ανελκυστήρα από την ΔΕΗ των κοινοχρήστων.

    Η ΔΕΗ ανελκυστήρα κατανέμεται μόνο στα διαμερίσματα που έχουν και χιλιοστά ανεκλυστήρα (δηλαδή όχι τα ισόγεια), και με συντελεστές βαρύτητας γραμμικούς ανάλογα με τον όροφο.

    Η ΔΕΗ κοινοχρήστων (δηλαδή το φως στα κλιμακοστάσια) κατανέμεται σε όλα τα διαμερίσματα ανάλογα με τα (γενικά) χιλιοστά που έχουν.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Ο πρώτος πληρώνει λιγότερα χιλιοστά θερμανση λογω απωλειών. Το ίδιο και ο τελευταίος.
    Αν δεν παει ασανσερ στον όροφο δεν το πληρώνεις. Δυστυχώς εχει παράθυρα το σύστημα αλλα έτσι ειναι
    Εννοείται οτι εχει μηνιαία δαπάνη το ασανσερ. Τζάμπα θα έρθει το συνεργείο ;

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    τα πενήντα ευρώ μηνιαία συντήρηση ασανσέρ είναι μια μέση τιμή
    Οι τιμές παίζουν από 40 ευρώ μέχρι 70 το μήνα
    Άντί να τρώγεσαι με τα ρούχα σου και να ψάχνεσαι με τους υπόλοιπους κάνε κάτι πιο εποικοδομητικό. Προσπάθησε να βρεις οικονομικά συμφερότερες προτάσεις για συνεργείο καθαρισμού και ασανσέρ για αρχή

  15. #15
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ψυχραιμια. Ειπα οτι δεν εχω ιδεα απο κοστη και κατανομες σε κοινοχρηστα, και μου φαινεται οτι πληρωνω πολλα σε σχεση με τα συνολικα κοστη της πολυκατοικιας, και επισης πως υπαρχουν κατα την γνωμη μου καποιες αδικιες στην κατανομη πχ. του κοστους ανελκυστηρα, αναφορικα με την χρηση, για αυτο και ρωτησα. Μπορει να κανω και λαθος.
    Οσον αφορα την καθαριοτητα, οπως ειπα, αφορα "χειρογραφο" κοστος που αναλαμβανει ο διαχειριστης, ειτε να το αναθεσει, ειτε να κανει ο ιδιος την καθαριοτητα (οπως και συμβαινει συνηθως).
    Νmavro ο πρωτος δεν ειναι "πρωτος" ουσιαστικα, μιας και υπαρχουν διαμερισματα στο ισογειο.

    Τελος παντων, θα το δω με τον διαχειριστη ηρεμα για αρχη, μηπως και εχω παρεξηγησει κατι, και βλεπουμε.

    ΥΓ. Και ναι, με την εσωτερικη χρηση του ασανσερ εχω εκνευριστει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontinos : 04-02-16 στις 17:02.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΟΤΕ
    Από KERTIS στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-15, 04:15
  2. Απορία για root σε Samsung Galaxy S4 (GT-I9506)
    Από wjun στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 19:43
  3. Απορία για τους χάρτες του gps
    Από Andree στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-15, 22:15
  4. Απορία για google maps σε android κινητό
    Από djastral232 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-15, 09:50
  5. Απορία για το TV F&U FL32406P??
    Από stathopon στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-15, 21:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας