Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχω το Technicolor TG582n με την Forthnet. Ετοιμάζεται να τινάξει τα πέταλα και χρειάζομαι κάτι καινούριο.

    Η συγκυρία είναι τέλεια γιατί θέλω να βάλω Windows 10 και να μπλοκάρω το telemetry που έχουν (ουσιαστικά είναι block σε outgoing traffic, incomming όλα μπλοκάρουν). Αυτό απαιτεί να μπλοκάρω μια σειρά από hostnames και IP address ranges (IPv4 και IPv6). Θα ήταν ωραία να το κάνει σε human readable (π.χ. 205.248.235.0 - 205.248.235.255) αλλά και με CIDR (205.248.235.0/24) θα βολευτώ. Τo TG582n μπορεί να μπλοκάρει hosts (όχι ranges) αλλά μόνο στο http, και είναι και trial το feature! Έλεος!

    Οπότε χρειάζομαι ένα modem/router που να μπορεί να το κάνει αυτό. Και η λίστα που δέχεται θα πρέπει είναι μακριά. 2000 entries τουλάχιστον. Η λίστα με τα blocks της Microsoft είναι γύρω στα 350 entries αλλά στο μέλλον ίσως θελήσω να βάλω κι άλλα.

    Επίσης το θέλω να είναι snappy στο web UI. Όχι να θέλω 5 δευτερόλεπτα σε κάθε κλικ! Πιο πολύ ώρα περιμένω στα load των σελίδων παρά στις ρυθμίσεις που κάνω.

    Θα ήταν ωραίο να έτρεχε κάποιο από τα ανοιχτά firmwares (υποθέτω πως μπορούν να κάνουν το blocking που θέλω), και να μπορώ να του κάνω update όταν βγει το καινούριο.

    Ήρθε η ώρα για το budget. 100 ευρώ θα τα έδινα πολύ άνετα. Μέχρι 150 θα έδινα αλλά με δυσκολία.

    Και η δυσκολία είναι πως ΚΑΘΕ modem που είχα χάλασε. Thomson, Phillips, D-Link, Zyxel, και τώρα το Technicolor (η Thomson είναι απλά άλλαξε το όνομά της). Αν ξέρω πως και αυτό που θα πάρω θα κρατήσει μια 10ετία και θα κάνει advanced πράγματα που ίσως χρειαστώ στο μέλλον (όπως το blocking που χρειάστηκα τώρα), θα έδινα και 200.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξερω καποιο μοντεμ που θα κρατησει καμια 10ετια, αλλα και αν το κανει, το θελεις future proof (adsl/vdsl/vectoring/ac κλπ) οποτε πας για ακριβα
    Επισης εχε υποψην οτι αν στο μελλον βγουν security issues, πολλοι κατασκευαστες δεν πιστευω οτι θα υποστηριζουν το μοντεμ

    Παντως κοιτα και τα draytek, μερικα δεν ειναι ολα future proof αλλα εχουν τις περισσοτερες ρυθμισεις απο σχεδον ολα τα αλλα μοντεμ
    Μερικα και στα απλα adsl εχουν παρα πολλες ρυθμισεις και πολλες δυνατοτητες σε blocking (πχ 2710 σε σχετικα με την πιο χαμηλη τιμη πεπιπου σε αυτην που ψαχνεις και με καλη υποστηριξη απο την Lexis)
    Δεν εχω ακουσει καποιον να τα εχει 10 χρονια μοντεμ (ισως αλλα πολυ σπανια) αλλα 4-5 πανε ανετα απο χρηστες που εχουν αναφερει χρηση
    Επισης πχ 2700 απο τα λιγα που ακομα υποστηριζεται μετα απο καμια 10ετια απο λογισμικο
    εδω ενα demo δεις τι δυνατοτητες εχει στα blocking
    http://eu.draytek.com:12710/

    Επισης αφου τα d-link, thomson, zyxel εχουν τετοιες δυνατοτητες blocking γιατι δεν παιρνεις ενα ιδιο οπου δεν πανε πολυ ακριβα?

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχω κρατήσει τα D-Link DSL-G624T και Zyxel 660HW (αν θυμάμαι καλά το μοντέλο) επειδή ήταν σε ημι-λειτουργική κατάτασταση, μπας και τα χρειαστώ. Αμά ακόμα μπορώ να κάνω login στο web UI τους θα σου πω τι blocking δυνατότητες έχουν.

    Τι κάνει ένα modem/router να χαλάει;

    Γιατί κάποια από αυτά παρουσιάσανε χαζές βλάβες. Σε ένα σταμάτησε να λειτουργεί σωστά το web UI. Σε ένα άλλο σταμάτησε να κάνει portforward. Χαζά πράγματα. Δεν είναι οτι δεν μπορεί να πάρει ρεύμα π.χ.

    Anyway. Θα δω τα Drytek. Με μια αναζήτηση στο Skroutz βγήκε το Drytek 120 που είναι μονάχα modem (μια άλλη συσκευή, όπως ένα PC, κάνει το login). Σκέφτομαι πολύ έντονα να πάρω ένα παλιό PC, να του βάλω pfSense και να το συνδέσω σε ένα pure modem.

    Αυτό όμως θα πάρει χρόνο και κόπο για να μάθω και να δοκιμάσω πράγματα (και μάλλον θα υπάρξει πολυυυυυύ trial και error μέχρι να το βρω) οπότε για αρχή ίσως πάρω ένα φτηνό router modem και να παρεμβάλω ένα PC με pfSense που θα κάνει το block στα IP ranges που θέλω, και στο μέλλον να δω μια pure modem λύση. Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι θα χρειαστώ και μια wi-fi κάρτα που να την βλέπει το pfSense.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swapjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κάνει ένα modem/router να χαλάει;
    To προφανές, είναι ένα μηχάνημα το οποίο δουλεύει 24/7, κάποια στιγμή θα μείνει από Hardware. Φυσικά να προσθέσουμε στην συνεχόμενη λειτουργία και την καταπόνηση του μηχανήματος από υπερτάσεις/διακυμάνσεις του ρεύματος (εκτός αν έχει συνδεθεί πάνω σε σταθεροποιητή τάσεως), την θερμοκρασία και διάφορες άλλες αντίξοες συνθήκες που μπορεί να υπάρχουν στον χώρο που έχει τοποθετηθεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... άλλες αντίξοες συνθήκες που μπορεί να υπάρχουν στον χώρο που έχει τοποθετηθεί.
    σαν μονιμος τον τελευταιο χρονο με τα ασος ... εχω χασει 1 απο κεραυνο, και ενα εχει θεμα στο Λαν ... το Ν17 τo πηρε στο dsl part και δεν συνχρονιζει ... και το dsl ac68u το πειραξε στο Lan 1 (ηταν εκει συνδεμεο καλωδιο την ωρα του μπαμ) ... εχω δοκιμασει τα παντα, αλλαγες λογισμικων, tftp tool, αλλαγη σνρ προς τα επανω μηπως τυχη καλυτερης σταθεροτητας, αλλο τροφοδοτικο, καλωδια, φιλτρα ... τιποτα...

    Τωρα για τον φιλο που ανοιξε το θεμα ... ισως καποιος να εχει καποιο συγκεκριμενο μοντεμ με καλο blocking και να εμφανιστει τις επομενες μερες, οποτε υπομονη
    παντως προσωπικα πολυ δυσκολα θα βρεθει κατι καλυτερο απο draytek σε αυτο το θεμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 05-02-16 στις 18:55.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αντικεραυνικό και σταθεροποιητή Μπάμπη για να προλάβεις την επόμενη φορά, αν είσαι ειδικά και σε επικίνδυνη περιοχή επιβάλλεται.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστω ... για σταθεροποιητη το σκεφτομαι ... αλλα για ανιτκεραυνικο καλυτερα να καθησω στα αβγα μου γιατι μετα μπορει να τους τραβαει ολους λολ
    Δεν πεφτουν στο ιδιο σημειο, αλλα καθε φορα που πεφτει κοντα ακουω τσαφ στο usb που παει στο pc του weather station
    Στο διπλα χωριο του αλλου, εκαψε ενα la crosse
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 05-02-16 στις 19:08. Αιτία: ορθογραφικα

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αντικεραυνικό για την εγκατάσταση λέω (στον πίνακα ή πρίζας) όχι αλεξικέραυνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωωω δεν το ηξερα ευχαριστω, θα το ελενξω με τον ηλεκτρολογο που θα ερθει απο την αλλη βδομαδα για ενα αλλο θεμα, για αυτο στον πινακα

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το ρωτησα ... μιλαω τωρα για πινακα ... ασχετα αν εχει καλες γνωσεις η οχι ... ο συγκεκριμενεος μου ειπε να μην παω για φτηνα των 30 ευρω (γιατι ειδα οτι υπαρχουν και τετοιες τιμες - δεν τα εμπιστευεται και δεν ξερει αν ειναι μιας χρησης - γιατι αυτα συνηθως ειναι μια εξω σε ζημια) αλλα στα καλα (βαση την εμππειρια του) λεει το λιγοτερο 100αρα για εμπιστα, και μου συστησε μια συγκεκριμενη μαρκα που τα εχει δουλεψει με επιτυχια σε διαφορους πελατες

    Επισης το οποιο του δωσω να βαλει η αυτο που μου συστηνει (αν γινει η δουλεια) ειπε οτι αν χτυπηθει η κολονα οτε απο κεραυνο κλπ, δεν θα καλυψει το μοντεμ στο wan dsl οπως εγινε με το Ν17 μου ... που δεν συνχρονιζει πλεον ενω το τροφοδοτικο και ολες οι αλλες λειτουργεις ειναι τζαμι (τα ελεξα και το τροφοδοτικο με πολυμετρο αλλα εβαλα και αλλο)
    Επισης ο πινακας ειναι μικρος για αυτο που συστηνει (αλλα φυσικα μου βαζει οποιο του παρω εγω) και θελει προεκταση ... ισα ισα που παιρνει ενα μικρο ... θα δω αργοτερα τι θα αποφασισω

    Ευχαριστω παντως, το εχω υποψην

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ψάχνω να βρω ένα σωστό router το οποίο να κάνει τα ακόλουθα σε σωστή τιμή
    Από MariosX στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-15, 17:13
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-15, 00:35
  3. [Other] Τι προσφερει ενα modem/router
    Από therock003 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-15, 20:45
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 18:15
  5. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 15:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας