Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λέμε, ότι το paypal αρνείται γιατί έτσι γουστάρει έστω και να προσπαθήσει να χρεώσει την κάρτα. Έχει δηλώσει ότι κόβει τις πληρωμές με Ελληνικές πιστωτικές και τέλος.
    Ε μα δεν ειναι ετσι. Αυτη ειναι η αντιληψη των δημοσιογραφων στην ανακοινωση.
    Το paypal ζηταει τα λεφτα απο τη καρτα και αμα τα παρει, δουλευει. Ποτε δεν σταματησε αυτο, ουτε μια μερα.
    Εξαλλου, το γνωστο "κολπο" με τους δυο λογαριασμους και το send money με τον ιδιο τροπο γινεται, απο ελληνικη καρτα τα παιρνει.
    Αν ειχε κοψει τις πληρωμες με Ελληνικες πιστωτικες απλα δεν θα γινοταν.

  2. #32
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Actually, το paypal έχει κόψει τις εγκρίσεις, όχι οι τράπεζες προς το paypal από την ώρα που μπήκαν τα CC.
    actually, έχω κάνει δεκάδες αγορές από το εξωτερικό μέσω paypal συνδεδεμένο με κάρτα μετά τα CC ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως και πριν

  3. #33
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry κι από εδώ, δεν το κατάλαβα! Σύμφωνοι αλλά ακόμη κι έτσι σε υπηρεσίες σαν το SmartDNS δεν θα εμπιστευόμουν την πιστωτική μου. Το site το έμαθα πριν λίγες εβδομάδες από το adslgr και μόλις μπήκα στην αρχική σελίδα και είδα πως αναφέρει καθαρά ότι πουλά υπηρεσία για να προσπερνάς το DRM του Netflix κλπ, το θεώρησα προκλητικά ύποπτο.
    Άνθρωποι οι οποίοι στηρίζουν το επιχειρηματικό τους μοντέλο στην παρανομία, δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη για την ασφάλεια των δεδομένων σου. Οι τύποι άνοιξαν επιχείρηση ελπίζοντας να μαζέψουν όσο περισσότερο χρήμα γίνεται πριν τους κλείσουν.

    ΥΓ. Προφανώς δεν συμφωνώ με το DRM και τους γεωγραφικούς περιορισμούς στην πρόσβαση περιεχομένου, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός πως αυτή την στιγμή έτσι έχουν οι νόμοι.
    για αυτό υπάρχουν και οι WEBUY , που στην πράξη είναι προπληρωμένες κάρτες μιας χρήσης, σε επίπεδο που την δίνεις και στην χήρα του υπουργού οικονομικών της Αφρικής.....
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #34
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για αυτό υπάρχουν και οι WEBUY , που στην πράξη είναι προπληρωμένες κάρτες μιας χρήσης, σε επίπεδο που την δίνεις και στην χήρα του υπουργού οικονομικών της Αφρικής.....
    Όλες οι τράπεζες δίνουν virtual prepaid αλλά έχουν κόστος φόρτισης και φυσικά απαιτούν πολύ περισσότερο κόπο από το paypal.
    Επιπρόσθετα κανονικά με τα capital control απαγορεύεται να τις εκδόσεις και δεν μπορείς να κάνεις και ανάληψη αν χρειαστεί. Βέβαια μου είπαν πως η Alpha συνεχίζει να τις δίνει κανονικά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #35
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; Προσωπικά, μια χαρά πληρώνω την SmartDNS υπηρεσία με την πιστωτική μου.... Who needs paypal παρεκτός από την διευκόλυνση να μην κάθομαι να συμπληρώνω τα στοιχεία της πιστωτικής;

    Who needs paypal γενικά;
    θα συμφωνησω με τον PopManiac

    αυτος που θα χασει ειναι το Paypal οχι εγω

    κουμαντο στην δικη μου τσεπη κανω εγω

    αρα το που θα δινω λεφτα ειναι δικος μου λογαριασμος κανενας αλλος δεν αποφασιζει

    εγω μια χαρα πληρωνω (οτι θελω εγω) με την χρεωστικη/πιστωτικη μου καρτα (ελληνικη/ξενη) απο την στιγμη που τα χρηματα ειναι δικα μου και ειναι νομιμη η αποκτηση/χρηση τους δεν ενδιαφερει την τραπεζα αρα για πιο λογο να ενδιαφερει το PAYPAL τι πληρωνω με αυτα

    αν κατι ειναι παρανομο και λειτουργει ας κινηθουν οι αρμοδιες αρχες να το κλεισουν (δεν εχω προβλημα σε αυτο)

    αλλα αν κανεις ενα γρηγορο σερφαρισμα στο διαδικτυο θα βρεις παρα πολλες ιστοσελιδες που ειναι παρανομες λογω του νομου πνευματικης ιδιοκτησιας (ΗΠΑ/Ε.Ε) και λειτουργουν αλλα παραλληλα εκμεταλλευονται το συστημα δωρεων/συνδρομων.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το paypal αναφέρει καθαρά στους όρους χρήσης πως δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί για παράνομες ενέργειες. Το smartdns στην κεντρική σελίδα του διαφημίζει πως βοηθά τους χρήστες να ξεπεράσουν τις γεωγραφικές απαγορεύσεις και να δουν περιεχόμενο που δεν επιτρέπεται. Το πρώτο που βλέπεις μπαίνοντας στην σελίδα είναι τα logo των netflix, hbo, iplayer κλπ. Επομένως είχε κάθε δικαίωμα να κλείσει το account.

    Μεταξύ μας όμως, επειδή το paypal είναι επιχείρηση, είδε πως το netflix θα αρχίσει να μπλοκάρει τα VPN και τις λοιπές υπηρεσίες και κατάλαβε πως έρχεται κύμα chargeback από τους χρήστες του smartdns. Χρέος του paypal και του κάθε paypal είναι να μην μπει μέσα.
    σωστα αυτα που λες

    αλλα οταν παιρνει τα χρηματα απο "δωρεες/συνδρομες" απο γνωστες ιστοσελιδες που διακινουν "παρανομο υλικο" που υποκειται στην νομοθεσια πνευματικων δικαιωματων (εκει δεν βλεπω να το παιζει δικαστης ουτε αυτο ουτε η PAYSAFE/MONEYSAFE κτλ...

  6. #36
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Who needs paypal γενικά;

    εδω και χρονια η μοναδικη του χρηση ειναι το ebay.για ολα τα αλλα,ευτυχως υπαρχουν αλλοι τροποι
    VAMOS ARIS

  7. #37
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοί άνθρωποι. Μερικά παραδείγματα που μπορώ να σκεφτώ:

    • Υπάρχουν σελίδες στις οποίες δεν θέλεις να δώσεις την πιστωτική σου για η διαδικασία αμφισβήτησης συναλλαγών ή έκδοσης νέας κάρτας είναι ενοχλητική.
    • Υπάρχουν σελίδες που δεν δέχονται άλλο τρόπο πληρωμής (σημαντικότερο παράδειγμα αρκετοί πωλητές στο ebay).
    • Ευκολία. Για να βάλω χρήματα στο καρτοκινητό με πιστωτική χρειάζεται να συμπληρώσω 6 πεδία σε μια σελίδα που φτιάχτηκε για internet explorer 6, μέσα από μια οθόνη 5 ιντσών και με εικονικό πληκτρολόγιο. Για να βάλω από το paypal χρειάζεται μόνο το password.
    • Έλλειψη πρόσβασης σε αξιόπιστα τραπεζικά προϊόντα και υπηρεσίες. Πχ τον Ιούλιο - Αύγουστο πόσοι επαγγελματίες στην Ελλάδα κόντεψαν να κατεβάσουν ρολά γιατί δεν μπορούσαν να πληρώσουν τους servers τους στο εξωτερικό; Φαντάζεσαι να ήταν το adslgr πεσμένο επειδή δεν μπορούσε να πληρώσει τους servers του στην Γερμανία;
    • Έλλειψη πρόσβασης σε αξιόπιστο νόμισμα. Για παράδειγμα στην Αργεντινή με τον μεγάλο πληθωρισμό (και όχι μόνο), το να πληρώνεσαι σε ξένο νόμισμα στο paypal είναι πολύ βολικό και μπορεί να κάνει την διαφορά στην βιωσιμότητα της επιχείρησής σου.
    για αυτα που αναφερεις και αξιζει να το σχολιασω

    για το 1ο συμφωνω
    για το 2ο συμφωνω
    για το 3ο διαφωνω καθως με το συστημα web banking της τραπεζας αλλα και με την εφαρμογη της εταιρειας καρτοκινητης που εχω στο κινητο μου μια χαρα ανανεωνω τον χρονο ομιλιας στο καρτοκινητο μου
    για το 4ο δεν μπορω να πω οτι διαφωνω/συμφωνω παντως αν περιμενα απο το paypal να πληρωσω το domain name η το hosting της ιστοσελιδας μου (θα ειχε κλεισει) ευτυχως πληρωθηκε με αλλο τροπο.
    για το 5ο συμφωνω.

  8. #38
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ το χρησιμοποιώ το paypal και βρίσκω την συγκεκριμένη κίνηση αρκετά λογική

  9. #39
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    για μενα θα ηταν λογικο να μην στηριζει κατι το παρανομο

    αλλα εφοσον υποστηριζει "παρανομες ενεργειες" αφου υποστηριζει "παρανομες ιστοσελιδες στοιχηματος" (αν το ψαξετε θα βρειτε πολλες ελληνικες που ενω ειναι στην "μαυρη λιστα" μια χαρα δουλευουν με vpn/dns/proxy και αλλους τροπους οπως κανουν οι paysafe/moneysafe

    αρα τι μου το παιζει προστατης του netflix και διωχτης των vpn/dns/proxy η κυνηγος των παρανομων ιστοσελιδων? μηπως οτι οι παρανομες ιστοσελιδες το εκαναν κορυφη και αυξησε το πελατολογιο του

    μην μου το παιζει το paypal αθωος οπως το κανει η paysafe/moneysafe που αγοραζουν τα κοροιδα vouchers για να πληρωσουν δωρεες/συνδρομες σε παρανομες ιστοσελιδες και σε file hosters (νομιμες υπηρεσιες) και κατασχουν τα χρηματα αυτα με την προφαση "παρανομες ενεργειες".

    δεν το υποστηριζω , δεν το χρειαζομαι (αλλωστε μονο στο e-bay ειναι απαραιτητο) ολα τα υπολοιπα οπως ειπε ενας καλος φιλος πληρωνονται μια χαρα με την χρεωστικη/πιστωτικη καρτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 13-02-16 στις 17:30.

  10. #40
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.356
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω και χρονια η μοναδικη του χρηση ειναι το ebay.για ολα τα αλλα,ευτυχως υπαρχουν αλλοι τροποι
    Άρα να υποθέσω ότι τα τελευταία χρόνια ο,τι αγοράζεις από Κίνα, τα παίρνεις με χρήση πιστωτικής και ταυτόχρονης κάνεις 10 προσευχές μέχρι να σου φτάσουν τα πράγματα όπως τα παρηγγειλες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 15:54
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 02:43
  3. Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-15, 09:25
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 22:32
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-15, 20:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας