Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-70 από 70
  1. #61
    Εγγραφή
    22-02-2015
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Να μου παρείχε υπηρεσία με τα 12 ευρώ να το καταλάβω. Αλλά είναι αέρας κοπανιστός. Τέλος πάντων, δίκιο έχεις, αλλά η επίκληση σε δικαιώματα/υποχρεώσεις είναι κατ' εμέ άτοπη.

  2. #62
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα ισχύει παντού στην αγορά αυτή η πρακτική. Μικρό ποσό μιας υπηρεσίας, αλλά επιπλέον κόστος πρόσθετες ή μεμονωμένες.
    Π.χ. πληρώνεις φθηνό αεροπορικό εισιτήριο στην Ryanair, αλλά αν θέλεις αλλαγή πτήσης θα το πληρώσεις έξτρα. Σε άλλη εταιρεία θα το αλλάξεις δωρεάν, αλλά ήδη έχεις πληρώσει πολύ ακριβότερα το εισιτήριο.
    Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι έρευνα αγοράς ανάλογα των χαρακτηριστικών που θέλουμε σε σχέση με τον προϋπολογισμό μας και οπωσδήποτε μελέτη όλων των δεδομένων (παροχών, όρων και τιμοκαταλόγων).
    Όσο και αν είναι αέρας κοπανιστός τα 12€, πέρυσι δεν είχες διαφωνία, γι' αυτό μίλησα για δικαιώματα και υποχρεώσεις.

  3. #63
    Εγγραφή
    22-02-2015
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Θα αρχίσω να χρεώνω και τους πελάτες μου κάθε φορά που έρχονται να αλλάξουν κάποιο βιβλίο.

    Ισχύει αυτό που λες. Νομίζω ο ΟΤΕ δε χρεώνει ούτε αλλαγή πακέτου, ούτε τέλη ανανέωσης.

    Εντωμεταξύ η υπάλληλος με ενημέρωνε με τις παλιές τιμολογιακές πολιτικές. Όταν την ρώτησα αν οι τιμές που μου λέει είναι με τις αλλαγές μου είπε ναι.
    Την ξαναρώτησα για σιγουριά και αφού με έβαλε στην αναμονή, μου είπε πως ήταν λάθος της και δεν συνυπολόγισε τις αυξήσεις.

    Αυτό το τελευταίο το αναφέρω για όσους κάνουν ανανέωση πριν τον Απρίλιο. Να ρωτήσουν μετά τις αυξήσεις την τιμή.

  4. #64
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εντάξει, δεν είναι τραγικό το ποσό. 1€ είναι η άυξηση σε κάθε πακέτο και από αυτό αφαιρείς το ποσοστό της έκπτωσης που έχεις.

  5. #65
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Θυμάμαι κάποτε που η κλήση σε σταθερό είχε χρέωση 3 λεπτά το λεπτό. Τί έχει γίνει από τότε και πήγε 10 λεπτά το λεπτό;

  6. #66
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι το νέο κόλπο να παίρνεις πακέτο με όσο προπληρωμένο χρόνο τηλεφωνίας, για να έχουν και κάποιο κέρδος.

  7. #67
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    FYI, μετά από 3 τηλέφωνα που ζήτησα να μιλήσω με το τμήμα παραπόνων τελικώς με κάλεσαν.
    Θα μου χρεώσουν μεν την αύξηση, αλλά θα μου την πιστώνουν κάθε μήνα, οπότε ουσιαστικά θα είναι σα να μη μου τη χρέωσαν.
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  8. #68
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταγγελία σύμβασης με προβληματίζει.

    Συγκεκριμένα, οι αυξήσεις στα τιμολόγια θα γίνουν μες στον Απρίλη ανάλογα με την περίοδο τιμολόγησης του καθενός (π.χ εγώ είμαι κάθε 21 εκάστοτε μήνα), αλλά η vodafone σου λέει πως μέχρι την 1/3/2016 έχεις δικαίωμα καταγγελίας, μιας και η ημερομηνία έκδοσης της ανακοίνωσης είναι η 2/2/2016, προθεσμία δηλαδή που αφορά 1+ μήνα πριν την αύξηση.

    Απέστειλα ερώτημα στην Γ.Γ Καταναλωτή περί αυτού και αναμένω απάντηση. Φυσικά για κάθε εξέλιξη θα ενημερώσω.
    10/2/2016 θέτω ερώτημα στην Γ.Γ. Καταναλωτή για το κατά πόσο είναι νόμιμη η προθεσμία για καταγγελία της σύμβασης
    17/2/2016 μου κοινοποιείται έγγραφο με αποδέκτη την ΕΕΤΤ, περί εξέτασης της καταγγελίας μου (!), ως αρμόδια αρχή
    1/3/2016 δέχομαι email από την ΕΕΤΤ πως το ανωτέρω έγγραφο ελήφθη την 29/2/2016 (!!!!!!), απεστάλη αμέσως στην εταιρία και η οποία έχει δικαίωμα να μου απαντήσει μέχρι 31/3/2016.

    Κι όλα αυτά ενώ η εταιρία αναφέρει πως η καταγγελία είναι μέχρι την 29/2/2016 και πως οι αρμόδιες Αρχές αντί να το γενικεύσουν και να εξετάσουν κατά πόσο είναι νόμιμη η ενέργεια της εταιρίας, το εξειδικεύουν και προσωποποιούν το ερώτημά μου.

    Ανεξάρτητες Αρχές και μπλε Power Ranger!

  9. #69
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, όσο ο ΟΤΕ παραμένει ακριβότερος δεν νομίζω να πηγαίνουν όλοι προς τα εκεί.
    Κι εγώ αυτό πιστεύω. Ωστόσο οι αυξήσεις δεν αρέσουν σε κανέναν αγαπητή Vodafone

  10. #70
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταγγελία σύμβασης με προβληματίζει.

    Συγκεκριμένα, οι αυξήσεις στα τιμολόγια θα γίνουν μες στον Απρίλη ανάλογα με την περίοδο τιμολόγησης του καθενός (π.χ εγώ είμαι κάθε 21 εκάστοτε μήνα), αλλά η vodafone σου λέει πως μέχρι την 1/3/2016 έχεις δικαίωμα καταγγελίας, μιας και η ημερομηνία έκδοσης της ανακοίνωσης είναι η 2/2/2016, προθεσμία δηλαδή που αφορά 1+ μήνα πριν την αύξηση.

    Απέστειλα ερώτημα στην Γ.Γ Καταναλωτή περί αυτού και αναμένω απάντηση. Φυσικά για κάθε εξέλιξη θα ενημερώσω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    10/2/2016 θέτω ερώτημα στην Γ.Γ. Καταναλωτή για το κατά πόσο είναι νόμιμη η προθεσμία για καταγγελία της σύμβασης
    17/2/2016 μου κοινοποιείται έγγραφο με αποδέκτη την ΕΕΤΤ, περί εξέτασης της καταγγελίας μου (!), ως αρμόδια αρχή
    1/3/2016 δέχομαι email από την ΕΕΤΤ πως το ανωτέρω έγγραφο ελήφθη την 29/2/2016 (!!!!!!), απεστάλη αμέσως στην εταιρία και η οποία έχει δικαίωμα να μου απαντήσει μέχρι 31/3/2016.

    Κι όλα αυτά ενώ η εταιρία αναφέρει πως η καταγγελία είναι μέχρι την 29/2/2016 και πως οι αρμόδιες Αρχές αντί να το γενικεύσουν και να εξετάσουν κατά πόσο είναι νόμιμη η ενέργεια της εταιρίας, το εξειδικεύουν και προσωποποιούν το ερώτημά μου.

    Ανεξάρτητες Αρχές και μπλε Power Ranger!
    Έπειτα από τόσο καιρό η απάντηση της hol στην ΕΕΤΤ για την καταγγελία μου :

    Αξιότιμοι Κύριοι,

    Σε συνέχεια της ως άνω επιστολής, σας γνωρίζουμε δια της παρούσης ότι η εταιρεία μας έλαβε την απόφαση για την τροποποίηση ορισμένων λιανικών χρεώσεων με γνώμονα τις τρέχουσες συνθήκες της αγοράς, επιδιώκοντας τη μικρότερη δυνατή επιβάρυνση των συνδρομητών της. Με αφετηρία τη θέση αυτή, ενημερώσαμε εκ των προτέρων τη συνδρομητική μας βάση, προσδιορίζοντας κατά τρόπο σαφή την τροποποίηση των τιμολογίων που πραγματοποιήσαμε, με τον τρόπο δε που ορίζεται στο ισχύον Κανονιστικό Πλαίσιο. Ως εκ τούτου, για τις επικείμενες αλλαγές της 1ης/4/2016, η συνδρομητική μας βάση ενημερώθηκε σωρευτικά, μέσω της ιστοσελίδας μας την 2/2/2016 καθώς και μέσω των μηνιαίων παραστατικών που λαμβάνουν οι επηρεαζόμενοι συνδρομητές. Στο σημείο αυτό διευκρινίζουμε ότι όλοι οι επηρεαζόμενοι συνδρομητές, ανεξαρτήτως κύκλου τιμολόγησης, έχουν στη διάθεσή τους τουλάχιστον ένα μήνα (πριν τη θέση των τροποποιήσεων σε ισχύ) προκειμένου να προβούν στην καταγγελία της σύμβασής τους αζημίως εφόσον το επιθυμούν.

    Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση.

    Με εκτίμηση,

    hellas online Α.Ε.


    Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 22:30
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-16, 13:07
  3. Cyta: αυξήσεις κόστους κλήσεων από 1/3/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 01:19
  4. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 12:32
  5. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-15, 22:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας