Καλησπέρα σας και ευχαριστώ πολύ που με δεχτήκατε.
Σας παραθέτω πιό κάτω ένα πρόβλημα μου και ευελπιστώ να είμαι ο τελευταίος που πληρώνει για κάτι που ποτέ δεν θα πάρει!!!
Την αποστολή μου ενός mail στό τεχνικό τμήμα της cyta.gr!!!
Αγαπητή cyta
Στις 22/1/2016 έκανα αίτηση για λογαριασμό της συζύγου μου ****************** με αριθμό σύνδεσης ********** μετά από εξουσιοδότηση της πρός εσάς
για αναβάθμιση ταχύτητας από έως 24Mbs (11-14Mbs πραγματικά σε καλές στιγμές μη επιβαρυμένου δικτύου) σε 35Mbs
Μετά απο διάστημα 10 ημερών έλαβα μήνυμα οτι έγινε η αναβάθμιση ταχύτητας και το μεσημέρι της συγκεκριμμένης ημέρας Παρασκευή 5/2/2016
προσπάθησα να μπώ στο Internet αλλά μάταια, πρόσβαση και τηλεφωνία δεν υπήρχαν.
Κάλεσα την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν πως ειναι βλάβη ΟΤΕ μετά από δικές τους προσπάθειες για επίλυση της βλάβης,στέλνοντας μάλιστα τεχνικό ο οποίος έκανε έλεγχο στο κουτί συνδέσεων του ΟΤΕ μή βρίσκοντας καθόλου την γραμμή σαν να ηταν εντελώς κομμένη.
Τους ευχαρίστησα έστω και μένω ενα Σαββατοκύριακο χωρίς τηλέφωνο και Internet κάνοντας υπομονή μέχρι την Δευτέρα για να επιλυθεί το πρόβλημα και για να απολαύσω
vdsl ταχύτητα.
Την Τρίτη το πρωί επιχειρώ να εισέλθω στο σύστημα αλλά οι ταχύτητες ήταν χαμηλές.
Κάνω και πάλι υπομονή αλλά δυστυχώς το internet σερνόταν κυριολεκτικά με download 4-5Mbs & upload 0.2-.0.4 και συνεχείς αποσυνδέσεις.
Eκ νέου κλήση στην τεχνική υποστήριξη με παράλληλο πρόβλημα επικοινωνίας τηλεφώνου με διακοπές στην ομιλία.
Ξανά με ενημερώνουν οτι θα δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ.
Αποτέλεσμα σήμερα Παρασκευή βράδυ να απολαμβάνω ταχύτητες adsl 4Mbs- 19Mbs μακρυά απο το πολυπόθυτο 35Mbs το οποίο δεν είχα ούτε σάν σκέψη οτι θα έχω αυτήν την ταχύτητα
άσχετα άν πλήρωνα για αυτήν αλλά κοντά εκεί 25Mbs -27 Mbs σε ώρες μη αιχμής.
Θα μου πείτε γιατι σας γράφω όλα αυτά αφού μέσα απο τις καταγραφές των συνομηλιών μας ειναι γνωστά.
Θα σας εξηγήσω αμέσως, επειδή ταλαιπωρήθηκα και ταλαιπώρησα και εσας με τις κλήσεις μου έκανα το εξής:
Έχοντας και μιά δεύτερη υφιστάμενη τηλεφωνική σύνδεση στο σπίτι μου με πάροχο το ΟΤΕ έκανα μια αίτηση για vdsl 30 Mbs τηλεφωνικά.
Σε δύο μέρες έλαβα με ΕΛΤΑ τόν εξοπλισμό συγκεκριμένα σήμερα Παρασκευή 12/2/2016 την ίδια στιγμή ειχα προσωρινό internet κοντά στα 14Mbs
και στις 22:00 της ίδιας μέρας μετά απο λήψη sms αναβάθμιση της ταχύτητας σε 27Mbs περίπου κοντά στην ταχύτητα που ζήτησα και πληρώνω των 30Mbs.
Η απόσταση από το αστικό κέντρο ακριβώς η ίδια μιάς και οι συνδέσεις βρίσκονται στον ίδιο χώρο.
Σε εσάς πληρώνοντας το ποσό που ζητήσατε για 35 Mbs ταχύτητα αυτή να φτάνει μετά βίας τα 17-19Mbs τις περισσότερες δε φορές σε παλιά επίπεδα adsl 8-11Mbs
στόν άλλο πάροχο (ΟΤΕ) με ταχύτητα που ζήτησα 30Mbs αυτή να φτάνει τα 27-28Mbs από την πρώτη στιγμή και χωρίς κανένα πρόβλημα.
Tα συμπεράσματα δικά σας!