Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2006
    Περιοχή
    Πεύκη/Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αγαπητοί όλοι,
    (μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν έχω ποστάρει τίποτα σχεδόν μια δεκαετία, οπότε λέω να καλύψω το κενό... ;)

    εδώ και 'κανα χρόνο, είμαι σε fast-path Wind VDSL 50/5 στην περιοχή της Πεύκης Αττικής (30 μέτρα απ' την καμπίνα).
    Δεν έχω ιδιαίτερη γκρίνια για γραμμή, σταθερότητα, κ.λπ. - δεν κάνω και τρομερά πράγματα βέβαια (δυο Macintosh που σπάνια δουλεύουνε ταυτόχρονα, δύο Android phones, και λίγα άλλα ψιλομπλιμπλίκια, browsing, 'κανα streaming, the occasional torrent) έχω, όμως, σοβαρά παράπονα από το WiFi Μου και την ισχύ/εμβέλεια/λειτουργικότητά του (παρά το μικρό μου σπίτι των 80 τετραγωνικών)· το κωλοβάρεσα πάρα πολύ καιρό και παίζω ακόμη με το default μηχανάκι της Wind ZTE H168N (ντροπή μου)...

    Σκέφτομαι σοβαρά να εκσυγχρονιστώ:

    Ερώτημα πρώτο: Κρατάω το ZTE για modem και πάω για router? Παίζει αξιόπιστα σε pass-through? Ή, αλλιώς, έχουμε εικόνα ποιό είναι το πιο αξιόπιστο (του κόσμου όλου, αν γίνεται, χωρίς να σπάσει τα ταμεία τύπου Cisco) modem only? Η μήπως δε βαριέσαι, όλα σ' ένα και γαλήνη;

    Ερώτημα δεύτερο: WiFi 802.11ac προφανώς, μάλλον AC1900 (δεν πολυβλέπω τον λόγο για κάτι παραπάνω, εκτός και αν κοψοχρονιά) αλλά σε τι συνδυασμό; Κάποιο reputable brand αλλά consumer grade τύπου Asus RT-AC68 (αλήθεια, διαφορές μοντέλου U, P, W?) ή ακόμη DSL-AC68U ή Linksys WRT1900ACS (αν είχε και Time Machine υποστήριξη για τα Mac μου θα 'ταν ακόμη πιο ελκυστικό) ή Netgear R7000?
    Ή μήπως... Draytek 2860ac και τελειώνουν όλα μια για πάντα (τα MicroTik είναι πολύ νεώτερά μου και δεν ξέρω τίποτα γι' αυτά...);

    Ή μήπως (ερώτημα τρίτο) σωστές δουλειές συγυρισμένες, άλλο modem, άλλο router, άλλο AP και προφανώς εδώ ίσως έχουν νόημα τα MicroTik σε κάποιον modular συνδυασμό; Είμαι αρκετά οικείος / επιδέξιος ακόμη και σε περίπλοκες ρυθμίσεις επί των δικτυακών, αλλά σκυλοβαριέμαι ν' ασχολούμαι κάθε λίγο και λιγάκι, οπότε θα ήμουν πρόθυμος να μπω σε τέτοια μονοπάτια άπαξ, εάν και μόνον εάν θα μου εξασφάλιζαν τη νιρβάνα για κάποιο αξιοσέβαστο διάστημα.

    Τέλος, παίζει κάπου μια παλιά (εικοσαετίας, από τα πρώτα βήματα του AWMN) κεραία panel στα 2.4 που μπορεί να πάει στα 18 dbi... μήπως να κομπλάρω αυτήν σε κάποιο AP και να τηγανίζω τον εγκέφαλό μου, ισοπεδώνοντας κάθε άλλο δίκτυο πλησίον, απολαμβάνοντας όμως το φανταστικό SNR που θα μου δίνει;

    Καμιά άλλη ιδέα καλή; Τι λέτε κι εσείς, όλοι; ;)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    -Σωτήρης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdam : 15-02-16 στις 21:48. Αιτία: correction: panel antenna, not omni
    use the net - enjoy the silence

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οι πιο πολυ κρατανε το μοντεμ παροχου που συνηθως πανε καλα απο γραμμη (δεν εχω το συγκεκριμενο αλλα πρεπει να σιγουρευτεις οτι εχει bridge mode / pppoe passthrough) και παιρνουν ενα καλο future proof ραουτερ .. με ενα καλο ραουτερ νομιζω θα σε καλυψει και απο wifi χωρις να χρειαστεις AP
    Επισης πολλοι τωρα που ο οτε περναει σε voip, οι πολλοι τα προτιμουν γιατι αφου η τηλεφωνια μεχρι στιγμης παιζει μονο με το μοντεμ οτε, παιρνουν ενα σκετο ραουτερ για τις καλυτερες ρυθμισεις και ασυρματο ... και τελειωσε το θεμα
    To πλεονεκτημα με τα σκετα ραουτερ ειναι οτι παιρνουν 2+3 plus λογισμικα αναλογα το μοντελο
    Ολα οσα ανεφερες ειναι πολυ καλα οποτε νομιζω θα παιχτει πιο εχει την δυνατοτητα πιο περισσοτερων λογισμικων αρα και παραπανω ρυθμισεις και πιο λιγα προβληματα

    Για το ασος η διαφορα ειναι οτι το R για καποιο λογο το βγαζουν σε συγκεκριμενες αγορες ... το W ειναι το white - ασπρο και το U το κανονικο (USB) και τα 3 νομιζω παιρνουν το ιδιο λογισμικο, αλλα αν πας για αυτα παρε το U που το εχουν οι περισσοτεροι για σιγουρια και βγαινει συνσεχεια λογισμικο καινουριο στα U

    Αλλοι προτιμουν τα ολα σε ενα για λογω χωρου και λιγοτερων ρυθμισεων (που πρεπει να γινουν) καλωδιων ... και αυτα ειναι μια λυση γιατι πλεον τα ακριβα εχουν προχωρησει σε τεχνολογια (εχει φυγει η παλια αντιληψη οτι στα παλια μοντεμ εποχης 585, sagem, wag κλπ ειχαν περιορισμενες λειτουργειες και hardware) ... τωρα στα καινουρια γινονται ανα πασα στιγμη σκετα ρουτερ και πλεον αλλα εχουν και voip για το μελλον και AC και vectoring οταν ελθουν τετοιες ταχυτητες
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...C-Vectoring%29
    και μερικα κανουν και διαχειρηση 2 γραμμων (αναλογα τι πληρωνεις) ... θα εκπλαγεις απο τις ρυθμισεις που εχουν πχ το draytek που ειπες (και οχι μονο αλλα αυτα εχουν αχτυπητες ρυθμισεις που δεν θα βρεις ευκολα σε αλλα μοντεμ ολα σε ενα
    http://eu.draytek.com:12860/
    Θα μεινεις ομως με το εργοστασιακο λογισμικο στα ολα σε ενα

    και εγω τελευταια ειμαι στα ολα σε ενα και για χωρο και γιατι δεν θελω να εχω παραπανω ρυθμισεις ... θα αποφασισεις τι νομιζεις ειναι καλυτερα για την περιπτωση σου ... εγω νομιζω και οι 2 ειναι ανταξιες πλεον

    Σε οποιο καταληξεις κανε και την δικη σου ερευνα για bug προβληματα λογισμικων, ειδικα στα ολα σε ενα, γιατι με αυτα αν εχουν καποιο θεμα δεν υπαρχει δευτερο λογισμικο για να τους αλλξεις και θα κολλησεις με το εργοστασικο οταν φτιαξουν τυχον προβλημα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 16-02-16 στις 02:05.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-01-2006
    Περιοχή
    Πεύκη/Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και «τα φώτα» σου...
    Θα μελετήσω κι άλλο και θα επανέλθω!
    use the net - enjoy the silence

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-16, 08:57
  2. Τα νευρα μου (Wind VDSL Θεσσαλονικη)
    Από sotiris.bos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 17:18
  3. Wind VDSL Γλυφάδα (Αγ. Νικόλαος)
    Από comfuzio στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-15, 12:14
  4. Αλλαγή σε Wind VDSL
    Από alexraikos στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-15, 13:45
  5. [D-Link] νεο router για wind
    Από valantis1985 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-15, 18:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας