Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 72
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα στο τοπικ.

    Να σας πω κι εγώ την ιστορία μου.

    Εδώ και καιρό θέλω να βάλω vdsl αλλά για 200-300 μέτρα δεν μπορώ γιατί η απόσταση από το dslam της Πετρούπολης είναι 1200-1300 μέτρα επομένως δεν μπορώ να βάλω μιας και το όριο είναι 800 - 1000 μετρά.

    Απ' ότι έμαθα λογικά μέχρι μέσα του χρόνου θα έχουμε οπτικές ίνες στη περιοχή μου και θα μπορώ να βάλω vdsl.

    Και έρχομαι στις ερωτήσεις(Που είναι πάρα πολλές τρομάρα μου) μου.

    Τώρα είμαι συνδρομητής 4νετ adsl 2+ και πιάνω μέχρι 1100-1200kbps ταχύτητα κατεβάσματος(Παρόλο που εδώ και 2 μήνες μου κάνει κάποια νερά στα κατεβάσματα και έχει έρθει Forthnet τεχνικός όπως και Οτε τεχνικός να δούνε τη γραμμή μου και οι δυο μου είπανε ότι η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη).

    Επειδή είμαι από τους αρχαιότερούς συνδρομητές της Forthnet έχω από τα πρώτα adsl 2+ wireless/modem/router που έδινε η εταιρία δηλαδή το linksys wag200g και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με αυτό γιατί εδώ και πόσα χρόνια είναι πραγματικά σκυλί.

    Οι ερωτήσεις μου σαν πολλά χρόνια συνδρομητής adsl 2+ είναι:

    01. Στο vdsl οι ταχύτητες κατεβάσματος είναι σαν της adsl 2+ δηλαδή οχι και τόσο σταθερές και ανάλογα τα κέφια της ή είναι πολύ ποιο σταθερές? Και λέγοντας σταθερές τι ακριβώς εννοείτε?

    02. Εννοείτε ότι θα πρέπει να βάλω το νέο vdsl wireless/modem/router που θα μου δώσει η όποια εταιρία έχω. Αυτό λοιπόν το ρουτερ(Επί την ευκαιρία ποιο δίνει η 4net?) έχει όλα τα κλασικά που έχει και το adsl 2+ όπως:
    Α) Κοινή χρήση χωρίς πολλά - πολλά κοινόχρηστων φακέλων του laptop/netbook/media player/κινητό κ.τ.λ.?
    Β) Μπλοκάρισμα σε συγκεκριμένες mac address
    Γ) Να δίνω περισσότερο bandwidth σε κάποια συγκεκριμένη συσκευή/ιστοσελίδα σε σχέση με κάποια άλλη.
    Δ) Firewall protection και τη δυνατότητα να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ όποιες εγώ θέλω

    03. Η συνδεσμολογία είναι η ίδια δηλαδή ειδικά φίλτρα σε κάθε τηλέφωνο και ειδικό splitter στη πρίζα τηλεφώνου που θα συνδεθεί τηλέφωνο & modem?

    04. Θέλει ειδικές ρυθμίσεις για να ανοίξεις πόρτες(Ports) για xbox360, xbox one, playstation 4?

    05. Όσο αφορά το ασύρματο ίντερνετ πρέπει να υποστηρίζει τα κλασικά έτσι b/g/n?

    06. Το βασικότερο όλο που το ρωτάω και ποιο πάνω οι ταχύτητες κατεβάσματος/ανεβάσματος είναι σταθερές ή όχι?


    Σας υπέρ ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 28-01-16 στις 02:05.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    συγχρονισμό πες μας και όχι το πόσο κατεβάζεις.
    το πόσο κατεβάζεις είναι θέμα διασύνδεσης παρόχου κυρίως.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova

    Οριστε και τα στοιχεια του ρουτερ μου.

    Αλλα μαλλον δεν διαβασες το κατεβατο που ποσταρα ποιο πανω γιατι αν το διαβαζες θα εβλεπες οτι και μεχρι πριν 2 μηνες οτι κατεβαζα το κατεβαζε καρφωμενο στα 1.0 - 1.3mb/sec και απλα επεφτε προς το 99% του καθε αρχειου που ειναι φυσιολογικο κατι που πλεον δεν συμβαινει.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    καλησπέρα. δεν την βλέπω και για πολλά την γραμμή σου. έχω και εγώ θεματάκια τελευταία. ξαφνικά από τα 13,5 Μ έπεσα στα 8.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο τοπικ.

    Να σας πω κι εγώ την ιστορία μου.

    Εδώ και καιρό θέλω να βάλω vdsl αλλά για 200-300 μέτρα δεν μπορώ γιατί η απόσταση από το dslam της Πετρούπολης είναι 1200-1300 μέτρα επομένως δεν μπορώ να βάλω μιας και το όριο είναι 800 - 1000 μετρά.

    Απ' ότι έμαθα λογικά μέχρι μέσα του χρόνου θα έχουμε οπτικές ίνες στη περιοχή μου και θα μπορώ να βάλω vdsl.

    Και έρχομαι στις ερωτήσεις(Που είναι πάρα πολλές τρομάρα μου) μου.

    Τώρα είμαι συνδρομητής 4νετ adsl 2+ και πιάνω μέχρι 1100-1200kbps ταχύτητα κατεβάσματος(Παρόλο που εδώ και 2 μήνες μου κάνει κάποια νερά στα κατεβάσματα και έχει έρθει Forthnet τεχνικός όπως και Οτε τεχνικός να δούνε τη γραμμή μου και οι δυο μου είπανε ότι η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη).

    Επειδή είμαι από τους αρχαιότερούς συνδρομητές της Forthnet έχω από τα πρώτα adsl 2+ wireless/modem/router που έδινε η εταιρία δηλαδή το linksys wag200g και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με αυτό γιατί εδώ και πόσα χρόνια είναι πραγματικά σκυλί.

    Οι ερωτήσεις μου σαν πολλά χρόνια συνδρομητής adsl 2+ είναι:

    01. Στο vdsl οι ταχύτητες κατεβάσματος είναι σαν της adsl 2+ δηλαδή οχι και τόσο σταθερές και ανάλογα τα κέφια της ή είναι πολύ ποιο σταθερές? Και λέγοντας σταθερές τι ακριβώς εννοείτε?

    02. Εννοείτε ότι θα πρέπει να βάλω το νέο vdsl wireless/modem/router που θα μου δώσει η όποια εταιρία έχω. Αυτό λοιπόν το ρουτερ(Επί την ευκαιρία ποιο δίνει η 4net?) έχει όλα τα κλασικά που έχει και το adsl 2+ όπως:
    Α) Κοινή χρήση χωρίς πολλά - πολλά κοινόχρηστων φακέλων του laptop/netbook/media player/κινητό κ.τ.λ.?
    Β) Μπλοκάρισμα σε συγκεκριμένες mac address
    Γ) Να δίνω περισσότερο bandwidth σε κάποια συγκεκριμένη συσκευή/ιστοσελίδα σε σχέση με κάποια άλλη.
    Δ) Firewall protection και τη δυνατότητα να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ όποιες εγώ θέλω

    03. Η συνδεσμολογία είναι η ίδια δηλαδή ειδικά φίλτρα σε κάθε τηλέφωνο και ειδικό splitter στη πρίζα τηλεφώνου που θα συνδεθεί τηλέφωνο & modem?

    04. Θέλει ειδικές ρυθμίσεις για να ανοίξεις πόρτες(Ports) για xbox360, xbox one, playstation 4?

    05. Όσο αφορά το ασύρματο ίντερνετ πρέπει να υποστηρίζει τα κλασικά έτσι b/g/n?

    06. Το βασικότερο όλο που το ρωτάω και ποιο πάνω οι ταχύτητες κατεβάσματος/ανεβάσματος είναι σταθερές ή όχι?


    Σας υπέρ ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.
    ως κατοχος COSMOTE (OTE) VDSL 30 Download / 2.5 Upload

    σου επιβεβαιωνω οτι η ταχυτητα συγχρονισμου του VDSL παει αναλογα ποσο κοντα εισαι δηλαδη απο το 0-1000 μετρα που ειναι το οριο
    εγω π.χ που δεν εχω αποσταση απο το Α/Κ που συγχρονιζω τωρα (μεχρι να μπει η καμπινα που επισης ειναι κοντα μου) η ταχυτητα που συγχρονιζει το ρουτερ ειναι 29.999 Download / 2494 Upload
    αυτο σημαινει οτι κατεβαζω μεχρι 3.5Mb/s (μετρημενο σε τορρεντ/internet download manager)

    αρα σε οτι αφορα τις ερωτησεις σου

    1. σταθερες ταχυτητες εχει το VDSL εφοσον τηρειται το οριο της αποστασης (εως 1000 μετρα) και οι καλωδιωσεις δεν εχουν προβλημα.

    2. τα ρουτερ που δινουν οι εναλλακτικοι παροχοι ειναι της ZTE απο οσο ξερω ενω της COSMOTE (OTE) ειναι ZTE η Speedport (D.T)
    απο οσο ξερω τα δινει ολα αυτα που ρωτας απλα στους εναλλακτικους δεν γνωριζω αν σου δινει δικαιωμα διαχειριστη (στην COSMOTE (OTE) εισαι διαχειριστης) και εχει σχεδον τα παντα απο αυτα που λες (δεν εχω δουλεψει το QoS , Firewall καθως τα εχω αφησει το μεν πρωτο εξ ορισμου ρυθμιση το αλλο απενεργοποιημενο)
    απλα να ξερεις ολα τα ρουτερ στα δινουν σε μορφη "χρησιδανειου" δηλαδη οσο εισαι συνδρομητης τους ειναι δικος σου ο εξοπλισμος αν φυγεις πρεπει να τον επιστρεψεις η να τον αγορασεις εφοσον τον θελεις το κοστος π.χ στην COSMOTE (OTE) ειναι 54,90 € αν δεν τον επιστρεψεις.

    3. συνδεσμολογια δεν αλλαζει ισχυει οπως την εχεις τωρα στο ADSL (με τα splitter η φιλτρα)

    4. εγω τουλαχιστον εκανα τις απαραιτητες ρυθμισεις port forward για το xbox one

    5. τουλαχιστον στο ZTE (ZX-DSL931VII) δεν αντιμετωπιζω προβλημα με το WiFi

    6. οπως σου ειπα κατεβασω εως 3.5Mb/s μεσω τορρεντ η μεσω ιστοσελιδων (Download Manager)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 30-01-16 στις 21:00.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    01. Απο τη στιγμη δηλαδη που τηρεις το οριο αποστασης που εχει βαλει η καθε εταιρια(Νομιζω σε ολες ειναι μεχρι 1 χιλιομετρο) τοτε θα εχεις σιγουρα σταθερες ταχυτητες στο πακετο που εχεις πληρωσει ειτε αυτο ειναι το vdsl30, ειτε το vdsl50. Σωστα τα λεω?

    02. Οσο αφορα τη χρονοχρεωση του ρουτερ ναι ισχυει αλλα οχι ακριβως οπως τα λες.
    Αν ολοκληρωσεις το συμβολαιο που εχεις κανει δηλαδη 1 ή 2 χρονων μετα το ρουτερ ειναι δικο σου.
    Προτιμο πληρωνεις αν σπασεις το συμβολαιο οπως και επιστρεφεις και το ρουτερ στην εταιρια.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    01. Απο τη στιγμη δηλαδη που τηρεις το οριο αποστασης που εχει βαλει η καθε εταιρια(Νομιζω σε ολες ειναι μεχρι 1 χιλιομετρο) τοτε θα εχεις σιγουρα σταθερες ταχυτητες στο πακετο που εχεις πληρωσει ειτε αυτο ειναι το vdsl30, ειτε το vdsl50. Σωστα τα λεω?

    02. Οσο αφορα τη χρονοχρεωση του ρουτερ ναι ισχυει αλλα οχι ακριβως οπως τα λες.
    Αν ολοκληρωσεις το συμβολαιο που εχεις κανει δηλαδη 1 ή 2 χρονων μετα το ρουτερ ειναι δικο σου.
    Προτιμο πληρωνεις αν σπασεις το συμβολαιο οπως και επιστρεφεις και το ρουτερ στην εταιρια.
    για το 1 τα λες σωστα το οριο ειναι 1000 μετρα η 1 χλμ (ελπιζω να το κρατησουν και να μην γινει σαν το μπαχαλο του ADSL που βλεπεις συνδρομητες να εχουν αποσταση 3 χλμ και ανω)
    για το 2 το ρουτερ το παιρνεις υπο μορφη "χρησιδανειου" δηλαδη οσο χρονικο διαστημα εισαι συνδρομητης τους ειναι δικο σου και σε καλυπτει με εγγυηση για τυχον βλαβες κτλ
    αν φυγεις η το επιστρεφεις η το πληρωνεις
    αν παθει ζημια απο δικη σου υπαιτιοτητα το πληρωνεις
    αν φυγεις πριν την καθορισμενη ημερομηνια πληρωνεις προστιμο + επιστροφη του ρουτερ.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το 1 τα λες σωστα το οριο ειναι 1000 μετρα η 1 χλμ (ελπιζω να το κρατησουν και να μην γινει σαν το μπαχαλο του ADSL που βλεπεις συνδρομητες να εχουν αποσταση 3 χλμ και ανω)
    δηλαδη αυτοι που εχουν αποσταση μεγαλυτερη απο 3000 μετρα καλυτερα να μην εχουν καθολου προσβαση στο διαδικτυο?

  9. #9
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το 1 τα λες σωστα το οριο ειναι 1000 μετρα η 1 χλμ (ελπιζω να το κρατησουν και να μην γινει σαν το μπαχαλο του ADSL που βλεπεις συνδρομητες να εχουν αποσταση 3 χλμ και ανω)
    για το 2 το ρουτερ το παιρνεις υπο μορφη "χρησιδανειου" δηλαδη οσο χρονικο διαστημα εισαι συνδρομητης τους ειναι δικο σου και σε καλυπτει με εγγυηση για τυχον βλαβες κτλ
    αν φυγεις η το επιστρεφεις η το πληρωνεις
    αν παθει ζημια απο δικη σου υπαιτιοτητα το πληρωνεις
    αν φυγεις πριν την καθορισμενη ημερομηνια πληρωνεις προστιμο + επιστροφη του ρουτερ.
    Για το2 δεν νομιζω οτι εχετε δικιο δεν μπορει να σου δινουν το ρουτερ για οσο εισαι συνδρομητης τους ρε παιδια και μετα να το παιρνουν πισω και να το δινουν μεταχηρισμενο σε νεους τους συνδρομητες.

    Ειστε σιγουροι οτι και μετα τη ληξη συμβολαιου σου ζητανε πισω το ρουτερ γιατι καπως ετσι δουλευανε και στις adsl αλλα αν εληγε το συμβολαιο σου κραταγες το ρουτερ και μονο αν το εσπαγες επεστρεφες το ρουτερ και πληρωνες και προστιμο που το εσπασες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη αυτοι που εχουν αποσταση μεγαλυτερη απο 3000 μετρα καλυτερα να μην εχουν καθολου προσβαση στο διαδικτυο?
    Θα εχουν αλλα μονο μεχρι adsl 2+ ταχυτητες οχι vdsl.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το2 δεν νομιζω οτι εχετε δικιο δεν μπορει να σου δινουν το ρουτερ για οσο εισαι συνδρομητης τους ρε παιδια και μετα να το παιρνουν πισω και να το δινουν μεταχηρισμενο σε νεους τους συνδρομητες.

    Ειστε σιγουροι οτι και μετα τη ληξη συμβολαιου σου ζητανε πισω το ρουτερ γιατι καπως ετσι δουλευανε και στις adsl αλλα αν εληγε το συμβολαιο σου κραταγες το ρουτερ και μονο αν το εσπαγες επεστρεφες το ρουτερ και πληρωνες και προστιμο που το εσπασες.

    - - - Updated - - -


    Θα εχουν αλλα μονο μεχρι adsl 2+ ταχυτητες οχι vdsl.
    Δινεις πισω το ρουτερ.
    Μιλαει για adsl διαβασε καλυτερα

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μολις μιλησα με ΟΤΕ(13888) και τελικα ισχυαν οτι σας ελεγα σε προηγουμενα ποστ μου οτι χρωστας το ρουτερ οσο εχεις συμβολαιο ετησιο ή 2ετες αν τελειωσει το συμβολαιο σου το κρατας το ρουτερ.

    Μηπως λοιπον κατι δεν εχετε καταλαβει σωστα?

  12. #12
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό κανει μονο οτε

  13. #13
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις μιλησα με ΟΤΕ(13888) και τελικα ισχυαν οτι σας ελεγα σε προηγουμενα ποστ μου οτι χρωστας το ρουτερ οσο εχεις συμβολαιο ετησιο ή 2ετες αν τελειωσει το συμβολαιο σου το κρατας το ρουτερ.

    Μηπως λοιπον κατι δεν εχετε καταλαβει σωστα?
    τους εξηγησες οτι ρωτας για VDSL οταν μιλησες με την COSMOTE (OTE) στο 13888
    γιατι εμενα μου ειχαν πει (τωρα προσφατα αλλα και παλιοτερα) οταν τους ειχα για το ρουτερ καθως πλεον ειμαι "αοριστου χρονου" δεν εχω συμβολαιο που να με δεσμευει η απαντηση που ελαβα ηταν οσο ειστε συνδρομητης μας ειναι δικο σας και ανα πασα στιγμη αν χρειαστει αντικατασταση σας δινουμε αλλο (βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να εισαι εσυ σωστος και εγω λαθος) ο χρονος θα δειξει.

    για εναλλακτικους εχω ακουσει διαφορα FORTHNET , VODAFONE (HOL) , WIND δεν μπορω να πω με σιγουρια τι ισχυει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη αυτοι που εχουν αποσταση μεγαλυτερη απο 3000 μετρα καλυτερα να μην εχουν καθολου προσβαση στο διαδικτυο?
    δεν ειπα αυτο φιλε μου

    αλλα ειπα οτι και στην xDSL επρεπε να τεθουν καποια ορια δεν μπορει καποιος να θελει να βαλει συνδεση με το διαδικτυο αλλα η αποσταση του να ειναι 3 - 4 - 5 - 6 χλμ απο το Α/Κ και να τον παραμυθιαζουν οτι θα του βαλουν 24Mbps (εως 24Mbps για να ειμαστε σωστοι) αλλα στην πραξη να λαμβανει το 1/3 απο τα 24Mbps (και γνωριζω αρκετες περιπτωσεις τετοιες ακομα και στην περιοχη που μενεις καθως εχω φιλους που πληρωνουν για εως 24 αλλα παιρνουν 3-4 αντε 6 (οι πιο τυχεροι) γιατι υπαρχουν και αλλοι που παιρνουν 1 η 2 το πολυ....

    εγω συμφωνω με το μετρο αποστασης που εχει τεθει στο VDSL και αν εισαι πανω απο 1000 μετρα δεν σε συνδεουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό κανει μονο οτε
    Δεν νομιζω φιλε μου.
    Μολις μιλησα και με hellas on line και μου ειπαν ακριβως το ιδιο.
    Μονο 4νετ δεν πειρα αλλα πιστευω κι αυτοι το ιδιο θα κανουν.

    Μαλλον κατι καταλαβατε λαθος οταν σας ειπαν ποτε επιστρεφεται ο εξοπλισμος(vdsl router).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    τους εξηγησες οτι ρωτας για VDSL οταν μιλησες με την COSMOTE (OTE) στο 13888
    γιατι εμενα μου ειχαν πει (τωρα προσφατα αλλα και παλιοτερα) οταν τους ειχα για το ρουτερ καθως πλεον ειμαι "αοριστου χρονου" δεν εχω συμβολαιο που να με δεσμευει η απαντηση που ελαβα ηταν οσο ειστε συνδρομητης μας ειναι δικο σας και ανα πασα στιγμη αν χρειαστει αντικατασταση σας δινουμε αλλο (βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να εισαι εσυ σωστος και εγω λαθος) ο χρονος θα δειξει.

    για εναλλακτικους εχω ακουσει διαφορα FORTHNET , VODAFONE (HOL) , WIND δεν μπορω να πω με σιγουρια τι ισχυει

    - - - Updated - - -



    δεν ειπα αυτο φιλε μου

    αλλα ειπα οτι και στην xDSL επρεπε να τεθουν καποια ορια δεν μπορει καποιος να θελει να βαλει συνδεση με το διαδικτυο αλλα η αποσταση του να ειναι 3 - 4 - 5 - 6 χλμ απο το Α/Κ και να τον παραμυθιαζουν οτι θα του βαλουν 24Mbps (εως 24Mbps για να ειμαστε σωστοι) αλλα στην πραξη να λαμβανει το 1/3 απο τα 24Mbps (και γνωριζω αρκετες περιπτωσεις τετοιες ακομα και στην περιοχη που μενεις καθως εχω φιλους που πληρωνουν για εως 24 αλλα παιρνουν 3-4 αντε 6 (οι πιο τυχεροι) γιατι υπαρχουν και αλλοι που παιρνουν 1 η 2 το πολυ....

    εγω συμφωνω με το μετρο αποστασης που εχει τεθει στο VDSL και αν εισαι πανω απο 1000 μετρα δεν σε συνδεουν.
    Αυτο εννοειτε και οχι μονο μια φορα.
    Και το ειπες και μονος σου αν χρειαστει αντικατασταση που σημαινει οτι θα ηταν ελλατωματικο αυτο που εχεις τοτε στο αλλαζουν δωρεαν αλλα αλλο αυτο που λες, και αλλο αυτο που λεω εγω.

    Αλλο να παθει βλαβει και να σου δωσουν νεο και αλλο να λήξει το συμβολαιο σου.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    οπως ειπα μπορει να εχεις δικιο εσυ και εγω αδικο (δεν μπορω να γνωριζω καθως εγω πλεον δεν εχω κανενα συμβολαιο/δεσμευση ειμαι αοριστου χρονου , δεν σκοπευω φυσικα να φυγω απο την COSMOTE (OTE) για πολλους και διαφορους λογους) οποτε θα μαθουμε ποιος εχει δικιο αν καποιος φιλος και συνομιλητης μας που εχει VDSL αλλαξει παροχο τι θα συμβει με τον εξοπλισμο του μεχρι τοτε απλα υπομονη.

    η αντικατασταση που λεω αφορα ειτε ελλατωματικο ειτε βλαβη (ακομα και κεραυνος που εχει πεσει σε περιοχη φιλου και εκαψε το ρουτερ (οχι μονο) του το αλλαξαν δωρεαν.)

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9661
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-24, 11:51
  2. adslgr.com: Παρουσίαση του εξοπλισμού της hellas online
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 23:47
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 21:27
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 00:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας